Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

Preferabil pt mine sau pt "ei"?

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru tine. Sunt prevederi legale care se aplica si care au ca si scop protejarea femeii insarcinate la locul de munca.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

marius, am o intrebare, te rog sa ma ajuti si pe mine. daca in ultimele 12 luni am lucrat si in strainatate, cum mi se calculeaza 85% pentru CIC?

27+
Hannah Isabela & printesa Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Depinde unde ai lucrat si mai ales daca ai acte fiscale care sa demonstreze veniturile realizate. Este esential insa ca veniturile realizate de tine sa fie recunoscute de partea romana. Nu de alta dar daca nu exista acel protocol intre cele doua state nu vad cum asigurarile romane ar achita asigurari pe baza banilor incasati fiscal de alt stat.
Acum vad Spania - cred ca este Ok din cate stiu intre cele doua state exista de cativa ani protocol de recunoastere reciproca a veniturilor realizate de cetateni romani/spanioli in Romania/Spania.

Va trebui sa demonstrezi cu acte oficiale veniturile realizate. Dar cred ca este OK.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Am si eu o intrebare daca imi poate raspunde cineva:
Imi tot spune o prietena care se afla ca si mine in CIC ca putem sta acasa inca un an pe langa cei doi prevazuti de lege intrucat s-ar fi modificat legislatia.
Stiti daca este real si daca da ce trebuie facut ca sa beneficiezi de noile prevederi?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

marius, multumesc ca ti-ai facut timp ptr mine. eu asa am inteles ca as avea dreptul, am intrebat si la Primaria Bistrita si mi-au spus ca DA, dar nimeni nu a stiut sa-mi spuna cum o sa calculeze... in RON, EURO, e o suma fixa... desigur ca pot demonstra cu acte veniturile. multumesc inca o data

27+
Hannah Isabela & printesa Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui elsels

Am si eu o intrebare daca imi poate raspunde cineva:
Imi tot spune o prietena care se afla ca si mine in CIC ca putem sta acasa inca un an pe langa cei doi prevazuti de lege intrucat s-ar fi modificat legislatia.
Stiti daca este real si daca da ce trebuie facut ca sa beneficiezi de noile prevederi?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Elena

Nu s-a modificat nimic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Multumesc, Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Marius, e adevarat ca tatal copilului poate beneficia de CIC? adica poate fi oricare UNUL din parinti, nu? dar tatal cand poate depune cererea? dupa nastere sau dupa ce eu ies din postnatal?

27+
Hannah Isabela & printesa Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ti-am raspuns dincolo - aici completez - dupa postnatal.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput