Copilasi de aug-sept-oct 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufymic

https://picasaweb.google.com/pufymic1/AlesioAbsolventDeGradinita

ca uitasem de poze...

http://povestiprafuite.blogspot.com/" target="_blank"> Povestiprafuite


Pufy ce mare si frumos este Alsio!!! Vai ce trece timpul!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

nu am reusit sa citesc tot, revin cu complectari mai pe seara!


o zi buna tuturor! sa auzim numai de bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Multumesc Ana de aprecieri!

Nu stiu daca ati mai urmarit "plimbarile" mele...

Va pun aici link cu "povestile" mele si link catre poze....

http://povestiprafuiteiraq.blogspot.com/

https://picasaweb.google.com/pufymic1

Sa ne auzim curand cu bine...
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salutare!


ziceam ca revin pe seara, doar ca pe seara nu am mai reusit.

acum sunt la o va poftesc si pe voi !

Stefan merge la scoala cu program step by step. Termina cursurile la ora 16, mananca si isi face temele acolo, la scoala. Pentru noi constituie un mare avantaj pentru ca amandoi muncim si nu are cine sa-l aduca acasa la ora 12.
Sa adaptat neasteptat de bine, merge cu mare placere la scoala, si-a facut prieteni, doamna invatatoare mi-a spus ca la inceput au avut cateva zile in care era mai refractar si usor distant cu ele, insa, dupa cum il cunosc si eu, imediat ce a inceput sa se imprieteneasca nu au mai avut probleme. Din ceea ce zice doamna, raspunde atunci cand este intrebat, mai ia si el initiative, intreaba ceea ce nu intelege si ele sunt foarte multumite de el.Mi-au spus ca are un vocabular bogat si da raspunsuri pertinente (citez din discutia cu doamna)

In ceea ce priveste scrisul si aritmetica, pana in momentul de fata eu sunt foarte multumita de cum evolueaza, scrie foarte frumos, de nota 20 as spune eu
Liniutele, cocarlele si alte chestiute le-a facut impecabil, fara sa apese, iar caietele lui sunt foarte curate si ordonate; va spun sincer, ca mi-au dat lacrimile cand am vazut pentru prima data caietele(le aduce vinerea - in rest raman la scoala).
Are numai fete zambarete desenate de doamne si este foarte mandru de el. Acu vreo 2 zile mi-a spus ca a invatat litera e de mana si de tipar. La aritmetica socoteste toata ziua, ii place, este incantat ca invata ceva nou.Acasa este inca liber sa-si gestioneze timpuldupa cum pofteste - joaca si joaca - fara exceptie. Consideram ca ii este suficient timpul petrecut la scoala pentru acest gen de activitati . Oricum, el in joaca mai scrie si mai socoteste, de capul lui, cand se plictiseste.

Deocamdata eu cu tati am hotarat sa nu stresam copilul cu absolut nimic. Ne bucuram ca-i face placere sa invete, sa mearga la scoala, ne molipseste entuziasmul lui si nu-l intrebam mai nimic, asteptam sa vina el sa ne povesteasca. Si ne spune zilnic ceea ce considera el ca este important Restul, le mai discutam in particular cu doamna, dar per total noi suntem multumiti.

Cam asta ar fi despre el, am multe sa va povestesc, o sa mai intru sa mai scriu, ma bucur sa vad ca mai sunt vesti despre scolareii nostri.

Pufy, am intrat pe blogul tau, wow...cate experiente ai avut!!! Esti o curajoasa! Am o curiozitate de ce nu ai la tine un aparat foto mic sa mai faci cate o fotografie, jurnalele tale ar exprima muuuult mai multe daca ar cuprinde ici colo cate o imagine Nah, fotograful din mine.... ca eu tare mult imi doresc sa am actiune de fotografiat, de viata.... dar deocamdata mai am de asteptat.
Am sa-mi atasez blogul tau la lista mea de bloguri, sa mai citesc din cand in cand, noutatile de la tine. Te imbratisez!

Gata pauza, ne pregatim de scoala/gradi si munca.


sa auzim numai de bine!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Ana nu stiu cat ai apucat sa citesti din ce am scris pe bog, dar pana acum de curand(mai exact pana in 8 nov. 2011) am lucrat in bazele militare americane, si acolo am avut multe restrictii printre care era si faptul ca nu aveam voie sa detinem telefon, laptop, aparat foto, memory-stickuri, etc.
Acum e diferit, si probabil voi incerca si eu sa imi cumpar un aparat foto, insa e mai greu deoarece deocamdata nu putem sa mergem in orasele iraqiene fiindca nu avem viza de rezidenta....asa ca, in concluzie, viata aici e complicata pentru mine, oriunde m-as afla:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Pufy, da, nu am citit tot, am rasfoit doar, m-am gandit eu ca nu ati avut voie dar nah, cum am spus, se revolta fotograful din mine .
Te pup si te imbratisez.
Nu prea am timp sa stau pe laptop dar mi-am pus la favorite blogul tau si am sa citesc din cand in cand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

A cazut primul dintisor!

Cum stati cu dintisorii?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salutare!

Ce mai faceti? toata lumea busy?

Vineri am primit caietele "la control" si Stefi sa grabit sa ma puna sa-i semnez caietul de dictare. Are primii doi de -fb. Unul pentru ca a omis o litera - deci cum zice el - na fost atent si al doilea pentru ca a scris Ina cu i mic si Marina tot cu m mic.

Eu l-am incurajat spunandu-i ca exercitiul este mama scrierii, dar pana una alta l-am pus sa-mi citeasca putin din caiet, din dictarile ce le-a avut si vreau sa va spun ca citeste fff greu, ma gandesc ca o fi normal dar si-a dat si el seama ca mai are nevoie de exercitiu.
Tare mult imi doresc sa-i faca placere sa citeasca. Eu citeam cu mare drag carti de povesti, dar nu-mi mai amintesc exact de cand am inceput sa citesc singura

Nu stiu cum as putea sa-i dezvolt drag de citit/scris fara sa-l judec, ca acum, la inceput este stangaci, pana la urma, e si normal ca nu poate sa le faca perfect din prima.
Ce carti de povesti aveti? Pregatite pentru "atunci cand vor citi singuri"? Ce credeti ca le-ar capta intratat atentia incat sa-si doreasca sa citeasca povestea?

toate cele bune!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Fetelor, un An Nou deosebit! M-am mai intrat de o groaza de vreme... Am rasfoit blogurile Anei, al lui Pufy... curajoasa noastra...

Nici nu stiu ce sa va spun... suntem bine. M e la clasa a II-a de primara, merge bine, nu se oboseste sa faca in plus de cat se cere... continua cu tenis si fotbal, e recent stirb de un dinte, primul... al doilea se misca!

Frate-su e la grupa mica!...

Eu inca imi caut vocatia... postul ideal, cum sa zic?... altfel m-am pus si eu pe net... cu un blog... cu bijuterii... o sa-l pun la semnatura

Sper ca toate bune cu voi, cu cei mici/mari...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mitza biciclista cu Miron (06 oct. 2004) si Stefan (02 ian. 2008)

Nazdravanii de sept-oct 2004 la 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Salutare tuturor!

...sau, ca sa fiu in ton cu zona in care ma aflu..."salam alekum"!

Ce mai faceti voi? Cum mai sunt copilasii?
Eu...tot ratacesc...
Ingerasii mei sunt bine, cu mare dor de mine, dar le e bine acasa cu tatal lor care are grija de ei.
Cu scoala Alesio merge foarte bine si mai ales e foarte incantat de scoala.
Acum ne stresam cu Nicolas ca nu stim in ce clasa sa il inscriem...complicat, dom'le, complicat!

Eu...am mai postat pe blog, pentru cine are nervi sa citeasca...si am puz POZE! Aviz Anei!

Va pun aici linkul de la blog in cazul in care nu il mai stiti:

Povestiprafuite

Va si mai intru sa va mai citesc cand apuc...

Mergi la inceput