Albinutze de Mai-Iunie 2009(63)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Philip... felicitari lui N pt ridicare.
Fetelor dati-mi si mie cateva sugestii de exercitii ca sa-l ajut pe chitzaila al meu sa se ridice. Are 8 luni si nu se ridica nici macar in fundulet singur, drept este ca nici in 4 labe nu stie sa stea.
Maria... felicitari pt voinicel!
stupul

http://picasaweb.google.com/ginaconstantinescu/Amir8Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ganesha, pai N dupa 8 luni a inceput sa faca toate astea , stai linistita, toate la timpul lor. sa vezi tu activitate cand va incepe sa fie mobil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Citat:
citat din mesajul lui otiliap

buna fetele!!

carla, saru-mana pt raspunsul legat de ror. si eu consider ca e mai bine ca bebe sa faca bolile copilariei cat e mic, pt ca mai tarziu pot aparea complicatii mari. de asta, prefer sa sar peste acest vaccin. intrebarea acum e alta: cand eu m-am inscris la facultate (cu multi ani in urma ), era necesara o adeverinta cu vaccinarile. daca eu nu ii fac lui matei acest vaccin, nu va avea oare probleme cu adeverinta? (parca o astfel de adeverinta e necesara si la inscrierea la gradinita si scoala)



[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)



Asta vroiam sa zic si eu,ca ROR-ul e obligatoriu,mie la gradinita de stat mi-a cerut fisa completata,cica nu primesc copii fara vaccinurile obligatorii facute;la inscrierea in scoala nu stiu cum e.


Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Flobaby, Maria e racita sau da semne de raceala? Nepotelul meu, are 5 luni, face febra de 2 saptamani. L-au dus la doctor de 2 ori si nu i-au gasit nimic, i-au facut inclusiv raze la plamani. Pana ieri facea febra sub 38,ieri a facut 38.6. Ii da antitermice din 4 in 4 ore.

Experienta noastra cu olita a fost asa la Tudor: la 1 an am inceput sa il punem la olita si facea in fiecare zi, chiar incepuse sa spuna “cis”. Minunea a durat pana la 1 an si jumatete cand am inceput pregatirile de emigrare. Nu am mai avut timp sa il tinem pe olita si ne-am intors la scutete. Ne-am mutat in America si aici la fel l-am tinut in scutece pana aproape de 3 ani cand incepuse sa si le scoata singur ca nu le mai suporta.

Cu Eduard nu stiu ce sa fac. Avem olita acasa si mama soacra a zis ca va incepe sa il puna pe olita dimineata cand stim ca face caca. Am zis sa nu il streseze, daca sta bine daca nu nu-ibai.

Maria ce frumos creste Darius.

Andreea ROR = MMR.


mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Am vazut toate pozele,pe bebe voinicel de ALEX,pe Nicholas pofticiosul,pe printesa Maria,pe Mihnea gatit cu fularul,pe Bianca cea cuminte

FLOBABY,multa sanatate fetei,poate apuci sa o duci la dr.

MARIA,felicitari pt masuratori si "miscari".

ALYNTA,off

LUCKYBLUE,bine ai revenit ( vrem si poze cu Sara )

ANDATA,imi pare tare rau de pui.Sanatate Ioanei!

Eu nu am inceput operatiunea "olita" de lene...Radu a facut de la 7 luni kk la olita,si pampersul l-am scos la 2 ani.O sa incerc si la fata,daca vrea bine,daca nu,nu.
Legume crude nu am dat..doar morcov ras.
Nu mai imi amintesc nimic...doar ca v-am citit,si ca sunt in continuare pe aici,va pup pe toate




Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Buna din nou!
Andata, imi pare rau pentru catelusi.
Alynta, Philip, Strunfita,Maria, Laura, Philip,Ganesha, Oanamvt, Nicuratze.
Am fost cu Maria la doctor dupa ce a urcat temperatura la 38.9, la fostul ei pediatru ( asa a vrut tac-su......). A zis ca are rosu in gat si gingivita, sa-i dau antitermice in continuare si antibiotic. Cica sa facem si o homoleucograma ca e cam palida, desi eu i-am zis ca asa arata azi dar de obicei e foarte ok la fata. Ma rog..........
Am reusit sa-i dau apa. Nu din biberon, nu cu lingurita, nu cu canuta cu cioc de silicon ci cu...........un paharel de tuica.
Mai devreme avea 37.8( rectal) si face nani. Sper sa nu mai urce sau macar sa nu mai urce asa mult. Tare aiurea e sa fie bolnavior puiul
Apropo, Coraly, ce face Dominic? Lauraa, cum e Maya?

Pupici tuturor si, inca odata, multumesc pentru gandurile bune
Am uitat ca am si o veste buna : nasa Mariei este insarcinata, dupa ce 13 ani s-a chinuit cu tratamente si degeaba. De 2 ani n-a mai fost la doctor si astazi a aflat ca are o minune in burtica. A zis ca ia purtat Maria noroc

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei
http://picasaweb.google.com/108007027533031130378/Maria7Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

flo, cum adica are gingivita? ma bucur ca i-a mai scazut febra si se odihneste. sarcina usoara nasei.
oana, da, merci, ma dumirisem intre timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Andreea, gingivita adica are gingiile umflate. Asa a zis.
De antibiotic ce ziceti caci nu i-am dat inca si nici nu prea as vrea sa-i dau?
Maine ma mut!!!!!!!!!!!!!!!

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei
http://picasaweb.google.com/108007027533031130378/Maria7Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

salutare.
scriu repede cat se joaca fi-mea...scuzati-mi absenta dar Anto de vreo 3 zile e o super maraita,plange din orice si nu ma lasa sa ii bag mana la gingiute,se fereste si plange,poate ne apare si noua vreun dintisor.In brate plange ,la joaca plange ...nu stiu ce are.noroc ca inca doarme si mananca bn.
vazut pe grasunelul NARCISICAI,e un dulce.
OTILIA...mancarea de conopida am facut-o asa:am fiert conopida separat.in alta oala am fiert ceapa tocata,morcovul si ardeiul cu un pic de ulei de masline.am adaugat apoi conopida si cateva bucati de dovlecel.i-am servit-o cu iaurt.
Ufff...s-a ridicat pe comoda.are deja 2 vanatai ,una pe manuta si una pe piciorus de la cate cazaturi a luat.
Vroiam sa va intreb daca in casa voi puneti bebeilor ceva in picioare.eu citisem ca trebuie sa stea doar cu sosete sa simta bn pe unde calca,dr mi-a zis s-o incalt.
eu ma gandesc sa ma duc la munk din toamna .sa vedem....
va pup...s-a catarat deja pe mn.offff,n-are stare deloc.


Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

Hello fetele,
LA MULTI ANI! sarbatoritzilor de zilele trecute, nu nominalizez sa nu uit pe nimeni si PRINTZESEI MELE IRINA CRISTINA, DA MAMI ei un pup MAAAAREEEE.

Asa, sa iau din urma:
Maria.......Irina mananca 2 cutii NAN de 400gr, asta se gaseste pe la noi. Pupam pe Darius sa treaca busitura si felicitari pentru flacau voinic.

Yioanna....succes la analize. Vreau sa o programez si pe Irina la o analiza pt fier, sa vedem ce iese. Cruditatzi nu i-am dat, mi-e cam frica sa nu se inece cu bucatzile, mai astept pana dupa 10 luni incolo.

Oana...eu le-am facut copiilor doar vaccinurile obligatori pentru restu se vor imuniza cand incep gradi. Antipolio mi se pare totusi ca ar trebui facut, restul...

Flobaby......felicitari pentru noile achizitzii ale Mariei, incepe distractia. Pupam fata sa treaca febra. Felicitari naselei pentru burtica, sa ii dea DD un bb sanatos si frumos.

Anda_magda...felicitari pentru treaba cu olitza. La Andrei al meu nu a mers, urla cand il puneam pe ea...cand a mai crescut facea orice altceva decat ce trebuie cu ea. Cel mai haios era ca si-o punea in cap. A renuntzat la pampers ziua incepand cu varsta de 2 ani si 2-3 luni si la c cel de noapte pe la 3 ani. Bineintzeles cu mici incidente. Irina daca vrea sa stea bine, daca nu asta e.

Carla...pupam fata sa teaca febra.

Alynta.....ce mamica harnica si ce peripetzii.

Strumfita....bine ca vrea fata laptele praf, te-ai linistit macar in privinta asta.

Laura...felicitari pt kg si eu gravitez in jurul a 55kg, sper sa ajung pe la 52. Ma apucasem de gimnastica, dupa 5 min erau amandoi copiii pe mine...nici o sansa.

Miruta...eu l-am lasat pe Andrei in sosete si pe Irina la fel. Nu au avut nici un fel de probleme la picioare. Sunt contra pantofilor care tin glezna.

Irina tocmai si-a dat cu sertarul in nas! Oooffff, un pic ii scapi din ochi si gata, fac ceva. Andrei a varsat 1 litru de apa in pat...

Va pup

Adriana

Mergi la inceput