Crestinismul si evolutia spirituala 3

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Patou, te citez: (...)"Mai cred ca in momentul in care ne nastem din nou nu mai exista posibilitatea sa pacatuim cu buna stiinta pentru ca suntem protejati de Dumnezeu"(...)

Doar ca nu sunt de acord. Se intampla sa pacatuim in pofida convingerilor noastre, fara sa vrem, pacate uriase cateodata. Uite un exemplu recent: maicutza care a ucis pe trecerea de pietoni o fetita. Tu chiar crezi ca ea a vrut sa se intample asa ceva? Nu. A fost cu buna stiinta? Si-a programat ea ca asasinii cu sange rece sa se intample asta? Iarasi nu. Nu suntem protejati in felul acela pe care il numesti, se vede de la o posta. Suntem ispititi si trebuie sa facem fata la aceste ispite. Deci facem pacate fara sa vrem, facem pacate din nestiinta (si sa scuipi e un pacat de ex.). Unele le stim, altele le aflam mai tarziu.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Stai Mamabear, ca atunci cand m-a sunat colegul sotului, eu in loc sa ma linistesc, incep" but is he ok? sure? ", ala imi spunea" yes,yes, he is doing this and that"..., la care eu de jena sa nu zica ala ca sunt cu capu' zic merci, inchid, dupa care incep cu mama: " dar daca ii e rau si aia imi ascund? De ce m-a sunat? Nu era suficient ca mi-a spus prima oara? Daca a patit ceva si ei nu vor sa imi spuna? ", frate, sunt exasperanta. Ma exasperez in primul rand pe mine, daramite pe cei din jur.

Nu zic ca, atunci cand iau decizii, mai mereu le regret, si incep: " daca as fi facut asa, ar fi fost mai bine. Dar cine m-a spus sa fac asa, of ce tampita sunt.", si o tin asa zile intregi.
In loc sa vad momentul, clipa, se joaca bestia aia cu mine incredibil. Cum sa ma lase sa ma concentrez la rugaciune?> Tre' sa ma tina ocupata mereu mental, ca sa nu am timp de rugaciune.
Nu e ca destept diavolul? Dar stiti care e cea mai mare realizare a sa? Sa ii faca pe oameni sa creada ca el nu exista. In acest fel el isi vede frumusel de treaba lui perversa si lumea habar nu are de unde vine lovitura.


Unul dintre cele mai bune sfaturi pe care le-am intalnit este sa traim clipa ca si cum ar fi ultima.
Trecutul oricum nu mai conteaza, nu mai poate fi schimbat, viitorul nu stim daca va fi, deci singurul moment care conteaza, in care eu am controlul de a schimba ceva este clipa prezenta. Mama ce tare sunt la teorie, mai ca m-as crede daca nu m-as cunoaste :))))) ( adica, eu mereu ma intorc in trecut, cu regrete, si am griji pt viitor, la asta ma refer).



Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Noi ortodocsii consideram ca taina spovedaniei este echivalenta cumva cu taina botezului. Aceasta este o nastere din nou. Dupa spovedanie, mai ales dupa ce te-ai impartasit, esti ca nascut din nou. Si da, ne nastem de fiecare data dupa ce ne spovedim si impartasim.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Noi ortodocsii consideram ca taina spovedaniei este echivalenta cumva cu taina botezului. Aceasta este o nastere din nou. Dupa spovedanie, mai ales dupa ce te-ai impartasit, esti ca nascut din nou. Si da, ne nastem de fiecare data dupa ce ne spovedim si impartasim.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori




Asa cumva consideram si noi .

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Buna ziua fetelor,mult ati mai scris!Raspund mai incolo mai mult,acuma o iau cu sfirsitul:

Pai,Patou,tocmai ca Domnul ne vrea desavirsiti,tocmai ca nimic necurat nu va intra in Imparatia Cerurilor,tocmai pt ca trebuie sa ne innoim periodic,sa ne spalam de pacate precum o haina murdara,tocmai de-aia:hai si tu la spovedit!Cum sa te innoiesti altfel?Cum sa primesti Viata Hristos fara spovada?Hai cu noi!Te pup!

O sa revin,tare m-am amuzat,Crinuta si mamabear,de panica generata de lipsa de apel a sotilor...eu tocmai ma pregateam sa va incurajez,cind mi-am amintit cum fac eu cind sotul coboara doar pina-n garaj sa ia cumparaturile din masina si,daca e noapte si intirzie,ma gindesc ca cineva l-a atacat,vreau sa cobor dupa el,dar ma gindesc ca poate ma omoara si pe mine si ce fac copiii,mai bine zic sa incui usa...

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Patou, te citez: (...)"Mai cred ca in momentul in care ne nastem din nou nu mai exista posibilitatea sa pacatuim cu buna stiinta pentru ca suntem protejati de Dumnezeu"(...)

Doar ca nu sunt de acord. Se intampla sa pacatuim in pofida convingerilor noastre, fara sa vrem, pacate uriase cateodata. Uite un exemplu recent: maicutza care a ucis pe trecerea de pietoni o fetita. Tu chiar crezi ca ea a vrut sa se intample asa ceva? Nu. A fost cu buna stiinta? Si-a programat ea ca asasinii cu sange rece sa se intample asta? Iarasi nu. Nu suntem protejati in felul acela pe care il numesti, se vede de la o posta. Suntem ispititi si trebuie sa facem fata la aceste ispite. Deci facem pacate fara sa vrem, facem pacate din nestiinta (si sa scuipi e un pacat de ex.). Unele le stim, altele le aflam mai tarziu


ce a facut maicuta este un accident si nu un pacat cu buna stiinta. eu inteleg protectia lui Dumnezeu prin faptul ca nu ne lasa sa pacatuim cu buna stiinta, adica Dumnezeu ne arata calea dar noi alegem daca pacatuim sau nu.

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Una peste alta: Patou M-ai facut fericita ca n sfarsit ai lasat platosa deoparte. Asa maica, mai facem si noi schimb de idei, mai aflu si eu cum e una, cum e alta. Ca de aia suntem aici-cum ne denumise conchita: doamnele crestine

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Katya io chibitez de pe margine, da?
Hai Katya, hai Katya... Ca pana citesti tot ce-am scris noi se face seara.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Gata Iasmin,am venit,mi-am pus o cafea si sa-ncep tot cu sfirsitul:da,asa e:tb sa traim fiecare zi ca si cum ar fi ultima,sa ne si bucuram dar sa si avem grija sa nu lasam pacate necaite/nespovedite(in masura posibilului) etc,un preot de manastire zicea asa:"Ai grija,ca nu miine e Judecata,e azi!"

De aceea,dupa moarte,sufletul nu mai poate face nimic pt el,ati vazut ca bogatul n-a fost lasat sa-si previna fratii cind a vazut ca saracul Lazar era-n rai si el in iad,deci acum tb sa facem pt noi9si pt cei din jur)ce putem,nu miine.

Zic Parintii ca tb mereu sa fim gasiti curati de catre Domnul ca,in ce camasa ne gaseste(spalata sau murdara)in aia ne ia,ati vazut pilda cu fecioarele si candelele,a venit Mirele si ce-a gasit?

Despre pacate-si iar raspund lui Patoudar si celorlalte,din ce-am citit eu sint cam 12 trepte ale pacatului,dar va spun ca,pe linga ca mi s-a parut greu sa memorez(m-am multumit cu speculatul)am retinut zic eu esentialul:pacatul e la inceput gind,apoi acceptarea gindului,apoi imaginatia,apoi fapta,cam asa.Sigur ca,de la Hristos incoace,pacatul e condamnat din derularea lui,deci inca din stadiul de gind,dar au dreptate fetele din ce ex au dat:una e doar sa mirosi o mincare,alta e s-o maninci.Dar noi ce-avem de facut?sa marturisim!Sa marturisim ca am gindit rau despre cutare,ca am desfrinat in imaginatie etc.Si-am scapat!

Despre clasificarea lor in fct de porunci etc,eu nici nu stau sa ma gindesc cine le-a clasificat,de ce,de la ce citat din Biblie,eu zic mersi ca cineva le-a clasificat si ca m-a ajutat pe mine sa mi le vad,sa le constientizez,sa le marturisesc,ca de care sint,cine le-a denumit,de ce,ce mai conteaza?Sint pacate?Sint!Le-am facut?Da.Ce fac cu ele?Le marturisesc,le sterg,le anulez.

Si ma innoiesc.Ei,simbata eram nou nouta de ex...

hai ca trimit si mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tot Sf Parinti au tilcuit un psalm(nu mai stiu care)in care era vorba de o piatra si ei au dedus ca e vorba de "piatra Hristos"si ei zic asa:cind iti vine pacatul la stadiul de gind,il iei si dai cu el de piatra Hristos prin:"Doamne Iisuse Hristose,Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pcataosul"deci cu Rug. Inimii,din care am citit ca e suficient chiar si doar sa strigi:"Doamne!".

Eu am incercat si va spun ca a functionat!Imi vine un gind,zic rugaciunea macar primele 3 cuvinte si gindul pleaca!Ia sa vedeti(ca acuma,"Doamne!",e la toti crestinii,nu?Incercati!)

Cam asta.O sa-mi editez niste mesaje,ca frecvent scriu gresit nume proprii precum Hristos sau Maica Domnului,asa e,Crinuta,viermele neadormit e linga noi.

va pup!

Mergi la inceput