Dovlecei de sept-oct 2009 *92* 7 luni!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissbebe

Buna ziua si de la noi...ce tastarnita ati avut...
ma bag la recuperari ca sunt in urma si revin..insa inainte de toate va rog frumos daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un sfat..
Alex nu vrea deloc sa manance nici fructe,nici suc de fructe si mai nou nici piureul de legume cu pui...isi face sila si ii vine sa verse ca un om mare... Nu vrea decat lapte si mai nou cereale cu fructe de la humana,pe care le devoreaza...
Ce sa fac? cum sa ac sa manance si altceva decat lapte si cereale?
Cand vine vorba de masa imi vine sa ma dau cu capul de pereti...

fericita de ALEX (22.09.09)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148726

http://community.webshots.com/album/570763181pdonnI?start=72

Crissbebe dear, eu as incerca sa ii adaug in mancarea ce o tolereaza, si mai mult, o devoreaza, noi alimente. De ex. i-as adauga fruct in laptele cu cereale. Fruct natural, vreau sa zic. Suc sau pulpa. Si as mari progresiv cantitatea de fruct pana ramane numai un piure de fructe.

Legumele cu carnita sunt un pic prea mult pentru el. Mai intai zic sa il obisnuiesti cu legume, care sunt in general bine tolerate. Incearca sa i le introduci tot in cereale cu lapte, progresiv.

Multa bafta!


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissbebe

Buna ziua si de la noi...ce tastarnita ati avut...
ma bag la recuperari ca sunt in urma si revin..insa inainte de toate va rog frumos daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un sfat..
Alex nu vrea deloc sa manance nici fructe,nici suc de fructe si mai nou nici piureul de legume cu pui...isi face sila si ii vine sa verse ca un om mare... Nu vrea decat lapte si mai nou cereale cu fructe de la humana,pe care le devoreaza...
Ce sa fac? cum sa ac sa manance si altceva decat lapte si cereale?
Cand vine vorba de masa imi vine sa ma dau cu capul de pereti...

fericita de ALEX (22.09.09)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148726

http://community.webshots.com/album/570763181pdonnI?start=72


eu as zice sa faci o pauza de o saptamana in care sa-i dai doar ce papa el cu pofta, apoi sa mai incerci.

in plus, si eu am pati-o cu maia. stia ca daca nu papa piure de legume, ii dau cereale, ca deh.., ma gandeam sa pape totusi ceva, iar cerealele de la Milupa sunt preferatele ei..
si nu papa, in asteptarea cerealelor. zilele trecute, i-am facut cereale, da' nu d-alea care ii plac ei mult, ci unele simple, doar cu orez dupa care nu se inebuneste. am incercat piure si dupa 3-4 lingurite a zis: "gata, da-mi cereale" . si i le-am dat p-alea naspa la gust. ea a crezut ca sunt alea bunele . bleaaahhh, nu i-au placut deloc si cand am revenit ca o floricica cu castronasul de piureut, a papat bine, bine. astea erau bune in comparatie cu cerealele alea cah. trebuie muuuuulta rabdare si intelegere.

cred ca pe alex l-a suparat ceva de nu mai vrea nimic. nu dispera, gandeste-te la o solutie care sa nu insemne neaparat indoparea copilui sau care sa vizeze neaparat mancarea pe care ti-o doresti tu sa i-o dai si pe care ar fi firesc sa o pape. da-i putin ragaz si arata-i ca-i respecti "dorintele" si ca il intelegi. fa un parteneriat cu el. eu asa fac cu maia. nu are ce sa i se intample daca iei o pauza doar cu lapte si cereale. daca insa insisti fara a stii intr-adevar cauza pentru care nu papa, s-ar putea sa agravezi lucrurile.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu0308


De ce nu dai pastarnac si patrunjel impreuna? Intreb si eu care nici nu stia cum arata pastarnacu:)



Io stiam cum arata pastarnacul, dar cand mi-a luat sotul radacina de patrunjel l-am certat ca mi-a luat pastarnac. El ca Nuuu, asta e patrunjel, eu ca nu Nuuuu asta e pastarnac...Ce mai gospodina...
Selenica, nu vii cu Ebru sa concureze in locul lui Matei? Facem premiul jumi-juma
Mary, pupam baietelul, sa isi faca curaj

Mami ultra-fericita de Matei Aram si Luca Ezram (31.07.2009)
hi5
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Mely, esti o dulce! Multumim frumos. Da, cred ca asa o sa fac, iau un patut din acela de la noi, sigur gasesc ceva ieftin.
Va pup, sa fiti cuminti la vaccin si sa nu faceti febra.

Fetele, eu ma retrag ca mi-e somnic. O dupa amiaza placuta va doresc.

Dana, Cecilia, sper ca faceti poze, da? Sa va vada si ochiul meu...


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimika

Citat:
citat din mesajul lui ralu0308


De ce nu dai pastarnac si patrunjel impreuna? Intreb si eu care nici nu stia cum arata pastarnacu:)



Io stiam cum arata pastarnacul, dar cand mi-a luat sotul radacina de patrunjel l-am certat ca mi-a luat pastarnac. El ca Nuuu, asta e patrunjel, eu ca nu Nuuuu asta e pastarnac...Ce mai gospodina...
Selenica, nu vii cu Ebru sa concureze in locul lui Matei? Facem premiul jumi-juma
Mary, pupam baietelul, sa isi faca curaj

Mami ultra-fericita de Matei Aram si Luca Ezram (31.07.2009)
hi5
poze cu noi


cred ca ambele au aceleasi proprietati. in general se spune sa-i pui in supica/piure o albitura.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Nela,Hepilica multumesc pentru raspunsuri dar de o luna de zile tot incerc fel si fel de combinatii.i-am pus si lapte in piureul de legume si tot degeaba.Am adaugat cartofior si dovlecel si tot degeaba.Abia la urma am incercat si cu putina carnita dar fara nici un rezultat.
Cerealele i le fac cu apa,ele contin deja lapte si i le fac groase de i le dau cu lingurita..offff

(22.09.09)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148726

http://community.webshots.com/album/570763181pdonnI?start=72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



buna dragutele

fac cap nou!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Buna! Eu sunt "nerecuperata" si pana ajung eu la zi ii creste copilului si maselele. Tudor e f nervos de ieri. Banuiesc ca din cauzza dintilor de si nu se vede nimic pe gingiuta. Ati folosit careva pansoral?
ca bazaie

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

Buna fetili!Acum s-a trezit bubulina mea.
Kinga , si noi iesim in parc la Ior.
Selen, ceanam benim, eu am lucrat vreo 8 ani la o firma unde sefi erau turci,contrar la ce zice lumea despre ei, eu am avut niste sefi de nota 10.Bafta sotului.
Nela, multam pt.cuvintele frumoase la adresa puilor mei.Am vz. si eu pozele noi ale Anei.Si theo este mai slabuta dar asta este ritmul lor .Atata timp cat sunt sanatoase....

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns septoct2009 spune:



gata casuta noua!

93

enjoy!

elle

Mergi la inceput