"Dovlecei de sept-oct 2009 *95* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Despre Topfer asta n-as fi stiut daca nu mi-ati spus voi, n-am mai auzit pana acum.



raluk - gasesti aici info despre www.toepfer-gmbh.de/index.php?article_id=37&clang=1" target="_blank">Topfer

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Lullaby imi pare tare rau ca aveti probleme. De cand il dai cu crema aia? Eu inca nu am folosit decat o crema organica pe baza de unt de shea, musetel, etc. E drept ca are cojitele de prin ianuarie si acum abia ii trec de tot. Dar nu il deranjeaza, asa ca m-am gandit ca nu are rost sa fac mai mult. Pupam plangaciosul si speram sa-i treaca repede! Eu n-am stiut ca si tu intri in categoria mamelor de plangaciosi si nu zici nimic, nu te plangi...

Uka multumesc . Ce-i drept ca maraitul meu e mai tzaranos, sigur nu ar poza el asa frumos in zuma, ca si Carina

Hepilica am crezut atunci cu filmuletul de pe youtube ca e vorba de un anumit scaun, cu baza mai mica, ce il cautau fetele prin magazine atunci. Crezi ca e vorba de ceva asemanator cu hauck ala? Ca atunci e clar, neastamparatul meu nu se poate compara cu domnisoarele finute care stau frumos. Asta si in brate se zbate si ma bate pe mine . Acuma seara ma lovea peste clavicule cu pumnii si palmele, distrandu-se, nu nervos .

Delia multumesc mult mult! Eu abia azi ti-am vazut pozele. Foarte frumoasa inimioara voastra mica . Tinem pumnii sa iasa dintisorii fara dureri!

Meli, nu cred ca e o problema sa amani legumele pana la 7-8 luni, dar ai putea si sa incerci sa-i bagi alte chestii in ele de acum. Vezi ca spun fetele ca dovlecelul mai indulceste. Sau cartoful dulce. Mi se pare totusi ciudat cum vei incepe atunci brusc cu legumele si carnea, cand ar trebui toate legumele introduse pe rand, si la fel si carnita, dupa ce vezi cum reactioneaza la legume. Ma gandesc eu, care nu am inceput inca deloc, deci nu ma pricep deloc. Dar voi imediat faceti 7 luni oricum

Lore felicitari ca inca alaptezi . Doamne ajuta sa fiti bine in continuare asa si sa creasca bine puiucul. Cum ti-ai dat seama ca plange cand face pipi? Ca eu nu stiu cand face pipi

Mada stiu ca e greu, dar gandeste-te ca si daca ar fi o simpla raceala nu ar fi bine sa-l pupe pe Iri. Eu sunt maniaca cu astea si cand era tati meu racit nu numai ca nu-l vedea pe Alex nici de la distanta , dar o puneam pe mami sa poarte masca atunci cand vine la noi, si sa-si ia ceva capot special pentru camera noastra, sa nu aduca virusi de la cel racit . Si desigur, ce e normal zi de zi: ne spalam pe maini de o gramada de ori! Nu stii cum sunt... si daca pun mana pe o clanta de la camara unde stiu ca a pus mana cel racit, merg sa ma spal pe maini

Laura cand vine mama soacra la tine tu ar trebui sa te prefaci macar ca lucrezi, nu sa intri pe net . Va crede femeia ca asta faci toata ziua

Lali tin pumnii sa iasa usor dintisorul. Ce mila si frica ma apuca atunci cand va citesc...

Carina noapte buna!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

fetelor, noi va uram noapte buna
am terminat de papat laptele cu cereale si facem nani.
biscuiti fara gluten am comandat si eu de la institutul de bioresurse alimentare din bucuresti. mi i-au trimis colet prin posta. tot de acolo am luat si gris de orez, ca sa nu le dau gris din faina de grau, tot pentru gluten. biscuitii sunt 6 lei o cutie de 400 gr, iar grisul 5 lei punguta de 500 gr.
aaaaa, si azi am iesit la plimbare chiar daca a plouat putin, pentru ca am folosit pentru prima data husa de ploaie, sa vada si mucosii cum e ploaia.


anco, mamica de robert si darius (07.09.2009)

poze

7 martie facem jumate de an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

RALUK am zis si eu sa fie raceala ca sa nu fie tbc,el racit nu e ca nu are febra,tuse sau altceva.El s-a dus la spital cu frica inimii ca are probleme cu ea nicidecum ca ar avea ceva la plamani.Stai linistita ca si eu am tinut-o pe mama la distanta cat a fost racita si apoi cu masca inca cateva zile(am o plasa de masti).Iti dai seama ca nu vreau sa se imbolnaveasca nici Iri dar mie mila rau cand ma gandesc cat sufera ca nu poate sa stea cu el,sa se joace,etc.El in fiecare dimineata la ora 9 era la noi,indiferent ca dormeam sau nu era prezent iar acum nu a mai venit si nici nu cred ca o sa vina.Eu ma obisnuisem sa vina si daca ma trezeam si vedeam ca nu a aparut ma intrebam de ce dar el de fapt fusese dar era usa inchisa.Cred ca daca l-ati cunoaste pe tata toate l-ati indragi la ce fel de om este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anco

fetelor, noi va uram noapte buna
am terminat de papat laptele cu cereale si facem nani.
biscuiti fara gluten am comandat si eu de la institutul de bioresurse alimentare din bucuresti. mi i-au trimis colet prin posta. tot de acolo am luat si gris de orez, ca sa nu le dau gris din faina de grau, tot pentru gluten. biscuitii sunt 6 lei o cutie de 400 gr, iar grisul 5 lei punguta de 500 gr.
aaaaa, si azi am iesit la plimbare chiar daca a plouat putin, pentru ca am folosit pentru prima data husa de ploaie, sa vada si mucosii cum e ploaia.


anco, mamica de robert si darius (07.09.2009)

poze

7 martie facem jumate de an

ANCO maine cand ai timp imi dai si mie saitul lor sau adresa sa comand si eu,pls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Raluk,i-am introdus si dovlecelul,dar tot degeaba.La inceput i l-am dat simplu,numai cu putin unt.I-a placut,dar de cand l-am bagat langa restul legumelor,nu mai are farmec pt el.
Cat despre cartof dulce,io n-am vazut pe aici asa ceva ( a se citi Kaufland,ca alt supermarket mai de doamne ajuta n-avem)

Ca sa vedeti ca mi-a venit copilul meu cuminte si drag inapoi,va servesc cu ceva bun

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Astept primavara...

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Voi toate dati biscuiti puilor?

Eu m-am uitat dupa biscuitii astia fara gluten, pana sa intreb pediatra daca sa ii dau sau nu Maiei, si toti am vazut ca contin sare, bicarbonat de sodiu, acid citric, oua (ma rog, daca n-o fi praf de oua...)... Mi se pare cam nepotrivit.

Oricum, pediatra mi-a zis sa nu-i dau. Daca vreau neaparat sa-i pun ceva in piureutul de fructe, sa-i pun 2 lingurite de cereale.

Da' voi de ce dati biscutii astia puilor? Ca nu au nimic care sa le foloseasca...nu? Habar nu am. Poate ma luminati voi, ca eu nu am gasit nimic care sa ma determine sa-i dau Maiei.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Hepilica multumesc , intru sa-l purec

Mada oare de asta Pansoral e vorba? Citeste instructiunile, sa vezi. Eu cred ca nu, ca zice ca e interzis sub 6 ani, ca are ceva pe baza de aspirina.

Delia acum am citit in urma, m-ai distrat cu fusul orar .

Fetelor, de cand vreau sa va intreb ceva. Dar din moment ce nu-i voi da produse lactate in primul an (daca voi mai avea laptic), am tot uitat. Branzica asta de ce nu o putem face ca tot tzaranul din lapte prins/iaurt/lapte batut/etc? De ce se face din lapte dulce pe care il facem cu lamaie cau calciu sa se prinda? Englezoaicelor eu zic ca ar fi ideal "raw organic". Eu dupa ce am citit ce prostii de lapti sunt astea zuzu, danone, etc. si ce de hormoni si chimicale au in ele ... m-am re-orientat acu cativa ani pe lapte de tzara, pe care il pap crud. E de la o vaca femeie pe care o cunosc. Daca as fi gasit de capra, ar fi fost si mai bine. Si pentru copii am inteles ca cel de capra e cel mai bun. Ma gandesc ca acolo la voi sigur sunt ferme care vand lapte organic crud, nepasteurizat, din care sa faceti o branzica buna. Si sigur ala organic e ok, fara antibiotice bagate in vaca si vaca sa pape iarba, etc. Luci stiu ca te enerveaza atatea chestii , ca doar trebuie sa se obisnuiasca cu toxinele din viata asta . Dar asa cum si diversificarea nu se face din prima luna, si eu ma gandesc ca daca reusesc sa-i aman cu putin contactul cu chimicalele e cu atat mai bine.

Elle am uitat sa-ti multumesc . Ieri a fost ziua fratelui meu si a facut mami tortul ala demential ce l-ati facut aici toate, cel cu portocale. Eu nu fac tort, nu pap tort, dar pasez mai departe retetele. Si i-am trimis linkul, dar cu informatiile pe care le-ai scris tu in plus. Toata lumea l-a laudat, se zice ca a fost excelent!

La multe lunite si la multi ani Sara!

Sabina imi pare rau ca n-am fost pe faza sa iti spun ca poze cu Doro si fiicele ei gasesti pe mailul comun

Moni tare faine pozele cu tortul si sarbatoritul

Meli din moment ce la noi ni-s umflati molarii... orice e posibil, deci poate fi caninul. Crystina mai spunea de canin. Sunteti super cu excursia de 1 mai, uite la fazele astea va cam invidiez pe voi cu laptele formula, eu mai mult de 2 ore nu pot lipsi de acasa, si se pare ca nici atata nu ma lasa .


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


seara buna,

no party 2night?

carina pai iti dau eu ca mai am o portie .. o trimit asa virtual, da?

monique ce super ii sta andreei cu paltonas si cu caciulita aceea superba! e o frumoasa .. si teo are niste ochisori ca doua margelute!

techila uite la asta nu ma gandisem .. incearca papica la borcanele.

luci ce scaun de masa fain are gogo!

lullaby uite o voi intreba inca o data pe sora mea sa-mi spuna exact cat costa la victorita si iti dau de veste.

mary ce super arata checuletele!

raluk ma bucur ca le-a placut tortul invitatilor!


Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Ralukule,sa-ti traiasca fratele
Si noi luam lapte de la o ferma din apropiere
Monica,hai zi-ne,cum fu' la beibi expo?

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Astept primavara...

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput