Copii din 1995-1998(36)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Buna!
Vad ca e mai liniste pe-aici. Stiu ca prin Romania e tot iarna, zapada si frig. Babe serioase anul asta.
La noi se simte deja toamna, a fost rece si ploios. Ba mint, sambata a fost de-a dreptul ghetos, ca a venit o furtuna ireala, cu grindina cat pumnul/mingea de tenis/10cm in diametru. Noi am avut noroc, n-am fost in calea prapadului. In timpul furtunii am fost la o aniversare la o piscina acoperita, iar cand am ajuns acasa erau doar semne de ploaie mai zdravana, nimic deosebit, exceptand poate frunzele si smochinele facute terci pe trotuar langa driveway. Dar ne-au povestit altii care s-au trezit cu geamuri sparte, tigla pe casa sparta, gheata intrata in casa, copaci rupti, masini cu geamuri sparte si tablaria ondulata bine... Si iar a fost piscina in city, macar a doua oara pe anul asta.
Urmarea furtunii, temperatura a urcat pana in jur de 20 de grade maxim. Si cum ziua e vizibil mai scurta, deja intram in starea lenevoasa de iarna. Dar se anunta vreme calda, inspre 29 de grade, incepand duminica, aproape toata saptamana urmatoare.

In rest, mai nimic de povestit. Daniel cu lectiile, mai ales la matematica "grea" - algebra de-a 8-a/a 9-a in Romania. Azi spunea ca le-a predat ceva nou si pe el l-a pierdut pe la jumatea explicatiilor. Noroc de manual si de parinti.
Cu work experience, ar vrea la un observator astronomic, dar nu e nici unul serios in statul nostru. Ca urmare, toate hartiile necesare iau ceva mai mult timp pentru completat si nu poate face in ultima saptamana din trimestrul asta. Acum vrea sa faca undeva, oriunde, in IT in saptamana respectiva, si eventual intr-o vacanta la observator. Sa vedem ce-o iesi. O sa fim mai bine pregatiti la Mihai.

Eu sunt in extaz ca am scapat de sefie, m-am intors la munca cu familiile, si m-am apucat de studiu. Citesc intr-una, dar tre' sa ma apuc si de scris un "reflectiv journal", apoi am de facut o sedinta de terapie pe care s-o filmez si s-o comentez, iar la final de semestru pe baza jurnalului o sa am de scris un eseu in care sa-mi analizez evolutia ca terapeut. Asa ca timpul meu... tot nu e de gasit. Asta e, nu-mi pare rau, caci imi place cursul, si chiar daca mi-e groaza de lucrarile pentru note, tot tre' sa le fac, si cat mai bine posibil. Cred ca mai greu va fi sa gasim voluntari dornici sa faca sedinta de terapie filmata. Ca sa nu mai spun ca ma simt eu aiurea sa stiu ca o fac filmata, si mi-e ca n-o sa fiu eu insami complet.

Cam asta despre noi. Nu stiu cand mai apuc sa intru, dar o sa incerc macar sa ma tin la curent cu noutatile.

Sa fiti sanatoase si voioase. Mult succes copiilor la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Ieri am scris si desi a durat sub 5'scrisul cu expediatul, mi-a aparut ca a expirat timpul si n-a vrut sa-mi posteze. Au facut ceva lucrari la forum si asta cred c-a fost.

Ii raspundeam lui Miha007 ca TB vine zilnic de la scoala singur si e ceva distanta. Doar cand e f urat afara ne repezim unul dintre noi sa-l ducem acasa. La fel in we cand nu putem noi se duce singur la cercul de mate sila cel de astronomie. Dar atunci il aducem noi....Are insa colegi si colege pe care ii ia zilnic cineva. Chestie de incredere, cred , de cum ii simt de copti , de pregatiti. eu sunt mai linistita cand il stiu singur decat atunci cand e cu altii[mai nastrusnici asa, ori cu idei crete]. Pana in prezent mi-a dovedit ca pot sa am incredere.


Da Anca, si pe mine m-a dat gata. Ne trebuie atat de putin ca sa ne simtim .Imi amintesc ca era la gradi cand mi-a zis intr-o zi educatoarea "tare norocoasa cine o sa fie sotie-sa".N-am intrebat-o , cine stie ce-o fi vazut ea.

Tot e ceva c-ai reusit sa negociezi cu ei restituirea sumei in caz de ...reorientare.

Vic, succes baietilor cu scoala si activitatile, si tie deasemenea.

Iar sunt atrofiata , ca s-a intors iarna peste primavara . Dar se pare ca de maine incepe sa se intremeze.

ici la toata loomea



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu nu am nimic special de relatat, decat sa va spun ca da, inca avem zapada...dar se topeste incetisor, de o saptamana e soare in fiecare zi si chiar daca temperatura inca nu a trecut de 2-3 grade, bate vanticel subtire de primavara, ea vine incet, ca la noi...pana in iunie are timp . Abia atunci putem spera la temperaturi de 18 grade. Duminica am fost pe insula insulei si am facut poze, intrati pe blog sa le vedeti...in rest...Fetele cu scoala, Diana mai da cate un test, mai invata, merge la antrenamente...Silvia cu ale ei si eu la fel.

mihaela eu nu cred ca are rost sa iti spun cat de libera o las pe Diana, ma gandesc ca ccc conditiile din Bucuresti nu sunt cele de aici, unde lumea alege sa se mute de pe continent ca sa isi poata creste copiii in liniste si siguranta.

pe toate, mai viu!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Salutare si de la noi.
Azi, baiatul e in parc de distractii. Binenteles ca azi de dimineata, nu am scapat fara o repriza de , ca el pleca in pantaloni scurti... Dupa ce i-am explicat ( ) ca nu sta in clasa toata ziua, si totusi e destul de frig afara, a trebuit sa-l amenint cu statul acasa, ca in pantaloni scurti nu-l lasam, ca doar nu a venit vara.
De luna viitoare incepem tratamentul ortho la Matei, faza finala... Alta bataie de cap, alte programari de facut maraton pe drumuri.

Vic vad ca la voi, nu e gluma cand da grindina (parca asa se zice). Spor la scoala, si e bine ca faci cu placere, ca atunci merge mai usor. Nu am inteles cum e cu practica - work experience - la voi. E obligatorie? Si din ce clasa se face? Mie trebuie sa-mi dai mai mura-n gura ca sant cam grea de cap si nu stiu sa citesc printre randuri.

Mara m-a pufnit rasul cand am citit ce a zis invatatoarea de TB, ca ieri am scris acelas lucru, si l-am sters. Pai este rar sa dai de un copil care sa stie el sa fie atent. Eu cat mi-as bate cu Elliot si cu Matei sa zica multumesc si sa fie recunoscatori pentru tot ce i-au de bun, nu prea am rezultate satisfacatoare. Asa ca TB al tau e un copil sensibil si atent si odata cu adolescenta si hormonii o sa devina si mai si...

Mihaela m-ai facut curioasa cu insula insulei, si o sa intru pe blog sa ma delectez.

maine e vineri, si topai de bucurie, ca deabea astept sa vina week-end-ul si sa fac smotru in casa, curatenie de primavara, o camera pe week-end, pana de Paste sper sa terminam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sanca, uite aici comparativ cum arata vara si iarna. insula e o insula a insulei si e cea pe care a locuit Ingmar Bergman si pe care a murit cu doua luni inainte sa ajungem noi aici. E inmormantat acolo, dar timp de doi ani nu s-a stiut unde e mormantul. Abia anul trecut parca l-au amenajat frumos si a aflat lumea unde e. E un loc super special, cateva filme bergmaniene au fost filmate pe ea.
Fårö


fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Miha, locul e superb, iar zapada viscolita, si neatinsa arata a frisca pe un tort.
Ce s-a inaltat Diana. E frumoasa, si pare asa matura si copilaroasa in acelas timp.
Imi pare bine ca te-au prins si pe tine intr-o poza, chiar imi era dor sa te vad.

(N-a ca s-a dus mesajul fara aprobarea mea, asa ca intru la editat.)

Elliot o sa fie foarte imbufnat ca o sa fie luat dupa excursie, impreuna cu o colega de clasa, ca noi vom fi in vizita la ea acasa, si nu are nici un rost sa mergem cu 2 masini sa luam copii de la scoala.

Noi am zis "pass" la liceul catolic, adica nu-l inscriem pe Elliot acolo. Reducerea de 25% e mai o nimica toata, si vad ca scolile private isi maresc pretul cam 10-12% pe an. Asta inseamna ca atunci cand o sa vina vremea lui Matei sa mearga la liceu v-a fii 40-50% mai mult, iar pana cand termina el, aproape se dubleaza pretul actual. In 8 ani de zile, mie nu-mi garanteaza nimeni ca-mi dublez salariul. Asa ca dupa zile de gandire si de dezbateri am decis sa nu intram in hora cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Azi deja 5C, maine se anunta 9C, parca mai incep sa-mi revin.

Ei, lasa Anca, ca nu-i tot timpul asa...Numa' acu vreun an venea cu cate-un bulgare in casa si harsht cum deschideam usa... ma pomeneneam cu el ...intre ochi. Si atunci il intrebam el de fapt de ce imi aduce bulgarele ala ? Sa ne distram ori ....? Nu-i convenea...si zicea,....bine..., da si tu....I-am zis ca eu nu dau, ca nu simt nici o placere din durerea lui...
Acum nu-l vreau nici un sensibil in societatea astea bizonizata, dar macar cu cei testati poate sa le intoarca ...sentimentele.
Si eu eram gata, gata sa sterg partea cu educatoarea

Intre ce mai aveti de ales acum? La scoli ma refer.

La noi legea invatamantului iar e in chinurile facerii.Cica sa degreveze curicula, pe care tot ei au grevat-o, sa micsoreze nr de materii care-ntra 6-a sunt 15,...si multe alte lucruri minunate... pe hartie, ca in realitate se aplica in bunul nostru spirit "las ca merge si-asa". Om trai si om vedea.

Miha, frumos si alb totul . Pe mine vreo 2 poze m-au trimis cu gandul la o imensa bezea. Numai ca zilele astea ,mi-a cam ajuns de alb, vreau verde crud si multe , multe culori

Pana pe 26 TB are de citit "Dead Poets Society" s-o discute la clasa. La ora de romana. La biblioteca singurul exemplar existent are termen de returnare 31.

We fain sa aveti



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Happy Monday!!!

La noi s-a schimbat ora, asa ca, mai e zi si dupa ce ajung acasa de la servici. Anul asta nu m-a aftectat asa de rau schimbarea cu ora, de obicei, lunea eram muci de oboseala - ce termen am... ehhh...

Cam liniste si pace pe aici.

Mara m-a pufnit rasul cand am citit de TB al tau cu bulgarele dat de buna ziua... Pus pe sotii, hai ca are imaginatie buna, ii merge mintea la trasnai.
Pai tu mai ai vreo 2 ani de stat si analizat si ales licee.
Pai la noi au mai ramas 3 scoli. Cele 2 charter, care sant de stat, dar nu cu programa de invatamant de stat si liceul "zoologic" din cartier. Are programare pe 7 aprilie sa dea teste de engl / mate pentru AP (advance placement) - clasele avansate, singurele in care se face carte. Dar eu sper ca pana atunci sa aflu de la cele 2 scoli charter si sa luam o decizie.
In week-end am tras la buruieni din curte, de am facut basici in palma. Dupa ce am umplut 4 lazi de gunoi cu ele, a trebuit sa ma opresc ca nu mai aveam unde sa le pun. Baietii au disparut cu stil si tact de la munca...

sper sa va reveniti, si sa veniti .....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

No , va salut si io...avem C.I. si suntem in regula...ceea ce va dorim si voua...Va tzuc si sa aveti saptamana excelenta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Noi noutati nu prea avem, scoala curge,... ce ma bucur ca parca isi termina temele mult mai repede decat o facea inainte. Cred ca e o combinatie de mai multe chestii. Oricum, e de bine, cred

Si la noi urmeaza sa se schimbe ora...
Florile le tot bibilesc si eu de cand a dat caldura si asa imi sunt de dragi cand infloresc. Bine, buruieni nu am, da' nici curte.Anul asta am luat seminte de ierburi aromatice[cimbru, oregano, salvie,...].Vedem ce iese...

M-ai distrat de numa cu liceul zoologic.
Asa-i, mai avem ceva pana alegem dar la ritmul in care se schimba la noi lucrurile si la brambureala care estetre sa fii mereu pe faza...

We asta am mai innoit garderoba, in special a juniorului. Am trecut si-o indigestie ...pe vineri asa, si pt ca tot trebuia sa stea mai mult pe ceai si ..., tot visa la tot felul...Asa ca in we am prestat tot ce visa...De la paine de casa ...pana la snitzele crocante[trecute prin fulgi de ovaz].

Felicitari, Ana, pentru bolentin. Sunteti baieti mari acum






"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput