Fulgusori de nov-dec 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

mai fetelor chiar nu se indura niciuna sa posteze poezia porcusorilor (degetelelor)? va roooog !



ps: mai sunt fete care asteapta...facem o cheta daca vreti, numai invatati-ne si pe noi cum e treaba cu porcusorii aia

_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Am intrat si eu putin ca acus plecam la plimbare asteptam sa isi faca soarele curaj...
Interesant subiect...Diversivicarea...dar mi se pare si dificil. oricum noi mai avem mult pana atunci.
Va pupik si sa aveti o zi catmai buna.

PS Ionela imi pare rau ca ai primit o veste asa naspa... sper sa se gaseasca solutii.

Mami fericita de strumfita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Sa va zic faza: i-am zis sotului ca i-am descarcat lui fii-sa povesti de pe net. La care el mi-a spus ca sunt pt fii-su. Apoi a adaugat vazand ca au am continuat sa sustin ca sunt pt fii-sa: ”ei sa fie orice numa' putzulica sa aiba”.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lidia74

Sa va zic faza: i-am zis sotului ca i-am descarcat lui fii-sa povesti de pe net. La care el mi-a spus ca sunt pt fii-su. Apoi a adaugat vazand ca au am continuat sa sustin ca sunt pt fii-sa: ”ei sa fie orice numa' putzulica sa aiba”.

Lidia





zise el facand un compromis ...a fost tare de tot


_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Salutari din Colentinaaaa!

special pt Ancutza, dar si pt restul mamicilor, sau mamici in devenire (lidia, tare sotul tau, la fel a zis si al meu, bine ca nu mai merge aia: orice, armata sa faca )

Degetul mare, pleaca la plimbare
Aratatorul, duce bastonul
Mijlociul, duce pardesiul
Inelarul, duce geamantanul
Iar degetul mic, pentru ca e mic, duce un covrig.


eu varianta asta o cunosc

ionela, imi pare rau de asa vesti, sanatate va doresc tuturor . multu pentru articol despre diversificare


Diana, Lavi, multu si voua, am copiat totul in word, sa nu le mai caut

Dankutza, sa-ti fie de bine noul look, sanatate multa si voua si bafta luni

sper sa mai revin....afara ploua nu putem iesi...deci tb sa facem divertismet

va

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

am gasit o alta poezie cu degetele:

Sfatul degetelor
poezie [ ]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Elena Farago [Elena_Farago ]

2005-05-01 | | Înscris în bibliotec#259; de Luiza Oana Grosu


Spune degetul cel mare
C#259;tre-ar#259;t#259;tor,
Spune degetul cel mare
- N-am f#259;râm#259; de mâncare,
Frate-ar#259;t#259;tor!

Spune, c#259;tre mijlociul,
Cel ar#259;t#259;tor,
Spune-ar#259;t#259;torul: - Frate,
Nu mai sunt deloc bucate,
#350;i de foame mor!

Se apleac#259; mijlociul
C#259;tre inelar,
#350;i îi spune-atâta numai:
- Ce e de f#259;cut acuma,
Frate inelar?

Lene#351; cat#259; inelarul
C#259;tre ei, #351;i-apoi,
Cam în sil#259;, le r#259;spunde:
- Ce s#259; faci când nu-i de unde?
Vom r#259;bda #351;i noi!...

Prinde atunci cel mic s#259; strige
Mai iste#355; ca ei:
- Ce tot plângem #351;i ne frângem?
Hai la munc#259; s#259; ne strângem
To#355;i uni#355;i, c#259; nu r#259;mâne
Niciodat#259; f#259;r#259; pâine
Cel ce vrea s#259; #351;i-o câ#351;tige,
Fr#259;#355;iorii mei!...


EDIT: sorry, nu am timp de editat diacriticile



Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Poezia www.poezie.ro/index.php/poetry/119201/Sfatul_degetelor" target="_blank">sfatul degetelor


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Lylyana multumesc, am notat si imediat punem in practica
ionela multumesc si tie
fete saritoare!

_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Buna ziua doamnele mele,
incep ziua cu un ic special pt Ionela care e tare draguta si ne propune teme de discutie ca sa ne scoata din amorteala si are si probleme in familie. pt varul tau si familia lui
pt Diana,mi se pare tare interesant articolul cu autodiversificarea, desi cred ca mi-ar sari toata lumea in cap daca m-as apuca sa fac asa.
Noua ne-a sugerat pediatra sa incepem la 5 luni cu cereale fara gluten, din cauza refluxului. Ne-a facut si o schema de introducere, ceva de genul masa de la 9 dimineata lapte praf anti-reflux +cereale, la 13 doar san, la 17 san, la 20 san, la 23 iar lapte+cereale. Treptat, in mesele de la 13 si 17 care sint doar de sin, sa incep sa introduc mar, para, morcov, banana si mai tirziu piure de legume.
Nu stiu exact cum o sa fac, ca s-a mai schimbat situatia intre timp, nu-i mai dau LP deloc asa ca am aceeasi dilema ca si voi legat de introducerea cerealelor ca nici eu nu prea sint prietena cu pompa, adica nu e ea cu mine ca mai mult de 30 ml nu scot.
Simina si RamonaC voi sinteti pionierele noastre in ale divesificarii,deci va asteptam cu impresii
Sa dau si niste raspunsuri...

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Dragele mele, as fi vrut sa stau cu voi la povesti in seara asta, insa Vlad a avut alte planuri. Dupa ce tati l-a certat ca a mers la intalnire cu printesa de Lili cu mana in gura la propriu, Vlad a promis ca dupa ce mai intra cateva alocatii pe card o invita in mall la cico .

Ei, stai linistita ca fi-mea nu e dintr-alea materialiste, accepta cico si la cofetaria din cartier, compania conteaza
Citat:
citat din mesajul lui gabitza35
Acum am si eu o intrebbare : mai e si la 3 luni puseu de crestere(asociat cu somnolenta de acum 2 zile )sau o fi fost o toana mancatul asta ?

Eu cred ca e la 3 luni jumate, ca fi-mea s-a sculat azi-noapte numai la 2 ore, sint moarta de somn.
Andre vrea si fata un espresso tare pe malul marii ca sa-mi revin Mai povesteste-ne de voi. A, poti sa-mi spui si mie cum se cheama cartea cu retete de la dovlecei? Ca am primit si eu cadou ceva, si poate am noroc sa fie tot aia
Dankutza sa-ti fie de bine noua tunsoare si succes cu intoarcerea la serviciu.
Coque tu ai pus baterii in maimuta satanista de la paturica de activitati? Ai vazut cum poa sa faca? Nici Mariuca nu e interesata de cucu-bau dar mai insist, o sa incerc si cu oglinda poate i se pare mai misto
Vad ca vremea nu prea tine cu noi sa mergem in Herastrau, eu inca ma intreb daca sa ies macar in fata blocului, ca pare cam ploios. Ne-ar trebui o Romica Jurca printre mamicile de usori
Printesa mica, dupa ce m-a supt pina la maduva azi-noapte, acum se odihneste uite asa
Lumi, Ramonik, Shtephy de ce nu raspundeti la apelul de ieri? default si pt voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ancutza_Bro

mai fetelor chiar nu se indura niciuna sa posteze poezia porcusorilor (degetelelor)? va roooog !



ps: mai sunt fete care asteapta...facem o cheta daca vreti, numai invatati-ne si pe noi cum e treaba cu porcusorii aia


Si eu stau la coada pt poezie, de ieri am lasat sacosa la rind!!! Vad ca ne-a dat Lylyana o varianta, o asteptam si pe cea cu porcusorii, care apare in filme - this little piggy went to market ... si ai departe nu mai stiu Laura Garner (si poate ne si spui cum mai sinteti)

Mergi la inceput