Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 81

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16
[
Sa ma lamureasca un astfel de medic de ce un pate sau un mezel cu eticheta "de pui" are la ingrediente primele nu stiu cate "slanina, carne de porc, sorici" si undeva la urma carne de pui. Asta ca sa nu ma leg de carncerigenele benzoat de sodiu si monoglutamat de potasiu si celelalte prostii. Nu inteleg de ce oul e mai nociv, cred ca si slanina afumata e mai sanatoasa (spuse vegetariana ). Nu as da in viata mea pateu sau mezeluri la copii... offf offff, astia cu ce o ramas din vremuri stravechi, cand erau la moda astea ca cica is mancaruri usoare... tot cu astea o ramas

Am observat de cand am imbatranit ca scriu mai haotic si am o exprimare de greu mai inteleg si eu daca recitesc. Ma scuzati, de acum inainte nu ma voi mai citi , ci ma voi limita sa citesc propozitii frumoase scrise de voi. Nu stiu ce s-a intamplat cu mine, m-oi fi prostit...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)


da mie tare mult imi place cum le zici si inteleg tot ce scrii, parol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SabinaY.

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

v-am ajuns !!!!!!!!!!!!!!
toata lumea in pijamale si la culcare ca eu merg acum la baita si cand vin sa nu mai gasesc alte 50 de pagini


Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


Io pot sa merg la lucru?




"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla



Uof, draga de tine
Chiar zilele trecute cand puneam capul pe perna ma gandeam la migdalatele tale si la faptul ca trebuie sa ramana fara mamica lor cea scumpa pentru cateva ore.
Cum procedezi? Cu cine le lasi? Ai inceput program normal de lucru sau doar cateva ore pleci si mai poti lucra si de-acasa??
Am venit cu tirul...de intrebari.
Ma gandesc ca si eu prima data am stat acasa pana a implinit Andra 5 luni. Daca as putea sa dau timpul...
Acum, cateodata ma gandesc ca poate din punct de vedere material mi-ar fi mai bine sa ma intorc dar ma motivez sa stau acasa pentru ca Andra intra la scoala la toamna.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mkunigunda

Am venit de la ctrl, am un baiat tare curajos, n-a schitat nici un gest la vaccin! Sunt o mamica mandra de baietel de 7150 gr si 63 de cm (la 4 luni jumate).
In rest incepem cu diversificarea, inlocuim incet masa de pranz cu supica de zarzavat. Am primit o foaie intreaga cu indicatii, dar cel mai mult mi-a placut ultima fraza: la 9-10 luni copilul stie sa se hraneasca singur in proportie de 90%, deci lasati copilul sa manance singur cu lingurita chiar daca va fi o catastrofa in bucatarie si pe el Mi s-a parut ff tare faza.

Vic nu are nici o treaba: ascultam muzica ptr copii iar el din leagan canta si el. E super, imi vine sa-l pap! Sper sa nu facem febra!

Ref la somn, am inteles ca la varsta asta copiii au nevoie de aprox 10 ore de somn in 24 de ore, deci al meu doarme ff bine. Si a intarit ce au zis si fetele ca sunt f norocoasa ca doarme 10-12 ore noaptea.

Asa si marea mea bucurie: putem merge la vara la mare ca a facut vaccinul care-l protejeaza de enterocolita. Abia astep, pana atunci sper sa mai dau si eu ceva kg jos ca alaptatul nu m-a ajutat deloc.

_
Mami de baietel scump Victor Adrian (02.10.2009)

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.



Bravo, ati mai scapat de un vaccin.
Eu stau cu emotii (sa nu faca febra dupa) si le tai de pe lista unul cate unul.
L-ai incercat pana cum cu lingurita? e atras?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

raluk cum o sa ma supar?? nici gand... de asta sunt si eu in dubiu. ca nu stiu de ce mi-a zis sa-i dau cereale. a luat prea putin 470 de grame intr-o luna? incepem ca asa trebuie? cine stabileste ce trebuie? eu cred ca doar copilul decide. o sa ii dau lapte in continuare. si o sa fiu foarte atenta la semnele lui. multumesc tare de raspunsul tau (un mesaj intreg numai pentru mine .. wow)

cred ca acuma chiar ma bag unpic in pat! sper sa se trezeasca si printisorul sa pape ca ar cam fi timpul zic eu. de la 5 jumate pana acuma???



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre


eu stiu ca 500 de grame e chiar ok. Noi am avut luna trecuta 200 de grame luate, iar acum are 700 de grame, asa ca in fiecare luna e diferit (eram foarte stresata dupa ce luna trecuta nu crescuse). Eu nu cred ca greutatea lor, daca se incadreaza in grafic, e un motiv. Pentru ca si ei, ca noi, sunt diferiti, nu pot avea toti aceeasi greutate.

vorba fetelor, trebuie sa iei decizia cea mai buna pentru voi doi. Tu stii cel mai bine ce e bine pentru puiul tau.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

v-am ajuns !!!!!!!!!!!!!!
toata lumea in pijamale si la culcare ca eu merg acum la baita si cand vin sa nu mai gasesc alte 50 de pagini


Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


tot ne ameninti cu baia aia . Io cred ca voi deja exagerati cu baita, faceti vaporase, baie cu spume, intrecere de ratuste, pluta pe spate, bras pana la robinet si inapoi...

pupam inotatorul odiseei! (sper sa mergi acolo la piscina aia sa vedem si noi poze frumoase te rog, mami, te rooooogggg)


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Vik sa stii ca mi-au placut hainutele si erau unele la reduceri chiar ieftine...dar azi am dat iama in standul de reduceri de la zara, pana am ramas fara bani la urmatoarea tura s-ar putea sa ma bag la cele de pe site...
ca sa nu mai zic ca m-a pus ala cu coarne sa intru iar pe macy's, si de atunci ma tot gandesc la solutii, cum sa fac sa comand de acolo, sunt bestiale, si unele la doar 11-12-19 dolari
fetele carora v-au mai trimis cunoscutii cate ceva din SUA, aveti idee cam cat costa un shipping?? ca as avea si eu la cine sa apelez acolo sa-mi trimita, dar nu stiu daca se merita...

VOTATI-NE, VA RUGAM! MULTUMIM!

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA
nunta





aa, pai daca are cine sa-ti trimita e super ok .. cu asigurare, cost per kg, eventual benzina pana la sediul firmei de shipping (persoana statea in new jersey), pe mine m-a costat cam 5usd/kg .. deci merita. asta este firma

http://atlasshippingltd.com/1_transport_ro1.php

bafta!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Liliana

Anomis


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Ma bag si io in pijamalele de finet asa ca va urez noapte buna!

P.S. Toata ziua am fost captivata de bebelusul de la coffeechat...care mi se pare de poveste

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Are cineva asa www.lifebaby.ro/product_info/p-petit-terraillon-procesor-multifunctional-pentru-alimente-1249" target="_blank">CEVA??? O fi bun, ca e mai ieftin decat babicucul!

Si inca o intrebare daca tot sunt la capitolul asta....ce fel de pat de lemn credeti ca e cel mai bun? Cu gratar rabatabil si saltea fixa gen www.littlebaby.ro/422-pat-din-lemn-pc2.html" target="_blank">ASTA, cu gratar care se poate scoate si saltea pe mai multe nivele gen www.littlebaby.ro/patuturi-din-lemn/40-pat-lemn-elegance-.html" target="_blank">ASTA, sau din ala transformabil in birou si pat mai mare gen www.copiiyumi.com/index.php/Patuturi-transformabile/Patut-bebe-transformabil-Simplis/flypage.tpl.html" target="_blank">ASTA??? Sunt intr-o ceata profunda.

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



draga Alex, m-am uitat si eu in Cora la Petit Terralion dar mi se pare ca are o capacitate prea mica.
o fi ok ca al doilea device de gatit, pe care sa il duci in deplasare, da..... deja ar fi cam mult

Despre patuturi,
eu am unul simplu alb de la Ikea, care are 2 nivele si spre 3 ani se da jos o latura. Nu as merge pe transformer ca ma gandesc, ca la un moment dat o sa vrea bebe, pe atunci baietel mare o camera altfel (eu ma cam plictisesc de mobila la 4-5 ani, si ma gandesc ca si el va trece prin aceleasi angoase) si ce ma fac cu patul trasformer. Noi stam la ap in bloc si nu am unde sa-l pun.... si mai stiu ca patutul asta alb merge si la fetita , daca e Dinu de acord sa i-l dea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Selen, e destul de scump transportul din State. Pt cateva hainute si un ceas am platit cam 80$.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.


pai daca nu o intrebati pe fata .. ce istoric de comenzi am .. zappos (un site super de shoes ), macys, victoriassecret, cvs.com (cosmeticaraie) .. ce vremuri .. fuse si se duse .. toate trimise prin atlas shipping. au fost super ok, iar pachetele au ajuns cam in 10 zile ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput