**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Blanca, Nan2 se da de la 6 luni la 9 luni. Nan1 e de la nastere la 6 luni.
vally, in sfarsit am vazut-o pe Gloriuta. Frumusica foc si f. eleganta.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_80 spune:

Buna dimi si de la noi,
Daria inca face nani. De obicei se culca pe la 22-22:30 iar la 7:20 o trezesc sa-i dau tzatzi dupa care doarme pana la 10-11. Suntem 2 puturoase. De la 2 luni are programul asta. Cand se trezeste o pun pe olita si pana acum mi-a facut de 2 ori treaba aia mare.
In rest in timpul zilei nu prea mai doarme decat cate o juma de ora in casa si dc iesim afara la aer cate o ora.
In rest cu diversificarea merge tot greu ... ufff ... nu stiu ce sa-i mai fac ... ce combinatii ... noroc cu Clara ... mai vad combinatii noi la ea pe blog. Multumesc
Fosideea - eu am incercat banana si nu a patit nimic. I-am facut iaurt de casa cu banana si avocado la blender. II dau si iaurt de la Humana cu banana, ala chiar ii place ... l-a papat tot, ceea ce la noi se intampla rar, caci ea papa doar cate 5-6 lingurite.
Programul nostru e asa:
7:20 - tzatzi
12-12:30 - piure de fructe sau cereale su 4 fructe de la Miluppa si tzatzi
15:30 - piure de legume cu carnita de vita (momentan) si tzatzi
19 - iaurt cu fructe, branzica (dietetica Covalact cu fructe) si tzatzi
22-22:30 - tzatzi
O zi insorita va doresc.

Avem poze noi
http://picasaweb.google.com/mihai.lungan/6luni#

Andra_80, mamica fericita de Daria Antonia (06.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Andreea,tare dulcica e Laura!Fetelor,cum stati cu dieta?Ca la mine e jale mare....s-au incapatanat kilogramele astea si nu prea vor sa disparaSport faceti ceva?Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Neatza la zmeurici! Papat si noi cafea si pus la fiert carnita pentru pui mic. Acum doarme si am timp sa forumesc putin inainte sa mai fac ceva treaba.

pooh, eu am cumparat de la o prietena o gaina de tara si i-am scos carnea macra de pe piept si pulpe si i-am impartit-o in bucatele mici mici pe care le-am invelit fiecare in folie si le-am pus in congelator si-mi scot cate o bucatica din aia cand e ziua de carne si-o fierb. Si eu fac tot la oala sub presiune. Carnea de la gaina bio o fierb vreo ora, separat de legume, ca fierbe mai greu ca puiul din comert. Legumele le fierb si eu tot vreo 15 minute.
Nu i-am dat formula lui David azi noapte, ci numai la culcare. De fapt aseara i-am stricat de tot programul, s-a culcat pe la 6 jumate seara, eu credeam ca e un nap scurt, cand colo s-a trezit la 8 jumate flamand si cu chef de viata. I-am dat atunci formula si a stat treaz vreo 2 ore si ne-am culcat cu totii pe la 10 jumate, cand i-am dat din nou putina formula ca eu nu aveam suficient lapte (credeam eu). Noaptea s-a trezit de vreo 3-4 ori, cred, si i-am dat doar san. A fost suficent lapte, pentru ca nu i-am dat seara, si a avut timp sa se stranga.
Mi-am cumparat ieri ricinus communis si o sa incep sa iau, nu vreau sa raman fara laptic.
Sa stii ca si laptele praf nu tine de foame o vesnicie. Dupa maxim 3 ore David e fomist iar. In general pe la 2 ore cere de foame, indiferent ca l-am hranit cu san sau formula.

Ieri ne-am plimbat cu Abeg si micul Luca, un sportiv simpatic foc si cuminte si abia astept sa-i vedem din nou. Ce bine e sa ai cu cine sa te plimbi. Cum stati cu legumele, a inceput Luca sa pape?

inutsa, mi-e un dor de Copou....., ce l-as mai plimba si eu pe David acolo, sa vada unde si-a petrecut mami tineretile...

Andreea, ce printesa scumpa ai tu acolo, ce bine-i sta in fustita si palarioara portocalii...

Am reusit sa pun 1 kg pe mine, problema e ca am impresia ca s-a dus direct pe burta...asa ca solutia e sa fac sport, nu sa ma ingras ca o purcica. Fundul mi s-a dus de tot, iar coastele mi se vad de parca as fi subnutrita...rau de tot. Trebuie sa pun ceva carnita dar cand si cum nu stiu. Am reusit sa merg la piscina saptamana trecuta, ma dureau toate cele dupa...

Gata, am plecat la treaba, nici nu stiu de ce sa ma apuc, am asa multe de facut. Azi pe langa piureul de fructe ii pun si la steamer niste broccoli si morcov, sa vad daca ii fac cu ochiul si le gusta asa intregi. Fac si eu un experiment...
Au aparut lalelele si zambilele! Vine primavara in curand!
Pup la zmeurici!

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Blanca, Nan2 se da de la 6 luni la 9 luni. Nan1 e de la nastere la 6 luni.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)



Dar eu i-am dat NAN 1 H.A are ceva daca ii dau NAN2 fara HA?

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Blanca nu cred sa fie vreo problema,Eva nu e alergica si nic nu poti spune ca a baut cine stie ce cantitate din laptele ala.
Alex al meu nu vrea sa mai puna gura pe biberon,aseara am incercat sa-i dau un pic de ceai ca e cam constipat si nu vrea sa atnga tetina.

Azi i-am facut piure din jumate de mar,jumate de banana si 3 felii de portocala.A mancat cam trei sferturi,are grija sa-mi lase si mie, oricum sunt multumita.La pranz cartof dulce,brocoli,morcov si galbenus.E simpatic ca isi baga mana in gura cand are mancare si se freaca la ochi,ieri avea si in nas mancare.

mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu i-am facut mar copt simplu...a mancat..nu i l-am combinat cu altele sa nu faca nazuri...sa vedem la pranz.

O sa ii dau asa NAN2 dar cand o fi cazul.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abeg spune:

Neata si de la noi! vad ca piticul meu doarme si azi destul de bine! ieri a dormit vreo 3 ore ( 10:30-13:30) si dupa nu a mai dormit pana la 19:40 cand a cazut lat....speram ca pt ceva mai mult timp dar m-am inselat..la 21:30 s-a trezit pt papa, a adormit la loc pana la 22 ...abia l-am readormit..off

Iulia si David ..speram sa repetam plimbarica! Nu i-am dat legume inca.Maine ii fac vaccinul de 6 luni si nu vreau sa-i introduc nimic nou zilele astea.Azi a papat f bine masa de fructe( para+banana+avocado), deschidea gurita ca un pui de vrabiuta!

Blanca..imi pare rau ca Eva e mofturici! Si eu am patit la fel cu donsoara mea! Nu accepta nimc! cu greu reuseam sa-i dau cateva lingurite/masa! Sincer, eu nu i-as da Pikovit( am citit la o mamica de Peritol ...nici dintr-asta)...Incearca tu sa fi linistita la masa ei, incearca sa papati in acelasi timp...
aa...nu are nimic daca ii dai Nan2.

gata...merg sa mopuiesc prin casa ca atunci cand se trezeste Luca sa iesim afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Blanca si eu stiu ca HA este pt cei predispusi la alergii.
Eu cred ca poti sa-i dai NAN simplu pt ca ea nu mananca zilnic formula si sa fie pb ca schimbi produsul.

Azi nu am avut succes cu banana. De fapt nu prea a iesit cum trebuie gustarea cu fructe ca au fost somnoroase. Sper sa se revanseze la pranz.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abeg spune:

Moniland...cum le-ai dat banana? Luca nu mananca banana simpla( e yak rau pt el ) ci doar in diverse combinatii.

am si eu o intrebare...de ce nu apare mesajul imediat ce-l trimit?!

Mergi la inceput