LMA!!!Ghiocei de Marti-Aprile 2009**166***

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Azi am luat ITP-ul din prima uraaa, desi eram ilegala de 2 luni, fara numar de 3 luni [fara numar, fara numar :), dodo stie!!!], tabla un pic indoita lateral de 2 ani, placute de frana uzate jumate [dar nu de tot], masina am dus-o azi NE-spalata expre, ca sa nu creada ca am ceva de ascuns, si, pe deasupra, am mers cu bb3, invartindu-ne si tipuind cu carutul plimbaret pe langa masina non-stop. Cred ca de fapt de asta ne-a dat din prima itp-ul, ca erau 2 barbati care, cand l-au vazut pe asta micu iesind din masina pe care se pregateau sa o urce pe sinele alea au zis: aa, mergeti cat mai departe cu ala micu' [si in mintea lor si-au zis: ii dam din prima, sa nu o mai vedem/auzim pe asta cu fie-su pe aici curand]. Si am nimerit si la cel mai ieftin din oras, 70 ron :).

M-a amuzat muult bianca, ca dc nu izbutesc copchiii nici la manele, nici la fotbal, atunci ii dam la facultate!!! :)))

cativ sunt etape miscarile alea, al meu de exemplu, de vreo luna, face un fel de salut ca asiaticul de aici de pe forum, ala cu caciulita triunghiulara, dodo il mai foloseste :). Si daca fac si eu la fel, este cel mai fericit!!! dar NU sa simulez, nuu, trebuie sa imi arunci capul in jos cat mai brusc si cat mai tare!!!

fetele din bucuresti haideti mai multe maine la polivalenta, ca as mai aduce un set de surprize... veniti? Sa scrieti aici care cum cum veniti!

Olisoara trebuie sa o rugam pe pisigri sa iti ia un telefon nou , ca la al tau nu cred ca te mai descurci!!! Luni am fost la poarta ta, am strigat de 2 ori, dar erai cu menajera probabbil, si nici pe mob nu m-ai filat deloc :((. dar tot te pupam! Aaa, si super misto poza cu david la bord!!!

gaza, scrii ffff frumos si foarte DIRECT din suflet, sa nu te mai prind ca cica n-ai talent etc. Pe langa faptul ca aici vrem in primul rand vorbe scrise DIRECT din noi, si nu cautam talent literar, dar tu chiar scrii superb. Si mai ales, imi place ca scrii din experienta ta vazuta la anumite varste si regandita acum, in prezent. Pentru mine, este muuuult mai interesant ce scrii tu decat cuvinte pur teoretice despre "asa trebuie sa gandeasca parintii si atunci "sigur", asa vor gandi/actiona copiii" etc...

Mi-a placut si ce a scris georgiana, insa putini copii/oameni au un anume talent, majoritatea sunt la linia de mijloc, ma refer strict la pasiuni, talent, nu la capabilitati intelectuale, nu la note...

Si ca tot aduserati in discutie faza cu "telefonul cel nou", vreau sa explic cum am gandit eu: pe de o parte, nu-mi plac pretentiile nedublate de vreun merit, gen atitudine frumoasa, sau munca la ceva, etc, dar, pe de alta parte [parca anamaria a sesizat FB] am evaluat cam ce telefoane au alti copii [din prietenele ei, nu orice alti copii!!!] si am considerat ca nu este totusi exagerat sa ii iau lui vero telefon cu camera [deci nu ceva prea exagerat] tocmai pt ca, o mama trebuie sa fie din cand in cand si partener de placeri, de mic rasfat, de dragaleala, nu doar armata germana... Noi, ca femei, nu simtim nevoia sa mai avem cate 1 zi de rasfat, un mic shopping, cate o inghetatica, etc? Chiar daca nu am fost ale mai harnice gospodine din lume, chiar daca nu ne-am atins inca targetul cu cura de slabire? Desi in muuulte dati [si Olga, Dodo stiu] vero ma supara si SI eu pun problema similar cu pisigri, dar cred ca si micile exceptii isi au rostul lor. Si sa stiti ca vero are tel mai bunicel ca mine, dar nu-mi pare rau, ca de multe ori cand vrem sa facem insant niste poze, zice vero: lasa ca fac eu, doar stiii ca am tel mai performant ca tineeee! dar o zice cu un ton, pe langa incantat, si de multumire... si AICI se vede ca totusi, asa rea cum sunt eu in ochii ei, ma simte destul de prietena cu ea. Partea buna este ca nu ma minte decat ffff rar, si cred ca o sa-mi pove de iubiti... asta cand i-o avea, ca acum o tot intreb, dar ea cica baietii sunt niste "ciudaaaati", inca mai copilareste. Parintii mei insa au fost cam ca in teoria lui pisigri, si pot zice ca mi-a fost util, dar mi-a fost si frica de ei si nu le-am povestit mai nimic din viata mea sufleteasca interna si rebela, si si acum daca as intoarce anii inapoi, tit nu le-as putea povesti ceva. Tocmai pentru ca ei pareau prea modele sus, cultivati, elevati, etc, iar eu nu imi gaseam locul prntre ei sa le zic ca nu am chef sa citesc vreo carte timp de n luni, ca na, imi sta gandul la vreun coleg simpatic, istet, dar de nota 7 la scoala si toata ziua "pe afara". Nu era vorba de frica fizica!!!, ci de frica de a ii dezamagi, eu STIAM ca i-as dezamagi, [asa cum pisigri a recunoscut ca ar simti un esec ca parinte] si prin urmare am ales mereu sa le ascund latura mea "neconforma" cu pretentiile si asteptarile lor.

Edit: sparg in 2 mesaje.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Siiii, o sa va luati cu mainile de cap, dar abia acum am ajuns si la punctul 2 de care voiam sa scriu alartaieri .
Am sesizat o propozitie cam sumbra, legata de pregatirea pisilinei pentru perioada cand nu va mai fi tatal ei... Banuiesc ca este o diferenta de varsta intre pisigri si sotul ei, daaar, ce vreau eu sa scriu, este ca nu cred ca este ok sa gandim asa de matematic si statistic! Pe langa faptul ca oamenii evolueaza/inainteaza in varsta diferit, atunci cand 2 oameni aleg sa fie impreuna in pofida dif de varsta, inseamna ca exista totusi o compatibilitate intre varstele lor psiho-emotionale [ma rog, suna pompos, intelegeti voi]. Si deci, e f probabil sa evolueze "impreuna", si deci sa nu mai conteze f tare dif din buletin. Sigur, organismul isi arata varsta la un moment dat, dar stim cu totii cat de mult tine sanatatea unui om de psihologia pe care o adopta in viata!!! Asta pe de o parte. Iar pe de alta parte, eu insami am fost crescuta in ideea standard "noi suntem batrani, trebuie sa inveti sa iti realizezi singura ce ai nevoie, nu s ate bazezi pe altii, ca noi suntem parinti batrani, si tu vei ramane mult mai de tanara singura" etc. Eii, si sa stiti ca de invatat am invatat doar ca sa am o meserie "buna" [si sa avoidez cele 2 alternative prezentate mereu de parinti: "siderurgista sau gunioera"], si in nici un caz nu am invatat pentru faza cu parintii batrani... Faza asta doar ma RE-intrista de fiecare data cand o auzeam... si m-a facut sa invat sa fiu atenta la simptome si analize medicale mult prea de timpuriu, cand alti copii nici nu auzisera de hemoglogina sau celule mieloide. Si daca ar fi sa dau timpul inapoi si sa-i remodelez pe parinti, SIGUR le-as scoate faza asta cu "prevestirea mortii lor"!!! Fura ceva din optimismul si exuberanta vietii, ceea ce pt un copil/tanar nu e bine. Si-asa, cand ne facem mari, vorba Aylei suntem impinsi sa ne maturizam, de ce sa o facem prea devreme?

pe toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Anca pai exista sonerie la poarta Si tel nu mi-a sunat...era inchis? Eu sigur am fost acasa. Ufff ce ma oftic

Noi venim maine la polivalenta. Sper sa ajungem la timp, caci de obicei ne trezim pe la 10, dar astazi ne-am trezit la 10.30

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mai scriu o data, ca-s ingrijorata!
Tufete care considerati ca e misto ideea de lifting mamar: cautati galerii de imagini cu asa ceva (stiti voi, before/after). Mie 90% mi se parea ca arata mai bine before, decat after!! Iti lasa o cicatrice sub forma de T, de la areola in jos, de zici ca te-o calcat tractoru' si te-o refacut. Mai bine un sutien care sa-ti ridice sandramalele, caci cu liftingul ala, chiar daca nu va trebui sa porti sutien pe sub bluze, tot nu vei putea face topless cu cicatricile alea vizibile din avion...
Repet, daca cu ocazia asta se face si augmentare, e altceva.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
10luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Hello!!
Intru pe fuga, pt. ca trebuie sa-i dau pisicutei sa manance, dar vreu sa-i spun Ancai ca venim si noi la targ dar asa cam pe la pranz ca am cu cine o lasa pe Maia, cred ca pe la un 12. Asa...vroiam sa-i urez si eu Adelei multe succesuri maine la concurs pt. ca nu o sa putem fi la ora aia acolo sa-i facem galerie.
Ma duc sa-i dau papa ca a inceput sa maraie , sper sa mai pot intra mai tarziu.


Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

m_monique, ai sters juma' de mesaj si eu nu apucasem sa il citesc. lasasem deschis special sa nu uit unde am ramas si cand am dat refresh cucu...

care era continuarea?


am sters pentru ca mi s-a parut ca dau cam mult din casa. era vorba despre cum am fost crescuti eu si sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Gata, am reusit sa corectez textul.

Olga, stiu ca exista sonerie, insa eu cand am plecat apucasem sa citesc doar ca ti-e somn, nu si de menajera, de asta Nu am sunat, ma gandeam ca poate dormi, daca stiam ca esti cu menajera, ohooo, urcam direct!!! :)) Pup, las ca ne vem noi.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

noi mergem la polivalenta duminica dimineata, toata trupa, ca sa-i distram pe copii si sa le cumparam incaltaminte.
mai vine cineva duminica dimineata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

ma bucur ca v-au placut pozele cu copiii mei.
andrei este la varsta jocurilor si jucariilor inventate. dupa cum ati vazut in poze, cu lingura de lemn si manusile ioanei si-a facut undita si pescuia in patut, a pus soseta ioanei pe lingura de lemn si a facut inghetata pe bat.
mereu inoada fire, snururi, leaga diverse obiecte de ele si isi face diverse instalatii. zilnic un capat al tubului de la aspirator e bagat in clanta de la usa, ca e un "aspirator special".
vad ca incepe sa aiba aptitudini tehnice. poate va fi inginer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ilinca, eu imi doresc ft mult sani faini Inainte de sarcina i-am avut mici, s-au marit ft ft tare si acum sunt lasati Am ce pune in sutien ,dar daca as face lifting, nu as mai avea. Asa ca m-ar tenta si marire, dar nu cred ca o sa am curaj prea curand.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput