Fulgusori de nov-dec 2009 (26)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Sunt franta de oboseala si aproape disperata
De doua zile, brusc si inexplicabil, Timi nu mai vrea sanul. Nici unul din ei. Urla, se incoarda foarte tare, isi arcuieste spatele si da din maini si din picioare, de abia reusesc sa il mai tin in brate. Plange isteric, in hohote, pana la inrosire-invinetire.

Astazi am fost cu el la dr. neonatolog. Se pare ca e puti racit (are multi mucisori si stranuta des si tuseste -insa aici nu sunt sigura ca nu se inneaca cu saliva, si de aceea face asa...). Ok, insa la urechiuse nu pare a avea nimic; ne-a dat totusi sa-i punem ceva picaturi.

Singura data cand papa la san e noaptea. Nu pricep de ce
Am incercat de cum se insereaza sa creem aceleasi conditii in camera, sa vedem daca ne iese figura si mananca. Am aprins doar veioza, vorbeam in soapta, l-am luat din patut direct la san (fara sa-i mai schimb pampersul si sa-l trezesc de tot), gandindu-ma ca ametit de somn cum o fi, va lua din nou sanul. Wrong! A repetat acelasi circ, pana am reusit sa umplu de lapte toata lenjeria de pe pat, hainele mele si pe el, de a trebuit sa schimb totul.

Am incercat sa mulg sanul sa fie moale, gandindu-ma ca s-ar putea inneca cu lapte in primele secunde cand curge ca la robinet, se enerveaza, si poate asta e cauza. Nu, nu a mers. L-am lasat apoi sa fie plin, sa-i ploua efectiv in gura, fara sa traga, gandindu-ma ca s-ar putea sa il doara langa urechiuse de la miscarile ce le face in timpul suptului. Nu, nici asa nu a mers. Am incercat si plimbatul prin camera, pe langa geam, cantatul cantecelelor preferate (la care de obicei se linisteste), mangaiat pe capusor si vorbit dulce cu el, diverse pozitii de alaptat...etc. Nimic nu merge! A, am incercat si "infometarea", desi mi se pare brutal cuvantul. M-am gandit ca probabil nu e flamand, si vrea sa isi distanteze mesele. Asa ca l-am mai lasat o jumate de ora, apoi chiar o ora mai mult. Ne jucam, radeam, toate bune si frumoase, dar cand il puneam la san, parca punea gura pe piper, asa incepea sa urle.
Ce mai...de disperata...am uns si sfarcul cu un strop de miere, sa vad daca il ia asa. Nu, nu a mers nici asta.
Deja imi e teama sa nu ramana traumatizat saracutul...ca numai cand vedet sanul sau il simte aproape incepe sa urle Parca nu as mai vrea sa il fortez si sa il chinui...cand il vad cum se zbate ca pestele pe uscat.

Problema nu este o chestie de reflux cum a fost la Lumi , pt ca imediat ce ma mulg si ii dau cu biberonul, mananca de zici ca a venit de la foamete. IN 5-7 minute mananca 150-160 ml. Abia are timp sa respire. Deci, ii e foame, are pofta de mancare.

Stiu, greseala a fost probabil ca am inceput sa-i dau completare cu biberonul, dupa ce ma mulgeam. Am facut-o atunci tot in disperare de cauza, pentru ca o saptamana a facut asemenea crize si nu luase nimic in greutate, ba chiar scazuse putin. Am incercat atunci cu chestia aceea cu care se da Panadolul la copii - ca un fel de seringa (imi scapa acum cuvantul in romana...), insa dadea totul afara, nu inghitea nimic. Acum as incerca si cu lingurita...dar la 130/140 ml la o masa...cat ar trebui sa stau sa ma joc cu lingurita? Mai ales ca si din ea greu inghite...mai mult curge pe langa (asa se intampla inainte cu Espumisanul...jumate in gura, jumate afara...)

Nu o mai lungesc, ca trebuie sa ma mulg si sa ma culc, ca sunt foarte obosita. Oare mai pot spera ca va vrea din nou sanul? Oare nu voi ramane in scurt timp fara lapte, in ciuda mulsului frenetic pe care il execut cu sfintenie?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Diana Geniala faza cu crema! Mi-am amintit de fetita prietenei mele pe care a prins-o bona printre fardurile mamei si i-a zis "doar frumos ti-am spus, si eu, si mami, ca nu ai voie sa umbli acolo", la care fetita a intrebat "azi ce zi e?", bona i-a raspuns "miercuri", la care fetita "mami mi-a zis ca miercuri am voie la fardurile ei". Alexa Ma bucur din inima ca ne mai citesti si ne gandim cu mare drag la tine. fetele care dati LP si daca va permiteti, cumparati laptele praf din strainatate. Eu am avut un soc cu laptele de aici, se dizolva in nici 3 secunde si nu exagerez si nu miroase deloc deloc. Va pupam pe toate fara exceptie. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Smarandita, ce ai patit se numeste greva suptului, nursing strike:
http://www.breast-feeding-information.com/breastfeeding-strike.php
http://www.motherandchildhealth.com/Breastfeeding/Becky/strike.html
http://www.babycenter.com/0_nursing-strike_8490.bc

Fug si eu la culcare. Pupici la toate fetele!



Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Pfoai....Samaranditza ce spui t5u acolo e tare chinuitor pt amandoi. Asa s-a intamplat si la mine, numai ca eu deja nu mai aveam sanii atat de plini si eu am dedus ca din cazua de laptic putin se comporta asa. Se pare ca toti au trecut prin faza asta de refuz al sanului si multe fete au facut fata situatiei si alapteaza in continuare, eu din pacate am clacat . E stresul mare pe capul tau...deci e lapticul in pericol. Oare mameloane doin alea de silicon ai? Parca as incerca si cu din alea daca zici ca din biberon il vrea. Dominic il refuza si din biberon si atunci m-am indoit eu de laptele meu. Sper sa isi revina singur cat mai repede, daca nu....asta e mulgi si dai cu biberonul, macar sa nu il pierzi de tot.
Eu sper sa vina mamicile cu mai multa experineta cu sfaturi mai utile cat mai repede.

Si salutare la toata lumea . M-am bucurat tare sa o "revad" pe Alexa, Lidiuta din nou pe baricade.
Laura pt raza de soare de la mare. Ai ghicit, m-a terminat piciul meu. Azi din cauza de soare fain si mult am iesit afara de 2 ori. Prima data l-am luat in brate si am stat ca curcile la soare amandoi de m-a rupt de maini (da numa de a naibii ce sunt nu l-am dat la nimeni in brate sa-l mai tina si a doua oara cu caruciorul. Pe la 5 muream de somn, si am zis ca dorm si eu cu fiu-meu in brate ca ieri, dar azi nu a mai tinut faza, ca el a dormit doar 20 min si eu abia am apucat sa atipesc in timpul asta. deci mai zombie eram. Asa ca am lasat-o balta si ma bag acum la nani sa recuperez. M-am chinuit azi sa trimit un sms mic la tati Stefi de la 5 pana la 23 in seara asta, si ala are doar 160 caractere, va dati seama cate zile mi-ar lua sa scriu un mesaj pe forum daca l-as incepe in timpul zilei , asa ca ma rezum si eu la cat pot.

Draga mami de Teo( trebuie sa gasesc repede un inlocuitor pt cuv "cuscra" ca tare nu imi place...poate din cauza ca realizez ca o sa fiu si eu soacra si inca nu am amintiri placute asociate acestui apelativ) mie oersonal tare mi-a placut poza Timeei cum statea ea acolo mititica in chiuveta si se facea momoasa. Am admirat-o si m-am amuzat (sper sa am puterea sa fac la fel si la boacanele lui DOminic).
la domnisoricile tale amandoua, abia astept sa vad ce nazbatii or sa faca amandoua pete vreo 2 ani asa...

Andre esti mai tare ca mine, auzi la ea sa ajunga cu Chiara la 25 de grade imbracata in combinezon de ski. Nici eu nu stiu sa il imbrca pe Dominic, mereu mi se pare ca e prea imbrcat apoi prea dezbracat...azi l-am lasat fara caciula si toata lumea se uita incriminator la mine pe aici. Cedilalti bebici erau inca cu fulare, caciuli pe care le purtau si la -15 grade si acum la + 10(cel putin) si la fel de ciudat ma uitam si eu la ele, as putea zice.
Chiar Andre...nu stiu daca ai apucat sa vezi copii pe acolo acum, sau mai bine zis iarna, eu din cate stiam italienii is unii dintrei cei care nu puneau caciuli la copii in cap nici iarna, acum o fi la fel. Si ceilalti mai de prin vest asa, nici aia nu pun caciuli la copii si nu racesc, noi daca i-am tine fara, ce ar pati??? . Eu urasc caciula...
Fug la o tura de spalat/ sterilizat biberoane ca iara e miezul noptii si acusi trec 2 ore de la ultima masa si isi cere dreptul piciul(iara nu papa mai mult de 60 ml) si ma bag si eu la nani.
Pupici de noapte buna (si de buna dimineata in acelsi timp) l toata lumea.

Ramona,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: DOMINIC ANDREI(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Fetele trec si eu sa va salut, greu cu scrisul, reusesc sa va citesc in fiecare zi dar cand sa ma apuc de scris, printesa mea are senzori si incepe sa tipe, asa ca aproape de fiecare data o las balta. acum doarme si profit. tati pleaca maine dimineata pentru inca doua luni si eu nu pot sa dorm si ma gandesc cu groaza ce ma asteapta inca 2 luni singura cu pitica, dupa care vine si ne ia cu el in georgia, dar mai e mult pana atunci...

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

lalu eu am avut mastita si am fost operata, stiu prin ce dureri treci si sunt alaturi de tine, stiu ca e groaznic, dar sper din tot sufletul sa nu fie mastita la tine. la mine era umflat tot sanul, nu doar jumatate si aveam temperatura, frisoane. am luat oxacilina intravenos din 6 in 6 ore timp de 5 zile, care nu s-a facut efectul (ca dupa aia sa aflu, dupa ce mi-au prelevat probe si mi-au facut analiza la laborator, ca slafilococul pe care il luasem eu din maternitate era imun la oxacilina si bagasem in vena inutil) si apoi am facut augmentin de 2,2g intravenos la 24 ore timp de 4 zile (care era o, dar era mult prea tarziu). cu cele doua antibiotice pe care le-am facut nu am oprit alaptatul. iti tin pumnii sa te faci bine cat mai repede.
smaranditza asa face si fiica-mea de vreo 2 zile, dar stii cum o paalesc eu, ii dau suzeta si o linistesc, apoi ii scot suzi si-i bag repede sanul si prinde aproape de fiecare data sau ma plimb cu ea in brate si-i bag sanul in gura in timp ce na plimbam si ma plimb cu ea asa atarnata de tatzi pana termina de mancat

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Alexa, ne bucuram ca esti printre noi si te asteptam oricand cu mare drag

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

fetelor cred ca si eu am un puseu de vorbire, ma duc la nani ca nu ma mai opresc. va dulce pe toate

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

alexa

Ralu, mami de Remus Andrei (8 nov '09)Primul an de peripetii
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
Poze BUBU

"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimineata, avem pentru toata lumea, mai cu frisca, doar e duminica. Ramo Inca nu am vazut copii, dar am de gand sa ii studiez si eu sa vad cum sunt imbracati si te anunt cu caciula. Nici eu nu suport caciula, nici Chiara, dar pe vant mi se pare absurd fara. Habar n-am. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput