Albinutze de Mai-Iunie 2009(63)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

alex eu zic ca mama si pediatra au dreptate. n-am citit nimic pe net sau in alta parte dar pot sa-ti dau 2 exemple.
nepoata mea cea mare: a pus-o sorumea pe olita de la 6-7 luni. la 10 luni incepuse sa vb si zicea "mami cis" cand o trecea no one sau no two
fina mea: a fo crescuta de bunici, deci interesul parintilor tindea spre zero. bunica n-a pus-o pe olita ca deh... nush. probabil lene, treaba, graba. abia pe la 2 ani si ceva a inceput sa faca pipi la olita/wc. acu are 2 jumate si nu face inca kk la olita/ wc. cand ii vine merge la ma-sa si ii zice sa-i puna pampersu ca face. plus ca la aceasta onorabila varsta cand iese prin oras sau undeva unde exita toaleta si ar putea face, nu face, e cu pampersu in cur.
so... eu am zis ca rau nu-i face. mai ales ca se distreaza tare cand e pe olita ca stau lanaga ea si ne jucam cu toate cele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

noi facem vaccinuri si stam si cu pampersu la cur pana la 3 ani

flobaby, dar ce frumusica ai tu acolo
anda, felicitari pt facutul l;a olita
oana, eu am decis sa la fac baietilor mei desi am cercetat la greu subiectul
oanaalex, cum mai sunteti?
laura, noi am zburat prima oara cu P peste ocean cand avea 10 luni. am luat, evident, zbor de noapte. desi ora lui de culcare era atunci 8, nu s0a culcat pana la 12, dar a fost dragalas foc. inca nu mergea, am avut primele locuri din fata avionului si i-am pus o paturica pe jos si s-a jucat acolo cu jucarii, a papat etc. de asemenea, am avut de la linia aeriana un patut in peretele avionului unde l-am pus cand a adormit si a dormit acolo vreo 6-7 ore, fara sa se poate intoarce ca era deja baiat mare. S nu va mai incapea la peste 1 an. in iunie zburam si cu N la 1 an si o luna. am emotii pt ca stiu ca va fi obositor plus adaptarea la fusul orar. dar TREBUIE sa-mi vad mama.
ioana, pai si daca sara doarme 6-7 la ce ora se ami culca in seara respectiva?
pupici la gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

La multe luni si ani sarbatoritilor de azi, Sara, Maya, Stefania si Maria! Acum 10 luni eram un grup de burtici care, incet-incet, au adus pe lume niste minuni!

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

Blogul Cezarei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

a, si am vrut sa zic ca eu am incercat olita cu P, pur si simplu nu a vrut, iar cand a inceput sa faca a facut direct la WC. pur si simplu atunci cand a fost pregatit. avea 2 ani si 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Clara, bravo pentru reusita! Noi nu am reusit, abia incercam sa ne imprietenim cu obiectul, cand o asez pe olita, se tine de mine si e toata un zambet ca a reusit sa se ridice. Legat de parerile impartite ... eu incerc, dar nu o fortez. Dar nu mi-ar placea sa dureze mult, mai ales pentru confortul ei. O fi scutecul de acum mai bun decat cele de panza de pe vremea bunicii, dar nici mie nu-mi place perioada in care port tampoane.

Si legat de vaccin, noi le facem pe cele obligatorii. Eu personal nu m-am vaccinat nici impotriva gripei, aia veche.
Flo, Maria e o frumusete!

Coraly, multa sanatate lui Dominic!

Otilia, eu vazand ca Clubul scutecelor e de la 1 la 4 ani, m-am gandit ca de fapt cei mai multi is la capitolul olita, dar a ramas denumirea asa. Si la noi e frumos .... primele 365 de zile. Ce-i drept se cam inmultisera capitolele, poate asa e mai usor.

Clody, imi pare rau ca ei de la serviciu au fost neseriosi. Dar, stii cum se spune, tot raul spre bine. Stai mai mult cu Razvan.



Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

Blogul Cezarei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Mai, dar ce v-am mai cautat!!!!!
MARIA...imi pare rau.tinem pumnii sa gasiti repede altceva.
FLO...ce printesa frumoasa ai tu acolo.ce ochisori.faza cu bebele e mortala.
NARCISICA...ma bucur ca Mihnea sta acum la masaj.stai linistita,i se putea intampla oricui ,eu gust mereu din mancarea Antoniei chiar daca mie personal nu-mi face placere .imi pare rau ca ti-am "sabotat" ziua de nastere,iti spunem cu intarziere la multi ani.
LAURAOANA...si noi vom zbura cu Anto in august.zborul dureaza 3 ore si ceva.si eu am emotii,sper sa fie cuminte.
ANDREEA...ce mancacios frumos am vazut eu acolo .si ce bn se distreaza tati cu Phillip.si eu am temerea asta uneori ,sa nu pape prea mult si sa tinda mai tarziu spre obeza.
MAGDA...felicitari.si noi urmeaza sa achizitionam zilele astea.de care aveti?scaunel?
ALEX....la multi ani si scuze de intarziere.
ALYNTA...si eu ii mai dau Antoniei cateodata pufuleti,nu multi,4-5 ca daca ar fi dupa ea ar manca toata punga.
STRUNFITA...ma bucur ca Andreea a acceptat lapticul de soia.eu zic sa stai linistita cu alaptatul,ii mai dai cat se mai poate,e f bn ca s-a putut pana acum.si eu ii mai dau Antoniei doar de 2 ori si atunci suge f putin...pe la 5-6 si la trezire la 8.intentionez sa o intarc oricum,nu sunt hotarata daca in martie sau in aprilie.
Noi avem un program super ok acum,dupa ce ne-am chinuit luni de zile.sper sa n-o lauda degeaba.are program fix de papa si de somn,doarme in patutul ei(nu ma deranjeaza ca trebuie sa o adorm eu mai intai),noaptea doar 2 treziri.a iesit soarele si pe strada noastra ca a fost terorista sefa .
meniul de ieri:
8-tzitzi
10.30-ananas cu mar
14.30-mancarica de conopida
17.30- 170 ml lapte
19.30- cereale cu banana
cel de azi:
8-tzitzi
10.30-mar cu para
14.30-supa crema de legume cu carnita de vitel
17.30-150 ml lapte
19.30- creale cu pepene galben


Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

bravo anto! ce program misto ai...
da, noi avem olita scaunel. simpla. nu am vrut sa-i iau cu tot felul de maimutoi ca sa nu stea sa se joace cu olita si sa uite sa faca ce trebuie la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Salutare, am citit pe diagonala dar am o intrebare egoista: lucreaza cineva sau are relatii la Ministerul Sanatatii? Imi trebuie niste informatii mai detaliate decat cele publice.

Larisa sta cu temperatura intre 37 si 37.9 de vreo 3 zile, nu m-am lamurit daca este o viroza, o infectie urinara sau de la eruptia dentara. Mi-a facut cel mai frumos cadou de sf. Valentin, cand s-a ridicat singura in picioruse, dar cred ca v-am mai zis .

AlexsiMatei, la multi ani pentru ieri!
Oana_MVT, din cate stiu eu, ROR-ul este asociat mult cu autismul, ceva gen 1 copil din 200 devine autist dupa acest vaccin. Sabinei i-am facut numai minimul de vaccinuri posibile.
Clody, va pup, o sa va descurcati cu siguranta, si tu nu o sa mai suferi din cauza separarii.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

buna fetelor,
uram si noi la mule lunitze sarbatoritilor de astaziSara,Maya,Stefania si Maria si multumim pt urarile de ieri.
LauraOana..., noi am zburat cu avionul la 3luni jum si la 5luni jumatate, Maroc-Romania, si facem si noi ore multe , cam 8 ore de zbor la care se adauga si escala( acum depinde de zbor, cate ore stam si pe unde). Dar a fost nashpa, mai ales la 5 luni jumatate, e stresant si obositor pt bebe. Lucrul cel mai rau e ca nici o companie aeriana nu da locuri pt copii pana in 2 ani si treb sa-l ti in brate. E cumplit in locusorul acela atat de stramt sa mai tii si copilul. Copil care nu are loc sa doarma, sa manance, de schimbat nici nu mai vb, treb sa te duci la baie dar daca e becul rosu aprins stai si asteapta, iar copilul poate plange. Acum cu cat sant mai mari cu atat e mai greu, ca nu au rabdare sa stea intr-un loc atatea ore. Cand Amir avea 5 luni1/2 era o fetita de un an si ceva care a plans mult mai tare si mai mult decat el.Mie imi este groaza pt ca acum in mai venim in tara si sigur va fi iarasi ff greu drumul, dar eu nu am de ales, am de rezolvat niste probl in tara si treb sa vin in concediu. A si eu nu mai merg in veci cu airfrance, din cauza lor am pierdut o legatura si am stat 7 ore in plus cu bebe mic in Paris, ne-au pierdut bagajele, la ei platesti si un kg in plus si altele(iar de controlul de la ei nici nu mai zic, te si descalta, sunt niste....)

http://picasaweb.google.com/ginaconstantinescu/Amir8Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ganesha, liniile aeriene dau loc pe bebeii sub 2 ani numai ca trebuie sa platesti bilet intreg ca pt un adult. asa il poti insa tine in scaunelul lui de masina, daca e obisnuit acolo, sau nu. noi alegem varianta mai ieftina de a-l tine in brate.

Mergi la inceput