Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 81

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



asa .. sa va spun si eu de piticii mei care deja alearga ca la maraton ..

anna are 4 luni jumate. se intoarce de pe burta pe spate si atat .. nu apuca jucarii, nu se intoarce de pe spate pe burta, ce sa mai vorbesc de trecut jucarii dintr-o mana in alta .. de degetele noastre se tine bine insa jucariile nu le tine .. daca o avea ceva?

asa rade la noi, rade si singura, intoarce capul cand o strigam .. of, stiu ca fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare .. dar parca anna e prea subdezvoltata motric ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Elle , Bruce nici macar nu se intorcea de pe nici o parte( a facut-o de vreo 2 ori la 3 luni juma din greseala,de atunci pauzå), nu facea nimik din cate crezi tu ca tb så faca.. a inceput de la 5 luni så faca din ce in ce mai multe..si abia aproape de 6 luni tinea bine jucariile, si mai nou imi arunca in ochi cu ele..ia zis la piticii aia så zboare departe

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fericitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta



asa .. sa va spun si eu de piticii mei care deja alearga ca la maraton ..

anna are 4 luni jumate. se intoarce de pe burta pe spate si atat .. nu apuca jucarii, nu se intoarce de pe spate pe burta, ce sa mai vorbesc de trecut jucarii dintr-o mana in alta .. de degetele noastre se tine bine insa jucariile nu le tine .. daca o avea ceva?

asa rade la noi, rade si singura, intoarce capul cand o strigam .. of, stiu ca fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare .. dar parca anna e prea subdezvoltata motric ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun


Draga mami nu mai fii ingrijorata. Stii ca si Vic are aceasi varsta ca si Anna si el inca nu se intoarce decat pe jumatate de pe spate pe o parte. Este lenes, asa a zis dr sa-l pun mai des pe burta ca sa se motiveze singur sa se roteasca/deplaseze. El loveste in jucariile agatate la indemana, intinde manuta dar nu apuca decat daca ii dau in mana ceva si abandoneaza repede jucaria. In schimb duce tot ce apuca la gura sa guste si el As incerca sa-i dau o foaie mai tare si zgomotoasa sa vad daca o strange/molfaie.
Eu zic sa nu-ti faci probleme. Vezi la controlul urmator ce zice si pediatrul.


Da, am facut rapelul la Rtarix, am scapat de el. Naspa cu enterocolitele, am citit si eu pe net si de asta am decis sa-l facem. Si la vara mergem la mare! yuppi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

La Multi Ani fetelor sarbatorite recent Danangie, Diana, Lucia, Mihaela, Raluca

Azi sunt mai bine. M-am uitat ieri la poza Nataliei si apoi la Nicholas. Parca-i turnase cineva acid pe fata. Peter mi-a spus :nu plange mama, uite, Nicholas rade.
De 1 saptamana m-am pus pe lucruri extreme: fara nici o molecula de lapte/branza, ou, nuci/alune, fara fructe, sucuri de fructe. Plus ca am schimbat detergentul, nu mai folosesc o solutie de scos petele, sotul a dat cu aspiratorul pe unicul covor si a sters praful de pe parchet. Noaptea e frigut in camera lui pentru ca e evident ca frigul ii face bine. Acum arata foarte bine si nu stiu motivul.
Problema mea nu sunt petele rosii (alea sunt problemele parintilor si socrilor cand il vad pe iChat si zic da mama cu crema), ci mancarimea (si zgarieturile posibile intrari de bacterii) si faptul ca il tine treaz de 2-3 luni, zi si noapte. Creierul meu e varza, e tortura sa nu lasi creierul sa se odihneasca mai mult de 10min.-30min-1 ora jumate timp de 3 luni cu intermitente.
Pe partea asta el nu pare afectat, multumesc Domnului.
Si sa nu uit caruta de bani data la homeopat, sunt in a 5-a zi de pastilutze. Or fi ajutat acelea? habar n-am.

Ce am descoperit ca ajuta e sa-l dau cu crema de min. 30 ori/zi, zi si noapte. Uraste borcanul cu crema, plange cand ma vede cu el in mana.
Bineinteles ca n-am descoperit CREMA care sa-i faca bine. Am comandat din Canada crema de care zicea Delia. Miroase baiatul meu de parca ar lucra la benzinaria din Mizil a lui Luto N-a ajutat. Pe celelalte pe care le-am incercat nu le mentionez, unele i-au facut asa de rau ca in 5 min. parea sa fie in flacari.Si uite asa am fost nevoita sa folosesc cei mai puternici steroizi posibili, dar mult mai putin decat mi-a zis dormatologul s-o fac.

Fragutza zicea ieri un nene pe un forum american ca ajuta sa tii copilul cu babetica mereu si sa-l stergi de fiecare picatura de saliva.
La 2 zile ii fac baie cu bicarconat de sodiu(cam o lingura la cadita, cat sa fie apa alunecoasa la degete), alternand cu un praf cu oatmeal (n-am identificat echivalentul romanesc, ovaz? secara??) care e un fel de amidon. L-a ajutat foarte mult, in sensul ca eczema s-a stabilizat, pielea e roz si moale, desi buburuzata.
SANATATE TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Elle eu zic sa alungi piticii. Andrei face sase luni saptamana viitoare si nu se intoarce inca nici de pe burta pe spate, nici invers, apuca insa jucariile. Eu zic ca fiecare copil are anumite chestii care ii trezesc interesul si se canalizeaza in directia respectiva.

de Andrei-Alexandru (24.08.2009)
BOTEZ
POZE DE ANDREIUTZ NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

ne-am intors si noi de la plimbare, ne-am alimentat si acuma ne jucam cu cutia de servetele

buuunn.. mie mi-a intrat indemnizatia (am depus pe 5 ianuarie). numai ca au intrat cu 360 de lei mai putin. o fi din cauza fptului ca in ianuarie sunt platita incepand cu data de 7? pana atunci am fost in medical. vestea proasta este ca in continuare nu a intrat alocatia pe card (cei 200 de lei). o sa sun maine sa vad ce si cum

si acuma la recuperat 6 pagini cu mine ca voi sunteti fete scriitoare



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

moamaaa iulika ce barbatel ai tu acolo!!! sa-ti traiasca mami! si este asa de frumoooooss

la multi ani sarbatoritilor nostri de azi! muuuuuuuuuuuuuuulta sanatate sa aveti!!!!



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Offf, Diana, mi s-a facut pielea de gaina...TE inteleg asa bine, eu am avut un soc cand m-am trezit dimineata si i-am vazut fetzioara,arata ca arsa

Dermatologul ne-a dat o crema hidratanta Exomega si una speciala pt bubite Dermalibour, ambele de la A-derma. Ii dau de luni seara cu ele si nu s-a mai extins. Si eu la fel, o dau toata ziua. Intai o sterg cu apa si apoi cu crema. Crema data de pediatru nu i-a priit, Locobase..chiar mi s-a parut ca a agravat.

Si ea a inceput sa fie deranjata noaptea de ele, se tot freaca cu fetisoara de scutec. Acum mi-e teama de posibile rani si stau si ii tin mainile.

O streg mereu ca umezeala i le agraveaza.

In rest,la fel fara praf, scutece schimbate permanent (zic de cele pe care sta) hainele la fel..

Asta e, sper sa fie eficient tratamentul asta.


If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



saru-mana mult fetelor! sper sa plece piticii astia! astept ca pe sfintele moaste sa faca 6 luni ..

deci .. am facut guacamole .. hmm .. avocado nu era bine copt si e nasol la gust .. va ajunge la gunoi. am niste nervi. abia asteptam sa mananc .. cand mai ajung la supermarket o sa casc bine ochii ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Mada te felicit si eu ca-ti continui studiile, bravo! tinem pumnii sa fie bine cu surioara

Iulika mai da ginere vanjos mai am!!

Danuta ce usurare pe voi, ma bucur pt vestile bune!

Mary diseara ii spun sotului ca eu vreau la Paris, sa vad pozele lui Alex si Razvi sa vedem daca merge [;)']

Andra La multe lunite frumoasei Sophie!

Alex pai asa si trebuie, sa fii mandra, chiar e cuminte Zeina eu din cate vad, a mea doarme destul de mult...noaptea 9-10 ore, pana la 8 dimineata, pe la 9 adoarmea iar vreo ora, pe la 12 iar o ora, si dupa-amiaza trage un somn mai lung, de 2 ore....pe la 6-7 iar o apuca, iar mai doarme putin....oricum, astea cu o ora-doua, se intampla daca o tin pe picioare, daca am dat-o jos, cam in juma de ora s-a terminat cu somnu dar chiar si asa, mi se pare destuld e mult...

Kinga felicitari pt vestile bune si puiul cuminte...de clinica din Istanbul stiu de la o prietena care s-a "rezolvat" acolo..adik nu stiu daca vorbim despre aceeasi (o s-o intreb cum se numea), dar ea a fost super multumita de tot!

vai Nela ce frumos ai zis de Ebruska, cu ochii de caprioara



VOTATI-NE, VA RUGAM! MULTUMIM!

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput