**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Multumim fetele de urari..am facut si noi 7 lunite..ce repede au trecut...

Azi Eva parca parca a mancat ceva mai bine doar ca i-am dat la pranz borcanel..ma rog bun si ala...am iesit si pe afara caci pandim primavara odata.
In schimb acum seara dupa baita ca de obicei i-am dat san, adormise sugand acolo. Cand a puso in patut sa trezit un pic si i-am dat suzeta, nu a vruto si sa icnit putin cand deodata jet....tot laptele pe mine..sa mor nu alta..tot tot laptele..am ridicato si a continuat sa dea afara pana a terminat . Era pijamaua, patul toate ude de a trebuit sa schimb totul.

Va dati seama ca sa trezit total asa ca o ora ne-am jucat iarasi. cand sa mergem la somn am zis sa ii dau lapte praf ca deh! sanu' gol si surpiz...nu a vrut NAN 2 si nici celalalt..ba chiar a luat 2 guri si le-a dat afara iar. Asa ca am puso la san unde dupa plimbari in brate a tras ceva acolo si sa culcat...vad eu la noapte ce urmeaza

Oare de ce nu a vrut laptele praf? Cum s ail introduc treptat?

Cat despre deget noi nu il mai sugem deloc, dar m-am chinuit ceva pe la 3 luni..cred c ai l-am tras din gurita de zeci de ori/zi si cand nu eram pe faza ii punem manusica din aceea mititica peste..vad ca a renuntat la obicei.
Suzeta vad ca devine "persoana nongrata" si ea in curand..mai degraba o rontaie cu dintisorii decat sa o suga...totusi din cand in cand o accepta la culcare ziua cand o mai tin in brate sau daca ii e somn afara in carucior si se chinuie sa adoarma...sper sa scapam si de ea curand.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

Buna seara mamici si prichindei
Si eu am o zmeurica pe nume Patricia Filipa nascuta pe 29 aug. 2009, am descoperit acest forum mai de mult dar abia acuma mi-am facut curaj sa va scriu. M-am tot invartit pe aici pana am reusit sa descifrez cum functioneaza, adica n-am stiut cum sa postez, abia am vazut sus seta "raspunde"
sper sa ne primiti si pe noi in comunitatea voastra.. o seara frumoasa si pitici cuminti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Bely, bine ai venit!
Ce nume frumos are zmeurica ta!
Cand am vazut Portugal mi s-a apris un beculet! Ce exotic! Poate ne povesteti cum e pe acolo. Cum petreci timpul cu zmeurica ta?

Ziggy, bine ai venit!
Ia te uita, ni s-au alaturat in aceeasi zi doua zmeurici nascute pe 29, una in iulie, cealalta in august, ca doar suntem grup de iulie-august!

Happy-mami de Filip, 1 august 2009
www.happyrooms.blogspot.com/" target="_blank">happy rooms

www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Fetelor - inca o data va multumim pentru toate urarile adresate sotului cu ocazia nominalizarii. I le-am transmis si lui si mi-a spus sa va spun: "THANK YOU SO VERY MUCH!"

ELENADA - LA MULTI , MULTI ANI impreuna fericiti, sanatosi si plini de impliniri. Va dorim un weekend plin de iubire si romantism.

GIOVA - ce mi-au placut pozele de la Paris, am retrait clipele pe care le-am petrecut acolo!!! Si ai vizitat locurile pe care le-am vizitat si eu. N-am vazut pozici in "vaporasul-musca" care se plimba pe Sena. M-am dat si in ala si am mai vizitat Muzeul D'Orsay. Dar, in rest, exact, exact locurile prin care am umblat cind am fost la Paris. Ah, si croasantii aia....hmmmmm....delicios....imi plac la nebunie. Mie cind mi se face dor de Paris, ma duc la o cafea pariziana, aici in LA, unde au tot felul de chestii traditionale frantuzesti si pina si chelnerii sunt francezi.:)) Ma mai conversez si eu cu ei.:) Una peste alta, foarte, foarte frumos si tu si sotul tau sunteti foarte dragalasi, ca niste adolescenti.

Mi-am gasit si rochie intre timp. Ieri, am vizitat bunicii si l-am lasat pe Bryce cu ei pentru citeva ore si noi am plecat la vinatoare de rochie. Nu va spun ce aventura, si cind aproape sa renunt, ca nu gasisem mai nimic pe placul meu si ma si dureau picioarele de atita mers, am zis sa mai inercam inca un magazin si exact acolo am gasit rochita ce mi-a luat ochii. Este din catifea maro, cu o lucratura mai interesanta in jurul gitului. O sa fac pozici si o sa va arat. Asa ca GIOVA nu dispera, ai sa vezi ca o sa gasesti ceva, acolo unde te astepti cel mai putin. :) Iti tin pumnii!!!

Noi ne aflam la sfirsitul primei saptamini de BLW si pot spune ca ma declar multumita de piticul meu. Se joaca si baga si ceva la ghiozdanel. I-am dat intr-una din zile dovlecel copt la cuptor si cum el suge sau linge ce prinde in mina, nu-mi dau seama exact ce intra in burtica lui. Da' in cacuta de a doua zi am vazut o bucatica din dovlecelul supt si tot asa in fiecare zi. Imi place din ce in ce mai mult metoda asta. O sa mai incarc si niste videouri cu piticot mincind diverse.

Cam asta, mai povestim in curind,

Va pupam dulce,

Clara - mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Giova frumoase poze ati facut,ce linistit era Parisul.Eu am fost de revelion si era super aglomerat,as vrea sa-l vizitez si vara.

Crixia, fata fratelui meu a avut un hemangiom pe tampla,pana pe la 6-7 luni a crescut,a ajuns cam cat o moneda de 50 de bani,chiar putin mai mare,si apoi a inceput sa se micsoreze,si sa se decoloreze.Acum abea se mai cunoaste si are 1 an si 4 luni.



mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

buna! ce fac zmeuricile? noi suntem bine..tot cu dintisorii ne chinuim si nu mai avem tp de nimik nici macar de citit pe aici. va promit poze noi in curand pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

De 2 zile tot vreau sa scriu si nu apuc
elenada, da, asa ii dau si eu pieptul de pui, la abur ai vazut ce fraged ramane, ii pun de toate cele, in afara de sare. Noi cumparam destul de des si pui la carbon si de acolo ii dau tot pieptul, mai din mijloc unde nu a ajuns sarea la el. Pofta buna si sanatate lui Matei!

anemona, incearca si papaya pt. constipatie, e recomandata si la adulti pentru astfel de cazuri. daca nu ii place simpla combina cu altceva, banana de ex.

Moniland, sa stii ca imi dadeau si mie lacrimile cand ai zis ca uite cum au crescut fetitele tale, si tu ocupata cu una cu alta, asa si la noi, si ne trezim peste ani ca uite ce copii mari, cand au crescut, ca noi eram ocupate cu toate cele si ofticate ba ca nu doarme, nu mananca, nu sa invarte pe spate si tot asa.

Alina, sanatate mamei, ce bine ca e optimista, conteaza f. mult asta. Si ce bine ca voi sunteti aproape, puteti imediat sa dati o tura pana acasa , eu chiar ca m-am dus peste mari si tari. Pupici si da sa mai vedem copilasii, Marie cea frageda si Stefan dolofanelul.

noce am si uitat ce mai voiam sa te intreb, dar mai comunic pe blog daca e. Zici ca 3 ore afara e putin la voi? Moama, da stati, nu gluma. Eu cam in 2 ore ma intorc acasa, noi si mergem incontinuu ca altfel nu ii place donsoarei si in 2 max 3 ore si obosesc si ma ia si foamea Bravo lui Filip pentru miscarile atat de avansate!

Giova f faine pozele si Marco seamana cu sotul, nu? Ai grija sa nu-l strici iar pe Edi cu somnul, bine ca ti l-a "reparat" mama hehe! Si mai trimite musca tzetze si pe la noi, sa dormim la fel de bine

Avocado daca e tare puneti-l in hartie si undeva la intuneric o noapte si se face bun, nu tre' sa fie moale tare, dar nici piatra, si gustos, asa, nu fad. Noi avem si maro si verde, preferam cel maro, ii zice avocado Hass, e mai bun.
Papaya tre' sa fie portocaliu inchis, nu moale stricata, dar daca e deschisa la culoare e mai amara, daca nu e f dulce si buna. Mult timp nici mie nu mi-a placut, apoi am inceput sa o mananc cu miere deasupra si acuma fara, e delicioasa!

wet sock treatment era pt cei mari, cum ca la bb asa mic nu as avea curajul. Am mai citit insa ca sosete cu otet, asa parca e bun pt copii.

Noi suntem in plina strategie de dormit copil, uneori iese alte ori nu prea, dar nu putem da verdic inca. Speram sa nu ne stea luna plina in cale, heh!

Pooh, ai dormit separat cum ai planuit, si daca da cum a fost?

La 7 luni mai apare si anxietatea aia de separare la bebei si cica unii chiar refuza pe oricine altcineva si vor numai cu mama, asa ca nervi de fier!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!!Am avut o naopte cat-de cat ok,cu 3 treziri(doar).Dimineata a dormit tot familionul pana la 7.30,asa ca Timea n-a mai mers la gradiGiova,frumoase pozele,tu arati ca o pustoaicaMotana,dupa prima trezire l-am alaptat si l-am dus langa tati....ce sa-ti zic?parca a dormit mai bine....adica tot a avut multe treziri,dar tati l-a linistit instant...a plans (doar) de doua ori,dar dupa 2 ture-n camera in bratele lui tati a adormit la loc....si pana la 6 nici pas n-a scos....Oricum pt. mine a contat mult noaptea aceea,chit ca-i auzeam orice miscare,a doua zi m-am simtit ca nouaSi tati rupt de obosealaMamicutele noi,bine ati venit printre noi!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Motana,mai baga niste poze cu frumoasa zmeurica mexicana!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

Vally, sotul meu a sunt la nr. de telefon care era pe biletelul ce mi l-au dat cand am depus dosarul. Insa raspund foarte greu ca sunt aceleasi persoane care lucreaza cu publicul si au niste cozi la usa...
Eu cred ca poate merge direct pe Hambarului, in zilele si intre orele cand este program cu publicul, si merge direct la Biroul Juridic, unde nu este aglomerat. Zice sotul ca trebuie mers la ultimul etaj, unde este cate un birou de Juridic pentru fiecare sector. Sa mearga cu biletelul pe care scrie numarul de dosar, biletul pe care l-ai primit la depunerea actelor. Sigur se rezolva repede, se poate chiar pe loc. La noi a trebuit sa revina a doua zi, ca nu era hartia semnata si s-a dus spre sfarsitul programnului.

Mergi la inceput