Dovlecei de sept-oct 2009 *90* 7 luni!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15


pupici pentru haiosul lui Moni..vegetarian il faci mami! (poate ca maine om vedea o poza cu copanul in mana)

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009



Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi


Sau o mamaliga?!

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

s-avem un capitol plin de voie buna !

n-am citit aproape nimic din urma,tin minte doar ca am vazut puiuti frumosi tare,unul si unul-Rares cu freza meseriasa,Carol cu ochisorii mari si clari,Busici si Mosorel cel bolfosel,Alexandru mariner:),Irinel in jumperel:),Paunita cea frumoasa,Davidosul care-si asteapta cu nerabdare ciorbica,Eva cea delicata,puiut de Diamar si puiuta de Doris


si ca sa continui traditia pozelor trucate, va las si eu doua bucati cu Joshulinu' cantand la pian




Canta de mult anotimpurile frumosul?

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui anomis28

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Buna dimineata!
Mihaela,multumim de capitol.
Am luat si noi micul dejun ,mai tragem un pui de somn ,incercam sa iesim putin afara si apoi sa ne tineti pumnii ca mergem la ortoped(eu cred ca nu are nimic).


Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice


super poza, si zici a a muscat deja din el, right?
bafta azi la doftor. Doamne Ajuta sa mergeti degeaba.

adik sa va spuna ca Tudor e perfect normal
lui Dinu Andrei (14.09)

Pai normal c-a muscat ca mai are doar o masea de minte de iesit(nici mie nu mi-au crescut decat una si jumatate)
.
Sa dea Dumnezeu!

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulika29

Nela eu ma bucur ca va plac schemele acelea.Påi Ana Babuska va pune mami ceva kilograme..Probabil ia ceva timp ca så o vezi asa dolofanicå.


Nu stiu ce sa zic, mai Iulika, uite ca se face luna de cand completam cu cereale si Ana a luat 650 de grame pana acum, in conditiile in care ea a lut de la nastere o greutate de 500 gr pe luna, in medie. Eu mi-am luat gandul ca o voi vedea vreodata dolofanica, sincer.

Abia astept sa vad si eu filmul!


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Lali, viata ta e ca un film .
Am pe nerasuflate povestea nasterii surorii tale.
La Multi Ani! sa traiasca si sa fie sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Ralu ti-e mila de un suflet ratacit si mai pui odata schema de diversificare despre care vorbiti?

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



dau ce am csris prin 82 parca:

Trimis la: - 18/02/2010 : 10:53:55
--------------------------------------------------------------------------------

Neata,

vad ca se tot vb de diversificare. Va spun si eu cum am inceput.
Noi papam diversificat de la 4,5 luni deoarece ori a scazut lactatia, ori vrea el mai mult, dat luase intr-o luna 340 gr.

Asa ca am inceput incetisor sa se obisnuiasca stomacelu lui, astfel:
4 zile suc morcov progresiv pana la 40 ml,
4 zile suc mar tot progresiv,
4 zile suc mar cu morcov,
apoi trecut la solide:
4 zile mar ras progreziv din ce in ce mai mult,
4 zile mar cu morcov,
4 zile mar cu para,
4 zile mar cu zeama mandarina,
apoi le alternez, ca deja le cunoaste gustul si nu e alergic, si am bagat si mar copt.

ASA AM AJUNS SA INLOCUIESC MASA DE 10, iar ca sa fie consistenta si sa nu ii fie foame pana la pranz, pun si 2 lingurite de cereale de orez sau mai nou orez,porumb si gust de banane.

Abia dupa ce am inlocuit masa de dimineata am trecut la masa de pranz astfel:
3 zile zeama de morcov fiert,
3 zile zeama plus morcov pisat din ce in ce mai groasa zeama,
3 zile zeama morcov cu patrunjel,
3 zile zeama plus morcov si patrunjel pisat,
3 zile morcov, patrunjel si pastarnac,
acu suntem la patrunjel, pastarnac, telina si morcov si vom da 2 sapt asa pt a se obisnui stomaelu cu toate legumele astea. Intre timp vom adauga 1 lingurita de ulei de masline extravirgin. Iar de la 6 luni (10 martie) bagam dovlecelu si apoi zeama de carnita si carnita.


SI AM DE GAND SA LE INTRODUC GRADUAL SI LEGUMELE, nu ma graabesc ca are timp sa pape toata viata si nu vreau sa risc cu stomacelul.

Dupa ce suplinim si masa de pranz, trecem la cea de la ora 4.

Seara in laptic ii mai pun 2 linguri de cereale cu orez ca sa-l tina pe noapte satul.

Sa stiti ca schema am facut-o eu din cate am citit despre diversificare. Nu m-a incantat nici o schema predefinita gasita, asa ca am ales un mixaj cum m-a batut capu

ce am acris cu albastru am completat acuma fata de cap 82.

Bafta la diversificare!


Raluca mamica lui Alexandru 10.09.09

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Salutare!

Am inceput dimineata uitandu-ma la pozele cu Joshua - un frumos. Mi-a inseninat ziua. E dulce rau.

La multe lunite sarbatoritilor dragi de astazi.

Nela - ma bucur cand intru "in direct" cu tine. Uite, vroiam sa-ti spun ca te-am auzit ca amesteci banana cu lapte.

Eu, la inceput, cand Maia nu vroia deloc legume, le amestecam cu laptic + 1 lingurita cereale de-ale de la Milupa - dulci, care-i plac ei. Si papa bine in felul asta piureutul de legume. Azi 50g, maine 85g...si tot asa. M-am bucurat atat de mult.

Cand i-am relatat pediatrei, mi-a zis ca a inceput sa pape legumele pentru ca i se parea gustul cunoscut de lapte, dar ca ideea este sa inceapa sa cunoasca gusturi noi si sa pape fara adaos de lapte. Ideea e sa inceapa sa pape si altceva... intelegi? De cum mi-a zis doc chestia asta, nu i-am mai pus laptic in legume si nu a fost foarte incantata, dar usosr-usor a inceput sa pape. Eu incerc sa limitez si cerealele, dar stii cum e..., zici ca decat sa nu pape nimic..., mai bine-i dau cereale daca-i plac si le papa.

I-am dat si eu ieri Maiei banana si i-a placut mult de tot. Cred ca o si tolereaza, pana acum nu am vazut nicio reactie...
Doc mi-a zis ca o pot amesteca cu 2 lingurite de cereale.

Dana15 - stiu de cosmeticele Topfer, dar nu am folosit pana acum. O sa comand ceva pt ca vreau sa le incerc. Maia are pielea foarte uscata pe obrajori si nu reusesc sa o echilibrez cu Mustela.

Sunt 2 game: cu galbenele si extract de tarate. Sunt cu ingrediente naturale in proportie de 95% si sunt indicate char si pentru iritatii / urticarii / dermatite / eczeme / ihtioza ..etc.
Ii stiu pe cei care le importa si cred ca o sa le incerc. Am o oarecare incredere sporita in produsele facute pentru vest, nu special pentru RO. Astea sunt facute de nemti pentru ei acolo la mama lor, ca si laptele lor si cerealele.

Andra - te felecit pentru reusite si succes in tot ce ti-ai propus sa faci. Mi-a placut mult mesajul tau.

Fragutza - ma intrebai daca-i dau Maiei papica la mesele normale de lapte sau intre mese. Eu ii dau la mesele normale. Intre mese ea nici nu vrea sa vada biberonul / lingurita. Mai incerc intre mese sa-i dau cu lingurita suc de mar / apa...nici nu deschide gura, iar daca ma vede cu biberonul incepe sa planga. Ea singura si-a facut programul asta de 4 mese, eu nu am facut altceva decat m-am "tinut dupa ea". Pur si simplu refuza orice intre mese, ba se si enerveaza daca insist.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Buna dimi fetele,

Am scris un mesaj de dimi si acum nu il gasesc la voi. Oare unde l-am scris? OOOpppssss

Nu conteaza reiau acum.

In primul rand multumim tutror pt cuvintele frumoase. Va iubim si vom fi mereu alaturi de voi.

Selen, Ioana as vrea ca macar eu sa ajung pe la coafor el....mai are de asteptat. Multumim.
Ralu, costumas cu ren avem si noi la fel. Eu sunt curioasa chestia aia galbena e olita? Multumim.
Cristina_ana, Mada, Ele, Doris, Biaz, Kinga, multumim tare si
Lali mete stii e o problema si parul mult. El se scarpina mereu pe frunte si isi mai face cate o zgarietura. Multumim. De-abia astept sa vii in Buc sa ne vedem. Eu ma inscriu la intalneala.
Anomis multumim si te asteptam cu drag pe la noi.
Ioana sunteti tare frumosi toti.
Hepilica m-ai facut sa fiu tare mandra de mine ca am un asa copil. Ma bucur ca Maia a papat banana.
Ioana ce peripetii pe capul vostru.
Uka mi-ai facut ziua frumoasa. Draguta peruca asa-i?
Iulika multumim. Eu la inceput am zis ca seamana cu sotul, acum parca incepe sa mai ia cate ceva si de la mine. Sper.
Dana ai fost super tare. Si eu zic mereu ca plansul e proportional cu frumusetea lui.(doar trebuie sa-l laud si eu cumva). Imi pare tare rau ca plange cea mica. Eu zic ca nu e de la lipsa de lapte stai linistita. Eu nu folosesc topfer.
Alex tare imi pare rau pt pitica. As fi vrut sa nu treceti prin asa ceva. Va imbratisez si sper sa isi revina.
Ioana eu ii dau nan1. Nu a facut figuri la el. Sper sa mearga si la voi ok.
Emy ai o minune tu acolo. Ma bucur ca ai reusit sa ne mai scrii. Sa stii ca m-am bucurat tare ca mi-ai raspuns.
Moni_iulia te prindem noi cumva sa nu cazi pe spate.

Vik, ce bine ca are macar momente cand tace si il pot poza in voie. Te .
Moni_iulia bafta la dr. Sa veniti cu vesti bune.
Lali la multi ani surioarei.
La multi ani MILLYY, ALESSIA, ALEXIA, ROSE MARIA, ILINCA ANA-MARIA, DANY, EMANUEL, ANDREI ALEXANDRU si ERIC MIHAI.
Mihaela multumim pt capitol si pt aprecieri. Josh e un frumusel talentat.
Ralu intre timp am aflat ce e #8222;chestia aia galbena#8221;. Super misto.
Deci de la Moni_iulia era castravetele. Cine e cu mamaliga ziceti repede?
Uka nu m-as putea supara pt asa ceva atat de amuzant.
Alex multa bafta si voua la dr.
Anomis spor la cumparaturi.
Nela ma bucur ca Ana papa tot ce ii dai. Mama mia o banana... pai daca tot era Ana banana.
Xggg, Monica buna dimi.
Techila pai cred si eu ca esti obo cu trei baieti acasa si cateva patrupede. Spor la treaba sa termini repede ca sa te relaxezi apoi aici pe forum.
Raluk, ma bucur ca ai mai bagat capul pe aici. Sper ca Alexutul si-a mai revenit. Rareselul parca de la vaccin e un pic mai linistit. Sper sa nu cobesc si sa nu fie de la usoara temperatura pe care am impresia ca o are.

Gata pt moment. La urmatoarea repriza ma uit la poze ca toate sunt deschise la mine pe calculator numai sa imi fac timp.

O zi buna tuturor.

PS. Sper sa nu fi uitat pe nimeni.


Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) ALBUM RARES ANDREI BEBE
povestea nasterii puiului de om Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Hepilica, imi place cand povestesti de ce iti recomnanda pediatra, ti-am zis ca mi se par de bun simt sfaturile ei. Acuma, sa-ti zic pe-a dreapta, eu nu as fi dorit sa ii pun laptic in banana, insa am pus o lingura de cereale cu varf, se facuse asa, o chestiune mult prea groasa si trebuia diluata cu ceva. Lapticul dulcic a fost la indemana.
Cu legumele, eu nu din cauza gustului nu am inceput cu ele, ci pentru ca marea majoritate se recomanda fierte, iar eu am un pitic cum ca prin fierbere se cam duc multe din vitaminele alea bune. Banana am ales-o iarasi nu pentru gust, ci pentru continutul ridicat de calorii (cel mai mare dintre fructe; next on line e avocado).

Eu o iau super super lent, o sa mai stam o saptamana pana mai introducem si altceva in meniu. Cerealele le pastrez ca adaos la mese pentru aportul de fier si pentru aportul caloric.

Te pup. Ce mai face Maia?

Ralu, bine ca ai mai dat o data schema, o salvez de-acuma.
Nu cred ca o sa ii dau totusi citrice, inca. Le las ultimele din lista de fructe.


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Citat:


Toata lumea ma intreaba de ce am cumparat olEu ce sa fac daca scaunelul arata ca o olita


e BUMBO.

se gaseste acilea http:/ /www.amazon .co.uk/gp/product/ B000GX31F2/ref=s9_simh_gw_p75_i1?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=0MP7A7KKCGKH440QFPE3&pf_rd_t=101&pf_rd_p=467198433&pf_rd_i=468294


ce adormita sunt....unde scrisesem


Ti-ai dat comanda tu de pe amazon?? Merge? Livreaza la noi? Cat au fost taxele de transport? Vreau si eu bumbo pt bebe, si il gasisem la noi cu 170 de ron...ma gandeam poate ajunge mai ieftin direct de acolo...

--------------------------------------------
Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii


Buna! Si eu vreau, unde ai gasit in ro? imi dai si mie linkul pls?

Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput