Fulgusori Noiembrie-Decembrie 2009(25)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Activitatile lui Rares de aseara:
Mai intai am ascultat muzica la capsunica si m-am enervat pe luminita rosie, apoi i-am zambit frumos mamei si intr-un final am convins-o sa ma ia in brate. Dar ea, smechera, m-a asezat in carut, iar eu m-am plictisit si am inceput sa plang, pana cand a venit tati si m-a luat in brate, iar eu i-am povestit cum m-a pacalit mami, apoi ne-am jucat amandoi, pana cand a venit strabunica, la care ma uit mereu mirat si careia i-am spus o multime de povesti. Intr-un final,tarziu in noapte, dupa ce i-am epuizat pe toti, am adormit

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Neata

Se pare ca nu scap asa de usor...azi noapte am facut febra, am avut frisoane....azi dimineata aveam 38/4 .Ma simt de parca m-a calcat trenul...Si totusi nu ma mai doare sanul atat de tare.Oooooof!

Diana, exista antibiotice pe care sa le pot lua daca sunt alergica la peniciline?In ce doza?O sa sun si doctorita mea, nu ma simt in stare sa ma duc pana acolo...si cine stie ce-mi mai recomanda.Mai astept pana sa le iau, dar as vrea sa le am in casa pt orice eventualitate.Multu

Multumesc tuturor pt gandul bun.Ma duc sa mai iau un paracetamol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani


Vreau sa te mai intreb ceva, Vlad are un eritem fesier eroziv(sper ca am inteles bine) ptr. care am primit trimitere la dermatologie, am reusit sa obtin o programare ptr. luni. Parerea pediatrei este ca trebuie antibiotic, insa vin si intreb oare se impune? Este drept ca ne cam chinuim de mult cu el, am incercat cu galbenele, cu Avene, cu bubchen si altele, dar nimic. Tu ce parere ai? Pampersul in schimb destul de des, chiar si noaptea cu toate ca el nu se mai trezeste sa pape, il schimb si adoarme la loc, parca as vrea sa evit antibioticul. Tin mult la parerea ta, vreau sa fiu oarecum avizata.
Pup


mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Probabil pediatra s-a gandit ca s-a suprainfectat si de asta nu se vindeca, si ti-a recomandat antibioticul. Eriteme dinastea rezistente mai pot avea o gramada de alte cauze, in afara de suprainfectie (pana la urma nici nu se infecteaza asa des, desi ar avea de unde...). Poate fi datorat unei micoze (ciuperca Candida), alergii (de la ceva crema, sau componenta din scutec), dermatita seboreica (mai ales daca are si alte locuri cu roseata sau cruste seboreice pe pielea capului). Cea mai frecventa cauza a eritemului e insa contactul cu pipi si kk care sunt iritante ptr piele. Se poate ca pielea lui sa fie extrem de sensibila la urina si kk, si eritemul deja existent face zona si mai sensibila si tot asa se formeaza un cerc vicios.
Vad ca zice Dankutza de Cutaden, eu n-am folosit, nici nu stiam de el, pare util ptr ca include ihtiol care grabeste vindecarea,, e si antiinflamator, antifungic si antiseptic, usuca zona si oxid de zinc ce se gaseste in toate cremele de fundulet si inca ceva cu proprietati antiinflamatoare (unele eriteme care nu se vindeca cu nimic trec cu creme ce contin cantitati scazute de corticoizi slabi cu proprietati antiinflamatoare).
Ce am observat eu la Vlad care imi facea tot asa eriteme infioratoare ca erau legate de consumul de portocale. Asta am observat dupa ce i-am introdus portocalele spre un an, facea un eritem ingrozitor, cu rani ce nu trecea cu nimic. Cum opream portocalele, cum trecea si cu cea mai banala crema. Acum nu mai imi aduc aminte daca pana sa-i introduc portocalele nu facea cumva cand mancam eu portocala (la Vlad stiu sigur ca am mancat portocale la greu, la Timeea deja stiam de portocale de la Vlad si m-am abtinut).
Ideal ar fi sa-l lasi f mult fara scutec, cat e treaz macar sa-i faci cald in camera si sa-l lasi sa dea din piciorute fara pampers pe un scutec dinala patrat si cand il schimbi sau dupa baie sa-l usuci bine la fundulet, eventual cu feonul.
Nu stiu cat ti-a fost de folos, mai multe nu stiu nici eu ce sa spun...


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Lalu, sa speram ca trece febra si starea asta nasoala!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimineata, fetele, haideti la o cafeluta completare si la o priveliste de vis. Ma uit la mare, care e de un verde superb, imi beau cafiaua si incerc sa va aduc in case cate o raza de soare, mai ales pentru mamicile incercate. Lalu Sunt convinsa ca va trece problema asta, ai grija de tine si sa treaca mai repede. Mi-a placut la nebunie "puseul de mutenie", nu-mi amintesc cine are dreptul de autor, dar e taaaaaaaare de tot! Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Andre ma bucur sa citesc ca esti implinita. Multumesc de cafeaua italieneasca!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Lalu, esti alergica la toate penicilinele? Si la ampicilina, amoxicilina, cefalosporine (ex cefalexin, 500 mg la 6 ore)? Atunci ar ramane varianta cu Clacid (250 mg la 12 ore), Biseptol (2 cp la 12 ore), ciprofloxacina (250 mg la 12 ore). Vezi ca pe toate scrie in prospect ca sunt contraindicate in alaptare, dar se administreaza si la sugari in forme de prezentare destinate lor, asa ca poti linistita sa iei si sa continui alaptarea.
Oricum eu zic sa mai astepti, mai ales ca sanul e mai bine. Poate faci vreo viroza, eu am observat ca in viroze ma durea unul din sani (mai ales stangul), aveam febra, frisoane, ma dureau toti muschii, capul, si un san. (si el era moale, ok, nu era in nici un caz mastita). Continua inca 48 de ore cu paracetamol pana sa te arunci la antibiotic.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Diana,Ancutza multumim de commenturi

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Buna dimineata...dar numai buna nu e...David s-a trezit cu febra 39,2. I-am bagat un supozitor, s-a mai linistit, acum doarme. Problema este ca la vreo 2o de minute dupa supozitor a fost razboi la fundul lui. Si-o mai face efectul?

------------------------
Proaspata mamica de baietel!

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaR

Lalu, esti alergica la toate penicilinele? Si la ampicilina, amoxicilina, cefalosporine (ex cefalexin, 500 mg la 6 ore)? Atunci ar ramane varianta cu Clacid (250 mg la 12 ore), Biseptol (2 cp la 12 ore), ciprofloxacina (250 mg la 12 ore). Vezi ca pe toate scrie in prospect ca sunt contraindicate in alaptare, dar se administreaza si la sugari in forme de prezentare destinate lor, asa ca poti linistita sa iei si sa continui alaptarea.
Oricum eu zic sa mai astepti, mai ales ca sanul e mai bine. Poate faci vreo viroza, eu am observat ca in viroze ma durea unul din sani (mai ales stangul), aveam febra, frisoane, ma dureau toti muschii, capul, si un san. (si el era moale, ok, nu era in nici un caz mastita). Continua inca 48 de ore cu paracetamol pana sa te arunci la antibiotic.



Merci Diana.Din cate stiu sunt alergica la ampicilina...oricum, trebuie sa-mi fac testul din nou sa stiu exact.
Sanul e mult mai bine si pt ca nu ma mai doare asa de tare am reusit sa-l palpez bine si tot se mai simt putin galmele...mult mai putin ca acum 2 zile, dar tot mai e putin intarit in zona aia.In rest sanul e moale, deci sigur nu e mastita.
Vad ca febra cedeaza la paracetamol, asa ca astept sa vad ce se mai intampla.In nici un caz nu o sa ma arunc la antibiotic...in ultimii 10 ani am luat doar o data...si atunci am intrerupt rapid ca ma umplusem de bubite.

Pupici

Mergi la inceput