Fulgusori Noiembrie-Decembrie 2009(27)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot
Lili- vazut poze. Si eu tot la Rodica Culcer m-am gandit:)).
Ce carte ai cumparat? Sau abia azi, doamne fereste, ii afli si titlul?


nu fi rea, ca am avut si vremuri mai bune - "Tigrul alb", a luat Man Booker Prize in 2008. Asta mi-a sarit in brate la Cora, ca la o librarie adevarata n-am apucat sa ajung
Deci soacra-mea nu e Rodica Culcer, si nici actrita nu-i. Cel putin, nu oficial

Doamnelor, va doresc o noapte linistita, ma duc sa ma parchez la depou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Am zis ca revin i iata-ma-s ,
am cam uitat ce am citit asa printre picaturi, asa ca ...scuze. Stiu ca Lalu e in impas cu tzitzi, sper sa scape de durere cat mai repede si ca Monica e si ea singurica, asa ca trimitem si la ea multi . Nimic din ce am putea sa-ti zicem noi nu o sa te consleze ca nu e sotl tau cu voi, dar poti sa te gandesti ca 2 luni nu e 8 luni ca la mine, asa ca be happy... Ca si Andre, imi zic si eu uneori ca se putea si mai rau si atunci parca parca nu mai sunt asa blue.
Acusica o intrebare. Care din bebii vostri au avut sau au candida pe limbuta? Mai exista si alta ciuperca pe limbuta, care are aceleasi semne ca si candida, adica albeata respectiva. Eu de sambata am obs la Dominic limba alba, ieri avea deja si buza de jos . Il curat cu degetul meu aratator imbracat in compresa sterila imbibata in glicerina boraxata, dar de cate ori trebuie sa fac asta pe zi?? Si mai ales cand, inainte sau dupa masa? Oare il doare/mananca/ustura limbuta ca parca iara face figuri la papa si ma gandesc ca poate din cauza asta? Offff.... tare rau imi pare ca verisoara i-a facut cadou candida asta (asa cred eu), dar in acelasi timp ma bucur ca nu a primit in dar si raceala de la ea.
V-am zapacit cu intrebarile mele... dar nush ce sa fac, ca is tare necajita si din cauza asta. Verisoara e de azi la spital in Tm cu taica-sau internata si is cu gandul si la ea saracuta...
Va pup si ma apuc sa mai gugalesc putin sa vad ce mai aflu de candida asta...

Ramona,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: DOMINIC ANDREI(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

hmmm...unde's bre cafelili si apita plata???
ati facut cu toatele noapte alba???

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

RamonaC, mie dr pediatra mi-a zis ca pt limbuta pt curatat e mai eficienta glicerina cu stamicina/nistatin, ca aia boraxata e fix apa de ploaie, mai ales pt candida..No, stiu ca fetili ziceau ca nu ar fi musai nevoie de antibioticu ala stamicin, sa mai asteptam pareri. Eu daca as fi sigura ca e candida as da cu glicerina cu stamicin. Si , da, stiu si eu ca atunci cand au candida in gurita ii jeneaza la papat..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Laurici eu stiam ca stamicinul nu e antibiotic ci se da impreuna cu antibioticul tocmai ca sa nu faci candida. Daca ai candida eu stiu ca se trateaza cu stamicin/nistatin/nizoral. Dar intra ea Diana si lamureste situatia.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Pai daca eri tot a fost ziua sotului(multumim de urari) va invit eu la o apa plata, un ceiut, un laptic sau o cafeluta in dimineata asta.
PS Eu is asa harnica ca al meu ginecolog e un zuz si cand l-am sunat ieri pt o lama, un pap si o consultatie(ca eu dupa ce am nascut nu am mai ajuns la el din lipsa de timp) m-a chemat azi dimineata la 7.30. Cand am ajuns erau deja vreo 8-10 paciente la usa noroc de asistenta ca m-a chemat ca de...alaptez.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

neata!

am avut o noapte linistita, asa ca astazi sunt fresh
prepar eu micul dejun si va poftesc la el

offf, Lalu nu a dat niciun semn...

o zi frumoasa va doresc!

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

am uitat de
daca eu nu beau...


Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Neata buna la toata lumea!

Apa plata e servita, la fel si ceaiul!

Lauriciu, am uitat ieri sa-ti spun ca mi-a placut martisorul, ai talent, soro! Spor la treaba in continuare! (si mai baga si un ochi pe aici...)

Lalu tot n-a dat nici un semn de viata... Monica pe tine cand te-au operat te-au si internat? Te-au lasat si cu bebe?

RamoC (cuscrulina ) era o data un spectacol cu un comediant, imi scapa numele si facea haz de soacre, o numea pe-a lui socrosenia... De ce te temi, nu scapi, tot o sa ajungi soacra, macar baga-ti bine in cap de acum ca vrei sa fi una gigel... Ptr candida pe limbuta glicerina boraxata e apa de ploaie. E nevoie de un antimicotic: staminic/nistatin (e una si aceasi chestie-2 denumiri). Deci mergi la farmacie si ceri glicerina cu nistatin/stamicin sau mai fac ele un preparat pe acolo cu glicerina, nistatin, albastru de metil, acid boric si ceva vitamina. Poate il stiu sa-l faca. Cu unul din preparatele astea il dai in gurita dupa fiecare masa (infasori un tampon steril pe degetul mic bine bine spalat. si cu asta ungi gurita peste tot, limbuta, obrazi pe interior, cerul gurii, buze. Tot ce baga in gura : tetine, suzete, jucarii de silicon/plastic trebuie fiert 20 de minute pana cand scapa de ciupercuta.

Pupici la toata lumea fara exceptie... (Lalu are patentul la expresia asta, nu?


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Dymomo, uf saracutul puiut! Pupici sa-i treaca supararile! Si la multi ani sotului!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput