Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (149)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Salut! ma mai primiti si pe mine?

V-am citit dar nu am mai avut dispozitia sa scriu...depresia sau ce naiba o fi se adanceste pe zi ce trece...

Am citit de copilasii bolnaviori carora le ureaz insanatosire grabnica!...si eu si fiu-meu suntem raciti cobza, dar Cristi deocamdata se tine bine...Doamne ajuta sa ramana asa!

De mancat tot nu prea mananca, incerc sa nu ma mai stresez...ca tot vorbeati de meniuri, multumesc tuturor celor care ati pus meniurile picilor, m-am mai inspirat si eu...Cristi azi dimineata n-a mancat decat doua linguri de cereale cu lapte si o jumatate de banana, dar la pranz a mancat piept de pui inabusit cu tocanita de legume si piure de cartofi si dovlecel...

Am citit despre meniul de gradi din Olanda si ma gandeam ca noi cred ca ne stresam prea mult in privinta mancarii...ei nu se mai streseaza atat si sunt poate mai sanatosi. Daca n-au si ei un dr. Menci
Apropo de gradi, succes tuturor "boboceilor"!

Felicitari Belleane pentru casa! Sa o stapaniti sanatosi!

Mi_bebelina, chiar imi pare rau de voi cu constipatia...incearca si cu laxativ, macar sa se mai decongestioneze burtica. bafta!

Mi-ati adus aminte de copilarie...ce vremuri!!!...eu am stat pana la 7 ani mai mult la tara la bunici, dar scoala am facut-o la oras...in vacante mergeam tot la tara...ce mai zburdam pe ulita si pe dealuri si pe marginea baltii (avem o balta langa sat)...dar si pe langa bloc era frumos...ne strangeam copii din mai multe blocuri si ne jucam de-a "Omul din Atlantic" (mai tineti minte serialul?)...si eram multi copii...acum nu mai e la fel nici la tara nici la oras...parca nici nu mai stiu sa se joace...pacat!

Sanatate tuturor!

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana_78

Eu am mai luat carioci cu care poti picta tricourile si tot asa unele speciale cu care poti desena pe faianta din baie


Da...si noi avem din alea de tricouri...sunt foarte amuzante si agasante in acelasi timp...cel putin la noi. Acum pe langa tricourile special de mazgalit pe ele mai are Lorelei si o multitudine de bluzite desenate care nu erau deloc pentru acel scop. Faza e ca abia dupa ce le-am scos de la spalat mi-am dat seama...ca evideeent...doh...nu are cum sa aiasa doar sunt speciale pentru textile. La un moment dat mi-a atras atentia Rita de la cresa ca are urme de carioca pe bluzita.. si a trebuit sa ii explic ca nu e fiindca ar fi murdara, e pur si simplu cu un nou model Momentan le-am pus la pastrare pentru cand cumpar bluzite noi

esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Adriana bafta cu intarcatul, imi inchipui ca e greu cateva zile, insa apoi gata! Am inteles ca foile de varza in sutien mai merg ca sa opreasca lactatia. Parca Simonix stia cateva trucuri.

Esme si eu am un magazin preferat de bricolaje, se cheama Omer de Serre, e unul exact langa serviciul meu, cand ma intalneam cu al meu sot dupa servici sa mergem la o bere si la o pizza, trebuia sa-l astept ca iesea mai tarziu, eu ma bagam acolo si stateam si cate 2 ore, nu ma plictiseam. Desi e intr-un mall, si aveam si magazine de haine si pantofi pe langa, pe mine ma gaseai tot timpul la Omer de Serre. Cateodata mergeam fara nici un motiv, si stateam uitata acolo vreo 2-3 ore, ca pierdeam si ultimul tren catre casa. Imi place sa bricolez insa nu ma pot lauda cu nimic concret deocamdata, numai goblenuri mai fac, cand am timp. De crosetat, de impletit, nu stiu, as vrea sa invat, mai pictam, asta inainte de pitic, ma relaxeaza fantastic.
Abia astept sa mai creasca Patrick sa facem activitati din astea. Deocamdata e prea mic, am incercat si nu are rabdare deloc, la noi functioneaza exact varsta care o scriu astia pe jucarii si activitati. Daca scrie ca e de la 3 ani, apoi sigur degeaba i-o cumpar acuma, ca nu se va juca cu jucaria respectiva, sau o arunca cat colo.

Uitati aici un site cu activitati interesante, tot despre DC l-am pescuit, de la o fata de la sezatoarea canadiana si o metoda de vopsit oua de Paste fara vopsea :
http://www.activitaticopii.ro/oua_vopsite_in_hartie_creponata

In legatura cu bunici la tara, cum ziceam, eu n-am avut, insa i-am avut pe nasii de botez ai lui taica-meu, care ne-au fost exact ca niste bunici. Pot zice ca am avut 6 bunici la viata mea, eu ii consider ca bunicii mei, acum au murit amandoi, insa am suferit si mai tare dupa ei decat la bunicii adevarati.
De fapt e o poveste tare interesanta cum au intrat ei in viata noastra. Bunicul meu era inginer de drumuri si poduri, a construit la mai toate soselele si drumurile din nordul Moldovei. Si asa cat era detasat la Campulung Moldovenesc l-a cunoscut pe bicu ( viitorul nas al lui tata, noi asa ii ziceam) un om tare bun simplu, era muncitor in echipa lui. Cele doua familii s-au imprietenit, copii erau de aceeasi varsta si se jucau impreuna.
Erau niste oameni deosebiti, simpli, insa buni ca painea calda, eu n-am auzit odata tipete sau certuri in casa lor, copii si i-au crescut cu atata blandete si bunatate, cum rar am vazut. Ei sunt modelul meu de attachment parenting
Cum taica-meu era batut in mod regulat de bunica-mea pana il umplea de sange, din orice prostie, tata fugea mereu de acasa, cate 10 kilometri si se ascundea la bicu unde ramanea si saptamani intregi.
Bunicii mei nu au fost niciodata oameni religiosi si nu si-au botezat copii, asa ca taica-meu si sora lui erau nebotezati. Bicu si bica, oameni foarte credinciosi, cum sunt in Bucovina, l-au luat intr-o duminica pe cand avea taica-meu 7 ani si l-au dus la biserica si l-au botezat, fara stirea bunicilor mei, care nu erau deloc de acord cu asa ceva. Si uite asa au devenit nasii lui de botez. Cand avea tata vreo 10-11 ani bunicul a terminat treburile in nordul Moldovei si a fost mutat la Iasi. Taica-meu insa a ramas cu inima la Campulung, a ramas pana si in ziua de azi, tare credincios, cu toate ca bunica-mea nu l-a dus odata la o biserica ortodoxa.
A pastrat legatura cu bicu, adica mai bine zis bicu cu el. Pentru ca bicu nu a uitat niciodata ca are un fin, si venea mereu sa-l viziteze pe tata. Asa ca atunci cand am aparut noi si maia les cand doctorii i-au recomandat sora-mii muntele, tata n-a mai stat pe ganduri si ne-a dus acolo pe perioadele vacantelor. Si uite asa ne-am facut noi cu inca o pereche de bunici pe care i-am iubit de ma doare inima cand ma gandesc! Niste oameni cum rar am vazut, un exemplu pentru mine de viata. Ei au avut 3 fete, fiecare cu minim 3 copii, deci aveam si o gramada de verisori dintr-o data! Eu care in familia mea de sange nu am avut nici un verisor din pacate, mama era singura la parinti si tata mai are o sora care nu are copii. Asa ca acolo am invatat ce inseamna familia numeroasa, casa plina, de copii si voie buna, libertatea totala, ce inseamna munca fizica si satisfactie si relaxare iti poate procura, ce inseamna natura si ce leagatura tainica avem noi cu ea si cu pamantul. Cateodata aveam impresia ca acasa la Iasi mergeam la internat, numai la scoala si la lectii si la munte ma intorceam ca la adevarata mea casa, de suflet, acolo unde ma simteam eu, fara constrangeri si cu adevarat fericita.

Sper ca nu v-am plictisit prea tare, e o poveste lunga, acuma mai tirmiteti-ma si la munca, o sa ma dea astia afara ca numai pe forum stau!


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Doloress, nu ne-ai plictisit iubita....e asa emotionant ce povestesti tu acolo...

Luminel, bine ai revenit......hai scrie mai des ca scapi mai usor de depresie....pe cuvant. Sanatate multa!

Lorich azi i-am luat si eu Duphalac....acum asteptam efectul....

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

doloress, Bicu al tau l-am avut si io.
Si aceleasi amintiri si eu... poate nu la fel de pure, adr la fel de puternice. De aceea cred ca acolo unde se poate, e bine sa fie 2 cupii.

P.S. mult succes cu intzarcatul! trec cupiii la un nou nivel..


mai dau un edit: mai fetelor, in ritmul asta, dupa incalzirea globala au venit glaciatziunile. Ptiu..si Mara raci acum, la spartul targului.
Voiam sa zic ca ma simt obosita, terminata. Aseara, la farmacie, unde luai nu stiu cate siropele care nu stiu daca i le voi da fetei, dar le iau sa am inima impacata ca am facut tot ce se putea, am luat pt mine si un magne B6. Ajunsa acasa, culcat cupil, bagat 2 pastile in mine. Si dim. ma trezii langa tati intors din delegatzie mai relaxata, mai senina. Zau ca banui ca Magne B6 contine si diazepan!




si inca un edit: si americanii astia au chef de munca acum, ca tocmai s-au trezit. Tulai Doamne, ca enervantzi is. Sper sa nu ii tzina munca 5-6 ore, ca data trecuta.

iar edit ca ma plictisesc. Unde ati plecat, fetili? tzin monolog?

edit la editu lui edit: hai, m-ati lasat singuuraaaa... glaciatziune, dar deja plecaseratzi? Io raman cu ghinda meA?

edit: cam asha




o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Cleo esti simpatica foc! Multa sanatate Marei, vad o gramada de copilasi bolnaviori.
SI eu ma simt obosita, terminata, la capatul puterilor. Insa nu pot sa iau vitamine ca tot incerc sa raman insarcinata, si stiu ca nu e bine sa iei tot felul de vitamine, iau numai acid folic. Intre timp tot nu raman si ma simt la pamant. Adevarul e ca fac si mult timp suplimnetar, muncesc cam 10 ore pe zi (am nevoie de bani ca se marita sora-mea!!!) in plus dupa astea 10 ore vine copilul atomic-bionic, seara dupa ce adoarme, ma simt ametita ca si cum de abia m-am dat jos din montagne-russe. Dar e un scump si jumate, il iubesc de mor! V-am zis ca face puzzle? Are niste puzzle-uri din cate 4^piese, 4 cartonase, unul cu o masina, unul cu un tren, unul cu barca, unul cu elicopterul. Ei stie exact ce cartonase alactuiesc masina, care trenul si tot asa. Inca nu stie sa le puna prea bine, insa stie unde vin fiecare si mi le da mie sa le pun.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Cleo cand mai simti nevoia sa iei de la plafar magneziu + vit B6, e muuuult mai ieftin. Sanatate Marucii!

Doloress si eu simt la fel, parca timpul petrecut la oras era pt invatat si cam atat, nu prea am reusit sa ma distrez in felul in care o faceam in vacante la bunici, in weekenduri, parca acolo era lumea si inima mea, libertatea, totul!

Luminel chiar voiam sa intreb de tine! Fruntea sus Zoe, ca incepe glaciatiunea!

Mi bebelina bafta! Dar n-o sa fie chiar din prima zi de administrare.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008



Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea (N.Iorga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Hello fetele,

Ma chinui si eu de ceva timp sa va scriu cateva randuri, dar nu prea imi iese..nu stiu ce am, nu am dispozitia necesara, parca nu am ce sa spun....ah v-am trimis niste poze pe contul comun, macar atat am reusit sa fac.

Am intrat in concediu si acum lancezesc pe acasa, nu fac mai nimic, ca ma apuca contractiile daca ma agit prea tare, am avut niste contractii sarcina asta, mereu ziceam gata azi merg la spital. De acum de fapt nici nu ma mai stresez ca eOk daca nasc, dar nu prea cred, dupa cum au fost ai mei copii pana acum, au stat la caldurica sa se coaca bine

Abia astept sa nasc, mi-a fost f greu in sarcina asta, nu am fost pregatita, nu stiu ce s-a intamplat, dar tare greu am dus-o. Sper sa fie Ok nasterea si bebe sanatos ca gata am inchis pravalia

Adriana, incearca cu foi de varza cum zice si Doloress, sigur scade productia de lapte. Bafta cu intarcarea.

Noi cu Olivia la fel suntem parca acum poate sa manance putin lapte nu mai are reactii asa puternice, pana la urma nu stiu ce a fost daca e intoleranta la lactoza sau nu, o mai urmarim in continuare.

S-a facut o smechera si jumate, deja orice raspuns incepe cu NU, incep disciplina si cu ea acusi, ca nu se mai poate. Frate-su s-a cumintit intr-un hal de nu ne vine sa credem si incepe ea E in continuare fascinata de bebelusi mici, sare pe ei cand vede unul, tare sunt curioasa cum o fi cand vine bebe, parca vad ca tre sa incui usa la camera...

Am mai citit de meniurile de la gradi, si aici au la pranz o mancare calda, dar acum pentru noi nu mai conteaza, ca lui Razvan ii pun eu pachet de acasa, iar Olivia inca nu e la gradi, deci tot pe mine cade ponosul sa ma gandesc ce mancare mai pun azi la pachet, offf ca e si asta un stres cateodata.
Mi-a placut meniul de la gradi lui Cleo, f variat intra-devar.

Nu mai stiu ce sa mai scriu, macar tot am gasit ceva de spus, v-am pupat si mai revin eu

Pup toate gravidutzele , sarcini usoare in continuare, eu sunt prima care nasc sau cine?

Magda, 37+ cu Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Magdone nastere usoara! Tu esti prima care nasti. Of, ca ma apuca emotiile cand ma gandesc. Parintii tai mai sunt la tine? Abia astept sa ne povestesti cum e cu 3, asta daca o sa mai ai timp sa intri. Astept sa termin sa vad si eu pozicile, deocamdata de pe laptopul de la servici nu pot sa le vad.
Cum l-ai cumintit pe Razvan?

Luminel lasa depresia ca nu e buna deloc, vine acusi primavara, o sa iesiti mai mult, vine si serviciul si o sa te mai iei cu altele, o sa-ti para rau dupa vremea asta.
Noi avem vreme faina aici insa nu apuc sa ies! Abia astept si eu vacanta, mai am o lunisoara, numar zilele ca prizonierii!

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ESME asa m-am delectat cu mesajul tau,despre bunici,jocuri de demult,si m-a distrat cum povestesti despre lapte

DOLORESS mi-au dat lacrimile,ce frumos ai scris despre nasii vostri!


si dupa ce ca eram eu asa nostalgica...vine Sofia si imi pupa mana.
mi-a sarit inima din loc!

MAGDONE -nastere usoara,cand vrea bebe !

17+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput