**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

uliiasi ma scuzi ca te-am contrazis ..acum am vazut ca exista si avocado copt verde...eu credeam ca doar ala maro spre negru e copt ....dar am inteles ca ala maro e ideal mai ales pt pireuri si ca are mai multa pasta fata de cel verde,nu am stiut

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chance2008 spune:

intru doar doua secunde ca sa va arat ce face (auto)diversificarea din zmeurica mea... biata de ea, invatata cu brocoli, dovlecei, spanac, cand vede verde.. vrea sa manance!!!
http://picasaweb.google.ro/gaiu270709/MamiMAInvatatLaBrocoli#
va pup

mami de maria- 27 iulie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

andreea_1979 ai o dulceata de fetita si vad ca ii place sa manance in rotobil.

blanca000 si eu am gresit odata de am luat nan h.a ....dar daca i-ai dat f rar si tu alaptezi atunci nu-i nici o problema sa-i dai nan 2 atunci cand v-a fi sa-i dai doar v-a trebuii sa incepi usor ca la introducerea unui lapte nou.

andra_80 ce frumoasa e papusica ta si ce caciulita frumoasa are ea.

CRIXIA sper sa se retraga acel hemangiom si sa va faceti bine

MONITZA86 ii place fetitei tale afara?
Mama da cate zmeurele frumoase pe topicul nostru ...mai putin venim in petit

Va

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

chance ce tare acum fetita vrea sa anance si ghiocei

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello gagici

Clara ce frumos vb puiutul tau in oglinda si ce frumos merge in patru labute. Ai mei se taraie ca niste rame.
Si eu urmaresc Jon&Kate+8. Femeia aia e supermami. el e cam figurant desi la 27 de ani sa te trezesti cu 8 copii nu e chiar asa usor. stiam ca au divortat. pacat.

Chance fetitei tale ii plac tare mult florile in special ghioceii. Scumpa foc.

Asa ma bucur ca s-a incalzit afara. stam si noi afara cam 3 ore pe zi. ne place tare mult.
Am fost si noi ieri la pediatru. Matei nu a luat deloc in greutate in ultima luna. Ana la iintrecut cu 1 kg. ea a luat in greutate aproape 700 gr.
Matei decand cu tratamentul mananca de rupe asa ca in curand va recupera diferenta de greutate dintre el si ana. faza naspa e ca nu ii place antibioticul si ducem adevarate lupte pana il dam. Imi pare tare rau ca il chinui. i l-am bagat in laptic dar a refuzat lapticul asa ca am ajuns iar la seringa aia cu care se da si pe care o detesta. plange numai cat o vede
Fetelor aveti ceva idei cum sa il fac sa i-a antibioticul intr-un mod mai placut. Ii mai dau acum si Biotix si Liv 52. Biotixul il dizolvam in latic si il bea fara problema iar cu liv ne chinuim cu lingurita ca nu il vrea in laptic.
Ma mir in fiecare zi de unde poate avea un ghemotoc de om atata personalitate.

Azi i-am pus pe pitici in premergator. Stiu ca e foarte controversat subiectul si ca balanta inclina catre nu e bine sa folosim premergator dar singura cu doi am nevoie de ele sa ii pun macar cat merg pana la baie. nu ii pot lasa o secunda singuri. ana deja a cazut din pat si asa m-am speriat desi nu s-a lovit pt ca a aterizat mai mult pe piciorul prietenei mele care o clipa nu a fost atenta la ea pt ca o hranea pe fetita ei. m-am speriat cumplit. Oricum ideea e ca le place in premergator. nu stiu sa se miste cu el inca dar le place sa stea in el si sa se joace la jucariile de la el. are dou stelute din platic ca niste atene si asa trag de ele si le molfaie de mama focului.

cam atat despre noi
va pupam



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:



Monitza .... eu nu mai pot ,azi dimineata la 5 s-a trezit ,l-am plimbat ne-am jucat ,eu mai mult moaarta decat vie, a adormit o jumatate de ora pe la 9 si s-a trezit moment in care am simtit ca mor....imi venea sa-l trantesc, imi doream efectiv sa dispara. astazi toata ziua am avut remuscari ca am gandit asa , dar nu mai puteam ,eu nici in sarcina nu am putut sa dorm ,aveam dureri de picioare ingrozitoare, eram f mare, ce mai groaznic iar acum as dormi dar nu am cum, ca nu ma lasa si nu mai pot.....chiar ma gandeam ca nu am mai dormit de un an de zile o noapte intreaga,cu exceptia celor 4 zile de ravelion ,dar si atunci am nimerit un pat cu o saltea de zici ca dormeam pe pietr de rau ma trezeam dimi varza

oooofffff.... ca ieri imi zicea o prietena ca baiatul nustiu carei doctorite nu a dormit o noapte intreaga pana la 4ani si 2luni si se intreba daca nu cumva asta e si soarta noastra(are si ea un tero mic de un anisor)

ma intorc la citit



http://picasaweb.google.ro/meleea9

http://picasaweb.google.ro/alexandruzmeurel/56luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

ClaraJ ...ma dai pe spate ...ce pitic ai,e dulce rau cum merge el in 4 labute



http://picasaweb.google.ro/meleea9

http://picasaweb.google.ro/alexandruzmeurel/56luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Va spun si eu la multe lunite sarbatoritilor de azi si de ieri :
Ioana de Euphoria
Robert Constantin de Rallu
Melissa de Danielle
Adrian Stefan de Ivanoiuadela
Darius Matei de Mushil
Razvan Alexandru de Simina1980

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

MONY 08, ELENADA, MELEEA - va multumesc frumos, fetelor. Da, fiu-meu e tare nastrusnic si prevad in el un poznas de zile mari. E deja extrem de neastimparat, foarte activicios de ma intreb de multe ori de unde are atita energie. Oricum, dea-cum inainte ma astept la nenumarate ghidusii din partea lui.:)
ELENADA - parerea mea e ca nu trebuie sa te scuzi aboslut deloc atunci cind ne spui ca-i pui pe cei mici in premergator. Stiu ca e foarte contreoversat subiectul si si aici, in State, sfatul pediatrului e sa nu-l folosesti pentru ca de multe ori bebelusii se ranesc in el ( cad de pe scari, se rostogolesc, se impedica de covoare) etc si ca s-ar fi facut nu stiu cite studii care au ajuns la concluzia ca intirzie mersul in picioare etc. Acum, eu tind sa privesc lucrurile astea dintr-o perspectiva moderata, ca de multe ori mi se par duse la extreme. Cine-si pune, frate, copilul in premergator si uita de el cu orele? Ma gindesc ca nu multe mamici. Eu zic ca daca-l folosesti 10-15 minute pe zi, nu va fii in nici un caz un capat de tara. Sotul meu i-a cumparat piticului un premergator. Bryce nu ajunge inca cu picioarele la sol sa-l poata folosi cum se cuvine, insa, l-am asezat in el si a fost foarte incintat sa se joace cu consola pe care o avea in fata. Si abia astept sa mai creasca un pic si sa incep sa-l folosesc cum se cuvine, asa cum am zis, nu il voi lasa cu orele, insa nu cred ca 10-15 minute pe zi ii vor afecta dezvoltarea motorie. Iaca am sa fac eu experiment pe copilul meu si am sa va tin la curent cu el. :))
Inca o data, sunt sigura ca sunt multe opinii pro si contra pe acest subiect, nu vreau sa intru in conflict cu nimeni, e doar parerea mea proprie si personala. Si mai am eu alte descoperiri de genul asta, incercate, pe pielea mea si a copilului meu, o sa le dezvalui intr-o buna zi pe toate. :)
EU CRED CU TARIE CA FIECARE BEBELUS E UNIC SI CE MERGE LA UNUL NU MERGE LA ALTUL SI VICEVERSA, DE CE SA NE STRESAM SA GENERALIZAM cind nu e cazul.
MELEEA- te inteleg perfect, e foarte greu sa nu dormi noaptea si practic sa functionezi la foc continuu. Ceea ce ai gindit nu are legatura cu ceea ce simti, sunt sigura, totul e spus pe fondul oboselii si al frustrarii, Cred ca asta mi se pare una din incercarile cele mai grele in primul an de viata, faptul ca nu prea suntem pe aceeasi lungime de unda cu puiutii nostrii in ceea ce priveste somnul de noapte, Iar atunci cind nu dormim, devenim irascibile din nimic. Din experienta mea de pina acum, meseria de mamica e una ce te foloseste 24 de ore 7 zile din 7, fara prea multe momente de respiro. Plus ca tre' sa fii acolo, prezenta, sa te implici, te solicita din toate punctele de vedere, si fizic si psihic, deci eu zic ca fiecare dintre noi suntem de admirat pentru efortul deosbit pe care il facem pentru a le oferi piticilor nostri tot ce e mai bun pe lume.

Cam asta am avut de adaugat,

Va pupam,

Clara - mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Tot eu,

Mai intru o data sa va anunt ca am mai tradus niste retete noi: capitolul nou se intituleaza: Etapa a3a - 7-9 luni- Legume si carnita.

[url="http://mylifewithbryce.blogspot.com/2010/02/etapa-a3a-7-9-luni-legume-si-carnita.html" ]Aici[/url]

Pofta buna si spor la treaba,

Pupam,

Clara- mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput