Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (48)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Hello burtici!

Carla, vai... imi inchipui ce aiurea te simti si cum nu mai ai rabdare pana marti... Am patit si eu cu niste cosulete la radacina firului de par, insa ceea ce spui tu, nu imi dau seama ce ar putea fi. Ma gandesc ca totusi, mai mult e sperietura si o sa fie usor de tratat. Stii doar ca gravidutele sunt predispuse la tot felul de probleme genitale in sarcina.Curaj si o sa vezi ca o sa fie bine. Incearca sa nu-ti mai faci ganduri negre.

mariebelle, imi pare rau ca ai diabet de sarcina... totusi, din cate stiam si eu, important e sa stii ca il ai, ca sa tii un regim corespunzator.

Nati, incearca sa nu te mai necajesti cu hainutele alea... Asta e... nu, se poate, nu se poate. O sa gasesti de cumparat alte lucrusoare si mai frumoase.

Fetelor, eu v-am intrbat ieri, pls, raspundeti-mi care stiti: Chilotii de unica folosinta din Carrefour sunt din bumbac? Ca eu mi-am luat un set de 5 perechi din DM si m-am uitat pe eticheta abia acasa... nu sunt din bumbac.

Alta intrebare... ma puteti lamuri si pe mine cum sta treaba cu salteluta pentru patut? Ma refer la materialul din care e confectionata. Care sunt cele mai indicate si sanatoase? Cele din fibra de cocos? Daca da, de ce? Exista si din Alge de mare? Vai, cred ca v-am innebunit...Eu asta mai am de cumparat pentru Maya si nu stiu nicicum sa ma orientez...

Aseara am vb cu matusa sotului care e ginecolog, si cand a auzit cate kg am luat pana acum, m-a certat rau de tot Mi-a zis ca si tensiunea e maricica, si ca trebe sa stau cuminte, sa ma relaxez si sa beau ceaiuri diuretice ca sa-mi treaca endemele. Sare aproape deloc, si fara cozonac si drob de Paste.

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Teo, multumesc de raspuns... sper si eu sa fie doar o anomalie de sarcina, declansata de ceva hormoni sau ceva similar. Nu-s eu panoicoasa din fire, insa ultimul lucru de care as avea nevoie acum sau dupa nastere ar fi ceva interventii suplimentare in zona.



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

eu n-am atatia ghiocei in curte! Am cativa (abia i-am pus anu' trecut). De frumosi ce sunt astia, va pun poze abia cand infloresc lalele si bujorii, sa ma pot si eu lauda!

Frumoasa curte!
Sa ma laud: am si lacramioare. voi aveti? daca da, sa stiti ca ale mele sunt cele mai mari si mai frumoase si mai mirositoare!

Faza de mai sus mi-a amintit de cand eram copii: cand ne amenintam ca ne batem si fiecare se lauda ca vine cu mama, tata, unchiu, fratele! Ce mici si fraieri eram!

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Mira, eu mi-am luat chiloti de unica folosinta din Carefour acum 2 zile si nu sunt din bumbac, ci dintr-o fibra subtire si semitransparecta, ca un fel de strat de pe tamponul absorbant... doar marginile sunt "tivite" cu ata de bumbac, pentru a ptoteja pielea sa nu se irite (scrie si pe punga). Presupun ca asa trebuie sa fie, din moment ce rolul lor e sa asigure o cat mai buna "aerisire" a zonei, in primele zile. Daca ar fi din bumbac integral, probabil n-ar mai exista nicio deosebire fata de chilotii normali.

In legatura cu salteluta pentru patut, eu stiu asa: cele din fibre naturale sunt cele mai sanatoase pentru copil, din mai multe motive... Sunt non-alergenice, nu se electizeaza si nu sunt electrostatice, sunt racoroase vara, aerul circula natural prin ele, sunt "tari" si prin urmare mentin cea mai corecta pozitie a corpului... sunt BIO, intr-un cuvant. Diferenta intre cele cu cocos si cele cu iarba de mare nu stiu care e, ma gandesc ca cele din cocos sunt mai uzuale si mai accesibile la pret din cauza ca si "materia prima" o fi mai ieftina si mai la indemana, mai usor de procesat in zilele noastre... Dar imi amintesc ca in copilarie toate canapelele si dormezele erau confectionate cu arcuri si iarba de mare... si toata lumea zice ca se dormea pe ele mult mai bine, mai odihnitor si sanatos ca acum, pe toate materialele astea sintetice...



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

eu n-am atatia ghiocei in curte! Am cativa (abia i-am pus anu' trecut). De frumosi ce sunt astia, va pun poze abia cand infloresc lalele si bujorii, sa ma pot si eu lauda!

Frumoasa curte!
Sa ma laud: am si lacramioare. voi aveti? daca da, sa stiti ca ale mele sunt cele mai mari si mai frumoase si mai mirositoare!

Faza de mai sus mi-a amintit de cand eram copii: cand ne amenintam ca ne batem si fiecare se lauda ca vine cu mama, tata, unchiu, fratele! Ce mici si fraieri eram!

23+


Tot ca in copilarie, iti dau la schimb 1 metru patrat de ghiocei, pe unul de lacrimioare... proprietara noastra se plangea ca solul din gradina nu e bun pentru lacrimioare si in fiecare an abia ies 2-3 fire...

Si sunt florile mele preferate!



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Buna ziua burtici !
Am primit cadou de la CBC un set de hainute pentru bebe : un body, o salopeta, o babetica , o caciulita si niste botosei ... ce surpriza frumoasa ne-au facut .
Initial am crezut ca ne-au trimis deja chitul de recoltare si ne miram ce promti sunt ca abia luni le-am trimis actele semnate si cand colo ... surpriza . Cel mai tare a fost ca am stat cu coletul in fata si ne intrebam daca sa il deschidem sau nu ( credeam ca e kitul si se specifica in acte ca nu ai voie sa il deschizi), am invartit plicul pe toate partile sa vedem daca avem voie sau nu sa il deschidem si nimic ; pana la urma l-am deschis si in final ne-a umflat rasul ca am stat cam 10 minute intrebandu-ne daca sa ne uitam sau nu in pachet ; pe cuvant ca daca aveam un dispozitiv de infrarosii il foloseam inainte sa deschidem coletul .

R_ocsy 28 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Buna ziua frumoaselor

Eu sunt cu ochii pe voi, va citesc constiincios in fiecare zi,dar mai greu cu scrisul.

Jocurban sper ca problema ta sa nu reprezinte nimci grav si sa fie doar o dereglare cauzata de sarcina.
mariebell imi pare tare rau ca ai fost diagnosticata cu diabet gestational. Ufffffff. Totul o sa fie bine, o sa vezi, trebuie doar sa ai mai multa grija.

Despre ceaiul diuretic pentru gravide - daca nu l-ati incercat inca,incercati-l. Este minunat!!!! Eu nu am avut, inca, probleme cu umflatul mainilor si picioarelor. Am avut insa o durere lombara cateva zile care m-a capiat. Ma dureau shalele si daca stateam in picioare, si in pat, si pe o parte, si pe spate si...oricum. Am stat eu si m-am gandit ca ori mi s-a modificat centrul de greutate datorita burtii ori durerea e generata de rinichi (la morfofetala de trim II, ecografista m-a gasit cu o usoara hidronefroza pe partea dreapta si m-a avertizat sa am grija pe viitor). Asa ca am zis ca, in cazul in care e de la rinichi, sa ma ajut putin cu niste ceai diuretic. In doua zile nu mai aveam nimic. Dar si mergeam la baie mai des decat de obicei

Cantarul pentru bebe - nu am avut si nici nu intentionez sa achizitionez. Cantarirea o data pe luna, la controlul lunar, mi se pare arhisuficient pentru ca un copil nu creste la fel in fiecare luna/saptamana, iar un cantar de bebe in casa ar constitui un motiv de stres in plus.

Salteluta pentru patut - am citit si rascitit diverse opinii despre saltelute din nuca de cocos, alge de nu stiu care, paie si tot felul de astfel de chestii. Pentru absolut toate sunt pareri pro si contra. Asa ca pana la urma am luat pentru patutul lui Tudor o saltea gen Relaxa (nu mai stiu sa va spun daca este si ortopedica sau nu). A fost minunata!!!!! Nu a transpirat copilul, nu s-a deformat, se aeriseste super usor, a fost si este suficient de tare. Toate astea in conditiile in care a fost folosita zilnic timp de mai mult de 2 ani.
Pentru protectia saltelei va recomand husele de saltea impermeabile, va scutesc de la bun inceput de o gramada de batai de cap.

Eu sunt ok, cresc. Ma cam dor diverse - ba printre picioare, ba prin alte locuri dar na...asta e. Mult a fost, putin a mai ramas.



Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 27+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Laurita : cele aproape 10 kg s-au depus mai mult pe picioare ( cred ), desi blugii pe care i-am luat 16 saptamani imi sunt in continuare buni doar elasticul ma strange , si cum port mai tot timpul pantaloni de gravida si fiind si putin cam largi ... probabil din acest motiv nu isi dau seama ca totusi am luat cateva kg la activ , burta mereu ascunsa de halat sau haina de iarna , iar faptul ca m-am rotunjit la fata ... aici nu mai gasesc explicatie .
Nati : imi pare rau ca nu ti-au iesit cumparaturile pe net ; eu nu ma pricep deloc la asa ceva ( exceptie firmele din tara cu plata la primirea coletului ).
Nicoleta : bine ca ai fost acasa , cred ca ai trecut printr-o spaima ca lumea , eu nu stiu daca as fi reactionat asa de bine ca si tine !

Cele mai bune cornuri cu ciocolata le savuram in facultate in Cluj pe strada Memorandumului !

R_ocsy 28 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Carla- tie iti ofer niste lacramioare cand vor inflori!

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Roxi : multumim pentru noul capitol ... eu acum ma apuc de citit ! Wow , cum trece timpul, ai inceput numaratoarea inversa si tu
T_ioana : ca sa te linistesc putin , am intrebat-o pe doctorita de lucrul acesta si mi-a zis ca pana in saptamana 32 are timp bebele sa se pozitioneze .
De la Ginypral la fel , desi luam o jumatate de pastila tot imi tremurau mainile .

Ma intreaba sotul ce tot scriu acolo si i-am zis ca va raspund ... dar ele nu au servici , ma intreaba ... pai unele sunt in prenatal deja, altele in medical , unele de la servici , altele printre treburile zilnice DAR tot ne gasim timp sa comunicam .

Corina : eu nu ma pot lauda ci ciocolata aceea de casa ... asa ca mai dam si rateuri !
Carla : te-ai taiat cu lama sau te-ai epilat inghinal cu ceara la vreun cabinet de cosmetica si nu era de unica folosinta ?

R_ocsy 28 + Ana Sofia

Mergi la inceput