Albinutze de Mai-Iunie 2009(63)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Flobaby...frumoasa foc mandra ta, sa-ti traiasca, are niste ochi superbi!
Anda_magda... felicitari pt performantal-as pune si eu pe olitza dar al meu nu are nici macar o clipirecand face, nu se screme, nimic, nu-mi dau seama decat dupa miros ca a facut. tu cum ai facut, de ai prins momentul?
Philip... faine cursele transoceanice,sunt cu totul altfel avioanele mari, din pacate in europa nu exista nici o facilitate, ba mi s-a intamplat ca nici macar pernutze sa nu aiba pt bebe, si nici locuri in fata speciale pt mame cu bebei nu au. Din pacate biletele noastre sunt platite de statul roman, care nu vrea sa plateasca loc separat pt bebe mai mic de 2 ani:(
carla...pt Larisa sa treaca febra


http://picasaweb.google.com/ginaconstantinescu/Amir8Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

AlexsiMatei..succes la gasirea casutei dorite!Eu astept sa se incalzeasca putin si apoi vom incepe operatiunea olita!
Otilia..multumim!
Anda_magda..am tras o portie buna de ras!
Philip..si nepotelul meu a facut direct la WC pe la 2 ani si jumatate.Operatiunea scapat de pampers a durat exact 2 zile.Nici macar noaptea nu mai facea in pampers,cerea la wc...atunci a fost pregatit si a cooperat imediat!
Miruta..multumim pt gandurile bune.Super program are Anto,bravo!
Carla..speram sa fie bine Lary cat mai repede si sa scape de febra,multa sanatate!

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)




Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Clara.......bravo pt olita!

L-am pus si eu pe Matei dar ridica funduletul ca "ars"! Se vede ca nu are exemple bune in domeniu!

Carla...........sper sa scapati repede de episoadele febrile!

Miruta...........eu ii d-au cati vrea! Ii i-au mai putin sarati!

Oana..........noi mergem pe vaccinarea nationala!

......... Stiu ca era o mamica care se plangea ca baietelul ei sta cu capul intr-o parte si urma fizioterapie si in caz ca nu se indreapta va trebui operat! Nu mai retin numele! Stiti ceva de ea?!.............

Andata........s-a mai angajat sotul? Ioana ce face?

Yioanna................nu i-am dat vinete! Stiu ca e de evitat ca au seminte, dar de cand nu stiu!
Cu rosie, castravete, ardei crud nu am incercat!

Matei cam tuseste! Cred ca i-a spart al treilea dinte! E marait, papa cam prost! Azi am facut mancare, am spalat vreo 3 masini! Copii au aranjat toata casa! Mi-au varsat o punga de pufuleti pe jos, David mi-a scris cu markerul Tv-ul, mobila, vitrina! Ce mai...distractie! Acum s-au remediat toate cele, numai ca eu sunt obosita! Noroc ca a pus si sotul "umarul"!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:


Si eu am mers pe varianta – nu ni se va intampla tocmai noua - pana acum dar ma ia cu tremurici la gandul ca trebuie sa il duc la vaccin iar.

Madalinutza nici eu nu cred ca ii voi face ROR-ul lui Eduard.

Maria, soacra mea se descurca bine ca baietii cand Tudor e la scoala. Saptamana asta Tudor e in vacanta si nu e usor. Tudor are nevoie de atentie, se plictiseste in casa. Ies la plimbare dar nu stau prea mult.

Ioana, Eduard are o umflatura mica in partea de jos. Cred ca il deranjeaza tare ca roade tot ce prinde.

Ieri i-am dat ciorba de fasole lui Eduard. Nu a vut sa manace mancarica lui si balea la mancare noastra. I-am dat numai zeama si legumele nu i-am dat boabele de fasole. Nu cred ca l-a durut burtica. Daca stam la masa trebuie sa fie si el acolo cu noi. Sta foarte cumintel atat timp cat ii dam si lui din ce mancam noi.


mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Buna seara, albinutze si mamici! V-am "ajuns din urma" in sfarsit ... Tare rau imi pare sa aud de bolnaviori! Multa, multa sanatate va dorim! Din pacate am aflat si noi intre timp ce inseamna ... Mi-a facut Sara pe rand o bronsita si un virus la stomac, amandoua colectate bineinteles de la cresa. Noroc ca au fost amandoua forme usoare.

Vreau sa multumesc in primul rand fetelor care m-au ajutat cu sondajul (mai tineti minte? ). I-am trimis profesorului un raport cu rezultatele si analiza lor si a fost absolut incantat (nu ma asteptam) si vrea sa publicam rezultatele intr-o conferinta (ar trebui sa scriu o lucrare dar eu de-abia ma descurc cu ale mele, asa ca nu stiu ... ). Concluzia sondajului a fost ca in general oamenii sunt permisivi legat de avort (2/3 din decizii au fost pentru). Motivele care fac ca avortul sa fie usor acceptat sunt sanatatea (sau mai bine zis lipsa acesteia) femeii sau a fatului. Situatia materiala, numarul de copii pe care femeia ii are deja etc nu influenteaza semnificativ decizia de acceptare.

Revin ca mai am de zis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Asaaa ... sa raspund ca e "cald" subiectul ... si noi am mers cu Sara cu avionul dar pe distanta mica (cateva ore) si a fost super ok. In schimb tocmai am renuntat la o calatorie in SUA (California) si nu neaparat din cauza zborului, dar la gandul ca Sara ar fi dormit in timpul zilei si ar fi stat treaza noaptea si mai ales ca la intoarcere ar fi trebuit sa o reinvatam cu ora de acasa.

Orar papa:

08:00 tzitzi
11:00 pure de legume cu orez/pui/ou
13:00 lapte de mama din biberon (eu ma mulg in timpul zilei de 5 luni pentru ca Sara merge 4 zile pe sapt la cresa)
16:00 pure de fructe, iaurt
18:00 tzitzi
20:00 tzitzi (uneori si lapte praf)
24:00 tzitzi
03:00 tzitzi
(uneori) 06:00 tzitzi

E normal atata tzitzi?

Strunfita , am vazut ca si tu ai aceeasi problema ... si eu de vreo 2 saptamani am probleme cu lactatia. La mine sunt mai multe adunate: pompa folosita de 5 luni in timpul zilei, stres la lucru (si nopti nedormite ), Sara a fost bolnavioara o perioada si a tot refuzat sa suga. Sper si eu ca tine sa trec de iarna ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Buna ideea cu zilele de nastere ale mamicilor. A mea: 26.09.1981.

Felicitari pentru stat in picioare, facut la olita si toate progresele. Sara se taraie inca, e lenesa taaare, ridica de fund sa mearga in patru labe dar tot pe burta ajunge . In schimb face "tai-tai" si ne tot povesteste in limba ei, ii place mult sa picteze (de cateva ori a trebuit sa o spal dupa ce am adus-o de la cresa plina de vopsele peste tot ) si nu are stare.

Noi nu o sa ne grabim cu olita. Cunosc multe mamici cu copii de 2 ani care inca nu fac regulat la olita (copiii ) si nici nu se streseaza de acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

buna dimineata fetele!

hai ca va dau eu cafa azi

si noi abia ce ne-am trezit...ne-am schimbat somnicul..numai dormim de la 19:00 la 07:00 ci de la 20:00 la 08:00..pt mine e ok ...ca eu tot pe la ora 23:00 ma pun in pat...seara am si eu timp pt egoista de mine..sunt foarte fericita ca dupa 1 luna de chinuri am reusit sa RE-invat copilul sa adoarma singurel seara... se dezvatase pt ca fusese bolnavior si iau iesit si 2 dinti in acelasi timp,si adormea doar in brate...acum il pun din nou in patut, ii spun:" sebastian face nani", dau drumul la muzicuta, sting lumina (las doar luminita de veghe) si plec din camera..

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

in legatura cu olita..si in austria se merge pe ideea: "vai nu stresa copilu!lasa copilul pina e el pregatit"....dar eu de luna viitoare vreau sa-i fac macar cunostinta cu olita sunt curioasa cum reactioneaza...si daca merge bine, daca nu merge ne lasam timp...

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

multumesc la fetele care mi-au raspuns in legatura cu zburatul! si eu tot asa ma gindeam, cu cit e mai mare copilul cu atit mai greu pt ca se plictiseste

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput