"Dovlecei de sept-oct 2009 *94* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

Citat:
citat din mesajul lui miha74

andre- cum se comporta chiara? s-a calmat?


Multumesc frumos de intrebare. Parca mananca mai linistita, o apuca seara crizele. Insa nasucul il are infundat in continuare. Cred ca merge ceva mai bine fatza de acum 3 zile.

Chiara Ada, vita mia , Chiara creste
Odiseea plecarii noastre acasa




te salut cu respect si voiosie.....am citt si ieri dar m-am luat cu giner'tu si am tot uitat sa-ti raspund.
Pai bine mai mai...daca e in special seara si daca isi strange piciorusele .....CE MAI VREI mai evident decat atat ? O doare burtica PUNCT.
Lasa scenariile apocaliptice sa se duca cu valurile alea de le auzi dimineata cand deschizi geamul larg.
Te imbratisez cu mare drag si spune-i lu' mami ca daca nu e cuminte o trimiti acasa in Romanica


Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Citat:
citat din mesajul lui miha74


si din nou la diversificare :

luci- pare intr-adevar, mult ce a spus bianca acolo, dar cand iti va lua la ora 10.00 3 lingurite la 12 alte 3…..simti nevoia sa ii dai ceva si la 14 si la 16.

Iata o zi de a lui Mate de la 8-9 luni (pana la varsta asta completam cu laptic) :

Dimineata ora 7-8 250-300 ml de lapte, in patut
Ora 9.30-10 : fructe, cu branzica, cu cereala, cu biscuiti
Ora 13-14- supa de legume (adica o supa grosuta) cu carnita, conopida cu ficatel de pasare…si alte variante
Ora 17-18 – un iaurtel, sau branzica cu un fruct , sau cartofi cu ou, sau rosii cu branzica…
Ora 20-20.30—300ml laptic cu cereale, tot in patut

asta asa orientativ, ca nu era nimic batut in cuie...


Ei DA, asta mi-a mers la suflet....asa vad si eu papica lu' davidosu peste cateva luni.
Sa am lejeritate la meniu, idei, sa-i schimb fructele, legumele...
SUPER...eu stiam de ce te plac pe tine ...ca DA, despre tine era vorba Miha74...numai ca am omis sa trec si numerele ca sa nu te simti cumva in etate
Pupa Luci o mamica model si o gasca de copilasi perfecti.

PS - cum e treaba aia: cartof cu ou ?
Si inca o intrebare: cand va fi vremea pot sa cumpar un iaurtel simplu bun....pe care sa scrie si BIO (daca o fi ca sunt sigura ca nu) si sa-i dau ? Adica ma intreb daca are mult aracet in el.....si mai sper in "sinea mea interioara" ca nu trebuie sa fac si iaurt in casa ....ca cu branzica oricum sunt pierduta complet pe traseu. Spun asta pentru ca aici laptele pe care il cumpar eu tine si 3 saptamani fara sa se strice...e un miracol


Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


cam asa am mers si eu la eva dupa 7-8 luni ..

6 - laptic
10 - fructe cu branzica si cereale/biscuiti
14 - supa/ciorba
18 - iaurt cu fructe/piure cu rosie/piure cu branzica/branzica cu ou si rosie/sufleu de spanac sau urzici etc ..
22 - laptic

dupa un an si ceva am mai umblat la meniu si acum dupa 2 ani iara am schimbat cate ceva ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutonianate salut cu respect si voiosie.....am citt si ieri dar m-am luat cu giner'tu si am tot uitat sa-ti raspund.Pai bine mai mai...daca e in special seara si daca isi strange piciorusele .....CE MAI VREI mai evident decat atat ? O doare burtica PUNCT.Lasa scenariile apocaliptice sa se duca cu valurile alea de le auzi dimineata cand deschizi geamul larg.Te imbratisez cu mare drag si spune-i lu' mami ca daca nu e cuminte o trimiti acasa in Romanica
Gand la gand cu bucurie, am intrebat-o azi cu mult tact daca nu simte nevoia unei vacante pe undeva. Te pup cu mare drag si pe ginerica cu si mai mare. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Aici gasiti retete cu tot felul fe legume si fructe. Pentru toate 'varstele'.
http://www.wholesomebabyfood.com/stage1_homemade_baby_food_recipes.htm

Sa va fie de folos!

Mami de Amalia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

bagami-as picioarele sa imi bag in ea de viata....am pierdut un mesaj kilometric cu raspunsuri pentru toata lumea....m-a bufnit plansul....fira-ar sa fie, ca nu mai am nici timp sa reiau.

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Hai ma ALEX nu te mai supara ca noi stim ca ne citesti si tot timpul ne spui cate ceva la fiecare in parte.Mai bine ai sta si te-ai relaxa putin in pat sau ne faci cateva poze la patut
Dupa ce am stat toata ziua ca sarla in pat in fata calculatorului,m-am pus si eu sa fac putina ordine,in seara asta sunt solo ca baiatul l-am lasat la mama ca deja ma capiase in fiecare seara sa-l las la ea.Ma duc sa si sa altele.Revin,pana atunci sper sa apareti si voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Reiau:

Vazut poze de putze care arata minunat, iar suportul ala de baie e total!

Vazut poze de fete de Cluj una mai frumoasa decat alta, ca nici nu mai vreau sa ma uit de invidie.

Vazut poze de Elle si Anna amandoua foarte cochete si frumoase, mami multumi pentru detaliile despre restaurante, am primit si eu promisiune pentru duminica.

Normal ca nu ma tin minte nimic, iarasi!

Si totusi...

Multumesc tuturor mamicilor cu experienta care ne ajuta si pe noi cu sfaturi despre diversificare.

Maria ma bucur din suflet ca ai revenit si ca ati reusit sa va instalati la noua casuta.

Raluk si Monikus mie mi-e si rusine cand va citesc pe voi cat de ordonate sunt si eu nu sunt in stare de nimic....va imbratisez tare de tot.

Andre imi pare rau de starea Chiarei, dar trimite mami parerile alea apocaliptice la plimbare, ca nu au ce face....serios, ori este de la nasucul infundat care o deranjeaza la papa ori are colici mititica...asa se intampla cand avem fete super cuminti, daca plang nitel intrem in panica si facem niste stcenarii de te doare mintea...hai, capul sus si privirea inainte. Va pup!

Monica, Dragoselul tau va fi mareeeeeee pisicher, nu te lasa deloc in pace.

Fragutza felicitari mami pentru dintoci, ti-am zis eu!

Sigur mai scrisesem cate ceva, dar....

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Bai fetilor....faza cu ceaiul am scris-o cred de 3 ori....si deja ma simt penibila sa ma repet ca o mufa.
Este simpla mea alegere si atat. Am citit si eu ca plantele (fie ele fenicul, fructe, frunze, musetel, papadie, chimen) atunci cand sunt fierte in apa elimina si alte chestii pe acolo...pe care organismul uman nu le-ar putea procesa. Evident ca nu ai cum sa-ti dai seama daca a procesat sau nu teiul sau teaca de fasole DAR pe termen lung s-ar resimte.
Este foarte probabil sa nu fie asa....Eu nu intentionez sa le fac pe fetele care dau ceai la bebelaci sa se simta nu stiu cum. E doar ce am citit eu si ce concluzie am tras.

Vorbeam zilele trecute cu Aida care va saluta si care nu apuca sa intre si cumva mi-a confirmat aceasta teorie.
Aida zicea ca nu baga in gura nimic procesat, numai chestii naturale: nuci, salate, legume, carne (nu mai intram in discutia cu hormonii de crestere din carne). Adica nu salam, nu parizer, carnaciori.....ci carne simpla.
Si asa cum zicea dumneaei ....am aflat de un nutritionist care facea recomandari ca daca ceva nu iti este sigur sau nu stii daca e bun sau nu (cazul meu cu ceaiul) sa alegi mereu varianta mai veche a stramosilor nostri. (adica ei mancau vanat, radacini, fructe....si nicidecum compot, salata de boeuf, napolitane etc).Si este logic ca intai au baut apa si ulterior ceai. Deci EU aleg apapentru simplulmotiv ca m-a convis aceasta teorie.

Promit ca nu mai scriu chestia asta niciodata
Va pup si va doresc sa luati cele mai bune hotarari pentru copilasii vostri.
Vad ca si Bianca zice ce mi-au zis mie moasele aici.

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

SA-mi fie rusine ca n-am urat si eu dovlecicai de Alex, nascuta intr-o frumoasa zi de 26 ale lunii care este la multe lunite, anisori si pimaveri alaturi de parintii ei dagi pe care sa-i bucue meeu si sa nu o mai panicheze pe mami

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

SA-mi fie rusine ca n-am urat si eu dovlecicai de Alex, nascuta intr-o frumoasa zi de 26 ale lunii care este la multe lunite, anisori si pimaveri alaturi de parintii ei dagi pe care sa-i bucue meeu si sa nu o mai panicheze pe mami

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Eeeeee, lasa, sa ne fie rusine impreuna, ca si eu nu ti-am urat, asa ca....normal ca am uitat unul dintre cele mai importante lucruri pe care le scrisesem.

Sa iti traiasca frumusetea de baiat, sa fie sanatos si sa va bucurati impreuna de clipe minunate si de ani multi si frumosi.

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput