LMA!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**160**

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Anamaria, a costa parca 160 lei...

Bianca, multumesc. I-am transmis sotului raspunsul tau.

Dyanna, m-a lovit azi o chestie, si cu riscul de a te supara, vreau sa ti-o spun. Poate daca stii ca am cele mai bune intentii, o sa ma ierti.
Am avut mereu impresia, din relatarile trairilor tale, ca mai ales in momentele dificile ale relatiei de cuplu, te concentrezi si mai mult asupra lui Mutzu. E normal cumva, oricum mutzuneii nostri sint acum centrul atentiei noastre. Si tu esti o mamica ffff indragostita de bebelusul ei, si care se si exprima in scris mai ... efervescent decit o facem altele dintre noi. Ideea este ca mie nu mi se pare sanatos pentru relatia de cuplu, ca orice dezamagire sa fie "inecata" in dragostea, atentia pentru copil. Da, copilul merita toata dragostea noastra, si tocmai de aceea, noi trebuie sa stim sa mentinem un echilibru in intreaga viata de familie, nu doar in relatia mama-copil. Cred ca concentrarea tuturor energiilor asupra copilului si un-fel-de-renuntarea la a "ne bate capul cu barbatii astia care oricum nu inteleg nimic" nu e de natura sa ii faca vreun bine copilului. Pe termen lung. Pentru ca se ajunge mai tirziu la o virsta la care, asemeni mamei mele, constati ca copiii au plecat pe drumul lor, nu mai ai nici un control asupra lor, si nu-ti mai ramine nimic altceva care sa umple golul. Pentru ca de-a lungul anilor, in loc sa incerce sa creeze o legatura reala cu tatal meu, a preferat sa isi investeasca intreaga viata doar in cresterea noastra; chiar si mult dupa ce nici eu nici sora-mea nu mai aveam nevoie de atita implicare.
Nu stiu cum sa exprim cit mai bine ideea asta, in asa fel incit sa transmit exact ceea ce vreau sa transmit, si sa nu fiu inteleasa gresit. Cred ca toate am avut, anul asta, momente dificile in relatia de cuplu, in relatia cu rudele care vor sa se implice in cresterea copilului; in ceea ce ma priveste, stiu ca nu mi-a fost usor din punctul asta de vedere, ti-am si spus cite ceva pe privat. Dar pentru binele copiilor nostri, este momentul compromisurilor si al rabdarii.
Te pup si te rog sa nu te superi, poate am gresit de data asta.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Cata dreptate ai, pisigri!!! Din pacate asta vad si eu la ai mei.

Denisa, da, cred ca ai dreptate cu concentratul la altele. Dar uite ca ne ducem peste o luna si un pic la controlul de un an si luam un minus la extemporal.

Aris, ai fost totala cu cumparatul. Da, asa o fi, mai mutulache, ca nici barbatu-meu nu ma intrece. Si sa ma vedeti ce ma rastesc la el seara ca nu vorbeste destul cu copilul, de zici ca eu turui toata ziua! Si da, sunt de acord ca primul an cu copil e tare tumultos. Eu nu ma certam niciodata cu barbatu-meu pana sa avem copilul. Nu ma rasteam la el, nu gaseam nimic sa-i reprosez, era liniste, dragoste si armonie. De cand cu copilul, de toate ii strig: ca nu fuge asa disperat ca mine cand aude ca s-a trezit copilul, ca atunci cand ii zic sa aduca apa sau suzeta mai pierde vremea sa ma intrebe unde sunt si cate si mai cate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

PLEASE !!!
Am cumparat aparat aeroposol, lui Stef ii curge nasu` si vreau sa-l foloseasc.
Am cumparat solutii ; ACC + SER FIZIOLOGIX + DEXAMED, cum se da doza la copil de 9 luni ? Cum se amesteca ? Toate odata?


Am uitat sa intreb cat timp se tine masca pe fata ? Copiii vostri stau la tratament ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

PLEASE !!!
Am cumparat aparat aeroposol, lui Stef ii curge nasu` si vreau sa-l foloseasc.
Am cumparat solutii ; ACC + SER FIZIOLOGIX + DEXAMED, cum se da doza la copil de 9 luni ? Cum se amesteca ? Toate odata?


Am uitat sa intreb cat timp se tine masca pe fata ? Copiii vostri stau la tratament ?

Tratamentul si doza ti-o prescrie medicul. Nu-i da medicamente dupa ureche.
Luana o tine, eu am povestit cum am pacalit-o, jucandu-ne.
Multa sanatate!



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea



Aris, ai fost totala cu cumparatul. Da, asa o fi, mai mutulache, ca nici barbatu-meu nu ma intrece. Si sa ma vedeti ce ma rastesc la el seara ca nu vorbeste destul cu copilul, de zici ca eu turui toata ziua! Si da, sunt de acord ca primul an cu copil e tare tumultos. Eu nu ma certam niciodata cu barbatu-meu pana sa avem copilul. Nu ma rasteam la el, nu gaseam nimic sa-i reprosez, era liniste, dragoste si armonie. De cand cu copilul, de toate ii strig: ca nu fuge asa disperat ca mine cand aude ca s-a trezit copilul, ca atunci cand ii zic sa aduca apa sau suzeta mai pierde vremea sa ma intrebe unde sunt si cate si mai cate.

Keutu cheliutu


Ha ha, parca vorbesti de noi ... Al meu se straduieste si ma ajuta dar dupa 10000 de intrebari, scheme logice si proceduri ... cine are programatori in casa cred ca stie Acuma facem schema de folosit periuta si ata dentara la copchil
Mai foloseste cineva ata dentara la copil??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

La multi ani!
Antonia
Iulia
Maria Teodora




Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Zicea cineva -scuze nu mai stiu cine - ca foloseste periuta electrica la copil. As vreau sa stiu si eu de unde e cumparata, ca poate am mai mult succes cu ea decat cu cea clasica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

aris a zis de periuta electrica

www.youtube.com/watch?v=L3xQ7t4n8Oc" target="_blank">mergem
Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenada

Zicea cineva -scuze nu mai stiu cine - ca foloseste periuta electrica la copil. As vreau sa stiu si eu de unde e cumparata, ca poate am mai mult succes cu ea decat cu cea clasica.

Carmen mami de Ina..mica (16.03.2009)


Si eu am zis de periuta electrica. Dar nu e speciala pt copii. E periuta de oameni mari si i-am dat-o sa avem amandoi la fel.
Am si periute de copii, din cauciuc, de la NUK, dar le roade...si pe aia electrica la fel. Deocamdata ne jucam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Luana n-a dormit toata noaptea, a adormit abia pe la 7,15 azi dimineata, La 9 ne-a trezit menajera, sunt huiena de cap. Am avut si treaba in oras, i-am luat si pe copii cu mine, am fost la Mc Donalds sa luam jucariile, am facut si o vizita scurta (ca sa ne ocupam timpul sa fie menajera linistita). Am pus poze. Afara la noi e cald si frumos, as mai iesi, am venit de urgenta acasa ca urma sa primesc o factura pe fax care trebuia platita rapid. dar mi-e somn si mi-e rau.
Nu stiu Bogdana cum te descurci. Am zis mereu ca esti eroina. Ma gandesc acum ca e putin spus. Ma rog pt voi!
Nu-s in stare sa citesc amanuntit din urma, vreau sa dorm. Imi amintesc ce a spus Alex "fiecare are copilul care il merita". E prima data cand ma gandesc...ce bine mi-e cu...doar 2 copii.
Nu-mi vine sa cred ca in vara la mare i-au iesit 2 dintisori odata si nu a suferit cat a suferit zilele astea la cei 2 dintisori. E cumplit pt ei saracutii. Imi vine sa-i plang de mila. Si ce-i culmea, ca noaptea doare cel mai rau. I-am dat si Nurofen, si Dentinox, totul dureaza cateva minute, cat cade rapusa de oboseala, apoi iar, maraiala, fara sanse de calmare. Ziceam ca fi-mea nu plange. In ultima saptamana a recuperat un an intreg.
Mi-a venit ciclu cu o saptamana mai repede, cu chegulete, si miros ciudat, cu starea de rau si dureri, numai asta imi lipsea. Daca o tine tot asa, o sa sun dr, sa vad, e cazul sa ma ingrijorez?
Vreau sa vina odata Alex acasa. Uneori am impresia ca numai el stie cum s-o calmeze in asemenea cazuri. probabil sunt si eu obosita si stresata si ma simte. E si stresul de la CM...of in astfel de zile nu ai de facut decat sa tragi aer in piept si sa astepti sa treaca ziua, cu speranta ca maine va fi mai bine.



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput