**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Elena, La multi ani impreuna si ferciti! Distractie placuta!
Noce,multumesc. Biscuiti turcesti cicibebe le dau de saptamana trecuta si le plac.
Giova, super poze!!!!! Eu cred ca renunt la Paris ca suntem prea aglomerati in primavara asta. Dar tot ajung acolo mai devreme sau mai tarziu.
Intru si eu in gasca cu copilasi cu degetelul in gura. Asa e Laura, dar nu-l foloseste f. des, prin urmare inca nu sunt ingrijorata.



de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

Am si eu un zmeuras, Horia Alexandru, nascut pe 29.07.2009. Are un fratior pe nume Calin de 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

Horia: 29.07.2009, 3850 g, 53 cm, agpar 9, natural cu epidurala, 38 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

GIOVA multumim de intrebare mami meu se simte fff bine si speram sa continue asa.foarte misto ca EDI a spus "mama",al meu mai spune si mama dar toata ziua spune "tata".frumoase pozele la PARIS,nu stiu de ce spui ca esti "mare" ca dupa parerea mea arati super
ZIGGY bine ai venit
va las ...sa trezit gogosel

monica mamica fericita de denis stefan 8.07.2009
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:


Horia mananca fructe cu branzica, supa cu carnita sa ou si in rest lapte. Laptele pe care l-l-am ales este Lactogen, deoarece este mai indicat copiilor cu tendinta de constipatie. Cand il alaptam era cam constipate, acum s-a mai reglat, insa am grija sa nu pun mult morcov la supa.
Vally, nici eu nu am primit decizia de la Asistenta Sociala si pentru ca imi trebuia pentru a face un credit a mers sotul la ei, pe Hambarului, si a ridicat-o de acolo.Multe sunt facute, dar nu are cine sa se ocupe de trimiterea lor. Daca ai primit banii si iti trebuie decizia, da-le un telefon si ridic-o de la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Salutare si de la noi!

Fetele cu zmeurici mofturoase (noaptea): oare nu are legatura "dispozitia" lor cu fazele lunii? Vorbeam cu o prietena care mi-a zis ca bb-ul ei e mai agitat in noptile cu luna plina - by the way, urmeaza sa fie luna plina .

Noi suntem binisor - eu mi-am executat o operatie la o masea, m-am stresat cu anestezie (locala)/ alaptat, dar pana la urma a fost totul bine.

Cu diversificarea asa si asa, nu prea ne dam in vant dupa "mancarea adevarata" suntem fani tzitzi forever . Asa ca Blanca nu te stresa ca nu papa Eva, avem timp, zic eu. La noi mango a facut o adevarata senzatie (ca tot zicea Moniland) si l-a papat super super bine. I-am dat si avocado, in piure si a fost ... la fel de incantata ca si de obicei .

Povestim de numa' numa'; incearca sa imite si ea si spune primele 2 litere (me-me pentru mai-mai, sau po-po pentru poc-poc) si in rest ... bebelushasca pe diverse tonuri.

Am observat ca jucariile au mai mult succes daca "dispar" o perioada si i se face dor de ele - cand reapar sunt "uau" se joaca cu ele jumate de zi.

giova bine ai revenit! Ma uit si la poze imediat. Felicitari pentru "cadou"

Elenada, Moniland concediu frumos si relaxant!

Clara tinem pumnii sotului, tare dragutz e Bryce.

Alina multa sanatate si putere mamei tale.

Crixia, si Iarina a avut 2 hemangioame de la nastere, unul pe o pleoapa, ca niste picatele, si unul mai mare si mai evident la ceafa. Cel de pe pleoapa a disparut destul de repede, cel de la ceafa de vreo luna e aproape insesizabil; totusi cand se "enerveaza" se vascularizeaza si este din nou evident. Am citit ca pana la 2 ani in mod normal dispar.

Pupam tufa si o noapte linistita zmeuricilor!

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Uf, oare v-am mai zis ca cred ca Iarina e alergica la ... Iaurt. Dupa ce i-am dat vreo 2 linguritze a facut niste buburuze in jurul guritzei, pe unde a ajuns iaurt . Am incercat de 2 ori si ... aceeasi reactie.

Giova acu m-am desteptat : imi trebuia un parfum ... si il gasesc doar in Paris sau pe Coasta de Azur. Daca imi pica fisa mai repede ... asa ca data viitoare cand mergi la Paris ...

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Alinutza Eric a scapat de reflux de cand i-ai dat Biogaia? nu mai scapi de proiectele astea cu termene...cum rezisti?

Giova super pozele de la Paris!bine ca ati mai iesit si voi din viata de zi cu zi chiar arati bine sa-i ramana asa programul lui Edi noaptea bie ma-ma!!!

Moniland Elenada concedii placute! sa va relaxati

monitza86 sa-ti fie de bine relaxarea acum ai forte noi

Ziggy bine ai venit in clubul noastru! sa va traiasca zmeurelul Horia daca se duce sotul in Hambarului ii da Decizia? la ce numar de tel ai sunat tu? eu am sunat la trei numere si pe toate liniile imi spunea telefon deranjat

monica sanatate mamei tale
Crixia si G a avut trei hemangioame de la nastere, unul pe o pleoapa, unul la ceafa si unul pe manuta la incheietura. Cel de pe pleoapa si la ceafa au disparut aproape complet,iar cel de la manuta initial s-a marit in primele doua luni,acum a ramas asa ; cand se agita devin evidente cel de pe pleopa si de la ceafa; mi-a zis pedatra si am citit ca pana la 2 ani in mod normal dispar...
ce bine ca ati scapat de suzeta asa din senin nu a mai vrut-o sau ai ajutat-o si tu? si eu incerc sa o scap de ea...i-am dat pe la 1 luna cand ne chinuiau foarte rau colicii si numai cu ea se linistea...dar de-abia o lua, isi facea o scarba....apoi din cauza refluxului care era mai accentuat cand se agita...si iar daca ii dadeam suzetica era mai ok...acum sa vedem dc reusim......

Eva Ilinca, Olga Ioana, Stefania Alexia

astazi G iar nu a vrut latic a papat doar 3 mese pana acum (440ml) fructe si supica a papat binisor...dar cu lapticul e certata rau azi
ieri seara s-a ne-am culcat amandoua la 8PM si s-a trezit la 4AM cu chef de vorba si joaca nici vorba de laptic...abia la noua a vrut so, iar ma zapacit azi... pe mine ma zapaceste cel mai mult haosul asta ba isi schimba programul de somn, ba pe cel de papa...dintisorii i-au iesit nu mai inteleg nimik...
daca nu ar fi asa dulci cum ne-am descurca cu ei, nu e bine ca e vesela si plina de energie, draga de ea

Vally de printesica Glorietta 13.08.2009

Pozici
Minunea mult aspteptata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liluc spune:

Tanimi Asa si Cleo face de la iaurt, ca niste pete rosii in jurul guritei pe unde ajunge voluntar/involuntar iaurtul, dar dispar in maxim o ora - doua, asa ca nu m-am ingrijorat, mai ales ca si in maternitate facea asa de la laptele meu si mi-a zis neonatoloaga ca intradevar e alergica la ceva din lapte dar ca o sa se obisnuiasca si o sa-i treaca si asa a fost, dupa un timp nu a mai facut. Cred ca are nevoia de timp sa se obisnuiasca si cu iaurtul...
Giova Superbe pozele de la Paris! Mi-ai facut un dor de duca... mai trebuia sa conving si una bucata sot in dotare (sotul e rac si parca e legat de casa...)
Am admirat multe pozici cu zmeurici si zmeurei

In rest intram si noi in clubul zmeuricilor nedormicioase si cam nemancacioase (cand nu mai vrea sa manance, insista sa puna si ea mana pe lingurita - daca nu reuseste asta nu deschide gura, iar daca reuseste, atunci o foloseste sa-si scoata mancarea din gurita ). Si pe deasupra de 2 zile experimentam si prima raceala, mai mult mucisori, totusi fara febra, asa ca i-am dat oscillococcinum si sa vedem maine. Parca Motana zicea ceva de Wet sock treatment daca tin bine minte, oare i l-a aplicat si Dariei sa doar ei? As incerca si asta daca nu merge cu oscillo.

fericita de Cleo Marie (DN 20 aug)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tanimi
[Crixia, si Iarina a avut 2 hemangioame de la nastere, unul pe o pleoapa, ca niste picatele, si unul mai mare si mai evident la ceafa. Cel de pe pleoapa a disparut destul de repede, cel de la ceafa de vreo luna e aproape insesizabil; totusi cand se "enerveaza" se vascularizeaza si este din nou evident. Am citit ca pana la 2 ani in mod normal dispar.

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina


Tanimi din ce descrii tu acolo Iarina a avut ca toti bebelusi "ciupitura berzei" sau "sarutul ingerului" asa se numesc si nu sunt hemangioame.

Si Eva are un hemangiom pe umar a aparut ca o mica pata rosie si sa extins de marimea unui bob de orez acum..vad ca sa stopat si sa albit in mijloc asa ca speram si noi sa dispara fara interventie.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput