Copilasi de aug-sept-oct 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Tot cam asa e si la noi, insa nu prea sunt multumita de cum ii supravegheaza, mereu imi spune taica-su ca e o nebunie totala in clasa cand vine sa il ia acasa, cu supraveghetoarea de fata. Asa ca, pana la urma apelam la o varianta "privata" desi e mault mai costisitoare. Macar stiu ca e mai bine supravegheat si ca vine acasa mai putin explodat... Elisa ce face, cum merge cu scoala?

Citat:
citat din mesajul lui tyaa

Ionella, cum e scoala "semi-internat"? Si la noi se poate sta pana la ora 16. Li se aduce mancarea la scoala, platim masa si invatatoarea separat. Aproximativ 250 ron/luna in total. Dar, momentan eu sunt fara job, deci sta doar pana la 12 la scoala.

Cum e Alex cu surioara? Nu e gelos? Ati mai fost prin Harghita?

tyaa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Elisa e ok cu scoala, ii plac activitatile care o pun sa gandeasca, in schimb avem probleme cu bastonase, liniute si altele ca astea. I se pare tare pictisitor sa faca atatea randuri de semne si vrea sa scrie si sa socoteasca. La temele pentru acasa pierde 10 minute cu pkansul chiar inainte sa se apuce, apoi face temele frumos si ingrijit. Cred ca va scrie urat...dar asta e. Nu poate face totul perfect.
Si inca ceva, Elisa e adepta hainelor sport, cat mai largi si comode. Plange daca o strange ceva, nu poarta blugi nici strampi, nici camasa...hainele proaspat spalate sunt "uscate" pt ea, trebuie sa le largesc putin cu mana sau sa le mototolesc sa dispara efectul ala.
Am inscris-o la baschet, ii place foarte mult. Echipamentul de sport e costumatia preferata.:).

Dar Alex, ce parere are despre scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Alex? Cel mai mult ii place ora de engleza ca le aduce de colorat. In rest - se plictiseste ingrozitor, chiar ieri mi-a zis iar ca nu-l inteleg cat de greu ii este ca se plictiseste cumplit la scoala... i-am povestit cam cati ani m-am plictisit eu la scoala si s-a cam resemnat mititelul. MA bucur ca saptamana viitoare au excursie si o zi la teatru, sper ca asta-l va mai imbuna un piculet. Ii tot spun ca de abia astept sa-l vad ca-i scrie singur Mosului (apropo, ma gandesc cum sa ii spun adevarul despre mosul ca oricum va afla la scoala), sa citeasca singur la televizor, ca va participa la concursuri, doar, doar il voi motiva

In rest... cu Dumnezeu inainte!

PS: imi trimiti si mie pe privat nr tau de tel? Poate mai reusim sa vorbim si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumoasa_70 spune:

Si noi am inceput scoala! Eu mai am un baiat de 14 ani, in clasa a -VIII-a si la el lucrurile au mers altfel, este foaarte silitor, constiincios si serios dar si foarte introvertit si fara prieteni. Am fost severa cu el si am avut mult mai multa rabdare, deh varsta. Acum, Stefan este mult mai jucaus, plin de energie, comunicativ si nu intelege sub nici o forma ca este la scoala si lucrurile trebuiesc luate mai in serios fata de gradinita. insa imi si place felul lui deschis de a fi si sunt mult mai blanda cu el, in schminb mama care a fost invatatoare 42 de ani, ma bate la cap sa-l mai strunesc si sa-l cert. Mi se pare viata atat de grea incat nu-mi vine sa intru mai tare in el. M agandesc ca poate se trezeste si el si va deveni un elev silitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Draga frumoasa, sa iti traiasca bobocelul si sa va bucurati de el si de fratiorul lui. Eu cred ca asa e generatia asta, putini copii sunt constiinciosi si silitori din prima. Insa, cu motivatia potrivita si cu rabdare din partea parintilor se rezolva:)

Sa ne mai tii la curent cu mersul lucrurilor:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Elisei ii place tare mult la scoala, la noi problema sunt temele de acasa.
Am tot incercat sa-i spun ca e important sa aiba rabdare si sa fie atenta, sa nu se grabeasca prea tare, sa se uite cu drag in caiete la sfarsitul clasei I. Nu prea i-am zis de note si FB-uri, nu prea stiu cum sa abordez aceasta tema. Nu as vrea sa invete doar pt acea nota/calificativ, cel putin deocamdata.
Luni vor face vaccinul la scoala, e tare speriata. Zice ca ea nu merge la scoala. mai primeste cineva vaccinul la scoala?

Weekend placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Cred ca toti copiii primesc vaccinul de 7 ani la scoala anul asta. Noi am vrut sa ii facem la clinica pt ca tot am mers cu cea mica la vaccinul de 2 luni insa mi-au zis ca se distribuie doar prin scoli... Cum a fost la vaccin, la noi inca nu au anuntat data exacta. Oricum nu ar putea sa faca acum ca a racit...
In ceea ce priveste temele la afterschool (cel nou:D) le face exemplar, in schimb acasa ii fug ochii dupa toate traznaile si dureaza o vesnicie pana scrie un rand, inca ne straduim sa gasim motivatia corecta ca sa le faca asa cum trebuie. Cred ca asociaza scoala si afterschool-ul cu invatatul iar casa cu relaxarea. Inca nu am discutat nici noi de calificative, am vazut ca d-na le pune abtibilduri daca fac tema corect
Saptamana trecuta a fost cu colegii in excursie, a fost prima excursie in care a mers... a venit rupt de oboseala...

Citat:
citat din mesajul lui tyaa

Elisei ii place tare mult la scoala, la noi problema sunt temele de acasa.
Am tot incercat sa-i spun ca e important sa aiba rabdare si sa fie atenta, sa nu se grabeasca prea tare, sa se uite cu drag in caiete la sfarsitul clasei I. Nu prea i-am zis de note si FB-uri, nu prea stiu cum sa abordez aceasta tema. Nu as vrea sa invete doar pt acea nota/calificativ, cel putin deocamdata.
Luni vor face vaccinul la scoala, e tare speriata. Zice ca ea nu merge la scoala. mai primeste cineva vaccinul la scoala?

Weekend placut tuturor!

tyaa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Si invatatoarea Elisei le lipeste abtibilduri daca au lucrat corect, vad ca e la moda acum.
La vaccin a fost ok, inafara de circul pe care l-a facut la cabinet:D, a trebuit sa iasa afara si sa intre ultima sa il faca. In a 8-a zi a avut doua bubite pe maini, putin nas infundat...si cam atat.
Cu temele de acasa e la fel si la noi, scrie un rand, rasfoieste caietil, ii vin tot felul de idei, se uita pe geam si vrea afara, dar le face imediat ce vine de la scoala ca sa aiba timp de joaca restul zilei.

Sanatate tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Tyaa si Diana e la fel. E tare fain la scoala, in schimb cand e vb de facut in plus acasa, intai ne smiorcaim bine, apoi scriem. Doar cu scrierea avem probleme in rest sa o pui sa faca orice, sa citeasca , sa faca curat....

Doamna lor e cam severa cu ei, daca gresesc ii scoate in fata ca pe vremea comunista si-i face de ras. Chiar nu sunt de acord cu chestia asta si nu stiu cum o sa abordez subiectul la urmatoarea sedinta. Pana acum a luat doar un Bine la mate, a confundat mana stanga cu dreapta, in rest e isteata si are deja o porecla "desteapta" . Am aflat de la colegi la ziua ei.





Danina mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)



Diana si strengarita familiei in primele luni

Poze DIANA SI REBECCA - POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Danina, tare greu pt copii daca ii face de rusine in fata clasei. Si ELisei ii place sa faca orice, exercitii la mate, scaderi, adunari, multimi, descompuneri, doar cu scrisul e problema:), la fel a confundat dreapta cu stanga la un exercitiu si la ed. fizica, ea se intoarcea invers mereu.
In schimb, invatatoarea ei e foarte "moale", ne-a zis sa nu ne suparam pe ei, ne atrage atentia la ce ar mai trebui lucrat suplimentar. Problema e ca nu ii poate controla cand sunt afara din clasa, la gramada, la vaccin nu putea sa ii tina cate doi la rand:), erau cat holul si o galagie de numa.

De o luna merge si la baschet si ii place tare mult, ma bucur pt ca ea, acasa, ar putea sa stea numai pe scaun sa scrie/deseneze sau pe jos cu jucariile. Nu face suficienta miscare.



Mergi la inceput