Viata vesnica

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro


Nu stiu ce sa zic...daca ai sansa la viata eterna o petreci trandavind? Ar fi tare trist un asemenea scenariu.




Pai tocmai, omul e oricum de o lene suprema, de aia a inventat roata, ca sa nu mai mearga pe jos .
Serios, pai zi si tu, daca stii ca traiesti vesnic, cu ce ti-ai ocupa timpul? Ca nu mai esti presat de timp deloc,deci ar aparea o involutie, singura grija ar fi sa nu dea masina peste tine si ai ce manca in cazul in care e musai.
SAU, ar aparea o evolutie de alt nivel, neconforma umanitatii de azi(vacante in spatiu, teleportari:-))

Si daca bolile ies din discutie, pentru ce s-ar mai chinui omul sa manance sanatos? Sau sa faca sport? Sau sa renunte la vicii nesanatoase? Ideea e ca toate priortatile de azi ale oamenilor ar suferi modificari, omul de azi nu mai poate fi omul vesnic de maine, nimic nu s-ar mai aplica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu m-am gandit atat de departe pt ca oricum mai este pana acolo, dar stiu sigur ca nu as trandavi :).As vrea sa vad toata lumea, fiecare oras din fiecare tara a lumii, apoi as mai vedea :), vacantele in spatiu suna tare bine!
Dar sunt de acord, cine trandaveste acum o poate face si atunci.


Adriana 13w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

In momentul de fata ar fi extraordinar daca s-ar putea reface tesuturi, organe afectate de boala, viata nepoatei mele ar fi salvata fara probleme impreuna cu milioane de oameni. Atunci intervine intrebarea, daca viata vesnica are implicatii de suprapopulatie, salvarea a milioane de oameni ce mor din cauza bolilor incurabile ar mai avea aceleasi implicatii? Putem sa nu ii salvam pe cei dragi ca sa evitam suprapopularea?

Adriana 13w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Suprapopularea in cazul in care s-ar inventa posibilitatea inlocuirii unui tesut pe o perioada relativ scurta de timp (sa dea posibilitatea refacerii naturale a tesutului) desigur ca nu se aseamana cu o viata extrem de lunga. Daca insa tesuturile se apropie sa zicem mai mult de un tip special de tesut (sa zicem un polimer elastic sau ceva metalic) imi aduce aminte de cyborgs. Adica deja intram in stiintifico-fantastic, omul nu se mai stie cat % e om si cat robot. Stiu ca in stadiul actual al medicinii deja se practica astfel de metode (inlocuire de brat, picior de ex- dar sunt mult mai multe). Ma gandesc ca daca ne apropiem mai mult de stadiul de cyborg, viata vesnica nu ma pare atat de utopica. Insa tipul de energie cu care ne alimentam se schimba. Sau nu? (Facem plinu la masina si luam si noi o gura plus un aditiv ceva sa unga masinaria interioara)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Blackpanterro , eu am glumit cand am vorbit de cercetari sigure.Cred ca fiecare ar vrea sa fie primul beneficiar.primul care afla si primul care traieste vesnic.Doar speranta moare ultima.
Eu cred ca de fapt nu este si nu va fi nimic sigur.Atata timp cat viata si moartea nu sunt in mainile noastre cum am putea gasi viata vesnica. Si vezi si tu cate scenarii ar decurge de acolo.
Nu cred ca ar fi imoral daca am trai 200 de ani in loc de 70 insa cred ca ar fi imposibil doar datorita omului.
Am mai spus: sufletul, nu poate fi regenerat asa cum ar putea fi regenerat orice alt organ. Ar fi un om frumos, perfect dar mort.
Omul nu are stapanire asupra momentului nasterii si mortii si asta de fapt este ceea ce conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu avem stapanire pe cand ne nastem dar cred ca vom avea stapanire pe cand murim, poate nu acum, dar in 50-100 de ani, sau poate mai mult, va fi altfel.
Spuneam mai devreme ca daca ne-am intoarce inapoi 100 de ani am crede ca e imposibil sa ajungem pe Luna, ca vom putea avea membre robotice si multe, multe altele si uite ca am ajuns acolo si ni se pare complet normal.
Pt mine, sufletul e creierul, totul vine de acolo, nu este creier, nu este suflet, nu este nimic, decat o "carcasa" goala, a se vedea cei ce sunt brain dead.

Adriana 13w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Cei ce sunt brain dead nu sunt insa in aceeasi stare ca cei ce sunt morti totusi.Morti de-a binelea.Mai au nevoie de ceva pentru a ajunge acolo.Sau mai bine zis au nevoie de lipsa a ceva pentru a ajunge acolo. Exact acest "ceva" este ceea ce ne scapa.Ceea ce naste atatea controverse cand se vorbeste despre eutanasie.Ceea ce nu se poate reconstitui ca organ palpabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nu va faceti griji ce veti face in eventualitatea prelungirii vietii, nici nu cred ca se doreste asa ceva. Personal, cred ca nu e ptr oricine, deja se incearca introducerea ideii ca poluam prea mult, noi astia care nu suntem genii si care nu facem parte din anumite cercuri





Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Anti-vaccinare, anti-agw "dogma", anti-globalizare, anti-cip, toate intr'un singur post. Atat de "surprinzator"! Tot ce mai lipseste la "portretul robot" e o parere de duhovnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Anti-vaccinare, anti-agw "dogma", anti-globalizare, anti-cip, toate intr'un singur post. Atat de "surprinzator"! Tot ce mai lipseste la "portretul robot" e o parere de duhovnic.

Come to the Dark Side. We have cookies!



desi n-am scris despre cele mentionate de tine,ma bucur ca am reusit sa te ''surprind''

Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput