Crestinismul si evolutia spirituala 3

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Pai mie mi se pare ca tocmai exista o diferenta. Nu spune nimeni ca nu e pacat. Dupa cum spune si Mantuitorul- ai poftit, ai pacatuit in inima ta. Dar a trece la fapta, deja intra in cu totul alta sfera. Diferenta intre pacatul cu fapta si pacatul cu gandul exista, indiferent de ceea ce spune unul sau altul. Desigur toate sunt pacate in fata Domnului, nu neg. Cele care au circumstante atenuante sunt cele mai cu seama fiziologice. Tin de neputinte, nu de rautate. Una e sa faci fapta cu buna stiinta, sa faci rau literalmente ca asa vrei- sa faci rau. Alta e sa nu vrei dar sa se intample. Sunt o mie si unu de aspecte de discutat, nu e totul ca la patul lui Procust, afara de faptul ca pacatul o data savarsit nu mai poate fi spalat decat prin spovedanie si prin mila lui Dumnezeu


eu nu sunt intru totul de acord. Dumnezeu ne vrea perfecti "fiti desavarsiti asa cum si tatal vostru este desavarsit". Mai cred ca in momentul in care ne nastem din nou nu mai exista posibilitatea sa pacatuim cu buna stiinta pentru ca suntem protejati de Dumnezeu, nu mai exista neputinta,ceea ce la om e cu neputinta la Dumnezeu este cu putinta.

Iar in ce priveste pacatul cu buna stiinta Biblia e clara : "Caci cei ce au fost luminati odata si au gustat darul ceresc si s-au facut partasi Duhului Sfant, si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor, si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi, si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou pentru ei, pe fiul lui Dumnezeu, si-L dau sa fie badjocorit" Evrei 6 :4-6

cum vedeti voi nasterea din nou?



www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu











mihaela






Patou, eu nu prea inteleg ce vrei sa spui mai sus. La ce te referi cand spui ca ne nastem din nou?> Te referi cumva la Botezul Duhului Sfant? Prin acel botez au trecut si apostolii.

Sa stii ca harul sfintitor se poate pierde. Este o comoara de care trebuie sa avem grija, daca nu avem, se poate pierde. Deci pastrarea sufletului intr-o stare de har presupune o munca constanta, iar cu cat reusim mai mult, cu atat se inversuneaza diavolul si atacurile se intetesc. Inutil sa mai spun ca daca nu am primi ajutor de la Dumnezeu, ingeri, Arhanghelul Mihail, am cadea mult mai usor, am fi pierduti. Cine crede ca poate lupta singur contra diavolului nu stie ce spune..


Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Am uitat:mi-a dat parintele binecuvintare pt Rug Inimii,iar v-am recomandat-o ca si cum as fi fost eu duhovnic,ma iertati!

Ma bucur,Nikole,ca te-ai innoit,ca uitasem,dar nu mai stiu daca ai zis daca te-ai si impartasit.

Fetelor,ramineti sanatoase,va imbratisez pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Katya, nici eu nu credeam ca e suficient sa strigi "Doamne". Dar am avut ceva vise - mai degraba cosmare. Si imediat ce ingerul mi-a dat in gand sa strig la Hristos m-am trezit din somn. Si daca in timpul somnului strigand, Hristos m-a auzit si a venit, dar cand suntem treji?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

salut katya
eu zic, adica am citit in Biblie ca unul din rolurile Duhului Sfant este sa ne pazeasca de pacate, avertizandu-ne. In ce priveste faza I, cum ziceti voi, adica gandul eu as explica-o altfel. Gandind ii oferim lui satan o portita mica de intrare si de fapt el doar de atat are nevoie ca sa-si organizeze atacul. de aceea e important sa nu apuna soarele peste pacatele noastre nemarturisite, ca sa nu-i dam prilej diavolului.E normal sa existe tentatii dar trebuie aduse imediat in fata lui Dumnezeu ca sa obtinem harul si iertarea.

Crinuta,referitor la nasterea din nou ma refer la acel moment in care-l intalnim pe Dumnezeu. Biblia spune ca ne nastem cu totii in pacat si ca exista acel moment unic in care ne predam viata in mainile lui Isus. Deci in mod normal un crestin trebuie sa identifice clar aceste 3 momente din viata lui. cel in care era pacatos, momentul in care l-a intalnit pe Isus ca salvator personal si al 3-lea viata total schimbata, care se manifesta prin fructele pe care le poarta care a urmat aceste nasteri din nou.

scuzati-ma dar sunt tare grabita si haotica, m_a sunat profesoara lui sebas ca a facut o criza de astm, am fugit pana acolo, i-am dat ventolinul si acum stau ca pe ace sa nu mai sune telefonul.

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

ce zici tu patou e ok. Doar ca fara Dumnezeu ''nimic nu puteti face". E clara treaba ca si noi trebuie un pic sa facem ceva- asa cum ai zis, sa respingem gandul care ''da drepturi celui rau" cum spun sfintii parinti. Dar trebuie sa fie un efort comun si sa constientizam ca suntem la mila Domnului. Pana la urma noi facem un pas, dar Dumnezeu face o suta ca sa ne intalnim.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Iasmin,de acord cu tine. Cred ca adevarata viata din nou incepe atunci cand constientizam ca fara Dumnezeu nu putem face nimic.

Crinuta, ca sa continui iar cu un ex. personal in momentul in care m-am nascut din nou s-a intamplat un miracol in viata mea - parca a cazut un val de pe ochii mei si am inceput sa inteleg Biblia. Pasaje care inainte nu-mi spuneau nimic au dobandit brusc o semnificatie. Am citit Biblia de la cap la coada de aproape 2 ori si tot mai gasesc lucruri noi. cred ca in momentul in care m-am nascut din nou Dumnezeu a adus la viata spiritul meu care inainte (din cauza ateismului) era mort. De fapt eu asta cred ca asta se intampla, abia cand ne nastem din nou, spiritul (sau duhul) nostru e adus la viata si astfel Dumnezeu are instrumentul necesar pentru a ni se revela, doar asa poate sa ne vorbeasca in direct.

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Sa stii ca harul sfintitor se poate pierde. Este o comoara de care trebuie sa avem grija, daca nu avem, se poate pierde.

ai dreptate. aici se mai poticnesc unii protestanti care spun (in mod gresit dupa parerea mea)ca fiind mantuit nu te mai poti pierde.

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Pai,Patou,tocmai ca Domnul ne vrea desavirsiti,tocmai ca nimic necurat nu va intra in Imparatia Cerurilor,tocmai pt ca trebuie sa ne innoim periodic,sa ne spalam de pacate precum o haina murdara,tocmai de-aia:hai si tu la spovedit!Cum sa te innoiesti altfel?Cum sa primesti Viata Hristos fara spovada?Hai cu noi!Te pup!




Patou, ma alatur Katyei, si zic si eu: Hai cu noi!
Chiar ma gandeam recent la tine si la faptul ca ziceai ca esti in cautarea unei biserici, nu are importanta care, dar sa fie protestanta. Si sincer nu inteleg, ca eu am avut cateva colege protestante, de la diferite confesiuni, dar in privinta dogmelor de la fiecare biserica nu se intelegeau. Faceau front comun doar cand ne combateau pe noi, ortodocsii. Poate ca e un semn de la Dumnezeu ca nu gasesti biserica potrivita, poate nu cauti unde trebuie. E doar o idee, sa nu te superi, nu vreau sa intru cu bocancii in sufletul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Fetelor , ce panicoase mai suntem noi, mama!

Katya, eu cand cred ca e vreun hot ceva, ma duc eu, viteaza nevoie-mare, ca ma gandesc sa ma lupt eu si sa mor eu daca e cazul, decat sa moara sotul, ca n-as suporta asa ceva.
Nu va spun ce se mai prapadea sotul de ras, cand m-a vazut intr-o seara, venind de la centrala (va spusei ca am centrala pe lemne, cu intrare de afara-- asa cerea legea si noi am respectat), cu toporul in mana, ca mi se paruse ca aud ceva si ziceam macar sa sperii intrusul, ca de dat nu cred c-as fi dat. Noroc ca nu era vecina care aduce laptele, ca-i cam batrana saraca...

Si ziceai Crinuta, ca iti tot faci ganduri, sa vezi si la mine, femeie serioasa. Era al meu plecat iarna trecuta la Sihla, e la ~30min de mers cu masina de la noi, dar prin padure, in munte. Avea el cauciucuri de iarna, lanturi.. tot tacamul. Eu acasa: daca Doamne fereste, se blocheaza si trebuie sa mearga pe jos, padurea e plina de haite de lupi; daca il ataca lupii; Dumnezeule mare, se insereaza si nu mai vine; daca s-a intamplat ceva? Dau sa-l sun pe socru-meu, sa-l trimit sa-si caute baiatul prin padure, apoi ma gandesc: asta n-are nici cauciucuri de iarna, pe asta sigur il manaca lupii, si n-are nici o vina. Si tot asa , cam doua ore pana m-a sunat al meu, c-a ajuns la semnal si e acasa in 15 minute.

Asa-i ca semanam , nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:


Mamabear, hai ca esti totala. Te si vedeam cu toporu speriind baba.
Hai, ca m-ai facut sa rad pe-aici singura cu calculatoru.
Da' baba ce avea sa caute pe langa centrala ta?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput