experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

3x3, ti-am trimis PM.






"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

in literatura religioasa se cunosc intamplari in care lumina divina este periculoasa pentru cel nepregatit. este ca si cum ai baga un curent de mare voltaj intr-un conductor de joasa frcventa. il va arde! si la nivel subtil se intampla acelasi lucru. cei care lucreaza aceasta lumina este spiritul individului, si ingerii care il "asista" in lucrarea lui. insa ei sunt lucratori. NU FAC NIMIC IMPOTRIVA VOINTEI EGOULUI! EL ESTE CEL CE DECIDE CUM VA LASA SA CURGA ACESTE ENERGII-GRATIE DIVINA IN TEMPLU. se deschide fara critica, fara dorinta de cunoastere(care este o dorinta a caderii din rai), ci intr-o acceptare neconditionata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

revin cu vesti despre prietenul meu pe care sunt convinsa ca numai rugaciunile l-au salvat.si medicii se declara uimiti de evolutia lui.ei bine,este deja acasa.la aproximativ 2 sapt de cand era incapabil sa miste si sa vb,acum e alaturi de copilashii lui.
mai merge la terapii,le va continua,dar e acasa.ii multumesc lui Dumnezeu ca a facut ca eu sa pot trai aceasta experienta,sa fiu martor.

mami de , premiata la concursul de dans 25+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

...in acelasi context, o alta doamna mi-a spus "Eu ma tot rog dar se pare ca D-zeu e "plecat in vacanta" pt mine DUMNEZEU LUCREAZA PRIN TEMPLU...
ceva asemanator se intampla cu un bolnav foarte grav. daca si medicina alopata a facut tot ceea ce se putea face in privinta salvarii vietii omului, omul ajunge la ...credinta! ca ultima sansa de viata: DUMNEZEU. pentru a COBORA DUMNEZEU SA REPARE, MANTUIASCA TEMPLUL, insanatoseasca omul, ARE NEVOIE CA EGOUL sa renunte a mai lua decizii in privinta managementului energiei divine. cum? prin renuntarea la de ce? cum? cat? unde? pentru ce? prin renuntarea la judecata de calitate si cantitate, prin renuntarea la orice act care nu este in armonia legii divine. si cum egoul,face mari greseli, chiar si daca urmareste codul de legi morale, si gandeste pozitiv, nu are cum lasa gratia divna sa lucreze in templu, daca nu goleste-varsa cupa, pentru a se umple cu gratie divina. TREBUIE SA FI VAS CURAT SI DESCHIS, PENTRU CA RUGACIUNEA SA LUCREZE, GRATIA DIVINA SA SE MANIFESTE IN TEMPLU, SA VINDECE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

DUMNEZEU i-a dat OMULUI libertatea de a decide inaintea caderii. de aceea omul are acces prin liberul arbitru la ambele izvoare de forta interioara: forta divina si forta egoului: calea divina sau calea egoului. cu fiecare decizie a egoului, traim caderea din rai! in fiecare clipa de viata, traim caderea in suferinta, in neputinta, in limitare, in durere, in neliniste, in boala...ce alegem? este o chestiune pur personala si de vointa! ce alegem ESTE FORTA! COBOARA SAU RIDICA! AVEM FORTA DIVINA IN MAINI SAU FORTA EGOULUI. VIATA ESTE EXEMPLUL ACESTEI DECIZII.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

am vazut un vartej de foc care se apropia din departare. si fiecare rotatie a limbii de foc, era explozie de culoare, si a inceput cu rosu. apoi, iar s-a mai invartit inca o data, apropiindu-se de mine, explozie de portocaliu, si asa, au avut loc explozii de culoare pe fiecare chakra. nu am terminat chakrele, pentru ca o mana invizibila mi-a atins mana fizica si m-a pus sa fac miscarea de inchidere, in sens orar, deasupra capului. cand am facut asta, toate culorile chakrelor au jucat in fata ochilor mei, intr-o frumusete si armonie de nedescris. am deschis ochii. am realizat ca sunt foarte fierbinte. temperatura imi era foarte ridicata. ma gadeam ca daca limba de foc ar continua, ma inghitea, iar eu riscam o prajeala pe bune: combustie interna!



Interesant...mi-am amintit vorbele unui fost coleg de munca de pe vremea cand lucram in Tokyo.
Tipul era ateu, vorbeam despre meditatii, la care mi-a povestit o experienta ce l-a inspaimantat, si in urma careia a incetat a mai medita.
Aflat in stare de meditatie, a simtit un val de caldura invadandu-i spatiul dintre sprancene, ce corespune ochiului al 3-lea,si vazut o flacara imensa, un foc(cam asa s-a exprimat)...
nu reusea sa-si revina, sa iasa din acea stare, a intrat in panica,in final a disparut toata acea imagine, si s-a "trezit"...a deschis ochii.
Din ce am inteles, el era insa perfect constient, chiar in timpul meditatiei, care pana in acea zi il calma, avea ritualul lui, seara innainte de culcare, se retragea in linistea sufletului sau, si medita...

nu a aflat niciodata raspunsul, si de altfel nici nu a prea vorbit despre acea experienta, mi-a comfesat-o, doar ca sa ma avertizeze sa nu ma apuc de asa ceva, never, cu atat mai mult de una singura.
Oricum meditatia mea, e rugaciunea, mult diferit de ceea ce el practica, dar uite, mi-as dori sa te citeasca, cred ca ar afla raspunsul la multe dileme.
Pacat ca am pierdut legatura cu el, i-as fi trimis traducerea tuturor mesajelor tale, sigur ca l-ar ajuta ...

Nikole, mami deAlbastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010)


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

din punct de vedere mistic, nu exista fapte marunte sau mari( clasificari ale egoului in functie de valorile lui ca autoritate: el poate tot, el stie tot...), pentru ca raportarea nu o fac din perspectiva planului fizic, o fac din perspectiva mistica, unde DIVINATEA ESTE ETERNITATE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Tipul era ateu...



draga Nikole, credinta egoului (ateu sau nu) nu va impiedica gratia divina sa isi URMEZE CURSUL CREATIEI. dimpotriva, cei care cred, se incranceneaza atat de tare in credinta-teoria lor, incat pot ajunge sa faca greseli foarte serioase fata de viata. cel care este ateu, este fidel unui limbaj interior: simtirea! la originea ei mistica, simtirea este conexiunea primara intre planurile spiritual si fizic. deci, este mult mai aproape de calea divina un ateu princredinta pe care o acorda egoul in simtire, decat intr=o teorie care poate bloca lucrarea gratiei divine in mod constient in templu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

in vin in minte cuvintele lui ISUS cand a spus EU SUNT CALEA, ADEVARUL SI VIATA. si viata lui a fost un exemplu de SERVICIU PANA LA DARUIRE TOTALA OMULUI de la micro(materie) la macro dimensiune(omului ca imagine si chip de DUMNEZEU).si intre acesti poli simbolici ai existentei OMULUI, EXSTAM NOI, MATERIE SI DUMNEZEU IN ACELASI TIMP. ce alegem sa traim, este O PROBLEMA DE VOINTA, DE DECIZIE, DE PUTERE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Am avut un vis care m-a pus pe ganduri...
se facea ca stateam in fata unui lan de grau, de fapt ce mai ramasese din el, caci spicele erau secerate, se vedeau doar tulpinile, de o culoare maron-aurie....eram asezata pe un scaun, cu o aglinda in mana...m-am privit in oglinda,( aratam total diferit ) unde am vazut in spatele meu cateva persoane care pareau ca imi urmaresc gesturile...am ascuns oglinda, ma feream cumva de ei, sa nu ma vada cu oglinda in mana, la un moment dat m-am vazut in picioare, o apa neagra se propia de mine...erau multi pesti morti, o broasca testoasa, balene, multe animalute moarte...ii intrebam pe ceilalti ce e de facut, insa nimeni nu vedea acea imagine, toti ma intrebau ce e cu mine, de ce sunt atat de panicata...undeva in departare am vazut o fosta vecina (a decedat) imbracata in alb, care mi-a spus ca...asta nu e de bine...
tinea de mana un baietel imbracat si el in alb...cand l-am privit atent, am realizat ca e fiul meu...m-am trezit leoarca , cu inima la gura, sincer mi s-a ridicat tot parul pe mine, nu reusesc sa-mi scot visul din minte...

3x3, poate tu intelegi ce vrea sa insemne....

Nikole, mami deAlbastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010)


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput