**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

nici tzitzi nu vrea?
Daris a Motanei s-a dolofanit bine cu o singura masa diversificata pe zi!
N-am scris ca sa te critic! Poate doar sa-ti dau idei/pareri.
Ai incercat si cu alte fructe, mai dulci, eventual care iti plac si tie? Pepene, mango, papaya, banana poate descoperiti una care sa-i placa. Scuze, n-am fost atenta la ce ai scris ca-i dai, poate i le dai deja. Sau legume care iti plac. Filip ar roade toata ziua la castravete, de exemplu.
Eu nu mi-as face griji daca nu ar papa, mai ales la greutatea Evei. Chiar am o prietena cu o fetita de 10 luni acum, care pana la 9 luni, a refuzat complet diversificarea.
Ca tot faceti 7 lunite masine, puteti sa incercati leguminoasele (linte, naut, fasole), eventual sub forma de chiftelute cu verdeata la cuptor.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

www.happyrooms.blogspot.com/" target="_blank">happy rooms

www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Blanca,si noi am stopat pt.o saptamana diversificarea cand i-au aparut dermatita,papa doar tzitzi......Dupa aceea am introdus din nou fiecare aliment....Si sa stii,ca a inceput sa accepte mai bine totul si mananca mai cu pofta.....bine,nu e el un mare papacios,dar oricum se vede diferenta.....Acum s-ar putea sa fie si coincidenta,dar poti sa incerci....mai ales ca o alapteziPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Offf iarta-ma si pe mine insa sunt cam cu nervii intinsi...iti dai seama.

Lapte vrea dar mai mult noaptea ziua nu se omoara caci daca tot incerc mancarurile alea...

Ca fructe banana nu e buna, pana acum vroia mar+para dar gata, papaya e nasoala nici mie nu imi place, avocado nu e bun..uffff...

Castravete nici nu am incercat..oare cum sa il dau? Nici nu m-am gandit ca are voie...

Azi de disperare i-am dat siropelul..dar nu stiu daca sa ii mai dau..

Uff...

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce


In primul rand nu i-as da E-uri. Mai bine mananca mai putin decat cu substante care fac atat de mult rau in organism. Am schimbat si pediatra pt ca ma dispera cu siropelele ei date preventiv dar pline de E-uri.





Eu sunt de parere k nuputem sa ne crestem copiii intr-un bol de sticla avand in vedere lumea in care traim,faptul ca E-uri gasesti in mai toate alimetele.Daca inainte ne cresteau bunicii la tara cu mere dulci stricate direct din copac|(care nu era stropit)sau injectate cu substante ,acum e cu totul altfel.Una e sa zici ca le dam copiilor mancare sanatoasasi alta e sa spunem ca nu le dam alimete care contin E-uri deloc.Eu personal nu sunt de acord cu ideea.

Mai devreme sau mai tarziu va manca si alimente care contin diverse ingrediente sau substante mai putin sanatoase.

Concluzia: Sa inceram sa fin realiste si sa constientizam mediul inconjurator!


PS:Asta k o parere nu ca si contrazicere

MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Castravetele eu i-l dau curatat de coaja si taiat in 4 pe lung, niste bastonase.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009
Odiseea sarcinii
Travaliul

www.happyrooms.blogspot.com/" target="_blank">happy rooms

www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Stiu si eu ca nu e usor cu diversificare. Laura face mofturi la mancare si e cu 600 gr mai slabuta decat Irina, deci as insista pe alimentele care-i plac, dar azi ii plac maine sau altadata nu. Irina mananca si laptic dupa mancare, Laura nu-l mai vrea nici dimineata, nici seara.
Cand ma intorc din "concediu" ma duc la dr si ma gandesc sa-i faca analizele Laurei ca poate are ceva lipsa. Imi amintesc ca nepotica mea nu avea pofta de mancare cand avea limbrici. Oricum pana nu-i fac analizele nu ma pot pronunta.
Blanca, poate ca nu te linisteste, dar sa stii ca Laura are 6875 gr. Deci se poate si mai putin decat Eva, si al 4 luni avea normal, 6 kg. In 3 luni a pus ~ 900 gr. Si noroc cu cerealele de la ora 18.

Ieri cand ma plimbam cu caruciorul ma opreste o dna sa ma intrebe daca sunt gemene ca una e mai mare decat cealalta.
Iar aseara cand le-am vazut jucandu-se pe covor m-a bufnit plansul ca nu mai sunt bebelusi ca sunt fetite mari. A trecut timpul fara sa-mi dau seama si eu sunt prea ocupata sa le privesc, sa le admir, sa ma joc cu ele si sa am amintiri placute din aceasta perioada. Sunt prea ocupata sa le fac mancare, sa spal sa fac curatenie si fetele mele cresc ... prin urmare daca sunt sanatoase si vesele ce mai conteaza ca sunt slabe sau grase.

meniu azi: mixt de fructe din borcanel cu biscuiti. Am mare noroc ca exista asa ceva, ca dupa cum gatesc eu, fetele ar muri de foame.
La pranz: morcovi+pastarnac+telina+dovlecei.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abeg spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000



Abeg de ce zici sa nu ii dau Pikovit (sau unele fete Peritol)? Nu te supara pe mine dar cand zici ceva de genul asta argumenteaza......
Nu e bine pentru ca.....???




oookay...
de ce nu Pikovit
1. se da la copii peste 1 an
2. nu are nimic natural in el( banuiesc ca ai citit prospectul)...plin de vitamine sintetice
3. Eva are carente vitaminice? A fost bolnavioara? Nu cred! Din cate am inteles totusi papa san deci nu face chiar greva foamei... stiu cat de frustrant este pt tine sa nu pape dar gandeste-te ca este totusi o noutate pentru ea...ai incercat sa-i faci pauza, sa o lasi cateva zile in pace si sa reiei? Cu Luca am luat diversificarea de la 0 de 2 ori si tot cand a fost el pregatit a papat.
4. s-ar putea sa ai surpriza sa nu pape mai bine ci dimpotriva mai rau
5. se da in inapetenta nu in mofturi de diversificare.

de ce nu peritol
1 nu se da decat in mod exceptional sub varsta de 1 an
2. este un antihistaminic care in primul rand isi are alte indicatii primare ( urticarie,rinite alergice, dermatite etc + anorexie( si nu e cazul!!!!)
3 ca orice antihistaminic poate avea si efecte adverse( digestive, neurologice etc )
4. cum scriam mai sus, indicatie de administrare in anorexie si nu in mofturi de diversificare.

sper sa nu te superi pe mine...tot ce am scris, nu am scris cu rautate ci dimpotriva!! stiu f bine prin ce treci pt ca si cu fetita mea am trecut prin aceleasi faze...cu greu imi accepta cateva lingurite de piure( din borcanase pt ca ce faceam eu era cah!!!). Avea 7350 g la 9 luni ... Incearca sa te linistesti tu, luati o pauza...o sa fie bine!!o sa vezi! succes!



Noi ne-am vaccinat astazi...acum ne-am trezit si stam la mami-n brate ca sa ne alinam suferinta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fetele care ati apelat la autodiversificare cum le dati carnita puilor vostri?

eu azi le dau pt prima data carnita. Le-am taiat piept de pui fasiute si l-am pus la steamer. A iesit foarte fraged. se sfarama pur si simplu.
O sa il las asa lui matei sa vedem daca il poate papa.

voi cum ati procedat?



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

Buna mamici!

Nu am mai intrat de ceva vreme, insa mai citesc ce scrieti. pe diagonala ce-i drept, insa va citesc.
De cand s-a mai incalzit stam mai mult pe afara si cand suntem acasa nu prea am timp de altceva. Tudor este din ce in ce mai solicitant, Ana, normal, vrea sa ma joc si cu ea...sa mai fac si ceva mancare, ca de curatenie nu se mai pune problema. stau jucariile munte in camera.

blanca, am vazut ca te superi ca nu mananca Eva. Sa-ti spun ca eu cu Tudor inca nu ne-am urnit deloc cu diversificarea? El mananca doar san si atat. sa nu-i dai altceva ca nu-l intereseaza.
am facut si biscuiti dupa reteta lui noce in care am pus si praf de roscove, insa nu pot sa spun ca e f incantat. ii dau in manuta si mai molfaie la ei. il ajuta si la gingii. insa de inghitit nu prea inghite mare lucru. i-am dat si lui castravete taiat in batonase si le-a supt un pic. eu sunt moarta dupa castraveti, poate de aia a mai lins la ei. in rest nimic.
parca imi vine sa si las balta diversificarea asta o saptamana. cand ma vede ca-i pun bavetica pe el deja se agita. iar cand ma duc cu lingurita spre el incepe sa scanceasca. nu vrea si pace.
iar de mancat singurel nu pre e incantat. ia mancarea o intinde pe masa si atat. in gura nu ajunge nimic. cred ca inca nu vrea altceva decat tzitzi. oooff

Tudor cred ca este cea mai nediversificata zmeurica la varsta de 7 luni.

cat despre premergator... eu am mai lasat-o pe Ana in el, macar cat mergeam la toaleta, ca stiam ca e in siguranta acolo si nici nu plangea. ea era f incantata ca se vedea singura ca se deplaseaza prin casa. nu o uitam in el, l-am folosit. eu am pus-o in el dupa 9 luni, iar la 1 an mergea singurica f bine.

am fost si eu aseara si am vazut Avatarul. super film. parca eram pe alta lume fara copii si sa stau la film... am avut tot timpul senzatia ca am uitat ceva. cred si eu, daca tot timpul stau atenta ba la Ana, ba la Tudor, acum nu aveam ce sa fac

ma duc sa mananc si eu ceva, ca pana acum a mancat doar o bucatica de covrig...

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)
"Fara familie, omul pe pamant e ca o frunza care tremura in vant..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Eu ma cam sperii cand vad ce scrieti voi pe aici.......pana la urma diversificarea trebuie sa fie ceva fun in care noi observam ce gusturi isi formaza bebe.......pe cand eu vad ca e de fapt un camp de lupta. Si credeti-ma ca eu nu sunt una dintre mamicile ai caror bebei mananca bine, dar sunt multumita cu cat mananca, mai ales cand vad ca isi formeaza anumite preferinte. Azi de exemplu am mancat prima oara avocado,amestecat cu mar si suc de mandarina nu a fost f incantat a mancat vreo 3 lingurite si gata. Eu am fost multumita si cu atat.
Si inca ceva, nu uitati ca greutatea unui bebelus trebuie sa se dubleze intre 4 si 6 luni si sa se tripleze pana la un an.Un copil la un an poate avea 9 kg si e f bine.Mie mi se pare ca aveti asteptari prea mari, fara suparare. Codrin a implinit sambata 7 luni si avea 7,400 kg, iar mie mi se pare ok, mai ales ca e sanatos.
Eu imi aduc aminte cand era Vladut mic (eram tot asa stresata cu mancarea) ca a aprut la tv o doamna dr pediatru si vorbea de copiii care nu mananca. Tin minte toata viata ce a spus: un copil se poate satura pe zi cu putin lapte si o banana. Si de atunci mi se pare daca el mananca mai mult de putin lapte si o banana totul e ok.
Blanca voiam doar sa-ti zic ca laptele praf desfacut se pastreaza doar 3 saptamani, apoi se arunca. Parca am citit ca ai o cutie de 7 luni, poate am citit eu repede si gresit (daca e asa, scuze). Nu te stresa, gandeste-te ca daca e vesela nu ii lipseste mancarea

Mergi la inceput