Fulgusori de nov-dec 2009 (26)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Salutare

Sunt in continuare cu febra 39, nu mai cedeaza la paracetamol,asa ca va fi greu sa fiu coerenta.

Diana, in laptele pe care am reusit sa-l mulg sunt si niste chestii vascoase galben verzui...banuiesc ca e puroi...din cate stiu trebuie sa o pun in continuare pe Ari la san, nu?Nu ii face rau puroiul ingerat?Nu mai sunt sigura de nimic, parca mi s-a spalat creierul

Sper ca nu o sa pierd lapticul

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Smaranditza, multa rabdare iti doresc si nervi de otelO sa treaca si faza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Lalu, puroi nu prea are cum sa fie, mai degraba cred ca ai reusit sa scoti un pic din laptele blocat si care are culoarea si consistenta asta ptr ca a stat si a pierdut din apa stand in san. Cred ca esti pe drumul cel bun! (nu s-a mai redus zona dureroasa si rosie?) Draga de tine, ti-ai cumparat antibioticul sau mai astepti?


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaR

Lalu, puroi nu prea are cum sa fie, mai degraba cred ca ai reusit sa scoti un pic din laptele blocat si care are culoarea si consistenta asta ptr ca a stat si a pierdut din apa stand in san. Cred ca esti pe drumul cel bun! (nu s-a mai redus zona dureroasa si rosie?) Draga de tine, ti-ai cumparat antibioticul sau mai astepti?


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete



Deci pot sa-i dau sanul in continuare.Asta e o veste buna, ca ma doare mai putin cand suge ea decat cand pompez.Laptele e in continuare dulce, chiar daca are mizeriile alea prin el.Am rezolvat o galma, dar una a devenit mai mare si a avansat....de la baza sanului la baza sfarcului.Am cumparat biseptol si nurofen.
Acum ma intreb daca nu ar fi bine sa-i schimb si pozitia la san...nu mai stiu ce sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Diana, acum doarme puiul si am reusit sa citesc articolele. Sunt super! Multumesc mult! Ce bine ca te avem printre noi pe forum!
Astazi nu i-am dat deloc biberon. Ne-am tot luptat cu seringa aceea de la Panadol, pana a reusit sa pape cat de cat. A curs si mult pe langa...dar asta e... Voi continua azi, la noapte si maine toata ziua cu seringa, alternand cu sanul. Sa vedem daca apar imbunatatiri.
L-am pus la san imediat dupa ce s-a trezit. A adormit din nou. L-am tinut asa vreo 10 minute in brate si l-am tot mangaiat. Cand s-a trezit de-a binelea, a mai tras de cateva ori din san, dupa care s-a incordat o data, s-a facut rosu tot, s-a arcuit din nou pe spate si a inceput sa planga. De parca cine stie ce otrava curgea pe acolo, nu lapte

IN legatura cu noul mod de hranire, cu seringa: sa continui sa ii dau chiar daca plange? Am incercat sa-l ridic, sa-l plimb, sa ne jucam si sa-i dau iar. Toate bune si frumoase pana se vede iar pus la orizontala si cu seringa in gura. Ultimele seringi le-a inghitit printre urlete saracutul, de parca facea gargara cu lapte, asa se auzea. Mi se rupea inima de mila, dar nici flamand nu-l puteam lasa
Daca tot asa o tine, ce sa fac? Nu traumatizez copilul? Ca deja mi se pare (poate e doar paranoia mea...) ca la mine nu mai rade asa mult ca inainte; in schimb, cand vine sotul acasa, parca i se lumineaza fata si e tot un zambet. Oare nu-i raman intiparite in minte fazele astea de chin cu mancatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

No, Lalu, vezi, de asta avea chestiile alea prin el laptele ca erau iesite din galma rezolvata. Da, da-i sa suga in continuare si foloseste diferite pozitii ptr alaptat. Una super e cu copilul paralel pe langa tine, in partea dreapta daca o pui la sanul drept si bebe sprijinita cu tot corpul pe o perna, cu mana dreapta ii dirijezi capul spre sanul drept, si cu stanga tii sanul. Pozitia se numeste fotball hold si e f eficienta ptr desfundat canale, copul sta exact in oglinda fata de pozitia clasica. Uite prima pozitie de aici: http://diaperal.com/parents-guide/breastfeeding/breastfeeding-positions/


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Buna Dimineta!

Ce fac fetele mele intr-o zi de duminica?
Noi suntem bine. Bebe si-a respectat programul normal ( aproape ca mi-e si rusine sa scriu cum doarme cand stiu prin ce treceti unele dintre voi) de la 21 la 9 cu pauze de masa ( maxim 30 minute treaz) la 2 si la 6. Promit sa nu mai scriu decat cand e de rau

Acum sughite de mare foc in patutul lui si se cearta cu ursuletii si il smotoceste pe deja faimosul Cuti.

smaranditza, tare rau imi pare ca treci prin asa un stres...... si la noi mai face panarama bebe uneori la masa... si a avut si zile de care spui tu... doar ca eu nu am incercat bibe... daca nu papa... treaba lui ( pe moment... ca peste 15 minute o iau de la capat, pana papa).... nu am insistat excesiv.... si-a revenit singur. Cred ca prin asta au trecut multe dintre fete. Te pup si iti tin pumnii sa-si revina repede. Incearca totusi cu lingurita.... chiar daca va papa foarte putin... dar macar nu e ca la bibe...
si la noi merge faza cu suzeta de care spune Lalu, eu o folosesc destul de des... de cate ori e nervos si nu vrea sa pape... nu apuca decat sa incerce sa planga ca ii bag suzeta in grua, se calmeaza si i-o fur in timp ce sanul e deja langa gurita si gaata...papa, apoi mai scapa sanul si o luam de la capat.... dar macar nu plange si nu ma stresez deloc.

Andre, asta e culmea! si LP se produce in serii pt est si pt vest? Mama ei de treaba! La haine au scuza ca avem conformatia corpului diferit... dar la hrana? Cica avem material genetic diferit si la noi deficitul de calciu e o problema serioasa.... dovada fiind problemele cu dantura dar chiar asa?

Ramona C, pai e bine ca ati iesit macar.... si eu as fi iesit si a doua oara.... ca tare era frumos afara.... dar odata dezbracati pt masa si schimbat.... nu ne-a mai ars

monica_80, noi suntem aici si in urmatoarele 2 luni. Stiu tare nine cum e/.... si nu e deloc placut fara tati. Poate se incalzeste si ne intalnim la plimbari iesencele... sa punem bebeii la socializat si noi la aerisit... . Daca ai nevoie de ceva, si te putewm ajuta.... nu uita de noi ( noi- toate de pe forum, noi - cele din Iasi, noi - eu si Mihnea)


ASTA E MESAJ INCEPUT DE LA 9 DIMINEATA... PANA SA IL POSTEZ, TOT MAI APARE CEVA SCRIS SI COMPLETEZ... POATE IL TRIMIT LA ANUL!!

Laurairina, ba nu esti grasa.... iar colaceii de care vorbesti or sa dispara incet incet... doar nu i-ai pus in 3 luni sa dispara in 3?!!!!!????!

Chiar nu mai modific salutul.... asa il las... ce daca trimit seara mesajul?????



Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Smaranditza, pune-o in scoica si da-i cu siringa sau s-o tii in brate cat mai ridicata si sa-i dai, e greu stiu... Daca urla te opresti, o iei in brate, ii mai dai degetul mic sa-l suga (al tau, spalat bine bine si cu unghia taiata ultra scurt - o linisteste si mai poti sa-i bagi seringa pe langa deget si trage asa si din seringa cand suge degetul) o mai plimbi la verticala sa ragaie, cand se linisteste mai incerci. N-o sa manance tot cat iti manca din biberon la o masa, macar jumate si e bine, mai bine mai des decat fortat.
Iti tin pumnii si succes!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Salutare fetelor!

Lalu, Smarandita, imi pare rau ca va confruntati cu asa probleme

Of ce zi urata, am iesit putin afara dar ne-a cam batut vantul, iar acum a inceput ploaia...ce vreme buna de dormit
Al meu sotz nu-i acasa, copilul l-am adormit, asa ca incerc si eu marea cu degetul.

va

Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

salut, fetele... ma bag si eu ca musca in lapte, dar... cat de curand ne infiintam si noi pe-aci, ca ni se termina odiseea, si... m-a luat dorul de pe vremea cand va citeam si mi se parea ca ianuarie-februarie e asa, undeva dupa pasti. ma imbatam cu apa rece, of course!

Smaranditza, sa stii ca si eu am problemute cu bbTo, dar... eu am insistat cu sanul, pe principiul... eu am mai multa rabdare decat are el chef de stat flamand. si cum e un mancacios, l-am lasat cu cat vrea el. o gura i-a trebuit, bravooo... mai mult, cand o sa ii trebuiasca. eu cu lingurita abia daca reusesc sa ii dau medicamentele anticolici...

in schimb, stau cu el si cate o ora la san, si... de multe ori in 15 min il cere iar! ideea e ca eu am reusit. cu impotrivirile si criticile de rigoare, si cu scandal, dar...

aaa... fff important. am fost hoata. nu voia decat plasticul ala nenorocit de la biberon. asa ca am cumparat cupe din acelea de silicon, ca am sfarcurile f mici si golanul e rautacios si nu vrea sa munceasca sa prinda, si... nu-si da seama cand e plasticul de la bibe si cand de la mami. o sa am pretentia, in viitor, sa scap de "silicoane", dar pt moment, sunt multumita ca am scapat de partidele de muls la 3 ore, si de containerele alea infecte.

multe, si scuze ca m-am bagat peste voi!
bebei sanatosi si cuminti, si kilograme cat mai putine, va doresc!



Plateea, mami fluturas de bbTo, prematurul la 39S3Z...

www.flickr.com/photos/23363511@N05/" target="_blank">bbTo

Mergi la inceput