Albinutze de Mai-Iunie 2009(63)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

nastere usoara Oanei!, e asa de emotionant momentul!parca ieri a fost si la noi...

http://picasaweb.google.com/ginaconstantinescu/Amir8Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:


nastere usora,OANA!sa dea Dumnezeu sa fie totul bn si bb Eric sa vina sanatos pe lume si mami sa se refaca repede.tinem pumnii si asteptam vesti si sa-l cunoastem pe printisor.

HONEY...si tu mai ai asa putin.asteptam si de la tine vesti bune si sa ne anunti sa scoatem majoretele.

Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

bun fetele!!!
pt ca ieri nu am putut intra, vreau sa urez un special lui darius, bebe de maria_bunica!! sa cresti mare, frumos, sanatos, sa ai parte numai de bucurii si reusite!!

acelasi lucru il doresc si pt piticutul meu, matei, care a implinit ieri 9 lunite de cand este langa noi si ne bucura continuu viata noastra si a surioarei lui. te iubim mult, frumusete mica!!!

pentru Ana Ilinca si Dragos Stefan puiuti de ela2004
pentru Ana Matilda puiut de memo3nov

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

ganesha, cum mai e amir?? i-a trecut maraiala??

anda_magda, nu arunci si la noi reteta de pastrav cu migdale?? suna tarreee bineee.... ce bine ca ati iesit afara!! la noi toata saptamana a fost ffff ceata, de-ti era aproape imposibil sa respiri, iar azi, nu mai e ceata, dar bate un vanttt...adica, tot in casa.

dicirstea, felicitari pt cei 2 dintisori!!! imi pare tare rau pentru cazatura.

maria, multe felicitari pt cm si kg lui darius!!! arata fff bine. felicitari si pt progrese, ai baiat mare de acum...

philip, multumesc pt raspunsuri. felicitari lui N pt ridicat!! nu stiu daca au raspuns fetele, dar ROR = rujeola, oreion, rubeola.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:



pentru Oana, cu drag! Tinem pumnii si asteptam vesti bune

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze ***Poze *** Poze
"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

nicuratze, multumesc pt raspunsul legat de vaccinarile obligatorii. totusi cred ca acest ror e nou in schema obligatorie, pt ca eu nu l-am facut arinei. in plus, eu chiar am facut oreion si una din rujeola sau rubeola, nu mai stiu care.

flobaby, felicitari nasei pt sarcina. sa dea domnul sa fie probleme si sa nasca usor!! ce face maria?? cum se simte??

miruta, saru-mana pt reteta. incercam si noi cu siguranta in cel mai scurt timp.
eu lui matei ii dau doar sosete in picioare, atunci cand sunt in dormitor, la etaj. daca suntem la parter, avand numai gresie pe jos, ii mai dau si o pereche de adidasi.

badriana, irinei, sa-i treaca buba

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Andreea, m-am tot tinut sa te intreb, de unde iei vaselina pentru copii? E o marca anume? La Andreea nu i-a mai aparut nimic de ceva timp, la Bogdan ma lupt mai tare cu un cot si as incerca si vaselina.

Mandruta mea a facut azi 9 luni si ieri a facut primii doi pasi singurica pe jos. A plecat de la maica-mea spre mine ... azi a mai facut 2 pasi singurica ... incet, incet plecam in picioare. Asta mica e mai precoce decat Bogdan, el la 10 luni a facut primii pasi.

Ganesha, eu zic ca nu ar trebui impuse decat anumite reguli la care tii tu neaparat, sa nu spui de prea multe ori nu pentru ca la un moment dat va ajunge sa te ignore. Nici eu n-o pot lasa pe Andreea, vorba Ioanei, inca n-are taiat cordonul ombilical, dar daca trebuie sa merg la baie o pun in premergator. Asta e singurul loc unde mai accepta sa stea, nu vrea deloc, deloc in patut de exemplu. Ei ii place pe jos, misuna in 4 labe prin toata casa. Evit gresia cat pot de mult, are mainile reci tare dupa o tura pe gresie.
Eu zic sa stai cat poti aproape de el, va veni o vreme cand nu va mai vrea el sa stea cu tine, Bogdan al meu ma mai baga doar din cand in and in seama si are doar 5 ani. Si a adormit leganat in brate pana la 10 luni, chiar a fost un copil "problema", super mega obositor.
Cred ca n-am fost prea clara in ce-am vrut sa spun

Va urez o duminica placuta!

ps mi-am luat vopsea sa ma fac blonda, sper sa ma deschida macar un pic, ca e din aia fara amoniac

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze ***Poze *** Poze
"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare!

Daca tot ma laudam eu sa va zic ca in secunda doi m-am desumflat! Stiti ca ziceam de tona de vase! Ma invarteam eu sa le apropii mai repede! Eram in baie si Matei imi rastoarna o floare! Bag repede aspiratorul sa curat! Ghinion....nu trage! Era full rezervorul! Il golesc si aspir! Bucuroasa ca luase operatiunea sfarsit! Ma duc in living si ma albesc la fata! David isi bagase in cap, pe maini, fata si picioare 250ml din crema mea de picioare! Si unsese si patul, covorul....Ma enervez sil "amenint" ca-l las asa pana vine tacasau (vreo 3 ore)! Sta cat sta si vine si-mi arata kg de crema din crestet si zice sa-l curat! Eu 'nu"! El "scuje, scuje mama!" Mi-a trecut putin supararea si-l spal! Apoi ma pupa!
Cand a venit Bogdan eram suparata si obosita! Ne-a scos toata dupa-amiaza la er si in vizite si ne-am revenit cu totii!
Vad ca tine in continuare faza cu facutul si cerutul la oala! Sunt foarte fericita, ca tare mult m-am mai chinuit...

La multi ani, Miruta! Sanatate si fericire!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

hai oana!!!
Sa dea Dumnezeu sa fiti bine, sanatosi amandoi!

da fetelor ramasesem datoare cu retetele....
iata aici pastravul cu migdale www.bucataras.ro/retete/2126/pastrav-cu-migdale.html" target="_blank">http://www.bucataras.ro/retete/2126/pastrav-cu-migdale.html
da, vad ca momentan nu merge linkul... uitati aici:

Pastrav cu migdale


Iata cu ce mi-am delectat familia astazi, la pranz. Desi reteta originala era cu pestele pane, eu l-am preparat la cuptor. Mai sanatos si mai savuros, zic eu.
Ingrediente

* 4 pastravi
* sare
* piper
* ulei
* zeama de la o lamaie
* 100 g unt
* 1/2 pahar de vin alb
* 50 g migdale
* patrunjel tocat marunt

* Portii: 4Portii: 4
* Timp de preparare Timp de preparare: sub 90 minute



Mod de preparare

Pastravii curatati i-am asezat intr-o tava, i-am condimentat simplu cu sare, piper si i-am stropit cu putin ulei, zeama de lamaie si apa si i-am pus la cuptor vreme de o ora. Si in timp ce ei se lasau patrunsi de caldura cuptorului eu am trecut la prepararea sosului.

Intr-o tigaie am pus migdalele la prajit in unt si cand au devenit aurii le-am scos pe un servet. Am adaugat in tigaie restul de zeama de lamaie si vinul si am lasat aromele sa se amestece...In final am rasturnat si migdalele la locul lor in sos.

Nu mi-a mai ramas mare lucru de facut. Am asezat pestele pe un platou, am turnat sos peste el, putin patrunjel si cativa fulgi de migdale proaspete. Gustos? Imaginati-va, numai...

iar pilaful a iesit si el o minunatie...
www.retete-utile.ro/retete/mancare_cu_carne/pilaf_de_pui_gaina_rata_curca_vita_vitel_miel_iepure_porc_666.html" target="_blank">http://www.retete-utile.ro/retete/mancare_cu_carne/pilaf_de_pui_gaina_rata_curca_vita_vitel_miel_iepure_porc_666.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona.P spune:





Hai OANA ca a venit si randu nostru sa scoatem agitatele pentru tine!!!!!!





Mergi la inceput