**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Vai Giova ce totala esti!! ti-am citit peripetiile din Paris. Cred ca am stat in acelasi cartier ca mi-aduc aminte ca eram foarte aproape de Moulin Rouge si da, hotelurile din zona sunt cladiri istorice, da' camerele sunt micute foc. :))
La fel cu Luvrul, pai la muzeul ala iti trebuie vreo saptamina ca sa-l vizitezi pe indelete. Macar ai reusit sa vezi faimoasa pictura a lui Da Vinci Mona Lisa?
Una peste alta, Parisul e fascinant si sincera sa fiu, marturiesc ca iubesc de mii de ori mai mult sa vorbesc in franceza decit in engleza.

Scuzati, off-topicul, mamicute, da' nu ma-m putut abtine sa nu spun vreo doua vorbe despre Paris.

Pupam,

Clara- mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Buna fetele!
Intru si eu sa va dau vesti despre noi...
In primul rand azi am fost la eco si samburelul e bine, creste, avem cam 8 sapt si 2 zile dupa masuratori, ii batea inima cu putere si se agita pe acolo...mi-aduc aminte ce emotii aveam si la andreea si ce recente sunt amintirile despre eco...cand stateam acolo pe masa la eco parca nu eram eu sau mai bine zis parca ma intorsesem in timp acum un an si ceva cand eram graviduta cu andreea. A ramas sa ne mai vedem peste 2 sapt si sa aduc dosarul cu analize, multe nu tb refacute ca sunt destul de recente
Blanca nici andreea nu papa mai deloc...sapt asta e sotul in concediu si ii mai da el sa pape, parca de la el papa mai mult decat de la mine, oricum cu piureul de legume o las mai moale ca iar e f constipata(desi cateva zile nu i-am mai pasat morocv decat dovlecel, pastarnac si putin brocoli)...nu stiu ce sa ma mai fac, de ieri am inceput sa-i dau suc de pere(desi ii dau para cu mar in fiecare dim) si maine ii dau si portocala...suc de morcov nu vrea...
Ieri i-am facut si eu o hemolucograma si cu fierul stam cam prost asa ca ii voi da la recomandarea dr pediatru supliment de fier si vitamina C natural.
Giova bine ai revenit, intr-adevar superb Parisul, am fost si eu 2 ani la rand in concediu si parca tot as mai merge
Monitza86 si eu aseara am clacat sa spun, a plans aproape tota seara...de nu mai stiam ce sa-i fac, noroc cu sotul ca el a reusit sa o adoarma, era atat de obosita si nu reusea sa adoarma...si noaptea se trezeste plangand de ma sperie, asa tare tipa dintr-o data in somn..cred ca de la burtica pt ca e tare constipata...sper sa scapam de probl astea cu digestia...
Alina sanatate multa mamei tale

Ayda8+ si Andreea Teodora (9 iulie 2009)



poze noi
www.flickr.com/photos/12483841@N04/sets/" target="_blank">pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

hai ca mai citesc putin....

Clara noi am stat pe rue d'amsterdam...nu chiar pe strada cu Moulin Rouge si alte cele....dar ca am trecut pe acolo si ne-am cam crucit.
am vazut-o pe faimoasa Mona Lisa. Plin de lume in incaperea cu tabloul, dar tot m-am strecurat pana in fata si m-am uitat la el.
Oricum, frumos oras...merita vazut. la anul vrem sa mergem cu Marco la Disneyland, Edi e cam micut pt. asa ceva.
Monitza of...vad ca Stefi iti face treziri inca....te cred ca esti obosita, draga de tine.
Tinute de primavara ne-am cam scos cu astea 2 escapade. cel putin copiii au tot ce le trebuie. eu nu am si la cata sunt...cam greu sa-mi gasesc ceva ce-mi place.
Moniland sa inteleg ca e mai bine mama ta si plecati la schi? super!
ma bucur ca au papat zmeuricile bine.
Vally nici eu nu am primit decizia. cica nu se stie cand o vom primi, ca la noi nu are cine sa o semneze. poate asa o fi si la voi, totul e posibil in Romania.
Pooh eu i-am dat doar piept. il portionez si-l bag la congelator. scot cand am nevoie si-l bag direct la fiert.
Moniland de ce fierbi asa de mult carnea? pieptul e asa fraged...si eu il fierb max. 20 min., arunc apa, dupa care mai fierb cam 20 min. in apa plata....legumele le fac la steamer, le blenduiesc pe toate cu apa plata de pe carnita.
Andreea ce mortala e Laura cu sutienul si cu costumasul portocaliu tricotat.
Blanca si eu am nan2, dar nu-i place lui Edi. nici lui marco nu i-a placut...doar Milupa.
Nu are nimic daca ii dai nan2, fara HA.
Anemona nici eu nu te sfatuiesc pt. cereale, fainoase, cartof.
Clara doamne ce fain se misca Bryce...super!

cam atat....

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna seara la toata lumea

Am disparut si eu o perioada insa din motive pur profesionale. Am avut deadline la un proiect mare si am lucrat ultima saptamana ca un caine. Nu cred ca am mai mult de 3 ore dormite pe noapte...insa ce pot sa spun...noroc de Eric ca mi-a facut program bun de 6 luni incoace. Singura problema este ca strumful ma simtea ca sunt agitata si stresata si s-a trezit din ora in ora, tipand si maraind...asa ca nici alea 3 ore numai somn nu au fost. Deci Monitza, Meleea facem club, deschidem topic nou pe DC cu zmeurici (sau albinute, ghiocei si ce-or mai fi) certate cu somnul? Poate descoperim si noi solutia ideala.

In rest...suntem bine. Citeam mesajele cu zmeuricile care fac mofturele la papa si efectiv mi-am zis ca exista o lege a compensarii. Cat am tras eu cu mancarea si refluxul lui Eric timp de 5 luni cred ca nu mai rezistam psihic daca Eric refuza mancarea. Oricum nici acum nu e pe roze avand in vedere potentialul alergen insa sunt super multumita ca am un mancau acasa. Sper sa nu fac inima rea mamicilor care se chinuie cu papa solida dar simt si eu nevoia sa declar un succes in domeniu. Eric mananca absolut orice i-am dat pana acum..si avocado, si brocoli, si cartof...si fructe. Wow...e in plin sevraj cand vede castronelul cu papa si ne cearta grozav cand nu ne grabim cu lingurita. Ce e si mai grozav este ca bea lapte la fel de mult ca pana acum...circa 1,200 l pe zi (1 l lapte praf si 200 de la mine...ca atat a mai ramas). Consecinta: Eric a luat 800 de grame in 2 saptamani, insa cere papa la fel de des, cam la 2 ore..si noaptea ma scanceste si la o ora. Asta e...spunea cineva bine ca nu le puteam avea pe toate.
Am reusit sa-i facem analizele de sange pentru a identifica alergenii alimentari si acum asteptam cu sufletul la gura rezultatele. Eric a fost un baietel curajos la recoltare iar asistentele super profi.

Vally imi pare rau ca va luptati in continuare cu refluxul. Noi am scapat din fericire. Acum nu stiu sincer care a fost ingredientul minune...ori probiotice ori faptul ca s-a maturizat sistemul digestiv. Ce este o certitudine este faptul ca imediat dupa sarbatori am descoperit probiotic de la Biogaia (Protectis se numeste), costa cam 45 de lei si se termina in mai putin de o luna...insa de atunci au inceput sa si dispara problemele de reflux.

Alina multa putere in continuare. Imi inchipui ce greu trebuie sa-ti fie ca esti la distanta de ea si nu-i poti fi alaturi, insa cred ca ea iti simte dragostea si grijile si sprijinul moral..si asta e cel mai important

mqqm sa aveti parte de un concediu super, fara peripetii (febre si alti virusi). Imi pare rau ca si pepitul are dermatita...uracioasa mai e. Eu apelez acum foarte rar la crema cu cortizon si folosesc cu succes cremele de la Roche Posay - Lipikar. Hidrateaza foarte bine pielea.

Giova sa-ti fie de bine concediul si iti tin pumnii sa revina la normal productia de lapte. Mi-ai facut si mie un dor de Paris....noi am fost de Paste acum trei ani si am prins o vreme superba.

Pogos mamica curajoasa...super ca ai reusit sa vezi Avatarul si sa te mai deconectezi putin de casa

clara multumim pentru retete...si pentru mine sunt o sursa pretioasa de informatii. Felicitari sotului tau pentru nominalizare

uff...mai aveam o gramada de spus, insa in dimineata asta am avut predarea de proiect, iar acum sunt efectiv zombi si ma asteapta o noapte lunga cu Eric.

pup zmeuricile, sa fie papacioase si somnoroase..revin io maine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

seara
GIOVA bine ai venit,imi pare bine ca te_iai distrat la PARIS
AYDA imi pare bine ca samburelu este bine
DOINA felicitari pt articolul din revista
ALINA sanatate mamei
DENIS are vreo cateva zile nu vrea sa pape nimic (adica papa doar tzatza,din 2 in 2 ore,parca abia am nascut)dar nu ma stresez bine ca am lapte si papa si atat
va las ca am de spalat vasele

monica mamica fericita de denis stefan 8.07.2009
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
Matinala, caci a plecat sotul si nu mai pot dormi.
Edi de cand am plecat noi doarme toata noaptea...la fel si de la intoarcerea noastra. doamne ajuta sa-l tina naravul cat mai mult! Nici nu-mi vine sa-l laud, sa nu o ia din nou razna.

Ce vreme naspa e la noi...ploua!!!

Chance e mortala zmeurica, cum s-a dat la ghiocei!
Avocado eu numai asa verde am gasit...dar tot fara gust este si tare. Nici nu stiam ca este si maro.
Elena si noi ne-am luptat cu antibioticul, nu au incotro, e spre binele lor. doamne ajuta sa recupereze tot.
Meleea of ce te mai chinui si tu. sper sa nu ai soarta dr. aleia si sa-ti regleze somnul Alex cat mai repede.

credeam ca mai pot citi, dar s-a trezit sugaciul.
si o zi frumoasa sa aveti.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!Is sfarsit am dormit mai bineBine,bine,sa nu va ganditi la cine stie ce somn linistit,tot m-a trezit de 3-4 ori,insa a adormit repede,fara plansete,si dimineata a dat trezirea la 7 si nu la 6Ieri n-am avut apa,asa ca a papat doar fructe dimineata,ca mami nu s-a mai chinuit sa-i gateascasi borcanele n-am avut in casaGiova,welcome back.....asteptam pozelePooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

dus copil la gradi...doamne greu e cu 2...trebuie sa-i imbrac pe amandoi, sa-l scot si pe Edi pe vremea asta....

Edi a baut laptic de dim., acum a topit jumate para + jumate mar + jumate piscot.

La amiaz vreau sa-i fac cartofi cu ou...azi il intoduc...sa vedem cum reactionam la el.

Pooh bine ca ai dormit mai ok si fara prea multe treziri.
Anemona si noi ne-am chinuit cu constipatia. eu am reusit cu para...dupa care i-am dat laptic si a facut bb meu super bine. s-au i-am mai luat piure de prune(din Italia) si ii mai pun in piureul de fructe, 2-3 linguritze. cand nu e para, nici nu face kk. Banana doar o gusta, orez odata i-am dat....imi pare rau de el, dar pana isi regleaza tranzitul evitam astea.
Aaaa....si ii mai pun in piureu de la pranz putin ulei de masline.
Elenada eu ii dadeam antibioticul cu seringa de la Nurofen...asa cate putin sa nu apuce sa-l scoata afara.
Moniland si Edi se joaca pe covor....mai in bouncer, mai in scaunul de masa, mai in jumper si uite asa trece ziua.
Alina of doamne...te cred ca esti gandita....bine ca e optimista mama ta, dar te doare ca esti asa departe de ea.poate dati o fuga cand are Marie vacanta. Doamne ajuta sa castigati aceasta lupta!
Doina a aparut revista? trebuie sa ajung si eu pe la chiosc sa o iau si sa va citesc povestea.
Ayda ma bucur ca samburelul e ok si creste. ai mare grija de tine, please!
Alynutza mai fa si tu o paiza...zau de stiu cum rezisti.
Monica cum e mama ta?

legat de vitamine si peritol...nu ma bag in discutie....fiecare face cum crede....Marco a fost grasun ca bebe, pe urma nu a mai pus mult pe el...acum e un slabanog in comparatie cu altii de varsta lui(16 kg), dar pt. aia nu-i dau si nu i-am dat nimic. si analizele i-au iesit foarte bune.

am terminat si eu de citit.
merg sa adun de prin casa si revin cu poze.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Neata,
Merci de sfat Giova,mai beau o gura din cafea si ii fac piure cu para si mar, si buna ideea cu uleiul de masline,uitasem de el.
Cat despre experienta din Paris,m-am amuzat cu liftul,si noi la fel am patit,se urca in lift prin fata asa normal ca la orice lift,dar cand ajungeai la etaj se cobora prin lateral,si bineinteles ca bagajele le-am urcat pe rand ca nu incapeau toate.

Ma duc sa fac piureul de fructe si revin

mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_adina spune:

Neata fetele!
Ma "bag"si eu cu o problema care m-a facut sa nu dorm toata noaptra. Luna trecuta,pe 17 mi-a venit CM si m-a tinut in jur de 5 zile.Luna aceasta nu a mai venit normal,am avut o secretie un pic mai inchisa.
Daca alaptezi nu vine regulat,sau e posibil sa fiu?

la toate si

POZICI RAZVANEL


AdinadeRazvan(14.08.2009)

Mergi la inceput