**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Ups,scuze, aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Buna dimineata!!!!
Elena, eu le pun in camera pe jos, pe covor si pe care l-am prelungit cu o plapuma. Asa au loc suficient de "plimbat" si jucat. Dar bineinteles, tot pe parchet le place mai tare. Eu nu am premergator si nici nu cumpar ca sa nu ma tenteze.
Legat de siropel, folosesc www.ingerasultau.ro/product_info.php?products_id=1749" target="_blank">minibiberonul pt administrarea medicamentelor pe care Irina l-a acceptat.
Clara, dulce foc copilasul tau precoce.
Meleea imi pare rau ca nu te poti odihni din cauza trezirilor lui Alex. Dar daca asa e firea lui, nu prea cred ca ai ce face. Eu am bagat armata in fetitele mele din primele zile si acum se vad reultatele, dar cred ca au fost mai maleabile si am putut.
Hai, ca poate chiar pana la 4 ani nu il tine.


de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna dimineata!

Si noi ne chinuim de vreo saptamana cu trezirile noaptea si acum mi-e f. clar ca dintii dunt cauza (cei de sus se incapataneaza sa iasa). Prin urmare, doua seri la rand i-am dat 2,5 ml de nurofen si doarme toata noaptea...deci...Acum nu stiu ce sa fac ca nu-i pot da continuu nurofen doar ca sa ma lase sa dorm.
MELEEA, nu-ti mai face griji ca n=o sa doarma pana la nu stiu cati ani. Pana la un an e mai greu. Ai sa vezi ca dupa an respiri usurata. Si sa stii ca unele persoane mai si exagereaza. Daca se trezeste copilul o data pe noapte sa ceara ceva, asta nu inseamna ca nu doarme. Nu stiu daca am procedat bine, dar eu la ambii copii nu le-am dat sa manance noaptea. De la 12-1 la 6 dimineata nu le-am dat nimic (nici macar ceai) si asa s-au obisnuit sa doarme noaptea (Sara a inceput de la 2 luni sa doarma neintrerupt toata noaptea). Pediatra noastra ne-a tot batut la cap ca trebuie pauza de noapte. Desigur, acum fiecare mamica face cum crede si simte.

BLANCA, Pikovit-ul rau n-are ce sa-i faca.Eu i-am dat fetei mai mari cand avea peste 1 an (mofturi la mancare mi-a facut pana pe la 3 ani). Creste pofta de mancare intr-adevar, dar eu rezultate am vazut cam dupa o luna, cred. Chestia naspa e ca siropul mai contine ceva "E-urici". Tu ai incercat sa-i dai fier Evei??
Eu am patit-o cu fetita cea mare, pe la 7 luni nu manca nimic, decat san. I-am facut atunci analizele la recomandarea pediatrei si intr-adevar era anemica. Dupa vreo 2 saptamani de fier a inceput si ea sa pape. La Sara mi-a zis sa-i dau totusi profilactic fier haussman. Poate la voi nu e cazul, dar am zis asa ca idee sa va spun din experienta mea. Acum mai vezi ce-ti recomanda doctora ta. Nu te mai stresa, iti doresc multa rabdare.

In rest, ne bucuram si noi ca s-a mai incalzit, dar acum la noi e innorat si ceata, desi se-anunta 8 grade. Voi, iesiti pe astfel de vreme?

Aaa...mai vroiam sa zic ca sunt super dulci Filip si Bryce. Ffff. precoce, bravo!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Neata!
Fetelor cum ati rezolvat cu constipatia la bebei,ca al meu de cateva zile plange si se chinuie sa faca dimineata.Azi iau para si ii pun in piureul de fructe maine,acum nu am.Am incercat cu debridat,dar nu vad nici un rezultat.

mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Neatza la zmeurici!

anemona, si David a fost constipat la inceputul diversificarii. Eu i-am dat multa para, de fapt para a fost primul fruct introdus si pana cand si-a revenit la tranzit, ii dadeam in fiecare zi. Incearca sa scazi cateva zile cantitatea la alimentele care constipa gen banana, morcov, orez, etc. Poate incerci si cu ceva ceai, gen Baby drink pe care scrie ca regleaza digestia, desi la noi ceaiul nu a avut efect, dar cine stie, poate la alti copii are.
La noi a functionat para + am scos morcovul cateva zile. L-am ajutat cu supozitor cu glicerina de vreo 3 ori, dar e foarte bine daca reusesti fara....

Ieri am ncercat si noi o tentativa de autodiversificare...esec total. 98% din timp s-a jucat cu legumele pe care le-a facut piure cu manutele, si cand a rusit sa-si introduca ceva in gurita, mai mai sa vomite pe tava la ce greata si-a facut. M-a si speriat.
In schimb am papat eu restul de legume pe care i le facusem la steamer si mi-am amintit ce gust minunat au fata de atunci cand le fac la oala sub presiune, asa ca de acum o sa-i fac piureul din legume facute la steamer, pentru ca sunt muuult mai gustoase si cu siguranta isi pastreaza mult mai bine mineralele si vitaminele in ele, nu se duc in apa.
Bebe a cazut ieri a treia oara din pat, mama denaturata ce sunt, am intors ochii o secunda si iar a cazut la jumatate de metru de mine. De-acum paturici pe jos si la plimbare cu el prin casa...

Giova, te-ai intors? Cum a rezista Edi? Laptic mai ai? Asteptam vesti.

Noce, cat mai stati voi pe-afara zilele astea, de cand s-a incalzit?

Sa aveti o zi minunata!

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Luisa, da ii dau si fier Haussman 8pic/zi. Azi i-am dat 5ml de Pikovit....nu a vrut sa manance nimic de dimineata cand i-am oferit mar+para...nimic...nici nu mai incerc altceva...vad ca nici sa doarma nu are chef.....
Cred ca la pranz voi incerca morcov+carnita pui doar sa vedem...simplu..daca nu vrea stopez diversificarea 2-3 zile ...mor de ciuda iar ea rade si chiuie.

Am cantarito dimineata 7450 g la 7 luni maine :((

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello fetelor

Moniland am incercat sa ii dau cu biberonul si nu a vrut. I-am pus medicamentul si in laptic si degeaba. nu vrea si pace. O sa il mai chinui cu seringa. macar asa il inghite desi plange. azi dimineata parca a fost ceva mai bine. a scancit mai mult dar nu a plans cu lacrimi de crocodil, ii cantam si cred ca asta il linistea putin.

Nu v-am spus dar cred ca mi-am gresit cariera. trebuia sa ma fac cantareata. Toata ziua le cant piticilor. am invatat cateva cantecele pt copii si toata ziua lalai. ii amuza enorm cand cant iar daca sunt suparati uite de suparare. Noroc ca vecinele mele sunt batrane si surde ca altfel ma impuscau pana acum la cat le lalai toata ziua. La urmatorul megastar ma duc si eu la preselectie si le cant Sade rata pe butoi si Noi suntem piticii.

Clara si eu cred ca nu o sa ii afecteze pe pitici premergatorul. Vorba ta nu ii uit acolo. mai mult de 15 minute nu ii las. Ei sunt foarte incantati. Prietena mea a folosit premergatorul la fetita mai mare si chiar a mers repede fata. La 1 an mergea foarte bine. Prietena mea era gravida cu cea de-a doua fetita si din cauza asta a apelat la premergator. Ii era greu sa stea cu cea mica in brate sau sa stea aplecata sa o tina de manute ca burtica deja era maricica. cand avea prima fetita un an si patru luni a nascuto pe fetita a doua care e si ea nascuta tot in iulie deci ar fi si ea o zmeurica numai ca mami singura cu doua motate nu are timp nici sa respire.

Blanca imi pare rau ca iti da Eva bataie de cap cu papica. cred ca nu pateste nimic daca o lasi in pace cateva zile. sa stii ca si eu le-am mai sarit peste o masa de pranz. le-am dat doar lapte fara solide. Ai incercat sa o lasi pe ea singura sa pape. La mine Matei nu vrea deloc pireu de legume. El prefera sa isi pape singurel legumele cu manuta. Fetita prietenei mele ii place sa manance pasat fiecare leguma in parte. daca i le amesteca nu le mai vrea asa ca maicasa paseaza morcovul separat, pastarnacul separat dovlecelul separat si tot asa. Fiecare copil e cu mofturile lui. Stiu ca toate ne-am dori copii mancaciosi care sa nu faca figuri dar nu le putem avea pe toate. Atata timp cat este sanatoasa restul nu mai conteaza. Poate ea vrea sa fie top model si tine la silueta fata.

Meleea cred ca oboseala te face sa gandesti asa si nu sentimentele tale. E normal sa mai ai si reactii din astea ca oameni suntem si nu masini. Oboseala isi spune cuvantul. Chiar nu te poate ajuta nimeni macar o noapte ca sa poti dormi si tu putin. pediatra copiilor mei nu se uita doar la ei ci se uita si la mine. daca nu ii place cum arat ii spune celui care ma insoteste. de obicei sunt parintii mei sau sotul. ii cearta ca nu au grija de mine. ea spune ca mama e la fel de importanta ca si copilul si ca trebuie avuta mare grija de mama. ea creste copilul dar ca sa faca asta cum trebuie are si ea nevoie de odihna.
Asa ca punel de serviciu pe sot intr-o noapte si tu odihnestete.
Bafta multa





elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Uliiasi, noi inca nu ne-am refacut programul de stat afara. In weekend am stat mai mult, ieri doar 3 ore. Pentru noi e dificil, pentru ca Filip nu poate sa doarma in parc. De fiecare data cand adoarme vine cate un sfatuitor sa-mi spuna tare ca n-are caciulita si-l trezeste. Ieri cand am venit de la plimbare, a dormit mititelul vreo 2 ore. Azi daca e innorat poate stam mai mult.

Vroiam sa va zi ca eu nu i-as da nici un medicament lui Filip pentru cresterea poftei de mancare sau fier profilactic sau altele. In primul rand nu i-as da E-uri. Mai bine mananca mai putin decat cu substante care fac atat de mult rau in organism. Am schimbat si pediatra pt ca ma dispera cu siropelele ei date preventiv dar pline de E-uri. Apoi, fierul, in exces face la fel de mult rau ca fierul in minus. Prefer sa-i dau alimente care contin fier. Parerea mea.

Clara, no offence , am vazut reteta cu somon si scria ca trebuie acoperit cu folie de aluminiu. Din ce stiu eu, aluminiul e bine sa nu intre in contact cu alimentele pt ca este cancerigen. Acum poate la voi sunt altfel de folii, cine stie, dar prefer sa-ti zic, decizi tu cum faci.
La fel stiam de ceapa calita, ca niciodata, niciodata nu e recomandata.
Stiu ca eu sunt cam exagerata cu alimentatia chiar si in cazul nostru, in caz de bebe sunt si mai atenta. Asa, ca va rog, nu va suparati. Astia-s piticii mei, vi-i spun si voua ca poate va intereseaza.
Pe de alta parte, multumim Clara pentru retete , ma inspir si eu de acolo.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009
Odiseea sarcinii
Travaliul

www.happyrooms.blogspot.com/" target="_blank">happy rooms

www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce
Vroiam sa va zi ca eu nu i-as da nici un medicament lui Filip pentru cresterea poftei de mancare sau fier profilactic sau altele. In primul rand nu i-as da E-uri. Mai bine mananca mai putin decat cu substante care fac atat de mult rau in organism. Am schimbat si pediatra pt ca ma dispera cu siropelele ei date preventiv dar pline de E-uri. Apoi, fierul, in exces face la fel de mult rau ca fierul in minus. Prefer sa-i dau alimente care contin fier. Parerea mea.


Happy-mami de Filip, 1 august 2009
Odiseea sarcinii
Travaliul

www.happyrooms.blogspot.com/" target="_blank">happy rooms
www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian




Noce
daca si Eva ar manca si nu ar face nazuri ca Filip, as scrie si eu acelesi randuri identic cu tine..insa cand copilul nu vrea sa manance nimic nici pasat nici leguma fiarta atunci te cam crispezi...
Fier nu ii dau in exces..de unde exces daca ea nu mananca......?Plus ca peste tot se recomanda supliment de fier de la 6 luni pana organismul asimileza fierul din mancare...

E usor uneori sa scrii asa fara sa fii intr-o situatie similara...

Parerea mea

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

neata!!!!

cred k tre'sa beau o tona de cafea,Am visat ca i-au iesit dintzucii,subconstientul lucreaza macar el ca eu deja nu mai lucrez in timp real ci mecanizata.Deci v dati seama k sunt chiauna,zombie si toate sinonimele existente...

MELEEA te inteleg perfect,si eu trec prin aceleasi stari de nervozitate de lipsa de rabdare si toate se datoreaza oboselii si nesomnului.Sa speram k o sa treaca starea asta mie sincer mi-e frica sa nu intru intr-o faza mai nasoala k am avut seri cand efectiv plangeam lnaga ea,cel mai frustrant lucru este ca vad k nu reusesc sa-i alin durerile am incercat gel,nurofen bonnisan,ceai de tei,si toate cele dar

Astept cu nerabdare sa vina primavara calduroasa poate iesitul afara somnul in aer liber sa o mai linisteasca .Nu nmai pot sa fac nimic in casa.
Imi prinde atat de bine ca va scriu zilnic,sunt sentimente si trairi pe care nu le intelege nimeni decat persoane care trec prin asa ceva si aceet persoane sunteti voi.

EU SINCER VA MULTUMESC CA IMPARTASIM BUCURIILE SI GREUTATILE DE MAMICI!

Deci in alta dezordine de idei Astazi vine socrii in vizita si la ce stare de spirit am s-ar putea sa le cam para rau k au hotarta sa ma viziteze,raman si la mine in seara asta deci...

Sa nu devenim chiar apatice este necesar sa iesim din tabloul trist si obosit.

Mony da intr-adevar afara doarme linistita daca e sa ma plimb cu ea 2 -3 ore nu are treaba doarme dar cand ajung acasa eu sunt cam varza.

Blanca ai incercat sa-i dai suc de portocala sau mineola?ii da pofta de mancare.

Anemona para face minuni la constipatie.Cea mai sigura metoda si ceai de musetel+tei

Luisatl bine ai venit in clubul zmeuricilor aspirante la dintzuci!


Clara scumpic zmeurelulmultumim pt retete!

Chance printesica!

Merg sa mai fac si eu cate ceva prin casa!Mai dau cate o privire!



MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput