Dovlecei de sept-oct 2009 *90* 7 luni!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

doris m-am uitat si eu pe poze si copilasii tai sunt foarte frumosi. Cea mica e o finuta draguta si razacioasa.

iuliapapusa imi imaginez ca intri de pe la vecini, de pe la cunostinte...inseamna ca suntem chiar irezistibile. Oricum si semnatura ta ma face sa visez la viitorul Craciun...ca de Iepuras nu cred sa primesc mult visatul laptop

alex draga mea, eu stiam ca esti fata faina dar acum mi s-a mai confirmat odata (mi-a soptit o pasarica); fii atenta mintea mea de inginera cum a procedat: ii dau lu' Davidelu fructele cate 2 in combinatii: una care constipa cu una care nu constipa si nu am avut pana acum nicio problema. Nu te crampona de banana ca este delicioasa pentru copilasi,incearc-o si daca nu iese Zana afara ii bagi in ea putina para sau putina piersica.
Sa-mi spui daca i-a placut
Zici ca s-a deochiat fata...hmmm...si mai e si botezata, eu ce sa mai zic de putza al meu ...ca acum il scot afara numai cu caciula aia rosie care ati vazut-o in poze ca sa alung spiritele....(cu toate ca daca stau bine sa ma gandesc...sunt eu suficient de zgripturoaica sa le alung)

Doris eu zic ca e putin cam devremept ficatel...cat de natural ar fi ....Incearca mai bine sa faci anumite combinatii de legume pana sa treci la carnita.
E parerea mea.....

A se observa ca azi sunt sfatoasa din cale-afara.....tineti-va bine

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan


Mai sa stiti ca-s numai ochi si urechi cu diversificarea-Hepilica,Nela,multam mult de info !


adica eu ce am ? nu-s buna la diversificare ? iti bag acum niste scheme si niste combinatii de fructe de sta matza-n coada

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Miha multumesc mult! perseveram si noi cu lapticul, nu ne lasam! astazi parca a papat mai bine si nu a mai fost nevoie sa-i dau eu "para malaiatza.." (adica sa ma maulg si ea sa linga lapticul ce curge..ce figura-i puiutza asta a mea!)

Clau foarte frumos ai spus! nici nu ma mir de ce alessia este atat de buna si cuminte;

Gianina mami, pana nu demult nici Ana mea nu facea vreo bravura..statea pe spate si se juca cu jucarelele de la salteluta sau cele agatate de patut..acum se intoarce intr-o veselie de pe spate pe burtica (inclusiv, noaptea, dupa alaptatul de la ora 2-3 are un chef nebun sa mai "exerseze")..invers, inca nu!
-am pus-o cat mai des pe burtica! nu mult, dar des..initial o tineam pana numaram la 30..apoi am tot lungit perioada; nu ii placea si icnea acolo sub greutatea caputului..acum sa o vezi cum isi roteste caputul! ca un girofar si scaneaza tot!
-am inceput sa-i fac masaj mai serios..la gatut, stand pe burtica; la muschiuletii de sub fundic..asa, o framnatare finuta;
-cand sta pe spate, facem exercitii cu manutele si picioarele..le intindem/le indoim;
-cand sta pe spate, ii dau doua degetele de-ale mele si incet incet, ne ridicam in fundic..vai de urechile noastre cand vreau sa o pun jos;
-in incercarea mea de a stimula sa se intoarca pe burtica..am pus-o pe-o parte si ii asezam o jucarie in fatza

acum ne intoarcem cu usurinta pe burtica, dar ii mai ramane cate o manutza pe sub ea..pe care i-o scoate mami care apoi, bate din palme ca nebuna si striga "bravoo! bravoo"..si sa vezi zambete!

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui vik-cj

fetele!

Gata cu munca "intelectuala" pe saptamina asta...asa ca ma pot apuca de chestii "placute": ....


bine ca nu ai spus mai prostesti ...ca asa era firesc....
(glumesc)
Ce face papusa ?

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

ioi ce maramuresanca mandra am vazut!
parca te am in fata ochilor cu grupul de francezi, ingramadindu-se sa faca poza cu tine



Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui kemsy

Am si eu un pitic: Loris inca nu se intoarce, nici de pe burta pe spate, nici invers...decat ajutat de mine. De fapt s-a intors o data. Nu ma stresez f tare, ca stiu ca are ritmul lui, DAAAR, as vrea sa stiu cum ii stimulati voi pe bbei, fizic? Ca eu il tin pe Loris predominant intins, uneori il mai pun pe burta ( rar), il mai tin in fundulet in brate...si cam atat.

Ce "activitati fizice" mai faceti cu copilasii?


Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris




lasa-l pe jos pe o patura si pune-i multe jucarele de jur imprejur fara sa poata ajunge la ele daca intinde mana. In special jucarii care canta sau lumineaza. Se va chinui si el sa ajunga la ele cumva...
Va pup cu mare drag.
(sa stii ca eu inca mai astept poze cu tine la volan)

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan


Mai sa stiti ca-s numai ochi si urechi cu diversificarea-Hepilica,Nela,multam mult de info !


adica eu ce am ? nu-s buna la diversificare ? iti bag acum niste scheme si niste combinatii de fructe de sta matza-n coada

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


ia, sharuieste mami! [emoticon cu ochii cat cepele si cu pixu'n mana]

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

No buuuunnnn... eu intrasem sa ma plang ca de 3 zile pe langa ca ne tine o ora chinul la fiecare masa, apoi urmeaza doua ore fix de plangoceli din alea de oboseala (deci nu chiar plans ca inainte), apoi reusesc sa-l adorm vreo 20 de minute, si apoi iar papi. Sunt extenuata. In ora de papi e la mine in brate si ba se coboara la tzitzi, ba urla sa-l ridic, daca ma asez undeva e circ mare. In orele de incercare de adormire e ba la mine in brate, ba in carucior si eu impingand de numa, ba in leagan. Deci fizic is la pamant. Azi-noapte la 12 jumate am reusit sa-l adorm si m-am aruncat pe o portie mare de covrigei-saratele, nu stiu ce m-a apucat, ca nu-mi plac de obicei, dar era cea mai buna sursa de energie cea mai aproape. Ca sa nu spun ca nu slabesc, chiar si cu regimul asta militaresc. Pentru prima data in viata cand fac ceva "sport", nu pot renunta cand vreau eu , nu-i pot spune lui Alex "no, nu mai am chef sa te plimb in brate" , deci asta ma dispera, ca si daca sunt extenuata, ma duce el pana la capatul puterilor.

No, da mi-am revenit psihic foarte foarte bine citind postarile lui Luci (chiar nu vrei sa ne spui ce s-a intamplat de ai avut zilele alea cand nu puteai manca? oricum, jos palaria ca nu te plangi asa ca mine ), si atmosfera frumoasa din casa Danei, cu exercitiile si incurajarile de pe margine si postarile superbe ale Clauciei, care imi dau o stare de liniste si imi vine sa le salvez undeva sa citesc ca dintr-o carte de crestere a copiilor

Va pup, fete dragi!

A, si la multe lunite si la multi ani. Andrei si celorlalti sarbatoriti!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Fragutza - unde esti mami?...ca eu nu pot sta fara tine .


h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.




Acum 10 minute am intrat in casa.

Azi am fost gospodina din tara gospodinelor! Am gatit, am facut si prajitura..nu cozonac, am spalat si-am iesit si afara cu copilu'...sunt ostenita rau!

Am citit asa pe franturi..Alex, Moni, tin pumnii sa veniti cu vesti bune!

Dana, cum mai papa Ana?

Lali,la multi ani pt sora ta!

Hepilica, eu am dat hainutele mici ale Nataliei la o familie. De fapt, o colega de-a lui Mihai a fost intermediarul! Am strans mai multe haine, de la noi, de la prieteni si le-am dat.

[redNela[/red], si mie imi plac tenisii aia! Chiar ii povesteam azi la sotz si imi zice, vezi sa nu le arati poze din ultimii 4 ani ca tot cu aceeasi tenisi esti in picioare

Va pupa fata!

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Citat:
citat din mesajul lui kemsy

Am si eu un pitic: Loris inca nu se intoarce, nici de pe burta pe spate, nici invers...decat ajutat de mine. De fapt s-a intors o data. Nu ma stresez f tare, ca stiu ca are ritmul lui, DAAAR, as vrea sa stiu cum ii stimulati voi pe bbei, fizic? Ca eu il tin pe Loris predominant intins, uneori il mai pun pe burta ( rar), il mai tin in fundulet in brate...si cam atat.

Ce "activitati fizice" mai faceti cu copilasii?


Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris




lasa-l pe jos pe o patura si pune-i multe jucarele de jur imprejur fara sa poata ajunge la ele daca intinde mana. In special jucarii care canta sau lumineaza. Se va chinui si el sa ajunga la ele cumva...
Va pup cu mare drag.
(sa stii ca eu inca mai astept poze cu tine la volan)

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


Dna profesoara Luci, aveti mare, mare dreptate! Eu abia dupa ce l-am vazut pe Davidelu inotand pe uscat si dupa ce ne-ai zis tu ca merge mai bine pe suprafata mai tare, l-am pus pe Alex pe jos. A doua oara cand l-am pus pe jos, a si facut intoarcerea de pe burta de spate!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput