LMA!!!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**164**

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Ca tot ati adus vb de impozite si taxe. Eu aveam pana anul trecut domiciliul in sectorul 4, Buc. In perioada aceea am inmatriculat o masina. Intre timp mi-am schimbat adresa d in buletin. Amenzile si impozitele venea la mama (sectorul 4).

Anul trecut nu am platit impozitul pt masina. Adica in 2009, impozit pe 2009 si mai aveam si o amenda de circulatie neachitata. Asa ca inainte de sarbatori ma suna de RBS Bank unde am un credit ca am poprire pe cont de la Administratia Financiara in val de...nu mai stiu cati ron reprezentand amenda si impozit pe 2009 (deci in 2009). Apoi ma suna de la Alpha Bank, unde am credit ipotecar, sa imi spuna acelasi lucru.

Ma suna si de la Transilvania, unde am cardul de salariu- aceeasi poveste.

Stiti care e faza? Ca e ordonanta data si bancile sunt obligate prin lege sa faca plata. Dupa ce se face plata intra banii la Administratie in cont si trebuie sa trimita depoprirea. Cand au trimis ei depoprirea? Dupa 2 luni.

Asadar, plata a fost efectuata din Alpha Bank, RBS nu a primit depoprire, iar TRansilvania a fost draguta si nu mi-a debitat contul pentru ca am trimis dovada platii de la Alpha.

RBS insa mi-a debitat contul si uite asa am platit de 2 ori. Administratia da banii inapoi dar dupa 132678514721 de cereri. Asa ca am renuntat si banii dati constituie impozit in avans.

Acum locuiesc in sectorul 1 si ne-a venit de la Primarie o scrisorica cu impozite de plata- pe numele lui Robert.Impozit pe masini/cladiri+amenzi de 1700 Ron. Culmea e ca si el avea domiciliul in alta parte si masina e inmatriculata pe domiciliul de acolo. Ma intreb, ur,atorul pas o fi sa ii puna si lui poprire pe conturi? Ca daca da, am belit-o.

Asa ca fete, daca aveti impozite restante faceti bine si platiti-le ca cine stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Aoleu, Bianca, nici nu pot sa urmaresc ce ai scris; eu cand vad de banci/conturi etc.parca mi se pune o pojghitza pe creier si nu inteleg nimic Zici ca-s batuta-n cap, niciodata n-am inteles nimic din dobanzi, credite blabla, in general nu inteleg nimic din ce contine cifre
Petrean, se intra pe site-ul primariei (nu stiu daca ma lasa sa pun link) si intri apoi pe impozite si taxe. Se pot plati online si impozite si amenzi si inca ceva, nu mai stiu ce:))). Eu am aflat primind un mail de la ING.
Vezi aici: https://epay.baiamarecity.ro/
Intrand la impozite si taxe si bagand CNP vezi cat ai de plata.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/slideshow/576498695jtGHsV?mediaPosition=1" target="_blank">9luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

yeah..mersi ILinca..am 17 ron:))))



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Vizitati magazinul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Motive pentru care ii suntem datori mamei

1. Mama m-a invatat SA APRECIEZ O TREABA BINE FACUTA
"Daca vreti sa va omorati intre voi, mergeti afara. De-abia am terminat de facut curat"

2. Mama m-a invatat ce e RELIGIA
"Roaga-te sa iasa pata aia din covor"

3. Mama m-a invatat ce e LOGICA
"Pentru ca asa am zis eu,de-aia"

4. Mama m-a invatat MAI MULTA LOGICA
"Daca cazi de pe leagan si-ti rupi gatul, nu te mai iau cu mine in oras"

5. Mama m-a invatat ce e IRONIA
"Plangi in continuare, si o sa-ti dau eu motive pt. care sa plangi"

6. Mama m-a invatat ce e CONTORSIONISMUL
"Uita-te la murdaria de pe ceafa ta "

7. Mama m-a invatat ce e VREMEA
"Camera ta arata de parca a trecut o tornada prin ea"

8. Mama m-a invatat ce e IPOCRIZIA
"Daca ti-am zis o data, ti-am zis de un milion de ori: Nu exagera!"

9. Mama m-a invatat despre CICLICITATEA VIETII
"Eu te-am facut,eu te omor!"

10. Mama m-a invatat despre SCHIMBAREA COMPORTAMENTULUI
"Nu te mai comporta ca taica-tau"

11. Mama m-a invatat ce e INVIDIA
"In lume sunt milioane de copii mai putin norocosi care nu au parintii la fel de minunati cum ai tu"

12. Mama m-a invatat ce e ASTEPTAREA
"Asteapta numai pana ajungem acasa"

13. Mama m-a invatat ce inseamna A PRIMI
"O sa ti-o primesti cand ajungem acasa"

14. Mama m-a invatat ce e UMORUL
"Cand o sa-ti tai degetele de la picioare jucandu-te cu masina de tuns iarba, sa nu alergi plangand la mine"

15. Mama m-a invatat CUM SA DEVIN UN ADULT
"Daca nu mananci legume, nu o sa mai cresti niciod
M&A G: "Daca nu mananci legume, nu o sa mai cresti niciodata"

16. Mama m-a invatat ce e GENETICA
"Esti exact ca taica-tau"

17. Mama m-a invatat despre ARBORELE MEU GENEALOGIC
"Inchide usa dupa tine. Ti se pare ca te-ai nascut intr-un cort?"

18. Mama m-a invatat ce e INTELEPCIUNEA
"Cand o sa fii de varsta mea, o sa intelegi"

19. Si preferata mea, mama m-a invatat ce e JUSTITIA
"Intr-o buna zi, o sa ai si tu copii. Si sper ca o sa fie exact ca si tine



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Vizitati magazinul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Aris, ai mare dreptate. Uite de asta eu nu ma pot "exorciza" (bine spus, Ilinca) aici. Uite de asta atunci cand a murit Alma nu am vrut sa se scrie aici, uite de asta acum am nevoie ne...nu stiu, altceva. Un alt subiect? Un alt loc? Nu stiu. Probabil am luat de prea multe ori forumul prea in serios, mai mult decat un "small talk", si de aceea simt nevoie de o pauza.
Aris, degeaba am scris si voi scrie la infinit ca nu am nici un repros, daca tu asa ai inteles din cuvintele mele, asta e. Ok, "voi habar nu aveti prin ce am trecut", cum spui tu. Pai si nu e asa? Dar de ce ati avea habar? Ca poate vreodata m-am intrebat, da, si ce e cu asta? Ti-am adus vreun prejudiciu gandind ca nu stii tu, sau alta fata cum e? Aris, si chiar daca stiu, uite ca eu stiu cum e sa pierzi o sarcina, si stiu ca din pacate si multe fete de aici stiu...dar nu stiu ce ai simtit tu, la fel cum nu stii ce am simtit eu. Asta este, bine spui, fiecare are viata ei, trairie ei.
De exemplu fetele de la prematuri, cu prematuri mai mici ca mine, probabil stiu cum e sa fi mama de prematur, "au habar", dar tot nu inseamna ca eu stiu ce au trait ele, si ele stiu ce am trait eu. Si fetele de pe forum care sunt mame de ingeri stiu cum e sa-ti plangi copilul, si nu stiu cum au fost lacrimile mele, si nici eu nu stiu cum sunt lacrimile lor. Chiar nu poti stii ce e in sufletul cuiva nici daca esti langa el, cu el de mana. Tu ai stiu ce a fost in sufletul prietenei tale, mama de prematur?
Aris, orice ai spune tu sau alta fata, orice as spune eu, realitatea aceasta a fost si este. Am avut (si problema e ca inca am) frustrarile unui parinte de prematur, si unui parinte care nu a fost in stare sa-si salveze copilul de la moarte. Ok, ardeti-ma pe rug ca am avut astfel de frustrari. Condamnati-ma ca v-am invidiat ca ati nascut copii la termen cu greutate mare, si ca ati plecat cu ei acasa dupa 3 zile. Daca am fost proasta si am recunoscut, dupa un an de zile, uite ce s-a iscat. Dar cu toate astea crezi ca se va schimba ceva in sufletul meu? Faptul ca am recitit din urma subiectele de la odisee mi-a amintit de acea perioada, de acele frustrari, de aceea am scris acel mesaj. Am gresit. Am gresit scriindu-l. Dar asta nu schimba ceea ce am simtit.





Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Voi stiti de cate ori am plans vazand pozele cu gemenii Bogdanei? Ea stie. Bogdana, sper ca stii si cat ii iubesc! Chiar daca stii si cat te invidiez. Cand ma gandeam cum ar fi fost fetitele mele impreuna, si ca...niciodata in afara burticii nu au stat impreuna.
Bogdana, te-am ranit, jignit cu ceva ca am simtit asta pt tine? Iarta-ma!
Ma rog pt voi sa va faceti bine, pt ca nu, nu stiu prin ce treci, insa e nedrept pt copilasi sa sufere atat.



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

merci Ilinca. aici, la capitala, fiecare sector e cu ideiile proprii, ca sa nu ma exprim mai colorat.
la sectorul 6 se poate plati la centrele dedicate. la sectoarele 2 si 3 se poate plati la posta, pe baza hartiilor pe care le-am primit acasa.

acum m-am uitat pe site-ul primariei sectorului 6, si nu am gasit info despre darile mele. pt masina si loc de parcare am primit acasa hartie, pt apartament nu am primit. asa ca a trebuit sa fac plimbarea pana la ei. si am mers pe jos cu caruciorul, ca nu e foarte departe, si am facut si miscare.
m-au usurat de 400 ron, ca am platit totul odata, ca sa beneficiez de bonificatie.

zilele viitoare repet distractia la sectorul 2. aici tb sa merg la ghiseu, ca dupa 5 ani ar fi cazul sa-i anunt ca mi-am schimbat numele, iar sotul meu are o amenda pt masina, despre care nu stim nimic.
alti bani, alta distractie... vorba aceea "in viata se platesc domnia si prostia".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Bianca2503 eu zic sa mergeti la sectorul 1 si sa vedeti ce aveti in evidenta acolo.
iar daca v-au pus poprire odata, o vor face si a doua oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui m_monique

Bianca2503 eu zic sa mergeti la sectorul 1 si sa vedeti ce aveti in evidenta acolo.
iar daca v-au pus poprire odata, o vor face si a doua oara.

-------------------------------------------------------------------------
mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)



Mergem cu scandal.

Ideea e ca nu stie nimic de amenzi, stie de vreo 2. Dar nu fac in niciun caz 1700 ron. Trebuie sa mergeti sa le vedem in detaliu pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

hello....haideti k eu am dat capacul la o parte din butoiul cu melancolii,pentru a-i face o surpriza Pisikutzei( i-am dat postarea din momentul nasterii Pisicii mici)...dar voi ,mai fetelor ati cazut toate in el...si eu ,de altfel...dar gata,mie mi-a trecut,vad k si fetele m-au incurajat in acest sens...ce-a fost a fost,important este ce va fi...si sincer,e o vb: CA SA AI DE UNDE TE RIDICA,TREBUIE SA CAZI MAI INTAI!

mai avem 3 zile si facem un anisor...dar eu ii serbez ziua sambata,pe 27,caci vineri e zi de lucru,si ... oricum vineri...e zi de giugiuleala intre partenerii care s-au giugiulit si anul trecut(adica eu si gandacul meu)

intrebare: la PLUS sunt iaurturi alpa care nu au lapte praf,dar sunt cu arome (vanilie,cirese,maracuja,piersici),insa au zahar si colorant(beta caroten) si aroma.POT SA II DAU SI LUI MARIO? nu de alta ,dar sunt yummy amestecate cu cereale(fulgi de orez,ovaz)...iar cel simplu pe care i-l dau(OKE) e cam cah la gust amestect cu cereala...eu i-am mai pus putina miere si i-a mai schimbat gustul...dar lui i-am dat doar simplu...caci cereale cu lapte nu bea..k nu ii place laptele

si inca ceva,de cateva zile mario e constipat...ii pot da prune uscate?eventual sa le tai mici si sa ii pun in iaurtel...caci simple nu cred sa le manance

Mergi la inceput