Fulgusori Noiembrie-Decembrie 2009(25)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Multumesc pt raspunsuri!

Nu-mi vb de pene de curent ca de la Craciun incoa am avut parte de 8 asemenea evenimente

Fetele mele, la voi stau copii juma de ora fara voi?! cred ca al meu e tare rasfataaat, fara voia mea, toata ziua cu mine, cel mai mult in brate, ma acapareaza cu totul, doar cnd doarme e cuminte..nu stiu ce as putea sa fac..any suggestions??

poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Seara buna si de la noi

Pot sa ma plang?

Am avut o zi de kk.Ieri am luat actele de la birou pt indemnizatie si bineinteles ca mi-a gresit contabila adeverinta de venituri...mai rau e ca nu se mai poate face nimic...ooof.Asa ca mi-am facut nervi de dimineata, du-te la birou, apoi sa depui actele.In fine, am depus si cand sa ma intorc acasa, simt o durere acuta in sanul drept...ma doare rau cand ridic mana sau ma aplec...de fapt la fiecare miscare ma doare.Zilele trecute am facut o rana la sanul asta, am pus fata la el dar mai putin ca de obicei...am incercat sa-l golesc cu pompa.Ieri am simtit la palpare doua galme tari asa ca am insistat cu pomparea...iar azi nu se mai simt galmele, dar ma doare la orice atingere si orice miscare.Concluzia...probabil o mastita, fix ce-mi lipsea.Si mai sunt si alergica la antibiotic, la peniciline din cate mi-am dat seama...sper sa existe vreun antibiotic pe care sa-l pot lua si eu fara sa ma umflu si sa ma umplu de bube.

Pot sa continui sa ma plang?

Fiica-mea tocmai acum e in mijlocul unui puseu de crestere, ca altfel nu-mi explic cum poate sa stea la san cate o ora si apoi la 10 minute sa urle de foame...ca altfel nu o pot linisti, doar la san tace si chiar reincepe sa suga serios.Laptic am, ca de cand cu pomparea...am scos si 130 de ml din sanul dureros.Si ca tot nu era de-ajuns, nu mai mananca deloc din lingurita sau biberon, urla de zici ca o frig, nu alta.Deci incerc sa renunt la pompa si sa o pun mai mult pe ea, chiar daca ma ia cu ameteala de la durere.

Deocamdata nu am temperatura, desi imi arde fata..dar poate e de la vant...Si ma simt nasol rau, stresata,nervoasa si tot tacamul...ca de la starea asta nici nu am putut sa mananc toata ziua.

Deci maine in program...mers la medic, o placere, ce mai.Sper sa nu se agraveze rau, ca are program dupa amiaza

Gata, m-am plans destul.Multu pt intelegere si scuze pt placinta plangacioasa

Orice incurajare e binevenita, ca mai am putin si ma pun pe bocit.
Diana, ce parere ai...pare a fi mastita?

Pupici, fara exceptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Ralu si la mine e aceeasi poveste. Bine ca pe mine ma mai "ajuta" si soacra si il tine mai mult in brate. Acu pe soacra am inceput sa o mai dezvat si vad ca si pe el. Ce e drept a mai crescut si e mai preocupat de jucarii decat pana acum si mai sta 10-15 minute si cu ele.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Lylyana da ,asa e ,a crescut bine Iustinut.In prima luna a luat chiar 1400 g ,apoi 1000g .Acum s-a incetinit ritmul dar era de asteptat.
Cat v-a tin pana Radetului pe voi?

Lavinia multumesc.

Ralu nu e razgaiat baietelul tau .Are nevoie de tine ,de mamica lui.Nu stiu care copil e altfel.
"A lasa un copil la aceasta vârsta singur sa plânga mult timp si a-i refuza îmbratisarea si atentia pe care le cere, au consecinte emotionale profunde, pe termen lung. I se inoculeaza mesajul ca nu trebuie sa ceara ceea ce doreste sau are nevoie, impulsul de a întinde mâna se atrofiaza, iar el, copilul cu drepturi, devine un copil resemnat. Nu este înca pregatit sa faca fata satisfacerii întârziate, sa-si amâne recompensa si, de aceea, resimte hranirea dupa orare rigide, întarcarea precoce si “plânsul de control” ca si abandon si neglijare. "

Citatul de mai sus il gasesti aici.

_
Ramona , mamica Stefaniei(20nov2006) si a lui Iustin (4 dec 2009)
Poze cu Strumfici
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Seara buna!
Eu in continuare am un puseu de mutenie, da voi pe unde umblati? Oi fi fost eu contagioasa de ieri ...
Eu ma retrag inapoi la umbra, va las cu un de incurajare pt Lalu si o www.trilulilu.ro/Saimir07/b12aee303271fa?playlist=320776" target="_blank">dedicatie speciala pt Ramo C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

LAM sarbatoritilor zilei si transmitem multi
Am citit din urma si m-am mahnit ca s-a adus in discutie parul, coafat, tuns, vopsit, imi vine sa plang cand ma uit in oglinda si ma incurajez ca o sa creasca pana vine caldura
Azi am fost la pediatru, ptr. rotarix. Vlad a fost in mare forma, nu prea vroia sa inghita picaturile insa gangurea de mama focului cu dr. si ii si zambea, dar cand ii picura vaccin, era bai. Dr. a zis ca asa reactioneaza bebelusi care sunt alaptati la san exclusiv, accepta cu greu altceva. M-a avertizat ca este posibil si cand incepem diversificarea sa accepte mai greu. Are 6,850gr. si 68 cm iar toate masuratorile sunt in grafic ptr. 3 luni si jumatate. Drept este ca in luna a 3 a nu a luat in greutate decat 700 gr. dar dr. a zis ca nu este ingrijorator ca a luat atat, ca de acum nu mai ia spectaculos in greutate. Ne-a precris si un gel ptr. gingii cand a vazut cum isi roade pumnii.
Shtephy pupam Iustin mic, sa nu aiba reactii adverse.

PS a plecat soacra azi

Pupici plec sa pregatesc baita





mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

lalu - sper sa nu fie mastita si sa treaca puseul redepe

stephy- sa treceti cu biner peste vaccin, eu nu pot vedea pozele

many sa va fie de bine rotarixul

Sa traiasca fulgusorii Alexandru de mami lylyana, Tudor Mateo de mami Mihamora, Sophia de mami Monica9, Liviu Rares de mami Magdaz, Amalia de mami Na_bo, Mihai Cristian de mami Mussica



Ralu, mami de Remus Andrei (8 nov '09)Primul an de peripetii
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
Poze BUBU

"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Stephi eu pe Danut nu il las sa planga nici macar un minut. Ideea era cum sa facem ca sa apucam macar sa mergem la toaleta fara ca el sa "tipe" dupa atentie.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Lalu tin si eu pumnii sa nu fie mastita si imi pare tare rau ca ai avut o zi asa nasoala. de incurajare. Forumul e si pentru a ne mai "varsa" din suparari.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Vad ca toate suntem in puseu de mutenie

Lalu, inca nu-i mastita. Cand faci si febra, si sanul e maaare, rosu rau si dureros si nu reusesti sa scoti mare lucru nici cu pompa atunci e mastita. deocamdata sunt infundate cateva canale de acolo ai nodulii cei durerosi. Astea de cele mai multe ori in mai putin de 24 de ore trec. Cel mai bine e s-o pui pe d-ra sa suga, face treaba mai buna decat pompa. Daca ai dureri ia un paracetamol, poti sa iei si 2 comprimate odata sau iei unul si apoi altul dupa 4 ore daca reapare durerea. Pune pe san comprese calde calde inainte de supt si fa apoi un dus cat poti tu de cald si sub dus maseaza sanul dinspre baza spre sfarc si mulge un pic. N-o sa te doara asa sub apa fierbinte. Maine dimineata o sa fi ca noua! Daaar! Exista si posibilitatea sa nu-ti treaca pana maine, si atunci maine cand mergi la medic daca iti spune sa nu-i mai dai sa suga din sanul ala trimite-l sa mai studieze pe net si tu da la copil sa suga din san chiar daca faci febra. Laptele nu e afectat nici chiar in mastita, tesutul de sustinere al sanului e inflamat/infectat in mastita, nu celulele care fac laptele. Bebe e cea mai buna pompa, daca il pui la treaba te ajuta! Antibioticul nu e necesar decat daca dupa 48-72 de ore nu trece febra si nu-si revine sanul.

Many bany, a luat minunat in greutate! Teo probabil o sa aibe greutatea asta pe la 7-8 luni, deci nu mai spune ca a luat "doar" 700 ca e fff bine!

Stephy, sa treceti usor peste vaccin. Eu pot spune ca sunt tare multumita de schema actuala de la stat n-a avut absolut nici o reactie adversa!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput