GRADINITE PARTICULARE IN PLOIESTI

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

hmm, e greu de spus, eu nu sunt expert in constructii...

la blocuri sa zicem ca e mai mare greutatea cladirii, ca in momentul cutremurelor din trecut cladirea s-a balansat mai mult si s-a slabit structura de rezistenta, plus ca romanii nu se lasa pana nu-si mai darama ceva pereti prin casa...dupa revolutie au fost gaurite planseele/palierele blocurilor pentru a face loc tevilor de separatie gaze, cablurile furnizorilor de televiziune sau internet, etc...

dar si casele vechi s-au subrezit de-a lungul timpului, daca nu au fundatie solida, daca nu au fost construite cu centuri de beton sau in loc de armatura au lemn, sunt facute din caramida, cimentul este vechi si se macina, etc.

plus ca niciodata nu ai de unde sa stii cum vor veni "undele" cutremurelor, ati simtit cu totii cred ca la unele cutremure ne-am leganat in casa, la altele am simtit ca ne salta pe loc, mai conteaza si pozitionarea cladirii fata de unda de soc, etc.

adica, daca e sa se intample ceva rau, se poate intampla oriunde...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

Da, corect...
Sa speram ca nu vin cutremurele peste noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Nu aveti de unde stii. Cladirile din perioada aceea nu au , de regula centura de beton si nici elevatie sau structura pe stalpi din beton.Ceea ce nu e neaprat rau, poate avea o structura buna, elastica din lemn care sa rezite foarte bine.
Dar, in ultima instanta, e vorba despre un singur nivel si o curte mare, ceea ce inseamna ca acea cladire poate fi foarte rapid evacuata in caz de ceva, spre deosebire de un bloc sau una cu etaj si scari (care cad primele in caz de cutremur).
Prin urmare, indiferent ce se intampla cu cladirea, daca personalul este pregatit si ok pentru situatii de urgenta, atunci teoretic sansele sa nu se intample nimic grav sunt foarte mari.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Sinagoga din Ploiesti a fost construita in 1901 din cate stiu eu.
Cladirea gradinitei a fost construita in 1948 sau cladirea a capatat functia de gradinita in 1948? Ca e o diferenta.
Nu sustin ca ar trebui sau nu sa va faceti griji, doar vroiam sa punctez acest aspect. Probabil ca daca are autorizatie de functionare, a fost si verificata siguranta cladirii, eu nu imi pot imagina altfel. Desi..in Romania s-au mai vazut cazuri de lipsa crasa a elementelor de siguranta in cladiri de uz public, ca procedurile nu sunt intotdeauna prea clare.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).




Ioana, in Wikipedia apare Sinagoga datand din 1910:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_sinagogilor_din_Rom%C3%A2nia#Muntenia, dar am sa dau o fuga azi pe acolo sa vad.

Mamica de Tea (2006) si de Ana (2008), din nou 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

dragi mamici,

nu as vrea sa va ingrijorez inutil, insa majoritatea cladirilor din zona gradinitei esperia sunt foarte vechi
prin natura meseriei am avut ocazia sa-mi treaca prin fata ochilor lista cladirilor expertizate si incadrate in clasa I de risc seismic (adica "vestita" bulina rosie)
ei bine, majoritatea cladirilor de pe str unirii si basarabi sunt cu bulina rosie (fostul magazin junior, aripa veche, blocurile adiacente, cladirea rompetrol, sediul distrigaz, si blocul cu fostul picadilly cred ca era pe lista); la fel sunt si multe cladiri din zona piata victoriei (parcul cu carti, blocurile dinspre tribunal unde acum sunt sedii de partide)
faptul ca unele sunt clasificate si apar pe lista "neagra", iar altele nu, nu inseamna ca nu au probleme, inseamna ca nu au fost expertizate si probabil nici nu vor fi...
daca nu aveti certitudinea sau o confirmare oficiala ca s-au efectuat consolidari la cladirea acestei gradinite, macar dupa cutremurul din 77, inseamna ca exista un risc destul de mare in cazul unui cutremur...
desigur, decizia o veti lua voi, insa e bine sa stiti ce si cum...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Bunica mea locuieste intr-un apartament in blocul despre care vorbesti (cu vedere spre Gradinita Esperia), bloc construit dupa cutremurul din 1977. A cumparat apartamentul de la stat, imediat dupa constructia blocului (cred ca in 1983, dar am sa verific). Sigur nu are bulina rosie!

Mamica de Tea (2006) si de Ana (2008), din nou 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

inseamna ca e vorba de cladirea de pe celalalt colt al strazii, vis-a-vis, unde e o mica librarie la parter...de aceea am si scris "cred", pentru ca nu eram foarte-foarte sigura

off-topic rau de tot : am vazut la cineva un calendar, cu imagini ale Ploiestiului de odinioara; pentru ca tot vorbim de zona in care e si gradi Esperia, veti fi surprinse sa aflati cate cladiri vechi sunt de fapt si acum in picioare, in zona H. Prahova, le-am regasit in fotografii de pe la 1910-1920...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui medeea76nou

Ioana, in Wikipedia apare Sinagoga datand din 1910:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_sinagogilor_din_Rom%C3%A2nia#Muntenia, dar am sa dau o fuga azi pe acolo sa vad.


http://www.ziare.com/aurel-vainer/ploiesti/sinagoga-beth-israel-din-ploiesti-reinaugurata-297960
In orice caz...nu cred ca are vreo importanta.Mai ales ca prima data a fost construita www.romanianjewish.org/ro/index_galerie_foto_01.html" target="_blank">in 1785. Totusi gradinita nu e in sinagoga.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clopoticaroz spune:

Buna, mamici.
Sunteti minunate, chiar m-am informat cu ajutorul vostru mai mult decat as fi facut-o singura. Cred ca pot sa ii povestesc si Doamnei Directoare maine la deschidere, bag mana in foc ca ea nu stie atatea despre cladirea gradinitei cate stim noi
PS: Tatiana, mi-am activat PM.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Ioana, pe cladire scrie ca Sinagoga a fost inaugurata in 1901, deci ziarele sunt mai informate decat Wikipedia.
Am venit si cu informatii noi privind anul construirii gradinitei: 1929!!! Cel putin asa scrie pe ea. Ieri inca nu erau vopsite bancutele, dar cel putin le-au reparat. Cred ca merg si eu azi sa mai vad cum arata in interior (saptamana trecuta era inca santier si nu se intelegea nimic), chiar sunt curioasa.

Mamica de Tea (2006) si de Ana (2008), din nou 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Se scria la un moment dat de gradinita "Ariel, mica sirena" . Am o cunostinta care are copilul la aceasta gradinita si astazi a aflat cu stupoare ca educatoarele si ingrijitoarele lovesc copiii ( cu palma, in cap in general), iar mancarea e jalnica. Persoana respectiva a inceput deja de astazi sa caute alte gradinite si vrea sa faca scandal mai departe.
Nu stiu amanunte, dar parca erau mamici cu copiii la aceasta gradinita , poate vor intra sa dea detalii.

Mergi la inceput