experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Am avut un vis care m-a pus pe ganduri...
se facea ca stateam in fata unui lan de grau, de fapt ce mai ramasese din el, caci spicele erau secerate, se vedeau doar tulpinile, de o culoare maron-aurie....eram asezata pe un scaun, cu o aglinda in mana...m-am privit in oglinda,( aratam total diferit ) unde am vazut in spatele meu cateva persoane care pareau ca imi urmaresc gesturile...am ascuns oglinda, ma feream cumva de ei, sa nu ma vada cu oglinda in mana, la un moment dat m-am vazut in picioare, o apa neagra se propia de mine...erau multi pesti morti, o broasca testoasa, balene, multe animalute moarte...ii intrebam pe ceilalti ce e de facut, insa nimeni nu vedea acea imagine, toti ma intrebau ce e cu mine, de ce sunt atat de panicata...undeva in departare am vazut o fosta vecina (a decedat) imbracata in alb, care mi-a spus ca...asta nu e de bine...
tinea de mana un baietel imbracat si el in alb...cand l-am privit atent, am realizat ca e fiul meu...m-am trezit leoarca , cu inima la gura, sincer mi s-a ridicat tot parul pe mine, nu reusesc sa-mi scot visul din minte...


ai deschis ochil energetic al planului fizic si in alta viata anterioara. copilul a aparut cu o un lucrator de lumina, in alb, din doua motive: sa iti accentueze idea ca ceea ce vezi nu apartine vietii asteia, si pentru ca copilul inca este legat energetic de tine, iar o calatorie in energetica unei vieti anterioare nu te poate rupe de cei de langa tine, copilul vine insotit de o entitate de lumina. chipul pe care l-ai vazut este chipul real din viata aceea. animalele si apa neagra sunt toate imaginea unei realitati fara viata, adica a unei realitati anterioare care iti apartine.,
nu ai visat fetita, bebelusul pentru ca ea inca este mica, si este in grija ingerilor de lumina, mult mai mult decat in grija ta, din punct de vedere energetic. air sotul tau nu apartine realitatii tale din viata anterioara.

ai pierdut insa ocazia de a aduce constiinta divina in acele imagini. insa este bine ca ai adus in planul constiintei o ralitate atat de veche a ta.
este un vis de ..purificare. mai ai multe de trecut. o singura realitate trebuie sa atingi: daca DUMNEZEU este cu tine permanent, atunci si tu trebuie sa il consitentizezi, ca susul si josul realitatii templului sa poata lucra in armonie.

acea fiinta de lumina a spus ca nu e bine, pentru ca a avut dreptate. ceea ce a vazut nu era bine, nu era viata, nu era lumina, nu era gratie divina: erau ramasite ale unei vieti anterioare. constientizand aceasta, vei fi mult mai pregatita sa intampini orice situatie intai CU DUMNEZEU. daca o vei intampina cu egoul...te vei trezi "leoarca".
felicitari pentru profunzimea cu care iti deschizi camarile vechi ale templului unde nu a mai patruns lumina de mult timp.
in realitate probabil ca aceste situatii se vor pune in situatii unde inchei, sau iti rezolvi datorii vechi, de suflet. felicitari inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

iti multumesc pentru lamuriri

Cum iti spuneam cu luni in urma, cele mai clare ,insa triste,sumbre vise le-am avut in perioadele din viata cand ma rugam constant si cu credinta.
Nu am inteles asta pana de curand...cum e posibil?
ma gandeam ca rugaciunea aduce...pace, liniste, echilibru...asa si este, insa, pentru a ajunge acolo trebuie sa te...cureti, asa cum spui si tu.
E ca terapia la psiholog, ca sa te vindeci , trebuie sa scoti toti balaurii din tine, nu te omoara boala, dar te omoara tratamentul.





Nikole, mami deAlbastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010)


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

3x3,incerc sa gasesc o modalitate prin care sa te fac sa-mi raspunzi sincer.
Ce te face pe tine sa emiti ceeace postezi si mai ales in ce CALITATE dai sfaturi?
Poate este vina mea ca nu ti-am urmarit toate postarile,dar ar fi bine si pt. cine te citeste tocmai acum sa stie ce calitati/pregatire ai,ca sa dai sfaturi pe acest forum.
Noi ca medici,suntem strict verificati de Colegiul Medicilore si cu greu ne putem exercita profesia in care am fost pregatiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Poate este vina mea ca nu ti-am urmarit toate postarile,dar ar fi bine si pt. cine te citeste tocmai acum sa stie ce calitati/pregatire ai,ca sa dai sfaturi pe acest forum.


Dar oare nu e mai corect sa lasi preocuparea asta in seama celor care CITESC postarile ei?
Of, asa iti mai place sa starnesti furtuna intr-un pahar cu apa:(

era prea multa liniste pe aici...

Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

b.nica, bine ai revenit!

nu poti trai experienta mistica fara "examene" de verticalitate mistica: trairea vietii in legea divina, pilon de forta interioara ce frange bariera limitelor materiei din experienta planului fizic (mental-psihologic si patologic, si biologic) si propulseaza natura umana in esenta realitatii ei unice: NATURA DIVINA= adevarata sursa de viata, atat pentru biologic cat si pentru spirit!
ca om in experienta mistica , singura autoritate este DUMNEZEU.
ca om in experienta umana imi dau silinta sa fiu om si chip si asemanare de Dumnezeu in acelasi timp. Si e foarte greu! Chiar si pentru mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lywh spune:

3 x 3

Lilianna
Omul poate s� fac� tot ce vrea, dar nu stie s� vrea. (Etienne de Senancour)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria58 spune:

Citesc,recitesc si nu-mi vine sa cred sa fie vorba de un curaj iesit din comun sau cum s-o numi oare ?!Doamna recunosc aveti mare curaj!Mare curaj sa-l amestecati pe DUMNEZEU si FIUL lui cu energia Kundalini,chakre,etc..Aveti mare curaj sa afirmati ca ghicitorii in carti,descintatorii,vrajitorii,cititorii in stele sunt pe trepte mistice!Aveti mare curaj sa rastalmaciti cuvintele bibliei !Ba chiar sa le spuneti celor dispusi sa va urmeze ca nu trebuie sa-si duca cruce ca doar din cauza egoului au boli,viata grea etc.Doamna ISUS spune :EU SUNT CALEA ADEVARUL SI VIATA!CINE VREA SA MA URMEZE SA SE LEPEDE DE SINE SA-SI IA CRUCEA SI SA MA URMEZE!Deci EL este CALEA stimata doamna ,adica sa traim ca el,sa intram pe usa cea strimta ,DUMNEZEU ISI CEARTA COPII PE CARE II IUBESTE,datorita faptelor si gindurilor noastre ne mustra DUMNEZEU,dar sa ne bucuram inseamna ca ne iubeste,ca nu ne-a abandonat,ca inca ne vrea ai lui,sa ne supraveghem bine calea pe care mergem drumul catre DUMNEZEU NU ESTE USOR!Nu rataciti suflete nevinovate ca NU ESTE OM CARE SA NU PACATUIASC,DAR VAI DE CEL PRIN CARE VINE PACATUL!Puteti sa va erijati in traducator de vise,dar nu in conducator spiritual,fie-va teama de DUMNEZEU,toti bijbim ca niste orbi!Daca spuneti unor oameni ca se afla pe drumul credintei dind in carti ,facind incantatii,descintece,citind in stele ii rataciti doamna!Va cer iertare daca v-am suparat dar nu am putut sa tac citind ce a-ti postat si vazind cita lume este dispusa sa dea crezare unor asemenea ineptii!Este foarte adevarat ca sunteti un om care minuiti bine cuvintele,dar minuiti-le in slujba DVINITATII,nu pentru a rataci niste suflete lesne crezatoare!Omul intelept ia seama bine cum stau lucrurile!Acum astept replicile taioase ale invataceilor dv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Maria, masa ta din bucatarie are picioare metalice? Pentru orice eventualitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Daca noi suntem creatia lui Dumnezeu, si Dumnezeu a ingaduit atata diversitate in privinta religiilor, credintelor, inseamna ca DUMNEZEU are o infinita toleranta fata de calea aleasa de omul de rand! Iar cum omul este chipul si asemanare de Dumnezeu, este doar o chestiune de vointa sa priveasca calea altora catre DUMNEZEU cu ingaduinta(indifferent de ce accesoriu se foloseste)!
“Omul intelept ia seama bine cum stau lucrurile!” ma bucur pentru intelepciunea cu care va patrundeti credinta. Insa, subiectul experiente mistice se refera la trairea lui Dumnezeu, experienta esentei divine .. Toti am venit in viata asta sa invatam sa mentinem calea dreapta, CALEA! Iar asta inseamna...EXPERIENTA!
“datorita faptelor si gindurilor noastre ne mustra DUMNEZEU” ...DUMNEZEU ESTE IUBIRE, infinita IUBIRE! In experienta propie de TRAIRE A LUI DUMNEZEU, NU AM TRAIT DECAT INFINITA IUBIRE, INFINITA PACE, traire la care EGO-ul, chiar impanat cu intelepciune, NU VA AJUNGE NICIODATA!
“toti bijbim ca niste orbi”...asta a fost probabil in anul 1100BC!viata este continua evolutie, doamna maria58.
“Puteti sa va erijati in traducator de vise”...mult mai creative, doama maria58, decat sa ma erijez in purtatorul de cuvant al multora...pe care de fapt nici nu ii cunosc!
“vazind cita lume este dispusa sa dea crezare unor asemenea ineptii”... daca ceea ce traiesc sunt ineptii pentru dumneavoastra, inseamna ca sunt pe calea buna! Nu degeaba DUMNEZEU a venit in visele mele de 3 ori, si mi-a permis sa ma ridic la EL o DATA! TRIASCA INEPTIA!
“minuiti bine cuvintele,dar minuiti-le in slujba DVINITATII” doamna maria58, este singurul lucru pe care il simt cel mai bine si profund in viata asta. Nici scolile pe care le-am facut nu mi-au data aceasta claritate...
"astept replicile taioase "...dupa cum ati intuit, ca si celelalte aspecte puse in comentariul mesajului dumneavoastra, nu a existat nici un comentariu taios, chiar si daca s-ar fi intamplat si apoi s-ar fi cerut iertare, asa cum domnia voastra a procedat!

capcaunule, spiritul asta de haz...l-am uzitat prin timpul studentiei! asa cum spuneam si mariei58, viata este o continua evolutie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lywh spune:

Daca CREATORUL este un tesator de viata pe pamant, si noi copii Lui, metafora din pasajul urmator arata perspectiva din care CREATORUL VEDE CREATIA, si perspectiva din care omul vede creatia Tesatorului.
Sansa de a ne ridica in bratele lui DUMNEZEU este un proces de evolutie, experienta mistica si ceea ce putem vedea va fi exact ceea ce CREATORUL VEDE : ARMONIE, FRUMUSETE, IUBIRE, ARTA, ECHILIBRU.

Broderia lui Dumnezeu

Cînd eram mic, mama obisnuia sa coasa mult. Eu ma asezam langa ea si o întrebam ce face. Ea îmi raspundea ca brodeaza. Observam ce facea mama dintr-o pozitie mai joasa decît a ei pe scaun, asa ca; mereu ma plangeam, zicandu-i ca din punctul meu de vedere ce facea ea mi se parea foarte incalcit. Imi zambea, privea spre mine si imi zicea cu blandete: „Fiule, du-te afara sa te joci putin si cand o sa termin de brodat, o sa te iau in brate, o sa te pun in poala si o sa vezi de la acelasi nivel cu mine". Ma intrebam de ce folosea unele fire de culoare inchisa si de ce mi se pareau asa de dezordonate de acolo de unde le vedeam eu. Putin mai tarziu, o auzeam pe mama zicand: „Fiule, vino si aseaza-te la mine in poala".

Urcam imediat si ma surprindea, si ma emotiona cand vedeam o floare frumoasa sau un asfintit superb pe tesatura. Nu-mi venea sa cred; de jos se vedea atat de incalcit. Atunci mama imi spunea: „Fiule, de jos se vedea incalcit si dezordonat, dar nu-ti dadeai seama ca mai era ceva si deasupra. Exista un desen, eu doar il brodez. Acum priveste-l de aici, de unde sunt eu, si vei afla la ce lucram".

De multe ori, in decursul anilor, am privit Cerul si mi-am zis: „Tata, ce faci?" El raspunde: „Brodez viata ta". Iar eu ii spun: „Dar se vede atat de incalcit, este dezordine. Firele sunt atat de negre, de ce nu sunt si mai stralucitoare?" Tatal mi se parea ca imi zice: „Copile, tu ocupa-te de treaba ta, in timp ce eu o voi rezolva pe a mea si, intr-o zi, o sa te aduc in Cer si o sa te pun la mine in poala, ca sa vezi ce se intampla din pozitia mea. Atunci vei intelege”...


Mergi la inceput