Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (149)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Cleo esti simpatica foc! Multa sanatate Marei, vad o gramada de copilasi bolnaviori.
SI eu ma simt obosita, terminata, la capatul puterilor. Insa nu pot sa iau vitamine ca tot incerc sa raman insarcinata, si stiu ca nu e bine sa iei tot felul de vitamine, iau numai acid folic. Intre timp tot nu raman si ma simt la pamant. Adevarul e ca fac si mult timp suplimnetar, muncesc cam 10 ore pe zi (am nevoie de bani ca se marita sora-mea!!!) in plus dupa astea 10 ore vine copilul atomic-bionic, seara dupa ce adoarme, ma simt ametita ca si cum de abia m-am dat jos din montagne-russe. Dar e un scump si jumate, il iubesc de mor! V-am zis ca face puzzle? Are niste puzzle-uri din cate 4^piese, 4 cartonase, unul cu o masina, unul cu un tren, unul cu barca, unul cu elicopterul. Ei stie exact ce cartonase alactuiesc masina, care trenul si tot asa. Inca nu stie sa le puna prea bine, insa stie unde vin fiecare si mi le da mie sa le pun.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)




Doloress scumpa mea, te pup, imi pare rau ca te simti asa, uite un special ptr tine. Cat despre neramas, eu m-am resemnat cu gandul, in rest incercam in continuare dar eu nu mai sper, ca sufeream mereu. De fapt nu ma mai gandesc, ca de sperat sper... Ai inteles ceva? Ca eu nu
Ce frumos povestiti voi de la tzara... eu n-am avut "tzara" ai mei sunt cam bucuresteni (inafara de bunica din partea tatalui care era din Sighisoara, dar a lasat acolo totul sa vina dupa bunicu' la Bucuresti) Tare rau imi parea ca n-am si eu tzara sa imi petrec acolo vacantele si ramaneam singura cuc in bloc toata vara......


YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Citat:
citat din mesajul lui YLARI

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Cleo esti simpatica foc! Multa sanatate Marei, vad o gramada de copilasi bolnaviori.
SI eu ma simt obosita, terminata, la capatul puterilor. Insa nu pot sa iau vitamine ca tot incerc sa raman insarcinata, si stiu ca nu e bine sa iei tot felul de vitamine, iau numai acid folic. Intre timp tot nu raman si ma simt la pamant. Adevarul e ca fac si mult timp suplimnetar, muncesc cam 10 ore pe zi (am nevoie de bani ca se marita sora-mea!!!) in plus dupa astea 10 ore vine copilul atomic-bionic, seara dupa ce adoarme, ma simt ametita ca si cum de abia m-am dat jos din montagne-russe. Dar e un scump si jumate, il iubesc de mor! V-am zis ca face puzzle? Are niste puzzle-uri din cate 4^piese, 4 cartonase, unul cu o masina, unul cu un tren, unul cu barca, unul cu elicopterul. Ei stie exact ce cartonase alactuiesc masina, care trenul si tot asa. Inca nu stie sa le puna prea bine, insa stie unde vin fiecare si mi le da mie sa le pun.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)




Doloress scumpa mea, te pup, imi pare rau ca te simti asa, uite un special ptr tine. Cat despre neramas, eu m-am resemnat cu gandul, in rest incercam in continuare dar eu nu mai sper, ca sufeream mereu. De fapt nu ma mai gandesc, ca de sperat sper... Ai inteles ceva? Ca eu nu
Ce frumos povestiti voi de la tzara... eu n-am avut "tzara" ai mei sunt cam bucuresteni (inafara de bunica din partea tatalui care era din Sighisoara, dar a lasat acolo totul sa vina dupa bunicu' la Bucuresti) Tare rau imi parea ca n-am si eu tzara sa imi petrec acolo vacantele si ramaneam singura cuc in bloc toata vara......


YLARI

EVA mea

ticker

POZE



Ylari am inteles Asa si eu, nu ma mai gandesc deloc, nici nu incercam prea des asa sa zic, imi zic cand o fi, o fi. Chiar sunt bucuroasa ca n-am ramas luna trecuta cand am fost toti bolnavi cobza, deci mi-am zis ca pana la urma are Doamne Doamne un plan mai bun.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Bicul meu era intr-adevar un om deosebit… mereu cu zambetul pe buze, mereu canta, mereu cu un proverb, o snoava, o poveste, sora-mea umbla mereu cu caietul dupa el si copia tot ce spunea, era un izvor de intelepiciune populara si o enciclopedie ambulanta de proverbe si zicatori. Nu raspundea niciodata direct, ci numai prin glume si povesti cu talc. Stateam ore intregi si-l ascultam cum povestea de vremea razboiului, de tinerete, uneori mi se parea ca citesc din Creanga cand eram langa el. Cel mai mult imi placea cand ma lua cu el in padure, la lemne, el taia lemnele, eu culegeam fragi sau ciuperci, cantam amandoi "S-asa-mi vine cateodata" si povesteam, mereu eram obosita la intoarcere, si desi avea ditamai gramada de lemne de dus la vale, tot ma lua pe umeri in carca si ma aducea acasa. Cand a murit am simtit ca a cazut cerul pe mine. Imi pierdusem deja bunicii amandoi , insa nu retin sa fi fost prea afectata, insa cand a murit bicu a murit si o parte din mine. A venit tot satul la inmormantare.
Si acum mi-aduc aminte de una din ultimele dati cand l-am vazut, cand s-a pus ca in fiecare seara pe prispa, cu ziarul (ziarul seara si radioul dimineata erau nelipsite) si ganditor asa imi zice : Iaca, fata, trece zi si vine noapte si tot m-apropii de moarte. Si vorbele astea ma urmaresc mereu in serile de vara, cand sunt vesela si fericita si cand pluteste asa ca o taina in aer. Si-mi zic, iata sunt mai aproape de moarte cu o zi, insa nu-mi pare rau ca a fost o zi frumoasa!
Of, c-am devenit melancolica, acusi plang…


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DOLORES


15+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita

DOLORES


15+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)



Ooooooffff... Doloress...

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Esme, Doloress iar m-ati facut nostalgica.
Esme uitasemde spectacole, de jocul de-a gimnastele la bare si de-a doctorul cu mii si mii de solutii in sticlute de injectii. etc etc.
Doloress eu ii cant in fiecare seara lui Mirci SI-asa-mi vine cateodata...adica e in repertoriul de cantece pe care i-l repet in fiecare seara... succes cu ramasul!
Ylari o sa fie si la tine, o sa vina bb cand zice DD ca e mai bine
Magdone si mie mi s-a parut f grea sarcina asta. Obosesc mereu, treaba in casa ma oboseste, fuga dupa Mirci, statul in casa... Dar nu mai e mult. cred ca tu esti prima, sau Cenia, sa vedem
Lumi ma intrebam ce faci, nu prea ai mai dat pe aici, sau nu am avut eu spirit de observatie...
aelita cedulce Sofia, si Mirci face la fel si apoi spune " a pupat mami Mitea" Mor dupa el!
Adriana succes cu intarcatul, eu ma mulgeam cand nu mai rezistam de durere, putin putin, cat sa fac totul suportabil. Oricum, a durat cam 1 luna jumate pana am scapat de noduli si dureri...Ah, si ma strangeam cu prosoape ude, reci...parca era mai bine
Ali si noi ne plictisim serios...

In alta ordine de idei vad ca Mirci era iar caldut in seara asta, am luat si un sirop pentru imunitate cu propolis si vit C, panadol...sa vedem. ooof ziceam ca am scapat usor iarna asta...


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 33+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Uf, nau apuc si eu sa scriu un mesaj scurt. Vreau sa cer retete de preparare a pestelui. Victoria papa f bine petsele, intr-o saptamana a papt deja de 2 ori: sambata am facut batog la gratar (e demential - si eu nu sunt foarte mare fan de peste!) si cartof copt (tot timpul fura de la daddy, asa ca acum i-a facut daddy si ei un cartof copt ) si azi am avut iar somon umplut cu picioare de crab (carnita don ele), spanac si ceapa (facut la cuptor). Dar... ce peste sa-i mai fac si cum? Daca aveti iedei, va rog sa-mi dati si mie, ca-s in pana.
Multumiri multe si so CEAI [tr. cine nu vrea

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

desiree, somon cu picioareeee dee craaaaaabb? . Suna minunat! IO fac un simplu somon la gratar, crap cu legume,o lingura de vin la tava, si.. atat. Pt ca mananaca f. bine si nu am mai variat. cred ca poti sa incerci si peshte fiert cu un sos alb de lamiie.. pe care doar l-am gustat la un coleg si mi s-a parut bun(cred ca il gasesti pe net).


fetelor, fiica mea deja e mult mai bine,mai tuseshte putin, dar fara haraitul - ruptul ala din piept. Cred ca opresc antibioticele, si continui cu eurespal-ul, sa se curete tot (desi mi se pare ca i-a ramas o tuse uscata). Pe de alta parte, a tushit o data aseara,cand am bagat-o in pat, si o data dimineatza, acum, in somn. Deci asta nu mai e boala.
Sa vad cum se comporta la trezire - acusi incepe cu taaatii...mama...papa, Pati, Maia (fete de la gradinitza..) si lacrimi ca nu poa pleca..


Stati ca io am ramas visand..picioare de crab?




o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

La multi ani, DanaH !!!

Sa traiesti mamico, sa fii sanatoasa, sa-ti cresti puii frumosi, sa-ti mearga totul bine si acasa si la servici, si sa fie veselie multa in casa si in viata voastra !


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Hai sa va pun si eu meniul de la Andrei de la gradinita (gradinita particulara, program lung):

-Luni : Mic dejun – Unt cu miere/ ceai
Gustare – Fructe
Pranz – Supa crema de legume/crutoane
- Ostropel de pui de pulpe dezosate/orez
- Triunghiuri cu branza
Gustare – Saratele

-Marti: Mic dejun – Lapte cu cereale
Gustare - Fructe
Pranz – Supa de pui cu galuste
-Snitel pui cu piure/ piept de pui/castraveti
- Placinta cu mere
Gustare- Pizza de casa

-Miercuri: Mic dejun – Tartine cu unt si sunca
Gustare – Fructe
Pranz – Ciorba de legume
- Peste cu mamaliguta
-Pandispan cu fructe
Gustare –Gris cu lapte

-Joi: Mic dejun – Lapte cu cereale
Gustare - Fructe
Pranz – Ciorba de vacuta
- Sarmale cu smantana
- Cornulete cu rahat
Gustare – Batoane cu gem

-Vineri: Mic dejun – Tartine cu unt si telemea
Gustare – Fructe
Pranz - Ciorba de pui cu fidea
- Tocanita de cartofi cu carne de vitel/castraveti
- Fursecuri
Gustare – Briose


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput