Copilasi de aug-sept-oct 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

ana-merci de aprecieri..m-am uitat si eu pe blogul tau..sunt superbi Matei si Stefan...iar tu faci niste poze jos palaria. v-am votat.

Doamne cat de asemanatoare sunt situatiile pe care le povestesti..si eu inca ma gandesc ca Ruxi e micuta si inca nu impune personalitatea la adevarata valoare..dar peste o jumatate de an sa te ne vezi.
Si noua ni se reproseaza ca am rasfatat-o prea tare dar citind la voi imi fac sperante ca e doar o perioada.
Eu ma mai gandeam ca la Ina a mai fost o chestie..pana acum un an ea era centrul atentiei pentru toata lumea..parinti, bunici, matusi, prieteni...iar acum a aparut si Ruxi, plus 2 verisori micuti..deci vrand nevrand atentia se imparte si oricat le atrag atentia celor din jur sa nu o neglijeze tendinta lor e sa ii ajute si sa-i giugiuleasca primii pe cei mici...greu.

Aniela & Irina Georgiana (23 oct 2004) si Ania Ruxandra(22 iun 2009)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat
Ania-o papusica perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

aniela, tot eu , mda, cam asa este si la noi, cu cei mici aparuti in familie . In plus, o chestie nasoala, absolut toti care vin la noi in vizita, indiferent daca sunt prieteni buni sau straini, primul lucru il observa pe Matei, il apreciaza ca e frumos, simpatic, dragut, cuminte....mancacios, etc...si Stefan cam ramane la urma, uneori cam nebagat in seama pentru ca este mai mare si sunt persoane care pur si simplu prefera bebelusii.... Il simt tare necajit in astfel de situatii, compensez eu cu luat in brate si pupacit dar nah, nu este la fel... moment in care Stefan devine insuportabil, face orice sa fie bagat in seama, de cele mai multe ori se agita si se apuca de vorbit vrute si nevrute...si nimeni nu-l intelege
Asta este...eu cred ca de la faza asta, pe care sigur o va depasi va veni o perioada in care nu va fi absolut de loc curios de cei din jur (adulti) si atunci vor avea alte reprosuri...cum ca este ignorant...deci oricum o ia tot rau pica din pacate...asa ca eu nu-mi mai bat capul...
Nu-i este nici lui usor incerc sa-l inteleg.

eu ma bucur ca a inceput sa manance, cred ca suntem la un puseu de crestere, daca acu ceva vreme ma plangeam ca refuza orice...acu nu-l mai pot satura, chiar daca are doar cateva feluri de mancare preferate, mananca foarte bine si mult

Eu dupa cum se vede...am vreme de net azi. De cand avem nepotelul in vizita (doarme la noi) pur si simplu nu-i aud prin casa, se joaca toti 3 fara probleme...cred ca il mai tinem o vreme ca tare bine ne prinde

bucatica mea!
proud

daca va plac fotografiile mele votati: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=0" target="_blank">ana-1 si ana-2

Povestea afiselor noastre :

Operatiunea: I Love DC!
O poveste cu si despre stejarii DC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

ana- exact asta e situatia..am fost sa-i fac vaccinul lui Ruxi la mama la dispensar..pana acum un an and intra Ina acolo toate asistentele roiau in jurul ei..acum parca nici nu o observau..toate erau pe langa Ruxi...iti dai seama ce fata avea Ina saracuta...
Zilele astea parca a fost mai oki..am incerat sa o implic in treburile mele zilnice...sa o las sa ma ajute..ca o fetita mare ce este..lucru pe care Ruxi care e micuta nu poate sa-l faca si este tare incantata de situatie.

Aniela & Irina Georgiana (23 oct 2004) si Ania Ruxandra(22 iun 2009)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat
Ania-o papusica perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Aniela, ma bucur ca iti plac fotografiile mele Deh... ma mai scot din cotidian, recunosc ca ma ajuta mult sa ma destind.

Mda, deci se pare ca intradevar, faptul ca au frate/sora mai micuti este nitel mai dificil pentru ei.
Cumva o sa trecem si peste aceste neplaceri. Eu ma bucur in fiecare zi pentru ei ca sunt sanatosi si gandul asta ma ajuta de multe ori sa nu o iau razna cand il apuca pe Stefan geloziile. In ultima vreme este fff rautacios cu Matei si are tonul de comanda "eu sunt seful!toti imi stau la picioare" si toleranta zero la frustrare...de aici iti poti imagina cam ce iese cand i se pune lui vreo pata
De exemplu azi de dimineatza a sunat telefonul fix - au sarit amandoi sa raspunda, Stefan a fost mai rapid, nu la lasat si pe mezin sa vorbeasca. Apoi a mai sunat o data, de data asta a raspuns Matei si Stefi na vorbit...si de aici a iesit un scandal monstruos ce sa lasat cu tot felul de cuvinte grele , inclusiv faptul ca na mai vrut sa manance de ciuda ca cel care era la telefon a inchis inainte sa vorbeasca si cu el...
Zilnic se cearta de la cine raspunde la telefon...cred ca am sa-l desfintez si asa numai soacra si sora mea ma suna pe fix - si ar putea sa sune si pe celular

danina, tu cum esti? cum te simti?

Toate cele bune! Sa auzim de bine!

bucatica mea!
proud




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

aniela, ana exact aceeasi situatie e si la noi.
Pe mine ma scot din minti oamenii care sar in jurul Nadiei, sa o alinte, sa o admire si pe Ioana o neglijeaza. De exemplu acum cateva zile am iesit cu ele afara si un tip mi-a zis de-a dreptul "ce frumoasa e cea mica, cum o cheama?" si am vazut-o pe Ioana cu lacrimi in ochi de mi-a venit sa-i targ aluia una in cap.
Noi, in familie facem tot posibilul sa ii acordam Ioanei multa atentie dar inevitabil stam cu ochii si pe Nadia, care e foarte nebunatica si se poate accidenta in orice secunda. Si oricum, intreaga atentie, de care a beneficiat pana la nasterea Nadiei, nu i-o mai putem acorda.
Dincolo de faptul ca o inteleg si cred ca are niste frustrari, ma scoate din minti si ma face sa plang aproape zilnic.
Este enervant de incapatanata, foarte obraznica si, pe de alta parte, foarte mataita si plangacioasa.
Faptul ca Nadia este taman invers, un copil foarte bun, dragastos si toata ziua cu zambetul pe buze nu o ajuta de loc, fiindca si mai mult lumea are tendinta sa ii acorde Nadiei atentie.
Ca sa va dau cel mai recent exemplu de comportament - aseara am rugat-o sa duca la cosul de rufe murdare chiloteii pe care ii scosese de pe ea si ii aruncase in mijlocul camerei. Intai s-a facut ca nu ma aude. Am inistat; dupa ce i-am spus de 3 ori s-a sinchisit sa intoarca privirea spre mine spunandu-mi "nu, nu-i duc". Am rugat-o din nou, ia-m explicat cum e cu ordinea, cu fetitele mari care trebuie sa faca singure unele lucruri. Parca vorbeam cu peretii. Apoi mi-a dat replica "Da ce, sunt servitoarea ta?"

In alta ordine de idei sunt tare suparata fiindca miercuri trebuia sa plecam la mare si marti s-au imbolnavit amandoua. Amgidalita din nou.
Din fericire am reusit sa decalam cu cateva zile, plecam sambata, fara vreo penalizare. Din nefericire nu vom mai fi tot sejurul cu prietenii nostri, care si-au luat special concediu acum sa fie cu noi.
Sper ca pana sambata sa se faca bine. Cu toate ca Nadi a facut 40,2 azi noapte.

Si mai am un motiv de ingrijorare, dr. care a vazut-o pe Ioana a zis ca are ficatul putin marit si sa-i facem o eco. M-am panicat teribil.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

naty-multa sanatate fetelor si sper sa aveti un concendiu cat mai frumos plin de soare. Unde mergeti?


Aniela & Irina Georgiana (23 oct 2004) si Ania Ruxandra(22 iun 2009)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat
Ania-o papusica perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

In Bulgaria, la Nessebar. Sper sa reusim sa plecam maine, sunt mai bine fetele.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna fetelor...


Uite si eu cu contractii si cu repaus la pat... deocamdata. Un pic suparata mai ales ca tb sa circul si am si botez in weekend la Piatra Neamt unde nu stiu daca o sa mai pot ajunge.

Ca tot vb de copii, sa nu o laud prea tare, insa cand ma vede ca nu ma simt prea bine domnisoara, isi face singura curat in camera si imi zice daca nu poti mami fac si la tine o pupacesc de numa cand o vad asa.

Acum o sa intru mai des ...daca tot stau mai mult pe acasa.
Concediu placut Raluca si nu te speria cu Ioana,poate i s-a parut la dr.



Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDI -Terorista casei - 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

danina-multa sanatate..sper ca s-au linistit contractiile. E o scumpa Diana..sa sti ca si Ina face la fel...de multe ori e un ingeras..tare cuminte si ascultatoare..dar de cand a aparut Ruxi lucrurile s-au schimbat si au aparut problemele de care discutam mai devreme. Sper ca Diana sa ramana la fel si dupa ce apare bb

Aniela & Irina Georgiana (23 oct 2004) si Ania Ruxandra(22 iun 2009)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat
Ania-o papusica perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am intrat la raport... Mandra este plecata la tara cu bunica... dar in curand se intoarc...
Altfel, anul asta nu cred ca plecam pe undeva... nu ne-am potrivit la concedii, nici nu prea avem buget pentru asta... acum zugravim si s-au dus destui bani pe asta... ramane de vazut... Masina face figuri, si pana nu o reparam nu ma bazez sa plec prea departe cu ea... mai ales cu copiii dupa noi...

Unul din baieti are hernie si dupa ce mai trec cladurile trebuie sa-l operam... numai "bucurii" in ultima vreme... de-astea mici si marunte... dar parca nu se opresc...

Despre gelozii... si la noi se intampla cam la fel cum ati descris voi... Si cel mai rau ma enervez pe astia mari cu mai multa minte (inclusiv pe noi doi)... Eram la mama, eu si al meu sot eram gramada pe nepotu' care are 4 luni, si pe care nu-l mai vazusem de mult... fratele meu ii facea avioane pe ai mei baieti... si mandra statea ascunsa dupa o fusta si pusese botul... normal ca avea dreptate... a fost suprata toata seara din cauza asta, chiar daca am vazut imediat si am schimbat situatia... cateodata nu realizam ca niste lucruri atat de marunte ii fac sa sufere atat de mult...



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput