LMA!!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**167**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

monique multumsc de sfaturi. Pe plicurile de Hydrasec nu scrie in cata apa se dizolva. Sotul e la servici si sunt singura acasa cu Gazulina. Maine dimineata o sa-i iau si de la Humanna si o sa intreb farmacista. In ce priveste intrebarea ta: a vomat prima oara la pranz cand desi avea temp mare n-am avut rabdare sa asteptam sa-i mai scada si pt ca avea pofta de mancare am incercat sa-i dam pt ca ne grabeam sa mergem la Dr si am zis sa nu plecam cu stomacelul gol. Mi s-a parut normal sa vomite atunci ca si unui om mare cand se simte rau ii vine sa vomite daca are temp. A doua oara a fost acum seara. La 6 a mancat de seara si la 8 un pic de laaptic si ne pregateam de nani ca era obosita, dar se agita mult si la un momendat in valuri a vomat tot, apoi s-a linistit, i-am dat cateva gurite de apa cu Hydrasec si acu doarme. La 12 verific iar temp si ii dau Nurofen. Cam asa e situatia ce zici e nevoie de regim si debridat ? Si acu la 12 sa-i dau un pic de laptic ca sa aiba ceva in stomac si sa nu ia nurofenul pe sec sau mai bine nu ?

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem zece lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodica2008
fetelor de ayla stie cineva ceva?Nu a mai intrat de 2 zile,sau nu am vazut eu bine?
Nu a mai intrat, asa e. Chiar acum ma gandeam la ea. Cred ca a simtit nevoia sa isi ia pauza de care tot spunea. Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

io asa sunt...spun tot ce am in suflet ca sa nu se revolte piticii si de pe oltenitei sa ma mut pe berceni...cele din bucuresti stiti ca acolo e un spital cu rezonanta numerologica...

ma duc sa ma culc..s-a sfarsti huzureala mea...va pup...noapte buna...


Gigelica,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Eu as zice sa nu ii mai dai sa manance, Gaza. Si daca are febra mare sa incerci cu novocalmin supozitor, sigur scade. Da-i mult ceai peste noapte sa nu se deshidrateze, iar mancare sa ii dai doar daca cere.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Gazo, nurofenul sa da numai pe mancatelea. Daca nu mananca inainte da-i panadol, efectul tre' sa fie acelasi.
Si al meu a facut azi 38,3.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Hei, Dyana, fruntea sus!
Si mie imi vine de multe ori sa-mi spun amarul aici si nu o fac, asta e. Dar la fel ca tine ma gandesc oare ce ar spune fetele de asta? Uneori ma amuza ideile care imi vin, alteori ma intristez ca nu o sa le aflu niciodata.
Eu cred ca terapia de cuplu v-ar putea ajuta, dar inainte de toate, am o intrebare: el e constient de problemele dintre voi doi? sau sunt doar in capul tau, din punctul lui de vedere. Pentru ca daca lui i se pare situatia relativ ok, nu cred sa ai sanse cu terapia...

ai intuit bine problema.... el nu asculta absolut deloc ce-i zic... la el totul se termina cu " esti obosita si de aia gandesti asa!!!!!"....ceea ce poate era valabil cand ma trezeam de 6 ori/ noapte... dar nu acum cand am doar o trezire; si cand se repeta aceleasi discutii la infinit... si el vine tot cu 'pai si eu de unde sa stiu...." (cand cu doar 3 zile ianinte te certi pe aceeasi tema si-ti versi sufletul la el... si iti dai seama ca nici macar nu s-a- sinchisit sa te auda... ce sa mai zic sa te inteleaga...)
ideea e ca il iubesc enorm.... si imi repet la nesfarsit ca trebuie sa lupt... doar ca uneori obosesc sa duc relatia singura.... si sa ma simt singura.... si nu vreau sa-l pierd de langa mine... si ma panichez ca oricum acolo ajungem... e greu de exprimat in cuvinte sentimentul de panica pe care-l am

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunici la 10 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Gaza, nu stiu cu ce sfat sa te ajut, am patit-o si eu cu Eva sa vomite in jet, dar era clar ca ii era greata, in cazul acela noua ni s-a recomandat metoclopramid picaturi, nu i-am dat dar mi-am luat sa am in casa.

Ca tot veni vorba, avem si noi o problema: eva a facut diaree, si o cam tine de vreo 3 zile. Ce sa ii dau? Cu banane si orez nu i-a trecut, sa ii dau oare Smecta?
Si stiu ca e bun mucilagiu de orez, ca am tot citit la voi, dar pe cuvant ca nu stiu cum se prepara. Se fierbe orez in apa mai multa si pasta aceea mai groasa se pune in laptic? Sau cum?


Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)



daca e de atatea zile tb vazuta de un medic.
cand andrei a avut diaree i s-a dat debridat, sumetrolim (daca era o chestie infectioasa).
reteta de mucilagiu de orez este in cartea lui Capraru. ii spune apa/decoct de orez.
in perioada diareei nu se da lapte praf sau lapte de vaca, si nici iaurt. se poate da lapte fara lactoza sau lapte de mama.
eu lui andrei i-am dat cereale de la nestle - burtica sanatoasa, preparate cu apa, nu cu lapte; orez cu morcovi, pui, peste fiert (salau sau pastrav), banana, mar copt, branza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Noapte buna, Lucia!acum stau si ma gandesc ce a spus Bianca, ea le avea cu tratamentele in caz de febra si nu mai retin daca nurofenul are paracetamol sau nu. in fine, nu are nicio importanta acum, dar ma gandeam sa nu fie tot una cu novocalminul si eu sa ti-l fi recomandat pe asta. Dar m-am gandit la supozitor tocmai ca sa nu fii nevoita sa ii dai sa pape pana nu scade febra.Multi pupici sa va faceti bine [pupAna-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

anamaria si mie mi s-a parut ca are o stare de greata ca isi tot baga degetelul in gurita (ceea ce ea nu prea face decat cand ii e foame) dar nu mai vroia sa manance laptic, se agita tare si nu se putea linisti sa adoarma. Cum ti-a recomandat Dr sa-i dai picaturile de metroclopramid ? sunt pt copii sau universale oameni mari/copii ?

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem zece lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Eu cred ca dupa primul copil in toate cuplurile apar niste "rupturi". De multe ori astea se produc in relatia de natura sexuala-adica se raresc partidele.

Ce am observat la noi (eu si Robert) este ca daca dragostea e mare sexul nu mai conteaza. Valabil si reciproca- chiar nu pot fi si eu serioasa macar o data.

Anyway, ce vreau sa spun este ca chiar daca nu ne sexam ca inainte relatia nostra este una buna si suntem fericiti ca il avem pe Vladimir si ne miram cum din 2 zapaugi a iesit un copil asa ca el.

Dyana, din ce spui tu acolo, adica ce inteleg eu...este ca tu stai sin inghiti si te plafonezi si iti refuzi anumite lucruri doar la David are teoretic doi parinti si trebuie sa creasca cu amandoi. Nu zic sa fii egoista si sa neglijezi copilul ci zic sa fii realista si sa te gandesti ca poate e mai sanatos pentru David sa creasca cu un singur parinte intr-un mediu linistit decat cu doi parinti ca soarecele si pisica intr-un mediu tensionat.

Daca iti face bine sa spui ce se intampla, o poti face si pe PM si pe mailul comun. Sunt sigura ca nu o sa te judece nimeni. In esenta, cred eu, toate femeile sunt la fel. Poate un gand, o alta parere te va iti va deschide alte sertare in minte si o sa reconsideri lucrurile.

Si un sfat asa pentru toate fetele...trebuie sa fim diplomate. Eu zic asta ca de multe ori dau cu mucii-n fasole ca ma ia gura pe dinainte si ca scot ochii si impung. Si asta nu e deloc bine.

Mergi la inceput