Albinutze de Mai-Iunie 2009(63)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Flo, ici bebinei sa-i treaca febra. Cum a decurs mutatul?
Ana, grele cautarile astea... Si eu am cautat pana cand mi-a venit ideea sa intru pe ultimele mesaje ale lui mai.iunie . Voi sunteti bine?
alynta, ai baiat hotarat. Vai de fete mai tarziu . Ce bine ca se impaca micutii tai... Sper sa ii tina asa cat mai mult timp
Anda, pai daca e totul dupa dieta, pui si tu retetele, te rog? Felicitari pt dintisori. Nu ai vreunul in plus si pt Ioana?
Carla, cred ca o sa fac si eu cu vaccinurile cum ai facut tu la Saby. La ceilalti am facut toate vaccinurile recomandate de doctori si nu au avut nimic dar parca acum nu mai am curaj sa risc. Si ai dreptate cu vaccinarile si totusi aparitia bolilor printre copii. Cred ca daca o sa ma intrebe cineva de ce nu am facut ROR-ul o sa merg pe logica potrivit careia, daca ceilalti copii au facut vaccinul si sunt protejati, atunci si mezina mea e protejata ca nu mai are de unde sa se molipseasca
ganesha, nici eu nu mi-am facut probleme cu glutenul, Ioana mananca biscuiti obisnuiti. Apropos de iaurt si branzica... poate nu stiu ei cum se face papica in casa
Ioana, distractie placuta. Asteptam poze cu finutul intre fete scumpe. Multumesc pt empatie. Sanatate multa Rebecai, sa dea DD sa nu fie nimic si sa fie doar o stare trecatoare. Tunsulica micuta e bine?
Serialbastre, tare scumpa e Cezara si in poze si in filmulete. Am admirat si dexteritatea taticului la hranit copila si cum va pupiceati...
Clody, Andreea, Anaela, Baby-first, Dici si toate celelalte mamici, multi de noapte buna

Miruta, multi ani fericiti, plini de bucurii si impliniri



http://community.webshots.com/user/annadana1
http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Fetele,va multumesc mult de tot si pt urari si pt raspunsuri.deci clar fara incaltaminte in casa.si trebuie urgent sa schimb dr.
azi n-am facut nimic deosebit,eram intr-un soi de depresie din mai multe motive si nu facusem absolut nimic.dar sotul meu a facut comanda de tort si mi-a luat si cercei,am avut si musafiri pe care nu-i asteptam,am fost si cu fata putin in parc ca era frumos tare afara.e innebunita dupa leaganele din parc ,azi a stat mai mult de jumatate de ora in leagan si cu gura pana la urechi.
MAGDA...nici eu nu mananc de fel branza topita.pupam vorbareata.
IOANA...tinem pumnii sa iasa bn analizele si sa n-o mai doara burtica pe Rebe.ii mai dai lactate acum?
ANDATA...imi pare rau pt puii de catel.nici pe noi nu ne-a vizitat zana maseluta.
apropo,am mai auzit una .....unei prietene cu bb de 6 luni i-a zis dr ca daca pana la 7 luni nu apare niciun dinte ii da calciu.pai anto are 8 luni si niciun dinte dar nici calciu nu-i dau.
LAURAAA....cum mai e Maya?

Maine vreau sa merg sa cumpar carucior nou Antoniei,mai usor si mai practic.sa vedem ce gasesc.ma duc la cora.
va pup!somnic pufos!



Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Seara buna stup.

LA MULTI ANI Miruta, sa ai parte de fericire, sanatate si bucurii alaturi de familia ta.

Multumim tuturor celor care ne-au vizionat pozele si au complimentat printisorul meu plangacios; nu nominalizez ca sa nu uit pe cineva.

Sa ma plang acum :
De parca nu era destul cate aveam pe cap, a observat ieri sotul in kk lui Mihnea niste firisoare foarte subtiri rosiatice ce par a fi sange; pediatra zice sa stam linistiti, sa ii dam biotics si pentru linistea noastra sa facem o colpocultura.
Fetele din Buc, la ce laborator ati facut astfel de analize ?
Ce ar putea sa aiba ? Antibiotice nu a luat niciodata, nu am introdus nimic nou in alimentatie de curand....
Azi a fost si putin mai caldut 37.1 de dimineata, 37.4 la pranz ...am fost afara ieri cam 1 h si avea mainile inghetate cand ne-am intors; sper sa nu fi racit Astazi am fost vreo 1h30min prin parc, juma din timp in brate ca se plictisise in carucior...

O noapte usoara va doresc.

Narcisa, mami fericita de Mihnea Stefan 25.05.2009
http://picasaweb.google.com/NarcisaPaterau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna fetele!

"La Multi Ani!",Miruta,multa sanatate si numai impliniri si fericire!
La multe lunite inainte,Matei!
Azi a implinit si minunea mea mica 9 luni...chiar si acum il privesc ca in primele lui minute de viata si parca e pt prima data cand il vad,asa imi e de drag,chiar daca timpul a trecut!
Ieri la progrese am uitat sa scriu ca daca ascundem ceva in pumn,pune manuta si deschide pe rand pana gaseste ceea ce am ascuns!

Trec la recuperat

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)




Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

La multe lunite fericite, linistite si jucause doresc sarbatoritilor bondarei Darius, Matei si albinutei Ana Matilda.

Narcisa, mami fericita de Mihnea Stefan 25.05.2009
http://picasaweb.google.com/NarcisaPaterau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Ganesha..eu zic sa lasi baiatul in ritmul lui,nici Darius nu se ridica singur in fundulet la 8 luni,iar acum din pozitia culcat nu se ridica in fundulet,doar din pozitia de 4 labe,se da inapoi pana ajunge in fundulet(nu stiu exact cum sa explic miscarea,dar e tare haios..)Multumim pt felicitari!
Oana_mvt..multumim!
Elena..multumim!
Flobaby..multa sanatate micutei Maria!Tare faza cu paharul de tuica,dar bine macar ca asa bea apa.Felicitari nasei si sa dea D-zeu sa fie o sarcina usoara!si spor cu mutatul!
Miruta..eu pe Darius il tin in casa cu botosei/totosei plusati!Pupam printesa sa treaca vanataile si o rugam pe zana maseluta sa ajunga mai repede sa nu mai sufere mititica!Vrei sa te intorci la acelas loc de munca?
Badriana..multumim.Daca sunt cutiile de 400 de grame m-am dumirit,ca noi cumparam de 800 de gr si lui Darius ii ajunge cam 6 zile.Mai si aruncam cateodata(dar nu foarte mult),daca ii mai ramane in bibe sau nu il papa!pupam fata sa treca bubita!
Andata..multumim!Noi suntem bine,apar cateva raze mici de soare(nu pe termen lung,dar daca s-ar concretiza ar fi un banut in plus pt o luna-doua)Ar trebui sa renoveze sotul 2 apartamente,fara contract sau altele,pe cont propiu,dar sa vedem ce iese si daca nu ramane doar in vorbe!si multumim de grija,esti o draguta.Abia astept ziua in care ne vei anunta ca s-au rezolvat si la voi treburile si ca sotul tau si-a gasit un loc de munca!Tinem pumnii!
Ana_micu..tare imi plac mesajele tale.Poate reusesti sa ne scrii mai des,ca tare ma bine-dispui!
Alynta..si oare chiar vei mai face vreun baietel de la atata "tata"??Tare dulci si dragalasi fratiorii!
Anda_magda..felicitari Clarei pt dintisorul nr 7!
Carla..distractie placuta cu musafirii in week-end!
Ganesha..poate reusesti sa te odihnesti mai bine in seara asta!Aici glutenul e permis la bebelusi de la 7 luni!
Ioana..multumim!Ce varsta are finutul?Tinem pumnii sa fie totul ok cu Rebeca!
Serialbastrept frumusica de Cezara si bravo pt progrese.Este o dragalasa!
Miruta..frumos ati petrecut ziua ta de nastere.Sa folosesti sanatoasa cadourile.Tinem pumnii sa gasesti maine carucior!Si Darius e super fericit in leganute,numai ca daca trecem pe langa ele si nu ne oprim,face scandal mare.Tipa,vorbeste pe limba lui si chiuie de fericire de se uita toata lumea razand la el!
Narcisica..speram sa nu fie nimic preocupant cu kk lui Mihnea.Nici Darius nu are mereu rabdare sa stea mult in carucior daca stam prea mult afara!si multumim pt urari!


gata..am recuperat tot,asa ca ma duc langa baietii mei..unul doarme deja de la 20.45 si celalalt se uita la un film..
la toate si noapte buna!

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)




Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

va pupam! chiar daca nu avem timp sa scriem, am intrat sa va spun ca v-am citit si am vazut pozici
si sa va anuntam 8(opt) dintuci aliniati frumusei: 4 sus si 4 jos .
nici nu stiu cum indura copilul asta al meu, ca numai ne-am trezit cu inca 2 noi-nouti!



---------------------------------------------------
ALICe, mamic de bebic Natalic (2 mai 2009)
nu uitati sa ne votati! multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Neata fetelor,
va invit la o cafeluta si la o sueta mica de dimineata, ca eu una sunt treaza de la ora 6.
Ma intreb daca al meu copil nu devine pe zi ce trece mai alintat.Il iubesc si-l draganesc toata ziua, imi spun ca oricat de multa dragoste si draganeala ar fi nu strica, si totusi...Mai nou face cate o criza de plans de fiecare data cand nu obtine ce vrea sau la cea mai mica incercare de-al lasa singur un minut. Asa am ajuns sa nu mai pot merge nici la wc fara sa-l aud cum tipa ca din gura de sarpe, noaptea au loc adevarate crize de plans cu suspine grele pt ca nu-l las sa stea cate o ora la san sau nu-i dau sanul la 30-40 de min, cum ar vrea el.Da, am citit si eu ca acum incep sa constientizeze prezenta mamei si exista teama de a nu o pierde, dar nu cumva tot acum incep sa constientizeze ca plansul este modalitatea de a obtine tot ce vor?
Vad in fata ochilor un scenariu care mi-a displacut mereu si pe care eu il etichetam imediat cu lipsa de educatie, si anume trantitul cu fundul de pamant prin magazine.Ma gandesc ca de la tipetele ca nu-l las sa traga de ce vrea el, sau numai pt ca vreau sa-l pun in patut, mai este doar un pas.
Am lucrat o vreme in invatamant, am facut o specializare in psihopedagogie, si atunci erau simplu de pus in practica metode care de multe ori aveau succes, dar acum...Acum cedez de fiecare data la prima lacrima, iar la primul suspin ma simt cea mai rea mama.
??? intrebarea este cum se face sa nu ai un copil prea alintat,poate o sa spuneti ca e prea mic si inca nu e vb de alintatura, atunci cum se face sa ai un copil care mai sta si 5-10 min singurel cu jucariile lui.
Scuze pt limbarnitza de dimineata, se pare ca trezitul f devreme si noaptea nedormita, ma pun pe ganduri


http://picasaweb.google.com/ginaconstantinescu/Amir8Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Neata!
NARCISICA....gandeste-te ce a mancat.spre exemplu,Antonia a mancat ieri mancarica in care am pus si niste ardei rosu.si in kk avea firisoare mici rosiatice.pt linistea ta ,du-i kk la analize,nu costa mult,eu am dat 30 si ceva de lei pt o coprocultura cu antibiograma.
MARIA...pupam baiatul istet .Bravo,Darius,pentru progrese!Da,tot acolo as vrea sa ma intorc la munk,eu lucrez in invatamant si sunt titulara.ma bate gandul sa ma intorc si sa fac cumul(sa-mi iau mai multe ore ) dar asta ar insemna sa plec la 7 de acasa si sa ajung la 18.sa-mi vad fata putin seara.ea ar sta fie cu tati care lucreaza in ture,fie cu bunica care e la pensie si s-a oferit sa ne ajute.inca nu stiu sigur ce sa fac.
GANESHA....si eu lucrez in invatamant.e f usor sa pui in practica ce-ai invatat pe copiii de la scoala,cu al tau e mult mai greu pt ca esti f subiectiva.si eu imi pun intrebarea asta de multe ori.eu incerc sa-i distrag atentia daca vrea ceva si nu are voie ,o iau de acolo si-i arat altceva.ii spun de nenumarate ori ca nu-i voie(desi citisem niste chestii tare interesante cu folosirea cat mai rara a lui "nu").in patut ii pun jucarele ,ii arat ce fac.nu-i dau mereu toate jucariile,incerc sa le "alternez",daca i le dau zilnic isi pierde din interes ,dupa cateva zile in care nu a vazut anumite jucari e foarte incantata de ele.si a mea plange daca o las singura,mai are si momente cand mai sta si dar nu mult.eu zic ca incet ,incet se va obisnui .nu-l forta,stiu cam mai rau e asa,se va simti abandonat ,sigur e doar o etapa ,va trece.


Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Salutare
Am intrat sa va anunt ca naste Oana.
Acum e la spital. Are contractii din 10 in 10 minute si asteapta sa intre in cezariana.
In curand il vom cunoaste pe bebe Eric.
Pupam tot stupul

Denisa, 34 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput