**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,dragi mamici de zmeurici!

Scuze ca nu am mai aparut,sunt foarte ocupata si extrem de obosita.Offf,ieri am fost toata ziua praf,cu febra si frison,atit de mult imi doream sa stau in pat si sa dorm si bebe a avut pe departe,cea mai distractiva noapte,cu 2 sculari de socializare,tipat,urlat de nebagat in seama,eram praf amindoi.
Meleea ,te inteleg fi bine.Nu toti copilasii sunt la fel,am mai zis,fiica-mea a fost un super-bebe,nici o noapte nedormita,nopti dormite cap coada de la 2 luni juma',linistita,multumita cu tot programul pe care i-l ofeream,etc.
Nu stiu ce sa zic,fiu-miu e total alta fire,cred ca seamana cu cumnata-mea,ea era agitata pina la 3 ani .

Blanca si celelalte mamici speriate/stressate de diversificare,as vrea doar sa va linistesc,asta e un proces extrem de lung care cere tone de rabdare,nu cedati la primele mofturi.Incepeti din nou si testati fiecare gust in parte,fiecare aliment singur si apoi combinat,faceti pauze si scoate-ti bebelusii afara,aerul le face pofta de papa.
Eu nu as da nici un fel de vitamine(btw,is si pline de prostii...),de ce sa-i invatam asa?Vitaminele au bataie lunga,pot deregla metabolismul pe termen lung,vor fi slabi in copilarie si ne trezim la adolescenta in lupta cu kilogramele.
Nu pot decit sa va doresc infinita rabdare.Eu si fiica-mea de 8 ani suntem mofturoase asa ca va inteleg ca e greu.Sa o vedeti pe fii-mea ce comenteaza la mincare si credeti-ma ca ii fac zilnic,cumpar tot ce-i mai bun,etc,etc.Cine a zis ca,copiii se cresc usor?.

Eva nu e slaba,si nici alte zmeurele,problema e a noastra .Eu am fost toata viata slaba si ca bebelus si acum,care e problema?Daca sunt sanatosi,e ok.

Pogos,las'ca nici noi nu suntem prea diversificati insa nici eu nu ma stresez,perseverez,incerc,o sa descoperim impreuna,etc.


Fetele,va multumesc tuturor pt gindurile bune adresate mamei mele.Ma impresionati de fiecare data ,sper sa cistigam lupta...Saptamina trecuta a facut prima chimio si i-a fost f rau incepind cu vineri,dureri mari de picioare,de muschi,insomnie.Of,si nu pot fi linga ea insa sunt totusi linistita ca e tata moment cu moment cu ea,sunt trup si suflet impreuna.Am intrebat-o de o mie de ori daca vrea sa vin cu bebe la ea si sa ramina Marie cu sotul aici(nu poate lipsi de la scoala)dar nu vrea,nu vrea si pace,zice ca au mai mare nevoie copiii mei de mine decit ea .
Am noroc ca e extrem de optimista.Iar eu nu pot decit sa ma intreb de o mie de ori "de ce mama trebuie sa fie bolnava?!".

Vally ,sanatate multa tatalui tau .Sa treaca cu bine peste probleme,offf,avem nevoie de bunici sanatosi .

Noce,nici nu stii ce bine mi-a prins mesajul tau.Asa e,nu trebuie sa uit ca traiesc intr-o tara super pt crescut copii si chiar am de ce sa ma bucur.De cite ori sunt suparata,fiica-mea deschide pianul si imi cinta pina imi revine optimismul .

Anemona,si fiu-miu e din categoria grea,tot pe la 10 kg juma'suntem si nu i-am dat cereale decit o singura masura in mar.Totusi intr-o seara i-am facut cereale cu formula si i-am dat cu lingurita,nu s-a trezit pina la 6 .A doua seara nu am mai reusit,era obosit,nu avea chef de papa cu lingurita asa ca la 3 a vrut iarasi lapte.

Alinuta,daca vrei sa-ti pun poze cum arata burta mea ,pliz,nu te mai stressa.In rest is slaba,nu am celulita nu am vergeturi doar oribila asta de burta .De simbata merg si eu la sala,regulat,trainerul cica o sa se duca dar nu am mari sperante,of,of.Zilele astea am cam exagerat cu sportul asa ca ieri am fost praf,o oboseala extrema.Mai merg miine seara.
Eu dupa fiica-mea nu am ramas cu strop de burta dar copilasii nostri au stat neavantajos,cu fata spre interior,de cite ori se indreptau de spate,se intindea burta ireversibil ,cred ca egal cite creme am fi folosit,procesul nu se putea controla.
Nu te stressa,mai povesteste-ne de Eric,el e frate cu fiu-miu si cu alti zmeurei cu program de noapte .

Gata,fug,s-a sculat Stefan,azi am de gind sa-l tin mai mult pe-afara,poate chiar am rezultate.Mai vin io...
tuturor







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pony spune:

Blanca, am intrat putin sa-ti spun ca te inteleg perfect.Eu ii dau peritol.Al meu a mancat de vineri pana duminica foarte bine, incepand de duminica seara imi plange la masa si este un adevarat chin pentru mine sa il hranesc.Nu stiu ce are...M-am gandit ca or avea perioade mai bune si mai rele.Stiu ac te doare sufletul cand vezi ca altii iau in greutate bine si ai nostrii nu pun nimic.Si unde mai pui ac al meu nu bea nici laptic..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


am ajuns si noi aseara, dar tocmai ce a plecat mama si am fost ocupate cu ceva cumparaturi pt. sorella. maine pleaca sotul la ea.

La Paris a fost minunat, va pove mai tarziu. Poze nu stiu caND REUSESC sa pun, poate maine, dupa ce pleaca si sotul.
Uf...ce m-am saturat de facut si despachetatul valizelor.

Mai bine va zic ca Edi nu a prea vrut laptic...de abia sugea 100 ml: lapte combinat+formula, la o masa. Sanii mei sunt tot mai mici si de abia am scos lapte...cam 200 ml/zi.
Ieri pe avion m-au luat niste frisoane...ba frgi, ba cald...am zis ca o fi din cauza sanilor...nu ma dureau, dar cum nu am prea putut scoate lapte....

aseara l-am pus pe Edi la sursa si asa a tras cu o pofta...dragul meu...nu va zic ce m-au durut...probabil s-au desfundat ceva canale...cred ca de mai stateam o zi...o dadeam in altele mai rele.
S-a redus si cantitatea de lapte...asa simt eu...dar acum daca e sugaciul langa mine, sper sa ne revenim.

sper ca sunteti bine, zmeureii sanatosi.
revin cand am putin timp liber.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Buna fetelor noi tot in urma suntem cu cititul, cu scrisul, cu toate.
Darius imi ocupa toata ziua dar nu ma plang pentru ca nu este un copil rau. Dar tot timpul am cate ceva de facut. Va mai citeam seara dupa ce adormea dar de vreo saptamana sufar de oboseala cronica .
Am si avut musafiri si inca ii mai am. Si mama si soacra-mea sunt pe la mine. Credeam ca voi fi si eu mai libera, dar vad ca tot n-am timp. Desi au cam stat ele cu copilul dar eu mi-am gasit mereu cate ceva de facut.

Am vrut sa va spun ca revista Mami din martie contine un cd cu cantecele de primavara foarte frumoase pentru pitici si am mai vrut sa va spun ca a aparut si povestea noastra in revista




mamica de baietzel Darius

www.petitieonline.ro/petitie/fonduri_pentru_institutul_de_boli_cardiovasculare_si_transplant_tg_mures-p23145044.html" target="_blank">semnati petitia !


pozele lui Labuta
poze
Darius s-a nascut a doua oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidevladut
[Blanca voiam doar sa-ti zic ca laptele praf desfacut se pastreaza doar 3 saptamani, apoi se arunca. Parca am citit ca ai o cutie de 7 luni, poate am citit eu repede si gresit (daca e asa, scuze). Nu te stresa, gandeste-te ca daca e vesela nu ii lipseste mancarea

Mami de Vladut cel Dragut (04.02.2001) si Codrinel cel Voinicel(20.07.2009)





Asa e dar il tin la frigider de la inceput...

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Multumesc fetele de sfaturi...stiu ca aveti dreptate si poate eu sunt de vina..dar cand o pun in scaunel stiind ca nu a mancat nimic de cateva ore si cand o vad c aplange si nu deschide gura..mor nu alta..incerc sa fiu calma dar nu merge.

Azi i-am facut simplu morcov+canita de pui si un pic de cartof dulce si nimic nimic....i-am dat san nu a vrut..ea vrea joaca...

Arunc sticla aia de Pikovit..sau o dosesc bine..nu ii mai dau..aveti dreptate.

Azi a reusit si mama sa ma irite si sa urlu..se strmba la Eva din spatele meu sau fasia diverse si ii distragea atentia...si mai sunt si cu soacra langa mine..mor nu alta...sa raman singur aodata ca nu mai pot cu ele...

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna,

Noi am iesit afara, am stat 3 ore si fata mea a dormit in continuu. Nu mai zic ca a stat cam 5 ore nemancata si cred ca ii era foame. Asa ca a papat ff. bine. Poate si asta ajuta la pofta de mancare, ca nici a mea nu se mai omoara cu legume si carnita.

BLANCA, fetele au spus cam tot. Nu-ti mai face griji, atat timp cat Eva e vesela si sanatoasa nu ai nici un motiv de ingrijorare.
Nu stiu cine spunea ca nu e deloc "sanatos" cu mama/soacra prin preajma ca ajutoare..ma rog. Eu sincer n-as putea si te inteleg...of. Tu relaxeaza-te si o luati incetisor si va fi bine ai sa vezi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

haideti sa va dau copy/paste cu ce am scris despre Paris la spiridusi:
Am ajuns la ora 21 sa ne cazam. Lung drumul de la aeroportul Beauvais pana la destinatie...trafic mare in Paris. am urmat indicatiile date de Ana si am ajuns relativ repede la hotel.
daca toata lumea m-a pregatit de dimensiunile camerelor din cladirile istorice, ei bine...nimeni nu ne-a zis nimic d elifturi. a fost un adevarat , cand s-a deschis usa liftului sa mergem la etajul 2, unde era camera noastra. de abia am incaput 2 persoane cu 2 trolere mici...radeam ca prostii, mai ales ca a noastra camera era vis-avis de lift.Puteam din lift sa ...sarim direct in ea.
camera draguta, nu cine stie ce....poate 2 stele de a noastre. macar a fost curat, nu mirosea urat, zilnic venea negresa si schimba prosoaele, facea patul, etc.
Dupa ce ne-am cazat, am luat la picior imprejurimile hotelului.
am mancat pe bulevard Clichy si am dat peste Moulin Rouge. era o coada la intrare....
am mers pe niste stradute...lume putin ciudata...a doua zi ne-a zis Ana ce cartier e ala si l-am vazut si noi mai bine in ultima zi...

A doua zi am plecat spre Notre-Dame, am vizitat catedrala in timpul sljbei de duminica...frumos...am ramas placut impresionati. de acolo spre cartierul latin, pe urma la centrul cultural Pompidu, muzeul Louvre...(aici chiar la intrare erau 3 con notionale , care au incercat sa ne vanda o verigheta. peste tot erau, la metrou, in fata catedralelor...la fiecare pas dadeai de ei).
Muzeul frumos...enorm, am vizitat o parte din el, doar egiptenii si pictura italiana renascentista si am pierdut vreo 3 ore.
De la Louvre am plecat spre Arcul de triumf pe Champs-Elysees, unde trebuia sa ne intalnim cu Ana si Cristi.
Foarte frumos...nici nu puteai sa-ti petreci duminica dupa amiaza decat aici. Am intrat in Dysney Store, Luis Vuiton, Hugo Boss... nu puteam sa trecem pe langa ele si sa nu vedem si noi asa ceva.
Am pozat Arcul...dupa care ne-am intalnim cu A si C si ne-am oprit la o cafenea misto. am stat ceva la taclale dupa care ne-au dus sa vedem Opera, bursa, Galeriile La Fayette, cladirea unde lucreaza Ana si ne-am oprit la un restaurant specific francez. Am papat bine, am povestit la greu, dupa care ne-au condus la hotel.
Eram varza de obositi si picioarele ne dureau la greu.
cred ca duminica, am facut km intregi pe jos. Dar era frumos afara si noi vroiam sa vedem cat mai multe.

Luni dim. inca resimteam turul de forta din ziua precedenta.
Am plecat direct spre Turnul Eiffel. Ei bine...pe noi asta ne-a lasat cu gura cascata...e ceva de vis...impresionant.
Am urcat pe el, pana la et.2, caci la 3 era ceva defectiune si nu putea urca liftul. a meritat coada la bilete si la ascensor. nu va zic ce rau mi s-a facut cand m-am vazut inaltimea aia...100 si ceva metri. dar a meritat din plin.
de acolo am plecat direct la La Defence unde erau niste cladiri impresionante si noi si un mare centru comercial. pe acolo ne-am petrecut restul zilei, seara ne-am intors la hotel...am ciugulit ceva si am picat rupti.
Ei bine...noaptea mi-a mers burta, am de vreo 3 ori...numai gandul la macaronii aia si fugeam la baie.
Mi-a zis Ana sa-mi cumpar macaroni ca sunt bestiali...am cumparat si am topit urgent vreo 10 bucati...da 10.

Marti dimineata am fost varza...trebuia sa vizitam Sacre couer si galeriile la fayette pe dinauntru.
Am stat in camera pana la ora 12 cand a trebuit sa o eliberam...am lasat bagajele acolo si am plecat spre Sacre couer. a inceput si ploaia...eu eram varza...nu am mancat nimic, beam guri mici de apa.
cand in sf. am ajuns la biserica, nu am mai urcat treptele multe, nu eram in stare...am tras 2 poze cu ea in si gata...ne-am oprit direct intr-o cafenea unde am luat un ceai...am mai facut 2 pasi, dupa care la hotel dupa bagaje, la parcare sa luam bus-ul spre aeroport...ajunsi in aeroport au inceput frisoanele...cozi interminabile la check-in...abia asteptam sa ajung acasa...
Ieri nu am mancat nimic decat o coaja de paine si apa.
de abia azi am bagat o farfurie de supa si ceai la greu...trebuie sa-mi revin incet-incet.
cam asta a fost ex. noastra...musai sa mai mergem ca au mai ramas chestii de vizitat.

ma pun sa va citesc, macar capitolul asta.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Flosideea superbe pozele, ati fost niste frumosi toti3.
Inutsa mai ce printesita cu ochi albastri ai tu acolo. e mortala Bia!
Patrisuca sa inteleg ca ai primit PM-ul meu? daca nu te-au trecut fetele, o voi face eu in zilele urmatoare. Bine ati venit in tufa.
Blanca draga de tine, vad ca esti tare ingrijorata ca nu papa Eva. eu sunt ingrijorata ca nu vrea laptic, si nici iaurt, nici branzica...doar iaurtul de la Humana il papa si el. mancare papa bine de tot, dar laptele e baza.
Zic si eu...sa nu-i dai vitamine, mai incearca, fa o pauza...poate bea mai mult san....dai ce-i place...hai nu dispera...e greu cand e si soacra cu tine...
In alta ordine de idei...am vazut o super floricica, se vede ca e tare vesele si vioaie...sa-ti faci griji cand o vezi apatica.
Cornelia ma bucur ca merge spre bine Vladimir si se vad rezultate. pa cand mai vedem poze cu ei?
si eu astept vremea buna ca pe painea calda...la noi e deprimant cand ploua...cand vezi cata mocirla si gropi sunt in zona.
Ungaras am vazut-o si eu pe MC la inot...super...sa mai mergeti...mai ales ca i-a placut si a si facut cuceriri.
Elenada ma bucur ca s-a descoperit cauza si ca acum e ok matei, papa si e vioi. doamne ajuta sa nu mai recidiveze.
Clara felicitari sotului. si eu caut de nebuna rochita de nunta, nasim la sf. luyi aprilie si sunt cat china...ce-mi place nu e marimea mea si asa ma depresez la fiecare intrare in magazin. am cautat in Italia, la paris...sper sa gasesc ceva la noi...de nu...nu mai cunu si gata, nu am cu ce ma imbraca.
Sunt foarte bune baveticile alea. si noi avem cateva d ela Marco mostenire.
Pooh vad ca voi tot cu trezirile o tineti...of..off..
Doina eu am auzit de cazuri in care le-a coborat si mai tarziu...sper sa-i coboare piticului sa nu fie nevoie de o alta interventie. tinem pumnii.
Meleea interesanta escapada lui Alex....de acum sa te tii.
Uliiasi si la mine e tot mai putin lapte. lui ii place la tzitzi...adorme cu ea...nu vreau sa ramana fara, vad ce greu accepta laptele congelat...formula nu o accepta nici asa.
Abeg cum sa nu te mai tinem minte? scrii cand poti si cand ai timp liber. stai linistita, esti binevenita oricand.

mai am de recuperat vreo 10 pagini...mai tarziu.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna mamicute,

NOCE- draga mea, nu, nu ma supar. De ce m-as supara. Eu traduc o carte scrisa de o mamicuta ce are 3 copii, astea sunt retete pe care ea le-a incercat cu piticii ei. Parerea mea e ca fiecare reteta poate fi personalizata. Eu m-am gindit sa le traduc ca sa mai imbogatesc meniul zilnic al bebelusului. O sursa de inspiratie, atita tot. Pupam dulce.

Nici nu mai vreau sa ma mai bag in discutia de auto/diversificare ca am vorbit si tot rasvorbit da' asa cum au zis majoritatea fetelor, BLANCA trebuie doar sa te relaxezi si sa intelegi ca bebelusii nu vor minca niciodata cum am vrea noi. Pai, noi am inceput autodiversificarea de aproape o saptamina si Bryce se joaca mai mult cu tot ce i-am dat. A mizgalit tavita de la scaunul de masa in toate culorile curcubeului. Nici nu ma stresez, are el timp sa manince cum se cuvine. Si revin la exemplul meu cu Filip a lui Noce sau Daris a Motanei care s-au infipt pur si simplu in mincare si au luat tot procesul foarte in serios, dar in felul lor propriu si personal:) Nu sunt doi bebelusi asemanatori pe lumea asta. Fiecare se dezvolta in felul sau.
Mie, din cum o vad pe Eva din poze,imi pare o fetita foarte, foarte dragalasa, sanatosa si plina de viata. Deci, iti faci treaba de mamica cu brio. Asa ca uita de mg si ml, las-o pe ea sa impuna ritmul diversificarii. Eu m-am super convins cu Bryce: BEBELUSII SUNT FOARTE, FOARTE ISTETI. Cine zice ca "Lasa ca nu stiu ei ce-i bine sau ce-i rau" le-as raspunde : "Sa-i studieze mai cu atentie". Rezultatul este absolut fabulos.

Gata, va pupam,

Clara - mami lui Bryce Mihai- un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput