GRADINITE PARTICULARE IN PLOIESTI

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Asta si spuneam, ca sunt sigura ca acum e totul ok.

Mamica de Tea (2006) si de Ana (2008), din nou 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tatiana79

Medeea, nu stiu ce sa zic,eu am cunoscut-o doar pe dna Directoare(cea care a lucrat in invatamant)si ea pare in tema cu tot ce vrea sa fie gradinita in viitor.Pe patroana nu am cunoscut-o, dar nici nu cred ca trebuie sa lucreze in invatamant, e foarte bine cand recunosti ca ai doar disponibilitate pentru un buisness si iti trebuie un profesionist pentru a il conduce.Mai rau este cand pretinzi ca te pricepi la toate, atunci sansele de esec cresc iremediabil.
Dar despre cladire, nu stiam ca este atat de veche.Aici ai dreptate! Oare se obtin aprobari in conditii de risc seismic?



Sincera sa fiu, chiar nu ma intereseaza aprobarea, ci faptul ca nu as lasa copilul acolo atat de mult timp zilnic, cu toate asigurarile lor ca totul e ok din punctul asta de vedere (consolidare pentru risc seismic nu s-a facut).

Mamica de Tea (2006) si de Ana (2008), din nou 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clopoticaroz spune:

Am si eu o fetita dragalasa pe care vreau sa o inscriu la grupa mica intr-o gradinita buna. Mi-a placut ideea gradinitei Esperia, am sunat si eu repede la ei si urmeaza sa merg acolo maine. 700 lei este o taxa rezonabila, sper sa se ridice si la inaltimea asteptarilor...
Cat despre structura, eu nu-mi fac probleme atat de mari.Ma gandesc la gradinitele de stat care sunt atat de vechi dar n-am auzit sa se prabuseasca vreuna(Doamne fereste!)
Cate cladiri noi de birouri unde lucreaza sute de oameni, sunt facute de mantuiala, cu materiale furate si cu rezistenta zero?Problema noastra este ca nu putem cere angajatorilor acte demonstrative referitoare la structura de rezistenta a birourilor
Eu sunt mai optimista, nu prea stau cu drobul de sare deasupra capului
Desigur, nu m-am hotarat inca unde imi duc fetita, dar iau in calcul si aceasta varianta pentru ca si pe mine ma intereseaza bucataria proprie...
Mi-a mai placut Gradinita de Cristal, dar daca voi spuneti ca nu este chiar ok, n-as risca... Cred ca voi merge si la Casuta cu Povesti inainte sa facem primul pas, pare ok din spusele voastre!
Promit sa revin cu noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

Revin si eu cu informatii proaspete despre aceasta gradinita, Esperia
Fiind o mamica care vrea sa stie tot ce are legatura cu copilul ei, am inceput aventura verificarii situatiei acestei cladiri. Spun aventura, pentru ca am sunat la sapte numere de telefon pana cineva a stiut sa-mi dea cateva detalii in plus despre fosta gradinita de stat, desi inca de la primul telefon o doamna draguta mi-a urat "Succes", anticipand probabil anevoiosul traseu pana la raspunsul mult asteptat .
Intr-un final am aflat: Gradinita dateaza din 1948, nu a avut probleme niciodata in perioada in care era gradinita de stat, nu este verificata din punct de vedere al gradului de risc seismic, prin urmare nu se poate spune nici ca este cu probleme, nici ca nu este. Imi spune Doamna de la capatul firului ca sunt cladiri de 300 de ani in Ploiesti care sunt foarte rezistente si desigur, un potential cutremur le poate afecta ori pe acestea ori pe altele mai noi;depinde de directia seismului,puterea acestuia si alte caracteristici pur tehnice care ma depasesc
Prin urmare, sunt de acord cu Clopotica, ce sens are sa ne facem probleme degeaba?
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Eu imi amintesc ca pe cladire scrie 1911, poate totusi memoria ma inseala, desi ma indoiesc, avand in vedere ca Sinagoga a fost construita in 1910.

Mamica de Tea (2006) si de Ana (2008), din nou 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clopoticaroz spune:

Tatiana, multumesc pentru vestile noi, chiar esti informata! Buna ideea cu verificarea din surse sigure, oficiale. Nu m-am gandit la asta
Oricum este ultimul aspect pentru care imi faceam griji, dar e bine de stiut ca nu este atat de grav!
Tinem legatura, probabil ne vom intalni la deschidere?! Am inteles ca va fi pe 15, miercuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Sinagoga din Ploiesti a fost construita in 1901 din cate stiu eu.
Cladirea gradinitei a fost construita in 1948 sau cladirea a capatat functia de gradinita in 1948? Ca e o diferenta.
Nu sustin ca ar trebui sau nu sa va faceti griji, doar vroiam sa punctez acest aspect. Probabil ca daca are autorizatie de functionare, a fost si verificata siguranta cladirii, eu nu imi pot imagina altfel. Desi..in Romania s-au mai vazut cazuri de lipsa crasa a elementelor de siguranta in cladiri de uz public, ca procedurile nu sunt intotdeauna prea clare.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

InaIoana,
Doamna draguta pe care am gasit-o atat de greu s-a referit la cladire pentru ca am fost directionata catre Urbanism, Directia de Patrimoniu iar ei nu prea stiu nimic despre gradinite(cred ca exprimarea mea te-a indus in eroare). Oricum mi-a spus asta dupa ce am asteptat 10-12 minute in telefon pentru ca o colega sa caute un dosar. Nu stiu mai multe despre fosta gradinita decat ca nu au fost probleme in trecut, dar iti spun sincer nu m-as mai aventura sa mai sun o data
Clopotica, vin si eu la deschidere! Activeaza-ti PM, sa ne povestim cum ne recunoastem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dragi mamici,

nu as vrea sa va ingrijorez inutil, insa majoritatea cladirilor din zona gradinitei esperia sunt foarte vechi
prin natura meseriei am avut ocazia sa-mi treaca prin fata ochilor lista cladirilor expertizate si incadrate in clasa I de risc seismic (adica "vestita" bulina rosie)
ei bine, majoritatea cladirilor de pe str unirii si basarabi sunt cu bulina rosie (fostul magazin junior, aripa veche, blocurile adiacente, cladirea rompetrol, sediul distrigaz, si blocul cu fostul picadilly cred ca era pe lista); la fel sunt si multe cladiri din zona piata victoriei (parcul cu carti, blocurile dinspre tribunal unde acum sunt sedii de partide)
faptul ca unele sunt clasificate si apar pe lista "neagra", iar altele nu, nu inseamna ca nu au probleme, inseamna ca nu au fost expertizate si probabil nici nu vor fi...
daca nu aveti certitudinea sau o confirmare oficiala ca s-au efectuat consolidari la cladirea acestei gradinite, macar dupa cutremurul din 77, inseamna ca exista un risc destul de mare in cazul unui cutremur...
desigur, decizia o veti lua voi, insa e bine sa stiti ce si cum...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

Draga CorinaDani,
este adevarat ca blocurile sunt mai afectate decat cladirile fara etaje? Asa spunea Doamna aceea, poate stii tu mai multe!?
Multumim mult pentru interventie, chiar ne este de ajutor.

Mergi la inceput