"Dovlecei de sept-oct 2009 *95* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Anco multumim de info, ia da mai multe detalii

Madalina te cred ca e un om deosebit, dupa cum povestesti de el, dupa cum se vede si din poze cat va iubeste, si pe voi pe fete, si pe Iri . Si tin minte si din reportajul de pe acasa ca m-a impresionat . Doamne ajuta sa scapati repede de stresul asta!

Harnicica Meli (am noroc ca nu faci poze cu ceva fasole frecata, mazare verde, ca mie de alea mi-e o mare mare pofta), cateodata aduc cartof dulce si la kaufland. Nu stiu daca toate sunt la fel pe dinauntru , dar aici cand aduc cartof dulce e acolo langa legume si fructe mai "speciale" , langa avocado, mango, cutiile de champignon, pungutele de salate gata taiate, etc. acolo langa oglinda.

Hepilica n-am vazut biscuiti din astia, n-am cercetat, nu m-a interesat inca. Ma bucur ca mi-ai zis de ei ce si cum. Eu oricum prefer orezul cum ne-a spus Sabina, si pe locul doi cerealele alea, stii tu, alea rele la gust , care sa contina numai orez, sau malai sau mei. Asta cu biscuitii n-o intelegeam nici pe vremuri, acuma am crezut ca sunt doar pe baza de faina de orez, sa ii tina piticii usor in mana. Dar am intrebat-o pe mami ce minte au avut sa dea biscuiti din aia clasici cu mar la copii. Hai sa zicem ca nu stii de gluten, dar de ce nu le faci gris, sa stii ca e doar din grau (alb, nu integral, ma rog...), de ce nu le dai miez de paine? Nu inteleg ce minte aveau sa dea biscuiti plini de chimicale si zahar... Si nici acum nu inteleg treaba cu biscuitii din moment ce oricum ii maruntim in mar, nu ii tin inca in mana. Asa nu mai bine folosim cereale?


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Meli multumim

Alex acum citesc din urma. Sa folositi sanatoase patutul! Ia fa o poza, la cat ne-ai pus sa alegem pana acuma

Sunt tare curioasa ce mai fac Dana si Lili

Hai ca la faza asta mi-am amintit de Crissbebe ca a mai zis in capitolele trecute ca nu intreaba lumea de ea. Sa stii ca de cand ai zis mai demult treaba asta am fost atenta sa vad de cine intrebi tu , pentru ca ma gandeam ca sigur daca intrebi de cineva, te astepti ca acel cineva sa intrebe inapoi de tine . Si am vazut ca tu nu intrebi de nimeni . Oricum, acu vreo 20 de capitole poate, data trecuta cand te-ai suparat ca nu a zis nimeni nimic de disparitia ta, a zis Crystina sa faceti un targ, ea se va interesa de tine, si tu de ea. Ei, de atunci ea a intrebat de tine si nici nu i-ai raspuns, nici nu ai intrebat de ea.

Kemsy felicitari pentru vorbaretul tau!!! Uau, ce multe cuvintzele! Si e si cuminte daca te lasa sa dormi pana la 9.

Mi-am amintit ca sunt treaza de la 6 si ma mai asteapta 2 alaptari pana dimineata la 6 cand imi suna "alarma", asa ca restul chestiilor pe care as fi vrut sa le spun le mai aman


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Buna seara mamici,

Ma bucur tare ca a revenit Anco. Am vazut pozele cu gemanutii si seamna ca doua picaturi de apa.

Mada, multa sanatate tatalui tau (am simtit ca esti si foarte apropiata de dansul, Doamne Ajuta sa fie doar o sperietura fara motiv)

Am vazut pozele Carinei si sunt superbe. Uka, Elle, care este site-ul nemaipomenit care permite ca vreau sa-l fac si eu pe Dinu vedeta

Apropos de baut apa, sau ceai (oare de ce nu ii da Lucia lui David sa bea ceai?) Dinu nu vroia nici apa nici ceai si am reusit sa-l
fac sa bea 70 ml apa amestecat cu 30 ml suc de mar de la Hipp (are un gust acrisor) dar lui ii place tare.

Si pentru ca e perioada cu pitici care dau tarcoale, am si eu unu . Contrar majoritatii fetelor eu ma gandesc (si dr. mi-a spus) ca puiu meu e prea gras. Are si pofta de mancare mare si o gusita pe masura .

Asa ca vin si rog mamicile cu 2 copii care au avut primul pui mai mancacios si grasun sa ma ajute sa alung piticul. Asa-i ca dupa ce incep sa se miste (rasuceasaca, tarasca, meraga) mai slabesc?

Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

RALUK nu e bun linkul la pansoral,il mai pui odata te rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Harnicica Meli (am noroc ca nu faci poze cu ceva fasole frecata, mazare verde, ca mie de alea mi-e o mare mare pofta), cateodata aduc cartof dulce si la kaufland. Nu stiu daca toate sunt la fel pe dinauntru , dar aici cand aduc cartof dulce e acolo langa legume si fructe mai "speciale" , langa avocado, mango, cutiile de champignon, pungutele de salate gata taiate, etc. acolo langa oglinda.

Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)


La noi (dar sunt convinsa ca sunt toate la fel facute),la oglinda sunt legumele si fructele perfectemari,lucioase,ca cele de plastic ,fara niciun gust si pline de chimicale
Asta era o paranteza...da,stiu unde zici,ultimele dati cand am fost am tot vazut avocado (n-am stiut ce-i ala si cum arata pana sa va aud pe voi vb de el) si ma gandeam "aha,asta e fructu' ala mult discutat pe forum".N-am inteles nici in zi de azi cum se mananca de fapt,daca e acru sau dulce si de-aia nici n-am luat



Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Astept primavara...

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Hepilica sunt bestiale cerealele! Orez integral! Super! Oricum si orez facut de mine voiam sa folosesc orez brun, asa voi avea si o alternativa foarte sanatoasa! Multumesc mult!

Va place cum vorbesc ca si cum maine as face papi la copil , cand colo speram sa mai avem vreo doua luni. Si apoi sa vedeti, ca voi veti face gratare cu copilul si eu voi ridica doua degete ca nu am fost atenta la ore si nu stiu cum se dau fructele

Mada eu sunt sigura ca nu e vorba de asta http://www.sfatu lmedicului.ro/medicamente/pansoral-gel-pentru-aplicatii-orale_11775 , ca asta nu contine musetel (scoate spatiul)


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anomis28

Asa ca vin si rog mamicile cu 2 copii care au avut primul pui mai mancacios si grasun sa ma ajute sa alung piticul. Asa-i ca dupa ce incep sa se miste (rasuceasaca, tarasca, meraga) mai slabesc?

Multumesc mult

lui Dinu Andrei (14.09)


DA Alexutu' meu e un exemplu concludent.Daca vrei,caut poze si iti pun sa vezi
pupici

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Astept primavara...

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Dar asa cum si diversificarea nu se face din prima luna, si eu ma gandesc ca daca reusesc sa-i aman cu putin contactul cu chimicalele e cu atat mai bine.



Sunt in perfect acord cu tine. Si eu imi spun tot timpul ca macar acum cand nu cere ea ceva, macar acum cand depinde 100% de mine, macar acum sa o feresc de toate nenorocirile astea de chimicale.
Nu mai spun, cate presiuni sunt pe capu' meu din partea parintilor, rudelor: "da-i portocala", "da-i mar cu biscuite", "da-, da-i, da-i..." de parca copilu' asta tb sa termine toate gusturile si alimentele intr-o luna si de parca ar avea sistemul digestiv al unui adult. sunt socata de usurinta cu care spun ei "da-i" fara sa culeaga un minimum de info si bazandu-se pe celebra si de neclintit fraza "voi asa ati mancat si uite ce sanatosi sunteti acum" sau..."eee, doctorita asta nu stie draga...".
ba, mi-au trimis si un pachet de biscuiti d-astia de la alimentara "petit beurre". doooamne, n-am vazut un aliment cu mai multe e-uri. cred ca si caini mei l-ar refuza.

asa ca voi fi fooarte selectiva si riguroasa in alegerea alimentelor pentru maia. macar acum cand pot face ceva in sensul asta. nu o pot proteja o viata, dar acum pot. si poate este singura perioada din viata lor cand ii putem proteja cu adevarat de nenorocirile astea.


h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


anomis poate il stie uka .. eu le-am facut si am uitat de pe ce site ..

daca vreti sa va uitati .. vedeta

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

anomis oare cu cine o semana Dinutzu grasunel?
Pupam mancaciosul sunt sigura ca toti avem pitici, si daca papa puiul si daca nu papa

Meli e unsuros cu gust ca de alune de padure sau nuci, dar de consistenta cremoasa.



Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput