Viata vesnica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Eu una nu am citit despre asta nimic pana acum clar insa daca tu auzi ceva clar, citesti , ti se sopteste ... da-mi un pm si mie , te rog.(Doar sa nu fie prea tarziu..)

Iti imaginezi insa ce ar insemna sa se reuseasca unirea a doua memorii si implementarea lor intr-o singura minte? Nu stiu, sunt totusi chestii diferite: mentinerea corpului fara imbatranire si mentinerea mintii intr-o stare avuta la un moment dat.? Sau oprind imbatranirea corpului automat nu mai imbatranesc nici celulele responsabile cu gandirea si ajunge asta?
Oricum ar fi, sufletul nu prea intra in ecuatia asta si de aceea este greu de crezut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

In ideea ca cineva care e o clona ar trebui sa primeasca un astfel de ''transfer'' de amintiri, emotii, sentimente, etc- eu nu cred ca ar fi vreo clona care sa agreeze amintirile altcuiva. Mai degraba clona aceea ar vrea -ca orice om- sa isi creeze propria viata, intrucat are propria identitate. Practic se cloneaza un trup, nu intregul om.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu ar fi clona altcuiva, ar fi clona ta, ai transfera amintirile tale din vechiul "tu" in noul "tu".Exact, s-ar reface trupul iar mintea ta s-ar transfera, daca nu se poate la ce bun sa mai ai clona? Oricum asta nu e in discutie :), era un film la care ma mai gandesc din cand in cand :)

Ioana, o sa iti trimit linkuri din ce am gasit pe net dar cel mai mult apare in revistele ce le cumpar care sunt americane toate, Time, Scientific American, AI magazine,Discover Magazine, Skeptical Enquirer, eventual daca te abonezi la varianta virtuala.
Sotul e science major in computer sciences si vrea sa continue cu AI asa ca in casa noastra exista zeci de reviste, materiale, situri, discutii, vreau, nu vreau intru si eu in joc :)

Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Eu nu prea vad ''noul eu'' = clona. Daca coexistam, cand ma lovesc eu nu o doare pe clona. Suntem diferite ab initio.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai nu am coexista.Odata ce corpul tau sta sa moara se face clona si apoi se transfera memoria in clona care ar contina mai departe sa fie "tu" si tot asa.

Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca intr-adevar se va descoperi secretul vietii vesnice, ma indoiesc ca acesta va fi la indemana tuturor. Sunt sigura ca oamenii de stiinta ar lua in calcul pericolul suprapopularii planetei.
Ce ar manca ei, unde ar locui, care ar fi numarul de angajati si care de pensionari...+ inca alte probleme care s-ar ridica odata cu longevitatea oamenilor.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Pai nu am coexista.Odata ce corpul tau sta sa moara se face clona si apoi se transfera memoria in clona care ar contina mai departe sa fie "tu" si tot asa.


Nu-mi surade ideea de a fi clonata. De fapt, nici nu cred ca o eventuala clona ar putea fi identica, din toate punctele de vedere, cu originalul.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Viata vesnica presupune ca nu mai exista moarte sau ca nu vom muri niciodata? Sunt doua lucruri diferite..daca nu mai exista moarte inseamna ca ala care se arunca in cap de la etajul 10 o face pentru fun pur ...

Nu e vorba de probleme morale, e vorba despre nefiresc. Daca oamenii nu ar mai muri din cauza conditiilor naturale(boala, batranete) ar ajunge sa se omoare intre ei, cum o fac de cand lumea si pamantul cu un real succes. Nimic nu e vesnic, nici macar vesnicia.
Daca nici asta nu ar mai fi posibil, deci daca moartea cu tot ce inseamna ea ar iesi din discutie, inseamna ca omul nu va muri nici daca sufera de foame sau de sete. N-am mai munci, ca de, traim vesnic, cu sau fara felia de paine.Toate lucrurile ar lua-o razna si n-ar mai fi nimic actual din ceea ce este acum. Am fi cu totii o suma de sentimente,(care se vor altera din cauza schimbarii mediului, vietii) ca niste zombi plictisiti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Eh ... mai e mult pana departe. Pana atunci faceti cunostinta cu www.nytimes.com/2010/02/07/books/review/Margonelli-t.html" target="_blank">Henrietta Lacks primul om care a devenit nemuritor (intr'o definitie mai restransa) cu beneficii enorme pentru noi toti ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Viata vesnica presupune ca nu mai exista moarte sau ca nu vom muri niciodata? Sunt doua lucruri diferite..daca nu mai exista moarte inseamna ca ala care se arunca in cap de la etajul 10 o face pentru fun pur ...

Nu e vorba de probleme morale, e vorba despre nefiresc. Daca oamenii nu ar mai muri din cauza conditiilor naturale(boala, batranete) ar ajunge sa se omoare intre ei, cum o fac de cand lumea si pamantul cu un real succes. Nimic nu e vesnic, nici macar vesnicia.
Daca nici asta nu ar mai fi posibil, deci daca moartea cu tot ce inseamna ea ar iesi din discutie, inseamna ca omul nu va muri nici daca sufera de foame sau de sete. N-am mai munci, ca de, traim vesnic, cu sau fara felia de paine.Toate lucrurile ar lua-o razna si n-ar mai fi nimic actual din ceea ce este acum. Am fi cu totii o suma de sentimente,(care se vor altera din cauza schimbarii mediului, vietii) ca niste zombi plictisiti....


Clar, daca (,) cade un pian pe tine de la etaj mori, oricat de reinnointe iti sunt organele.Banuiesc ca mancarea ar fi necesara pt ca ai fi inca uman.

Nu stiu ce sa zic...daca ai sansa la viata eterna o petreci trandavind? Ar fi tare trist un asemenea scenariu.
Eu ma gandeam mai degraba la cei ce vor incerca in continuare sa descopere universul, sa faca posibil calatoritul in spatiu, sa fie posibila vizitarea altor planete, a altor galaxii, posibile colonizari. Ar fi interesant sa stim cum ar fi fost lumea azi daca toate mintile stralucite de-a lungul timpului ar fi inca in viata.
Cred ca ar fi o pierdere uriasa de timp sa zaci pe canapea 300 de ani :)

Adriana 13w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput