Dovlecei de sept-oct 2009 *93* 7 luni!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui doris_79

Anomis eu ii fierb apa bubulinei.

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi



si pana cand ai de gand sa faci asta?
eu ma gandeam ca la 6 luni sa termin si cu sterilizatul dupa fiecare masa si cu fiertul de apa plata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui anomis28

Fetelor, mai e cineva care fierbe Izvorul alb pt preparare lapte ca mine?






izvorul alb nu e nevoie sa fie fiarta si racita.

eu ii prepar maiei lapticul cu apa de la dozator. un robinet il am pe cald, altul pe rece si o combin. apa e calda, nu fiarta si racita.

nu tb sa ma asculti pe mine. eu spun ce stiu. maiei la maternitate i-au dat laptic facut din apa plata CUMPANA - tot de la dozator preparau. e cea mai naspa apa, e de put, de undeva din pantelimon (acolo sunt puturile)..., daca o ti prea mult in bidon incepe sa faca muschi, se inverzeste, e naspa rau apa asta. stiu, pt ca am folosit pana sa reusesc sa-i gasesc pe astia de la 7 izvoare.

noi avem puturi in curte, dar nu am reusit pana acum sa ducem apa la analiza ca sa-i vedem proprietatile, cu toate ca unul dintre puturi e de mare adancime, deci teoretic e ok. dar pana nu stii compozitia, nu poti risca, mai ales cu bebelache.




h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


am vazut ca daca fierb mai mult Izvorul alb face niste depuneri
albe pe fund si d-aia ma tot gandesc.
Noi avem si istoric de bebe mai chinuit cu burtica (papam Nan HA)
am avut o perioada cand am incercat cam tot ce era pe piata in materie de picaturi de colici....si de teama sa nu mai complic situatia mai mult am tot fiert. [una care ofteaza]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

Mie imi este mai usor asa pt.ca o pun in termos si noaptea numai este nevoie sa banti prin buca.Deasemenea cand plec pe undeva am termosul cu apa calda in permanenta cu mine.Eu sterilizez bibe cu sterilsistem, iar la 2 zile le fierb.
UKA MONDIALA noapte buna.

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

Noapte buna fetelor!Somn usor!
pentru Asia.


mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


pe eva am intarcat-o la 10 luni. apoi a baut formula. i-am fiert apa si i-am sterilizat bibe pana la un an .. apoi doar le spalam bine cu apa si solutie de vase .. am folosit si inca folosesc dorna, izvorul alb, mi se pare cea mai buna .. bine, nu vorbesc de evian si altele care sunt high sky de scumpe ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Raluk . Am vazut poze cu tine si cu Alex (surpriza pentru Techila). Sa-ti fie de bine cu noua tunsoare! Imi amintesc ca asta vara vorbeam de cocuri. Esti o curajoasa. Mi-am amintit si de poza de referinta de langa piscina, acum vine iar vara.

Am pierdut poze si filmulete cu mandrul meu, toate din luna febr, pur si simplu au disparut de pe comp, iar din aparat deja fusesera sterse, o sa incercam sa le recuperam cu un card reader.

Eu incepusem sa-ti scriu mai demult un mesaj pe care nu am apucat sa-l trimit. Iti scriam ca ma bucur ca e mai cumintel Alex de cand a implinit 4 luni. Sa stii ca mereu patesc asa, daca laud ceva sau pe cineva, imediat patesc contrariul, daca zic ca nu ma mai doare ceva sau ca merge bine, trebuie sa ma pregatesc ca urmeaza ... . Sa ne povestesti ce nazdravanii mai faceti, pe ce melodii mai dansati. Apropo de bebe si tv (de fapt chiar de bebe tv ), la inceput nici nu il observa, dar la un moment cumva i-a captat atentia si au devenit prieteni buni ca-si povestesc si rad impreuna, nu-mi venea sa cred, in perioadele lui crizacioase era ca o oaza. Acum avem alta teorie ca tv-ul il cam tulbura, incercam sa gasim un raspuns pentru crize si avem 3 piste: tv-ul, soarele si deja am uitat. Sunt obosita tare, daca nu sunt coerenta, scuze.

M-am intins ca o placinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Iote ca sa trezit la 11 nu la 12 cum am crezut,dar a papat si somnic dupa un leganat de 10 minute
Eu fierb biberoanele odata la 2 zile si in rest le spal cu solutie de vase si le clatesc bine.
Ma bag si eu la somnic,noapte buna fetelor ne vedem dimi
Off ca scartie,sper sa nu se trezeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Miha multumim pentru schemele de diversificare!

Meli ma bucur ca a fost ok la vaccin! Si zici ca merge de-a busilea?

Hepilica cand a spus Carina ca are probleme cu DA la fetita exact dupa ce incepuse diversificarea parca, i-am povestit de o prietena de-a mea care a inceput diversificarea cu morcov la 5 luni jumate (era pe lapte praf) si a facut fata niste bube ingrozitoare si se scarpina la sange... I-a zis doctorul ca degeaba i-a luat din piata de la tarani, sa fie mai sanatosi, ca taranii nostri baga la greu ingrasaminte si insecticide si alte "cide"...

Crissbebe imi place cum ti-au raspuns Hepilica, Nela si Miha. Si eu consider ca oricum sunteti prea avansati cu diversificarea la varsta asta. Intr-adevar unii copii sunt pregatiti inainte de 6 luni, dar altii poate nu sunt pregatiti nici la 8. Daca ai cartea lui Spock, citeste te rog partea in care ne sfatuieste sa nu-i fortam pe pitici, ca apoi va fi mai grav, capata aversiune fata de mancare. Eu l-as lasa o perioada sa pape ce vrea el, noroc ca papa laptic. Si sa mai incerci treptat peste vreo 2 saptamani.

Hepilica pai ziceai de Maia ca e slabuta. Cu cine sa semene si Maia, si Ana Nelei grasuna?? Sunt si bebeii diferiti, asa, ca noi. Si nu am vazut nici un studiu care sa spuna ca nu e bine sa fie bebeii slabi, insa am citit studii ca actualii bebelusi grasi sunt predispusi la diabet.

Selen bafta sotului la examen si weekend placut la Tulcea!

Cristina felicitari pentru stelutele albastre! Si succes cu olita!

Mimika am murit de ras citind postul tau "s-a trezit un individ"

Mada m-ai impresionat cand ai zis de ce faci tu cu bazarul de pe dc . Mi-au placut tare pozele si filmele cu "fluierashul" si m-am emotionat din nou de admiratie cand te-am vazut pe tine cu el . Esti extraordinara

Hepilica jos palaria si pentru tine cu donatiile. Stiu ca nu e greu si nu e mare lucru, ai avea impresia ca oricare am putea face asta, dar parca efortul ala de a trece la fapte lipseste

Dana ma bucur ca Ana a supt mai bine azi si laptele praf va ajunge iar la catei

Ralu o fi un puseu . Ce se intampla daca nu ii dai pana la 3 ore? S-o prelungesti cumva. Nu suge mai mult atunci si sa-i ajunga mai mult?

Moni_iulia ai acolo un adevarat cavaler! Multumim de floricica

Luci, Lili mi-e cam frica sa-l vibrez tot cu mine in fotoliu dar voi incerca o data. Daca vad ca ii tremura creierii, ma ridic

Ralu mersi de explicatiile cu somnul . Kinga si tie . Si eu observ cand incepe sa se frece la ochi si incerc sa-l adorm. Problema e ca nu descopar la timp tehnica de adormire pe care domnul o prefera la acea ora . Am incercat de cateva ori sa-l las in patul nostru cand vedeam ca isi baga nasul in patura, cu suzeta, cu paturica la nas, eu cantand, cu phoenul (care la noi merge aproape toata ziua, bun aparat ), mangaiat pe cap... sau combinatii intre ele, inclusiv lasat singur sa adoarma. Se chinuie acolo mort de somn intre 10 secunde si o ora, din experimente. Apoi se pune pe un plans.... mama mama, il tot iau de acolo. E ca si cum ar zice "mami, m-am saturat de jocul asta, nu vezi ca mi-e somn, hai adoarme-ma cumva". Nu stie sa adoarma singur, nu stiu ce o sa ne facem cu el...

Alex de ce nu-i iei un patut identic cu cel pe care il ai? Eu votez varianta 1, nu inteleg de ce ar trebui rabatabil si mai ales nu inteleg de ce ar trebui 3 laturi pline.

revin ca am scris o tona


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Moni eu folosesc huggies si sunt mai multumita decat de pampers. Alex doarme vreo 6-7 ore noaptea si vreo 4 reprize de 20 de minute ziua.

Anomis ne tot ameninti ca nu ne spui cat papa. Hai lauda-te ca eu oricum nu stiu cat ar trebui . Cu somnul mi-as dori tare mult indiferent de cate ori ma trezeste noaptea sa ma lase dimineata sa dorm, macar pana la 8 cum zici tu. Nu, el la 6 e treaz si daca e ora de papi, si daca nu, si nu-l mai pot adormi la loc...

Diamar sa fie intr-un ceas bun diversificarea! Deci la cat incepi, la 5 luni jumate? Sa va fie de bine budinca. Recunosc ca nu stiu ce-s alea roscove, si ma intreb de asta (bine, fara sa am curiozitatea sa gugalesc) de cand am auzit-o pe techila cu cerealele cu roscove.

Hepilica esti de milioane!!!

Lullaby felicitari pentru un an de cand citesti pe forum! Eu recunosc ca nu tin minte cand am intrat la odisee! Si despre ce poze e vorba ca le-ai pierdut? De apa si eu stiam de izvorul alb pana acum.

Anomis ai fost tare tare haioasa azi, si mi-au placut "emoticoanele" tale! Si la faza cu Elle ca trebuie sa fie trucata ca e si frumoasa si gospodina... pai pozele le vedem, observam ca e frumoasa, inseamna ca sunt inventii alea cu gatitul (glumeeesscc)

Santo tare m-am distrat la pozele voastre!

Elle arati minunat! In poza in care te uiti asa de jos semeni la perfectie cu Eva! Si aratai superb si acu 5 ani, dar mi-a placut tare cum ti-a zis Meli ca acum esti mult mai frumoasa . O, si am vazut si nora mea cum s-a gatit . O pupam pe totosei

Recunosc ca sunt foarte foarte geloasa pe baby expoul vostru. Aici cand ajunge la Cluj e si departe de mine si e si vai si amar de capul lui...

Ralu foarte interesanta treaba cu DA si mucegaiul! Trebuie tinuta minte!

Andre eu n-am cum sa te incurajez cu problema ta, ca noi de foarte multa vreme urlam la papi. De fapt, in afara de prima lui saptamana de viata cred ca are vreo doua mese pe saptamana in care sa nu urle ziua. Eu il tot plimb si se trage el iar la tzitzi, apoi iar face abdomene sa se ridice urland, apoi peste 2 minute iar se trage la tzitzi... si toate astea la plimbare, cu el in brate, tot fac bicepsi

Dana, Vik am vazut poze minunate . Recunosc ca dupa ce am vazut ca v-ati pozat pe rand ma gandeam ca urmatoarele poze le fac Izabela si Ana, ca sa apareti si voi deodata in poze. Si am vazut ca intr-adevar asa s-a intamplat . Sunteti frumoase tare, si printesele au cu cine sa semene. Dana felicitari pentru sofat! Eu cand ma gandesc asa ca o sa ma intalnesc cu voi, ma apuca niste emotii si imi creste pulsul . Ma gandesc daca vor fi momente stanjenitoare, daca imi va veni sa va strang tare tare in brate, daca veti fi dezamagite de mine ... Apropo, Iulika, nu esti singura care nu s-a intalnit cu nimeni


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)


Raluk bine ca ai un ragaz, (mamicile astea ale noastre care sunt aproape si pot sa ne ajute sunt aur curat la casa omului)

si eu am avut emotii la intalnirea cu fetele, da' m-am ascuns
bine, si io te-as strange tare in brate ca si cum ne stim de-o viata si nu ne-am mai vazut de ceva timp.

si nu stii tu ce sunt alea roscove, ntz, ntz, ntz. Nici eu.

2 paragrafe pentru mine in mesaj [una care se umfla in pene]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

RALUK nici Irinel nu doarme singur veci,poate doar daca suntem afara si e in carucior.Si eu ma intrebam daca va adormi vreodata singur sau neleganat si mi-a zis ELLE ca da,asa ca o cred pe cuvant

Mergi la inceput