Fulgusori de nov-dec 2009 (26)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Neatza Andre!Multumim de cafeaua speciala cu frisca!
Monis ! Multumesc de incurajari.noi am adormit la 2 si am dormit pana la 5, cand am mancat...de atunci suntem cu ochii pe pereti...
Alexa(mami de ingeras Maryam) bine ai revenit!





Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

neata si de la noi..

pana la urma ieri m-am mobilizat si am coborat sandramaua aia de carut ca sa plimb mucosii la aer...
Ne-am plimbat pe trotuare, ca de, in minunatul sector 5, in si mai minunatul parc Sebastian ,e plin de zapada...nimeni nu a strans zapada aia si nu puteam impinge carutul....plus ca eu m-am udat pe pantaloni pana la genunchi
Plus ca si trotuarele alea pe care ne-am plimbat ttrebuiau alese cu grija...nu incape caruciorul pe toate ca sunt masinile urcate...ce mai, a fost super...
Daca nu se termina cu zapada asta mai repede, ramanem la varianta urcat carutul in masina si mers in Carol sau Cismigiu, eventual Izvor (nici aici nu era luata zapada de pe toate aleile, dar gaseai sa te strecori)



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neatzaaaa

eu iau prima cafea de la Andre? cool , dar vreau si brizaaaa

Diana - am pus poze la semnatura. Normal ca ii place in wrap... sta lipit de ma-sa, care alearga cu el saltandu-l prin casa (si cum e ala elasic e super) si povestindu-i, sta cu mainile tinanadu-se de tzatze si suge cu elan din materialul wrapului... no

Smaranditza - spor la muls... am vazut ca ti-a dat Diana linkuri cu greva beblusilor, ma uit si eu pe ele in curand, dar ce vroiam sa-ti spun este ca daca ii dai cu lingurita, poate 'uita' gustul biberonului. Daca e flamand - si zici ca e - nu-ti va lua f f mult timp sa-i dai chiar si peste 100 ml lapte. Incearca sa-l pui pe ceva usor inclinat ca sa-ti fie mai usor sa manevrezi lingurita (eu am constatat ca daca pun putin lapte in lingurita si nu o pun plina, sunt mai mici sansele sa-l dea pe afara).


Apropos de muls, ca intreba una din fetele mai noi, nu mai stiu care de ce ne mulgem intr-o veselie (abia acum mi-am amintit sa raspund). Eu una m-am muls destul de rar, dar iata ca in dimineata asta a fost musai: a dormit copilul de la 11 si ceva de aseara pana dimineata la 7.30. La trezire a papat un san si nici pe ala chiar tot si am ramas cu celalalt pleznind. Mi-am dat seama ca e groasa daca stau cu el asa inca 3 ore, asa ca am scos tot ce am putut cu pompa si am bagat la frigider. Acum la 9, i-am dat sa goleasca primul san de tot, ocazie cu care a si adormit si pana la masa urmatoare, sanul muls va fi iar plin... Cam asta cu mulsul la mine.
Si legat de asta, fetele care ati alaptat in trecut, cum se regleaza productia de lapte noaptea, dupa ce incep copiii sa doarma constant cate 7-8 ore / noapte?

RamonaC, Andre - si eu am dubii cu imbracatul... dar doar intr-o directie. Adica nu am dubii vreodata ca e prea subtire, cel mai des am impresia ca-l prea infofolesc... Si cred ca aveti voi dreptate cand ziceti ca nici la primavara nu ne va fi prea usor sa ne dam seama cum sa-i imbracam. Si eu vreau sa renuntam repede de tot la caciula, dar oare cum poti sti ca nu e "prea repede"?

Monica - nu esti singura de tot de tot, suntem aici cu tine, alaturi de Ionela si RamonaC. O sa treaca vremea, mai ales cu bebelusa care cere tot mai multa atentie si in curand ne vei scrie din Georgia. Ne vei scrie din Georgia, da? E vorba de Georgia din rasarit, nu? Cu ce se ocupa sotul tau, daca nu te supara sa ne spui?

na ca pana am scris, a aparut si Lavi la cafea

o duminica frumoasa sa avem!

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Monis, sa stii ca noi ieri, cand am fost la plimbare am renutat la overall...l-am imbracat cu un costumas mai grosut, si pe dedesupt avea o bluzita si inca un costulas subtirel, si bineinteles sosewtute.In cap i-am pus numai o caciula si atat...nu i-a fost frig
dimpotriva lui ii place sa fie cat mai lejer...cand e foarte imbracat si nu are cum se misca se enerveaza foarte tare. Te pup!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

neatza fetelor, vin si eu cu o cafea decofeinizata de iasi (n-am putut sa renunt de tot).
mi-a plecat sotul si nu am chef de nimic, sper sa treaca starea asta. daca se trezeste printesa uit repede de suparari.
moni5 , multumesc mult de incurajari, sunteti toate niste dragute, nu stiu ce m-as face fara voi, am devenit atat de dependenta...chiar daca nu scriu atat de des, va citesc zilnic (promit de acum sa fiu mai activa)

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Neatza. Poftiti la apa plata si ceai ptr lactatie!

Smaranditza, sa incep cu tine. Aseara am dat repede linkurile ca era musai sa fug la culcare, acum sa aprofundam un pic. Ai sa citesti acolo destule chestii, eu mai vin cu niste completari. trebuie sa faci orice sa renunti la biberon. Poti sa incerci cu lingurita sau:
-cu canuta de plastic moale: http://www.breastfeeding.org/articles/cup.html
si un filmulet: http://www.5min.com/Video/How-to-Supplement-Using-Cup-Feeding-106168963
Exista asemenea cupe de la medela, dar pana atunci poti incerca cu un capac de biberon mai moale sau un pahar de plastic de unica folosinta, unul mai elastic asa.
-Alta metoda e finger feeding: video: http://www.5min.com/Video/How-to-Finger-Feed-Your-Baby-106176308
si instructiuni: http://www.kellymom.com/newman/08finger_feeding.html
iti trebuie un furtunas moale, eventual vb cu neonatoloaga poate stie ea un cateter ceva moale si finut.
Ai vazut ca poate sa dureze cateva zile, poate sa dureze si 1-2 saptamani. Important e sa ii oferi sanul si nimic altceva care sa-i satisfaca dorinta de supt (tetine de biberon, suzete). Suplimentul il dai folosind una din metodele de mai sus. Daca te mulgi cu pompa macar in aceleasi intervale de timp in care ar fi supt el iti poti mentine lactatia pana ii trece greva.
Cand ii oferi sanul sa fiti cat mai dezbracati, poate faceti o baie impreuna si atunci ii oferi sanul, sa-l porti mult in brate sa te simta, dormiti impreuna ca sa-l prinzi cand nu-i trezit inca de tot etc. Mai citesti acolo, daca nu te descurci cu enghleza spune si te ajutam!

Trimit si revin.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Monica - nu esti singura de tot de tot, suntem aici cu tine, alaturi de Ionela si RamonaC. O sa treaca vremea, mai ales cu bebelusa care cere tot mai multa atentie si in curand ne vei scrie din Georgia. Ne vei scrie din Georgia, da? E vorba de Georgia din rasarit, nu? Cu ce se ocupa sotul tau, daca nu te supara sa ne spui?

sigur ca o sa va iau cu mine in Georgia, da e vorba de Georgia din Europa, la granita cu Turcia.
sotul meu e plecat acolo intr-o misiune U.N.(din partea MAI), unde lucreaza pe drepturile omului (nu am de ce sa ma supar)
abia astept sa mergem cu el, dar pana una ata tre sa merg sa-i fac printesei pasaport
monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)


de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Monica...poti sa ne povesteti orice aici...forumul asta e pentru a ne incuraja si a ne sustine reciproc!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Monis, am vazut Santi in wrap! Va sta tare bine! Despre muls: se regleaza sanii singuri cu productia de lapte dupa cateva noptii cand te trezesti toata uda si cu sanii explodand (verificat de mine la Vlad ca el a avut vreo 2 luni cand a dormit toata noaptea). daca te mulgi deja, incearca sa mulgi tot mai putin fata de ziua precedenta (cam cu 20 ml pe zi la un muls) pana nu mai mulgi deloc.

Monica, imi pare rau ca a plecat sotiorul... Imi place ca esti activa, tine-o tot asa!

Andre, Ramo (cuscrella, e bine asa? ), Poza aia de care v-ati distrat e de acum un an. Atunci nu m-am enervat deloc si n-am certat-o mai deloc, vedeti ca am avut nervi s-o si pozez. oricum crema era din aia relativ banala, si am reusit sa culeg de pe ea mai tot si sa pun la loc. Acum am gasit doar cutia de la crema aproape goala si cu o balta de apa pe fund, mai era crema pe pereti un pic. M-am prins ca a umblat doar cand am luat-o in brate s-o pupacesc si am simtit ca-i data cu crema. Pusese crema cuminte la loc cu capac pe raft, smechera...

Stephy, liliana


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Monica Stiu cum e si nici nu stiu ce sa spun, ca pe mine nu m-a ajutat nimic cat am stat fara. Incearca sa activezi pe aici, noi vom avea cate o imbratisare si poate poate trece timpul mai usor. Singurul gand care ma ajuta in momentele alea era ca se putea si mai rau. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput