"Dovlecei de sept-oct 2009 *96* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Buna dimineata!




"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Croco! ma bucur mult pentru vesti! zilele acestea m-am gandit la tine pentru ca ieri nu stiu cum dumnezeu s-a intamplat, dar am primit un mesaj de la tine..un mesaj pe care l-am mai primit si in ziua cand a venit pe lume minunea...acela in care imi spuneai ca merge treaba, dar mai incet si ca moasa este tare draguta..ce s-o fi intamplat, nu stiu

cum faceti gimnastica? sunt niste exercitii mai speciale?



Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi




Dana si !Imi cer scuze pentru mesaj, am un pda pe care mi l-am dorit tare dar face si niste figuri de toata frumuseata mai ales atunci cand uit sa-l blochez. Probabil "l-am trimis" cand era in buzunar sau asa ceva.Cred ca a fost ciudat sa primesti asa ceva. Frumoasa povestea nasterii! Esti o mamica tare finutza si delicata si asa e si mandretea ta!

Gimnastica nu e una speciala desi acolo unde mergem se incearca recuperarea unor copii cu deficiente motorii si nu numai: bicileta, presiune asa pe abdomen cu ambele picoare, miscari de rotatie ale picioarelor si mainilor, miscari pt maini si brate, alternativ sus jos, deschis inchis bratele,antebratele, intoarceri, stand pe burtica iar stimulate picioarele, intoarceri, stand in fundulet sprijin pe maini in fata, de pe spate tras de o mana in sus usor inclinat ar trebui sa se sprijie pe cotul celeilalte, pe o minge pusa pe burtica se ruleaza mingea si ar trebui sa ajunga jos cu sprijin in manute (aici Ama deja plange de obosela insa nu o lasa pana nu termina).
Eu faceam cu ea acasa, destul de rar caaici. Cand mi-a zis medicul ca a fost insuficent stimulata s-a referit la faptul ca nu am prea pus-o pe burtica. Daca eu am observat ca nu i place nu am insistat deloc sa stea pe burtica si rau am facut. Acum a capatat forta in manute si nu mai oboseste asa de repede. Vreau sa continui si acasa pentru ca imi dau seama cat de benefica este gimnastica iar eu nu as reusi sa fiu asa de consecventa si sa fac asa corect. Cand lucram eu cu ea daca maraia un pic o lasam in pace. Aici jumatate de ora asta face si s-a obisnuit deja.

si mult spor sa aveti la fraceza!

, de Amilici Crocodilibici
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui suede
Elle multumim!Andrei e sotul,cum ai ghicit?

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

FEBRUARIE:
http://family.webshots.com/album/576696699yHysnI


mda .. sunt buna de venit cu mielu', da! sa-mi zici adresa ca pastele vine acu' imediat.

sunt o varza .. oboseala e de vina. scuze ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hello,

Vaaai, cat am alergat sa citesc tot! Vroiam sa va salut inainte sa fugiti la culcare!
Na, acu' o sa cititi dimineata ca mi-a fost dor de voi!

Am plecat ieri la parintii mei si-am venit in seara asta. Am culcat copilu', am facut o baitza scurta cu sotzu' si hai sa citesc.

So, ma apuca stresul din tara stresului cu diversificarea lu' papuc. Saptamana asta matza mea face 6 luni si eu inca nu am un plan. O mai tin numai pe tzitzi pana ma adun.
De fapt, ma streseaza atat de tare DA-ul asta care nu mai trece incat mi-e teama sa fac vreo schimbare in alimentatia ei de frica sa nu-i provoace vreo alergie.
Maine merg iar la dermatolog sa vad ce mai zice de evolutia ei si cred ca imi va recomada ceva cu cortizon si o s-o dau.

Hepilica, ti-a recomandat pediatrul analize pt fetitza? Eu mai am inca un stres cu anemia Nataliei..dc mai tii minte, am mai povestit ca la externarea din maternitate mi-au aruncat asa in mers ca are hemoglobina cam mica si ca trebuie urmarita. I-am povestit pediatrului la prima intalnire si a zis ca e prea mica pt analize,ca vedem mai incolo.

Si am vazut ca a revenit Anco

Liliacule,pup mama chinuita cu mancarea!

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Ralu am citit acuma seara si tot fug ca pic de somn si acuma la jumate imi suna sirena . Sper sa apuc sa ma spal pe dinti inainte si sa ma pregatesc de culcare...

Pupici. Somn usor


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Miha ! Multumim! Been there, done that. Am facut 2 eco transfontanelare, neuro si tot asa. Cand am mers la primul consult la neuro, dupa o ora de asteptare si infometata normal ca Ama nu avea mare chef de miscare.La un mom dat am vazut ca scrie pe foaie "paralizie" pt manuta dreapta, cu semnul intrebarii ce e drept dar tot iti da de gandit. Noi observsasem ca o foloseste mai mult pe stanga dar ca un facut, dupa chestia asta, Ama a inceput sa apuce tot numai cu dreapta....devenise preferata ei. Cred ca zis mititca, ia sa va arat eu voua ce pot sa nu mai mai tot plimbati.

La dr Padure specilista in recuperare am ajuns datorita medicului pediatru care vine acasa si care o cunoaste bine. Dansul ne a linistit insa "ca sa omoram toti piticii" a sugerat ca ar fi bine sa ne vada si dansa mai ales ca ii trec prin mana atati copii. Dupa consult a afirmat ca Ama se afla in limitele largi ale normalitatii asa ca ne-am calmat.
Acolo am vazut insa ce inseamna suferinta si cum, printr-o intamplare nefericita, un moment de bucurie se tranforma intr-un chin. Era in salon un baietel de 11 luni care a fost tras de manuta la nastere si de la 3 sapt facea gimnastica, era ok dar daca inceta se cunostea. O alta mamica, cu o fetiza superba, a fost lasata sa nasca normal dupa un travaliu de 2 zile, cu pb de tensiune si la 34 de ani! Nu pot sa descriu ce pb avea fetiza. Si multi altii.... Se pot face donatii, jucarii sau hainute si am de gand sa ma implic cat pot eu.

M-am lungit tare...off ce nevoie as fi avut sa scrii asta acum 2 saptamani!
Ai niste copii superbi! Sa va aduca multe bucurii!


, de Amilici Crocodilibici
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Fraguto Stai linistita ca te aduni tu si-o sa faceti si pasul spre marea diversificare. Important este sa o iei cu muuuult calm.
deci si tu ai facut "baie"...hmmmm...

Si pentru ca azi, adica e trecut de ora 0:00, este de fapt prima zi de primavara si se ofera martisoare celor dragi...v-am pregatit si eu unul special
sa vedeti ce ma aduce pe mine-n starea de "mama ZEN"

Ma retrag si eu la nanita si va urez o noapte linistita.
Sabina Tie iti spun "Buna Dimineata, mamis!"


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:




Pentru ca azi este 1 martie,am spus ca trebuie sarbatoriti si puiutii ce au ramas "pe dinafara".

In primul rand,cu scuzele de rigoare,as dori sa le transmit urari copilasilor de 7 luni,


La multi ani Rita Ioana de Starchi



si nu uitam www.flickr.com/photos/47523886@N06/4395620181/" target="_blank">gemenii mimikosi La multi ani Luca si Matei de mimika



Iar acum sarbatoritii ce implinesc 6 luni,


www.flickr.com/photos/47523886@N06/4396401374/" target="_blank">ochioasa frumoasa
La multi ani Embru!! de Selen



La multi ani Filip de Gegea



La multi ani Amalia Maria de CrocoDana



www.flickr.com/photos/47523886@N06/4395649405/" target="_blank"> micuta cu ochi superbi
La multi ani Maria! de carinablanca


www.flickr.com/photos/47523886@N06/4395658311/" target="_blank">ochi mari albastri
La multi ani Raisa Maria de katterina


www.flickr.com/photos/47523886@N06/4395675899/" target="_blank">draguta domnisoara
La multi ani Theodora Ioana!! de doris_79






"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna seara,

iuliko pupam Brucu sa se faca bine.

dana draga mea, ce sperietura. cred ca ai inghetat. te pup cu drag.

ralukule nu-mi strica iluzia nediversificarii. eu am observat ca Piski mananca mai des. si ma intreb dk mai apuc 6 luni.

cecilia te pup cu drag. cat despre lipsa de imaginatie...nu esti singura...dk e vreo consolare.


lullaby cu analizele, vedem peste 5 sp. intre timp m-au pus pe levotiroxina pentru ca valorile analizelor erau foarte proaste. m-a "incurajat" ca voi fi pe treaba asta for the rest of my life...dar eu trag speranta ca poate nu. sa vedem cum reactioneaza organismul. partea nasoala e ca mi s-a marit colesterolul...pentru prima oara in viata mea. dar am fost si cam stresata cu mutarea si cred ca a avut o mare infleunta. eu sunt o stresata de felul meu. deci trebuie sa ma educ.

miha ma bucur ca nu a fost otita. nu cred ca trecea de pe o zi pe alta. eu imi aduc aminte ca am facut injectabil ampicilina pentru asta si ca m-au dus la spital pentru aerosoli mult timp dupa aia.

monica felictiari pentru scaunel.

diamar multumim. si mie mi se pare ca buzitele ii sunt mai mici...sau a crescut in "fata". are gurita mica si carnoasa.

liliacule ce-mi place de Raducu. ti-am citit si postul pe blog. eu cred ca ai tai copii sunt pe tiparul eu cu frate-miu. Eu eram exact ca Andra, cu mici exceptii - imi placea varza murata la disperare pe la un an si un pik de manca bunica-mea cu unchiu-meu pe sub masa. isi pasau farfuria cu "curechi" ca sa n-o vad eu. in rest...nik, nik...planste, urlete si alergari prin curte.

frate-miu...dupa cum ziceau ai mei...ar fi mancat si pietre. nu facea mofturi, nu refuza nimik. mult succes cu Raducu la gustari.

croco ma bucur ca au disparut piticii.

elle te pupa fata.

mada somn usor.

mai vreau sa spun ca am vazut mogaldetele
Sabinei inainte sa raman fara net. frumoase foc fetele astea.

m duc si eu la un film. va pupez

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


fetelor, dar angelei paduraru cand ii uram?? ziua ei e pe 29 februarie ..

ANGELA

La multi ani!!


Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput